Zaloguj się, aby obserwować  
Inki

PEGI - Przestrzegasz ? :]

1426 postów w tym temacie

Wbrew pozorom nie kazdy w tym wieku wydaje na gry, wode i fajki, niektorzy zaczynaja zarabiac majac 12-13 lat, ale jak widac jest to poza pojmowaniem wielu ludzi :P

@Carter

Wlasciwie martwy przepis.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy od sprzedawcy. Różni sprzedawcy mają różne podejście do tego. Mi nie zdarzyło się by ktoś nie chciał mi sprzedać jakiejś gry. Pytano się mnie tylko o to czy wiem, że dana gra jest np. od +18.

Co do PEGI to jeśli mam zamiar kupić jakiś prezent czy coś podobnego to te określenia wiekowe pomagają mi tylko wybrać co byłoby odpowiednie dla danej granicy wiekowej, a tak to z tego nie korzystam i można powiedzieć, że nie przestrzegam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od niecałych dwóch lat przestrzegam :P. Zanim skończyłem 18 lat gry kupowałem w większości przez internet, więc nie miałem problemów ze sprzedawcami przy kasie. Również gdy zdarzało mi się kupować gry w tradycyjnych sklepach przy kasie nie odmówiono mi sprzedaży ani nawet nie poinformowano, że być może jest nieodpowiednia dla człowieka w moim wieku. Kiedyś wcale nie zwracałem uwagi na oznaczenia PEGI, a teraz patrzę na nie głównie z ciekawości. No chyba, że kupuję gry dla młodszego rodzeństwa. Wtedy oznaczenia mają dla mnie duże znaczenia, bo nie chcę, żeby dzieciaki miały porysowaną psychę tak jak ja :P. Teraz jako człowiek trochę bardziej dojrzały widzę, że te oznaczenie mają jakiś sens i że jednak warto brać je pod uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.01.2012 o 10:21, edzio13 napisał:

Od niecałych dwóch lat przestrzegam :P. Zanim skończyłem 18 lat gry kupowałem w większości
przez internet, więc nie miałem problemów ze sprzedawcami przy kasie. Również gdy zdarzało
mi się kupować gry w tradycyjnych sklepach przy kasie nie odmówiono mi sprzedaży ani
nawet nie poinformowano, że być może jest nieodpowiednia dla człowieka w moim wieku.
Kiedyś wcale nie zwracałem uwagi na oznaczenia PEGI, a teraz patrzę na nie głównie z
ciekawości. No chyba, że kupuję gry dla młodszego rodzeństwa. Wtedy oznaczenia mają dla
mnie duże znaczenia, bo nie chcę, żeby dzieciaki miały porysowaną psychę tak jak ja :P.
Teraz jako człowiek trochę bardziej dojrzały widzę, że te oznaczenie mają jakiś sens
i że jednak warto brać je pod uwagę.


Taaa... Każdy to widzi. Ja mam lat 16 i za każdym razem jak przekraczam limit pegi czyli jak skończyłem 12, 15, 16 lat to mówię sobie że nie kupiłbym mojemu synowi/córce w przyszłości takiej gry a sam w wieku 7 lat grałem w GTA. Dziwne to trochę ale jak teraz patrzę na dzieciaka grającego w GTA to sobie myślę że albo rodzice o niego nie dbają albo melina w domu albo coś innego w każdym razie nie smacznego...;/ Potem sobie myślę że ten dzieciak ma przecież tak jak ja... Też grałem w GTA itp. Gry od 18 lat i nie zwracałem na to tak uwagi. Gra to gra, GTA było śmieszne ale nie rzucało się na psychikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nie czytałem całego tematu, więc może się nie orientuję, ale wydaje mi się że problem nie leży w rodzicach, sprzedawcach czy samych "zainteresowanych". Jak ktoś wcześniej napisał, pegi jedynie sugeruje wiek. Wiadomo, gdy rodzice w młodości kupowali mi grę zwracali uwagę na oznaczenia, ale bardziej od przemocy interesowały ich sceny erotyczne i wulgaryzmy. Teraz gdy jestem dorosły wydawało by się że mogę grać w każdą grę itp. Jednak szczerze powiem że są gry które mnie odpychają. Na przykład w/w GTA. Nie toleruję tej gry i nie chodzi tu o samą przemoc a o jej niekonsekwentność (wymyśliłem to słowo!). Podeprę się tutaj 2 przykładami znacznie brutalniejszych gier. Starym Manhuntem, oraz nowym Warhammer 40.000 Space Marine. Manhunt był jedną z brutalniejszych gier w jakie grałem, jednak zadawanie bólu przeciwnikom miało jakiś cel, przedstawiało zdesperowanego człowieka w obliczu zagrożenia. Warhammer był brutalny, ale to była wojna o przetrwanie ludzkości. A w jakim celu zabija się w GTA? Dla pieniędzy. Wracając więc do tematu pegi. Same ograniczenia wiekowe nic nie znaczą, ważne są oznaczenia zawartości. Moim zdaniem powinny być dokładniejsze I PRZEDE WSZYSTKIM! bardziej widoczne. Bowiem najgorsze jest to że na okładce gry, obok sugerowanego wieku znajduje się jedynie informacja o przemocy, a resztę oznaczeń można znaleźć dopiero z tyłu pudełka, na samym dole, w małych ikonkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam patrzę sie na PEGI z ciekawości co moge znaleść w grze ale nie przestrzegam. Gdy mialem 16 lat gralem w Avp ale wiele osob na to nie zwraca uwagi. Czasami sam sie dziwie jak gram w Avp i jakiś 11latek w to gra. No ale cuż...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2012 o 08:54, Karnifex napisał:

No ale cuż...


Bo z oznaczeniami PEGI jest podobnie jak z ortografią - teoretycznie wszyscy je znają, ale już mało kto przestrzega i stosuje w życiu codziennym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam, jestem pełnoletni. :) Acz muszę się do czegoś przyznać... Jeszcze niedawno nie przestrzegałem. A poza tym i tak nikt nigdy kogo znam na to nie patrzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, od 3 lat PEGI mnie właściwie nie obowiązuje, ale kiedy jeszcze obowiązywało, to i tak nie przestrzegałem. Oczywistym chyba jest, że prawdopodobnie żaden niepełnoletni gracz nie będzie tego przestrzegał. A rodzice z reguły mają to gdzieś. Co prawda nie bardzo wiem po co to przewrażliwienie, gdyż wszystko to, przed czym ostrzega PEGI jest obecne na każdym kroku i w każdym medium, no ale... w dupach się przewraca od tego zachodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie przestrzegałem, ani tym bardziej nie zwracałem uwagi na tego typu rzeczy. Byłem i jestem wydaje mi się człowiekiem z dużą dozą rozsądku i nie potrzeba mi ku temu ostrzeżeń, by odróżniać zło od dobra i wiedzieć jak prawowicie postępować.

Ujmując - mam kontrolę nad tym co postrzegam, odbieram i jak to się ma do mojego zachowania. Więc tego typu ostrzeżenia nie są mi potrzebne. Zapewne - podobnie jak dużej części innych graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie to nigdy :) Jak ktoś mi poleca gre i mówi że jest fajna to biore i gram i nie patrze czy jest to od 18 lat, albo coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie przestrzegam PEGI, uważam, że jest to nie potrzebne ograniczenie. Jak tytuł jest fajny, to chcę w niego zagrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy sprzedawca może odmówić mi sprzedaży gry, jeżeli nie okażę dowodu/legitymacji potwierdzających, że mam ukończone 18 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wiem jak można nieprzestrzegać PEGI jak w sklepach nie sprzedają młodzieży gier od 18 roku życia. Całe szczęście prawo wymaga aby nie sprzedawać takiemu 10 latkowi GTA i tak się nie dzieje, o zgrozo co się dzieje za granicą gdzie takiego prawa nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować