Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Windows Vista - co poszło nie tak

169 postów w tym temacie

Ja sie bawię na viscie od 4 albo 5miesiecy. wcześniej cały czas siedziałem na XP, ale ze moja uczelnia ma umowę z microsoftem to z ciekawości zassałem orginał visty 32bit i jednyne na czym sie zawiodłem to fakt, ze GothicIII, który na XP śmigał na max detalach na viscie nawet nie myśli, żeby zrobić mi tą przyjemność i ruszyć...próbowałem różnych łatek, kombinacji z opcja żeby gra myślała o viscie jak o XP, ale nic to niestety nie dało. I to jest w sumie jedyny minus visty jak dla mnie. w czasie jak ja instalowałem nie musiałem(tak jak w przypadku XP) nawet ruszać płyt ze sterownikami do np głównej, grafiki albo sieciówki bo system sam już podczas instalki wynalazł i zainstalował najlepsze! Mając włączonego Wiedźmina gra zajmuje mi ok 40-50%CPU i ok 60%ramu. fakt jest faktem,że sam sprzęt do najgorszych nie należy(c2d 1,8 2gb ram i gf 7950gt 512mb ocenione przez system na 5.9). gdyby nie moje lenistwo zainstalował bym jeszcze raz XP bo ciekaw jestem jak by poszedł Crysis na tym sprzecie(na viscie demko na dużych detalach trochę haczyło, ale na średnich już było wszystko bardzo ślicznie i płynnie;))
Szkoda, że faktycznie część programów użytkowych nie działa( np norton, kasperski wersje jeszcze z XP)...
Ogólnie jednak jestem zadowolony i jestem pewien, że już za kilka aktualizacji(:D) wszystko bedzie w pełni ok!
tak samo było z XP do czasu SP2. zresztą nawet z nim system potrafił się wieszać co chwile gdzie w viscie jeszcze zawieszka mi sie nie przydarzyła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi tam Vista nie podchodzi, mam na laptopie Viste, a na PC XP SP2 i to mi w zupełności wystarcza. Obsługa wisty jest bardzo zagmatwana, niby miała być prostsza od tej w XP, a sprawia znacznie więcej trudności i denerwuje. Jeszcze te co chwila wyskakujące okienka ... koszmar :P Vista to zło :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>to jest to nowy system, co oznacza, że jest bezpieczniejszy

Nie, to oznacza tylko tyle, ze znaleziono mniej bledow i exploitow. Obecnie zarabia sie na znajdowaniu i wykorzystwaniu dior w oprogramowaniu. Jezeli Vista bedzie miala wiecej uzytkownikow niz marne 6% rynku to zapewniam cie, ze zaczna pojawiac sie calkiem spore bledy (znalezione przez uzytkownikow).

Co do glownej tresci artykulu to trudno jest cos sensownego napisac, poza tym, ze Vista nie jest nikomu potrzebna. Jezeli tylko doszloby pare krytycznych poprawek do windowsa XP to naprawde nie widze potrzeby forsowania nowego systemu, ktory jest ''podrasowana'' wersja swojego poprzednika, nie wprowadza zadnych innowacyjnych zmian poza wygladem (ktory i tak co do tej innowacyjnosci jest wzgledny) oraz ma znacznie wieksze wymagania (posiadajac 1gb ramu zuzywam go na system a nie na aplikacje, ktore chce pod nim uruchomic). Tak wiec M$ jest sobie winien poniewaz, za dlugo nie wydawal nowego systemu i windows xp zadomowil sie na bardzo dlugi okres czasu i dopiero powazniejsza zmiana koncepcyjna moze cos ruszyc w srodowisku, a nie ubieranie tego samego produktu w inne szaty.

Zeby nie bylo, ze jestem stronniczy, to testowalem rozne systemy, na codzien uzywam roznych wersji windowsa xp, fedory, gentoo i dorywczo kubuntu, testowalem viste i jak dla mnie (z punktu widzenia studenta, programisty, webdeasingera i zwyklego gracza) jest ona najslabszym obecnie rozwiazaniem z wymienionych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: historia lubi się powtarzać.
Pamiętam jak wchodził XP, to przynajmniej przez rok wszyscy na niego psioczyli, że niestabilny, że stare gry nie działają (oczywiście nie wszystkie) itd. itp. Potem, o starych tytułach wszyscy zapomnieli, sprzęt dorósł do systemu (choć tu uważam, że nie powinno tak być) a XP zaczął święcić triumfy.
Tak samo będzie z Vistą, a po jakimś czasie microsoft przedłuży czas supportu dla tego systemu.
Jedyne co mnie w tym systemie bardzo mocno denerwuje to DRM i słaba optymalizacja pod kątem wydajności (wolniejsze do 30% działanie gier niż na XP), ale myślę że i to poprawią.
AHA. Sam microsoft muszę powiedzieć dokłada ziarnko do piracenia. Dlaczego? Ano kupiłem Viste BOX 32 Bit w środku karteczka, że aby dostać wersję 64 Bit muszę złożyć zamówienie przez internet i zapłacić sporą kasę dodatkowo. Przez internet można płacić TYLKO kartą kredytową i mimo usilnych moich działań innej formy płatności nie przewidzieli. Jak już to załatwiłem, to mimo że powinienem czekać na przesyłkę 3 tygodnie, to czekam już ponad 1,5 miesiąca. I jak tu kupić oryginalny system?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może się okazać, że Vista będzie takim Millennium, który stał się przejściówką pomiędzy 98 a XP. Ale sprzedaje się najszybciej w historii MS, więc może być różnie. Ja powiem, jak to wygląda z mojej perspektywy, a raczej mojego komputera, który kosztował baaaardzo dużo. Otóż po złożeniu komputera, zainstalowaniu XP-ka i dokonaniu wszelkich możliwych tweaków i modyfikacji, okazało się, że jego wydajność nie poraża. Szczególnie podzespół dysków twardych w RAID 0 oraz zarządzanie pamięcią RAM pozostawiało wiele do życzenia. Po zainstalowaniu Visty, dokonaniu wszelkich możliwych tweaków i modyfikacji, komputer wreszcie zaczął się zachowywać na miarę oczekiwań. Co ciekawe dyski pod Vistą pracują nieomal bezgłośnie, pod XP strasznie mielą, aż się obudowa trzęsie. Przeżyłem co prawda na początku wiele bezsennych nocy, żeby Vista w ogóle poszła, po BSOD pojawiały mi się już na etapie instalacji [sic!], ale z każdym następnym BIOS-em do mojej MoBo było coraz lepiej.
Suma sumarum - World of Warcraft działa dokładnie dwa razy szybciej. Nie mówię rzecz jasna o FPS, ale o wczytywaniu lokacji, instance''ów, etc.
Niemniej jednak liczę, że Windows 7 będzie jakąś nową jakością, no i mam nadzieję, że do czasu, kiedy się pojawi 64 bity przyjmą się w końcu w domu, bo inaczej te 4GB które mam nadal będą psu na budę... :S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam tylko malutkie pytanie czy nowy Windows będzie działał na komputerach przygotowanych pod Vistę, czy konieczna będzie zmiana sprzętu- jestem tego ciekaw ponieważ niedawno kupiłem nową,, puszkę" . Według mnie Vista nie jest taka zła ;) możee najsłabsza wersja Basic- tak mi się wydaje- bo ona podobno jest ,, gola" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałem "Vistę" i tak szczerze powiedziawszy to nie rozumiem przerażenia wszystkich osób dotyczących wymagań sprzętowych, pamięciożerności itp itd. Jak wchodził XP to wszyscy tak samo o nim mówili. Xp zaraz po premierze w wersji Professional kosztował 2 tysiące złotych a Vista w wersji Ultimate (OEM) kosztuję poniżej 600 zł. A co do wymagań sprzętowych to zawsze można wyłączyć interfejs Aero i już nam kompik szybciej śmiga. Podsumowując: Vista znowu taka straszna nie jest, ale jakoś bym jej nie polecał ;p.
A co do pytań co ma Basic a co Ultimate odsyłam do: http://news.softpedia.com/newsImage/Windows-Vista-Home-Basic-vs-Home-Premium-vs-Business-vs-Ultimate-3.png.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi Windows Vista nie podobał sie od początku! Ten system mnie nie przekonuje!!
Teraz jak przeczytałem tą recenzje i komentarze to w ogóle odechciało mi się o niej marzyć!!
Ma duże wymagania itp.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lol przez Microsoft mam wyrzuty sumienia :(
Ja tu sobie siedzę elegancko na Ubuntu - szybko działa, pięknie wygląda, posiada mój ulubiony kompilator c++... Pykam sobie po multi w DoW: DC i Twierdzę... A niektórzy muszą się męczyć na tym pseudo-systemie.. (fakt xp mam jeszcze ale to tylko do Wiedźmina :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no nie wytrzymam!! vista boli. czemu? bo nowa. gdzie boli? na STARYCH puszkach. c2d 2.4, 8gb ram, 8800 gts i smiiiiiiiiiiga. a po chorobe komu toto, jesli nie po dx10? a co komu po dx10 na gf7? pokaz slajdow mozna zapuscic nawet na komorce... narzedzia dobiera sie wedlug potrzeb i MOZLIWOSCI. pozdro600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Narzekają i narzekają. Dwie Visty Business (32 i 64 bit) na notebooku, problemy bywają, ale jeszcze żaden nie został nierozwiązany. UAC pozostawiony włączony, bo lubię wiedzieć co się dzieje, poza tym znan sposoby na jego ominięcie przy częściej uruchamianych programach. Chodzą dobrze najróżniejsze gry, np. Diablo 2, Planescape Torment, Wiedźmin, Hellgate London, Gothic 2 NK, Stalker czy Oblivion a to najważniejsze. Ciekawe, że Vista 64 bit chodzi szybciej trochę, jest też lepsza w benchmarkach. Gry instalowane na drugiej partycji, jeśli potrzebne krążki do grania to obrazy montowane w wirtualnym napędzie, dzięki czemu nic nie wyje. Aż się zdziwiłem, że jest mniej problemów (wcale) np. z G2NK niż na XP, choć tam używałem fizycznie krążków a tu obrazów które z tych krążków zrobiłem. RAMu zużywa jeden giga, ale widać że robi to dość efektywnie, reszta sobie zostaje i czeka na gry. Dwie rzeczy mi się nie podobają: dużo dziwacznych usług (2x więcej niż XP), które czasami są jednak potrzebne do czegoś i strach wyłączyć (można później mieć problem z zalogowaniem czy stabilnością), i to że vista 32bit rozpoznaje tylko 3 giga RAMu (u mnie, ale nawet jak ktoś ma szczęście to nie będzie wiele więcej), już XP SP2 tak miał, a na XP SP1 dało się ustawić 4 giga. Myślałem że to dopracują i wprowadzą znowu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja uwielbiam mój system Vista z wykrywanie problemów.
Zawsze gdy kończę Obliviona i wciskam przycisk wyjście, niezawodny system Vista zaraz próbuje znaleźc problem przez który gra nieoczekiwanie się wyłączyła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować