Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

HD DVD nie składa broni

42 postów w tym temacie

Emillo2 : dzienks :P wiesz, to niewdzięczna i kosztowna rola bycia tym pierwszym i żal gdy w nagrodę jest się nazywanym ćwokiem :)

neozeus: no tak sprawdziłem i zaiste, raczej wszystko rozbija się o to że hd dvd to pomysł by była i płytą dvd z normalną wersją plus wersja HD... I dlatego muszą jak rozumiem kombinować z warstwami by mieć porownywalną pojemnóść jak BR?

Tak czy siak... teraz już karty SD mają mieć 32GB pojemności więc po mału to 50GB przestaje robić wrażenie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Selv: jak już jesteśmy off-topic :)

to jest trochę tak, że od kogoś kto ma napisane "moderator" to się wymaga dziobek większej kultury na necie. To raz :)
A dwa, wkurza mnie gdy jak ktoś położy iPhone''a na stole to wszyscy na niego patrzą jak na ćwoka szpanera... a on po prostu ma taki telefon i kładzie go przy sobie jak wielu innych użytkowników :)

Wszelkie łże-elity, ćwoklux coś tam, fanboizm to efeky właśnie naszej kultury osobistej i braku akceptacji inności u innych.

Jak laska to głupia, jak jeździ sportowym wozem to ma małego jak czarny to śmierdzi a jak Xbox to lepszy od ps3 albo na odwrót... nie wspomnę już o piecowcach :D Jak ma więcej to ukradł a jak mało to debil :D

A wracając do cen formatów, jakby wszyscy czekali kiedy Manta wypuści odtwarzacz za 100 zyla to byśmy nadal mieli kasety magnetofonowe zamiast dyskietek :D

Reasumując, jak ty spadłeś z krzesła czytając mnie tak ja czytając wypowiedź kogoś kto ma być moderatorem :) Kradzież dokonana przez policjanta zawsze mocniej wali po gałach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no, nie powiem, ciekawe. Na początku sądziłem, że te dwa formaty mogą razem egzystować (tak jak DVD-R i DVD+R), później że HD-DVD jest na straconej pozycji, a teraz... sam nie wiem... dobrze, że HD-DVD się nie poddaje, bo może Blue-ray też zacznie tanieć :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no i dobry krok.. taka sama jakość i obraz więc po co przepłacać ?:P

A na pewno porażce HD-DVD winny jest Microsoft który wydał do 360 odtwarzacz... ale w jakiej cenie to po prostu szok!. Gdyby ten odtwarzacz kosztował mniej wręcz dużo mniej to by więcej osób go kupowało. Więcej niż 300zł nie dałbym za taki odtwarzacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dziwi mnie konkurencja pomiędzy Sony i Toshibą w kwestii BD i HDDVD. Razem stworzyli Cella, więc toshiba przyczyniła się częściowo do powstania PS3 (z BD), a na płaszczyźnie znacznie ważniejszej (czyli jeden standard nośników) są wielkimi wrogami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wygra blu-ray ponieważ HD-DVD to nic innego jak DVD o trochę powiększone nic nowego nie wprowadza a Blu-Ray ma dużą objętośc a do tego ... dobra nic nie mówiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 16:57, michalborek napisał:

Strasznie dziwi mnie konkurencja pomiędzy Sony i Toshibą w kwestii BD i HDDVD. Razem stworzyli
Cella, więc toshiba przyczyniła się częściowo do powstania PS3 (z BD), a na płaszczyźnie znacznie
ważniejszej (czyli jeden standard nośników) są wielkimi wrogami.


ale co w tym dziwnego :). To jest biznes a tu nie ma sentymentów :P Raz firmy współpracują, żeby osiągnąć jakąś korzyść - innym razem są konkurentami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh, mogliby już sobie darowac, ta wojna formatów jest strasznie irytująca. Czas HD-DVD i tak dobiega końca, większośc dużych wytwórni filmowych zacznie wkrótce wydawac filmy HD wyłącznie na Blu-Ray.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 15:19, Elendil_MODED napisał:

Skąd te dane? Można wiedzieć?

Te dane są ogólnodostępne w sieci w szczególności na forum HD-DVD i BLu-Ray
http://forum.hd-dvd.com/
http://forum.blu-ray.com/

Dnia 14.01.2008 o 15:19, Elendil_MODED napisał:

btw efekt skali - słyszał?

Efekt kosztów, reklamy, mody i skali - słyszał? ;P
Ostatecznie i tak na rynku usadowi się format sprawniejszy technicznie i tańszy. Tak samo jak DVD+ w zasadzie wygrał z DVD- ponieważ miał lepszą specyfikację techniczną i te same koszty mimo o 2 lata późniejszego startu. Dzisiaj płytki DVD- schodzą znacznie gorzej niż DVD+, a to przecież DVD- miał taka pozycję jaką dzisiaj ma Blu-Ray, tyle, że identyczne koszty produkcji.
Dzisiaj Blu-Ray jest nowszy i znacząco droższy, a HD-DVD jest starszy i znacząco tańszy. Pozostaje kwestia, który okaże się szybszy i bardziej niezawodny - i tu odpowiedź pojawi się dopiero przy specyfikacji nowych wielowarstwowych płyt 100 i 200 GB. Dzisiejsze urządzenia dla płyt 20-50 GB nie odpowiadają na to pytanie.

ps. Jeżeli ktoś myśli, że batalia o rozpowszechnienie się jakiegoś formatu płyt optycznych zależy głównie od wytwórni filmowych, to grubo się myli. O tym zadecydują szarzy użytkownicy i nie tłoczone w wytwórniach płytki wyłącznie do odczytu, lecz te nagrywane na swoich domowych nagrywarkach, w tym również te do wielokrotnego zapisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 19:21, Olamagato napisał:

> Skąd te dane? Można wiedzieć?
Te dane są ogólnodostępne w sieci w szczególności na forum HD-DVD i BLu-Ray
http://forum.hd-dvd.com/
http://forum.blu-ray.com/

> btw efekt skali - słyszał?
Efekt kosztów, reklamy, mody i skali - słyszał? ;P
Ostatecznie i tak na rynku usadowi się format sprawniejszy technicznie i tańszy. Tak samo jak
DVD+ w zasadzie wygrał z DVD- ponieważ miał lepszą specyfikację techniczną i te same koszty
mimo o 2 lata późniejszego startu. Dzisiaj płytki DVD- schodzą znacznie gorzej niż DVD+, a
to przecież DVD- miał taka pozycję jaką dzisiaj ma Blu-Ray, tyle, że identyczne koszty produkcji.
Dzisiaj Blu-Ray jest nowszy i znacząco droższy, a HD-DVD jest starszy i znacząco tańszy. Pozostaje
kwestia, który okaże się szybszy i bardziej niezawodny - i tu odpowiedź pojawi się dopiero
przy specyfikacji nowych wielowarstwowych płyt 100 i 200 GB. Dzisiejsze urządzenia dla płyt
20-50 GB nie odpowiadają na to pytanie.

ps. Jeżeli ktoś myśli, że batalia o rozpowszechnienie się jakiegoś formatu płyt optycznych
zależy głównie od wytwórni filmowych, to grubo się myli. O tym zadecydują szarzy użytkownicy
i nie tłoczone w wytwórniach płytki, lecz te nagrywane na swoich domowych nagrywarkach.


Prostą sprawą jest że tańszy i nierzadko dobry sprzęt trafia do tych biedniejszych i nierzadko zamożniejszych, a ten sprzęt który owszem jest dobry, ale wiecznie drogi musi poczekać na tych burzujów, aż zechcą go kupić. Popatrze na Indie, samochód za 6 tysięcy złotych? ( w uproszczeniu oczywiście, bo nasze podatki potroją tę cenę, ale to i tak będzie mało ) Taka tendencja będzie w modzie, i bardzo dobrze, a jakość zweryfikuje się po drodze ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 14:55, BasValinor napisał:

Ulala, ja bardzo przepraszam ale wypowiedź "moderatora" Ola ma gato podpada pod obrzydliwą.

OK, Sorry za całkiem niefortunne określenie. Chodziło mi o ludzi, którzy kupują na zasadzie mody - i to ta liczba osó ma decydujący wpływ na sprzedaż w początkowym okresie wprowadzania nowej technologii.
Oczywiście, że nowe technologie kupują też ludzie z branży, Ci którzy świadomie popierają daną technologię oraz kompletni fan-boye, ale o tych grupach w ogóle się nie wypowiedziałem, ani realnie nie mają one większego wpływu na globalną sprzedaż.
Krócej mówiąc w ogóle ani ty, ani prawdopodobnie nikt z tego forum nie podpada pod tę tymczasowo stworzoną przeze mnie definicję. Nie sądziłem więc, że ktoś tutaj weźmie to do siebie.
Natomiast sam znam dość dużą grupę osób, która kupuje wyłącznie w sklepach, wyłącznie drogo, wyłącznie bez przemyślenia, są dojeni z kasy przez każdego cwaniaka - i to oni właśnie pod tę definicję podpadają.

Dnia 14.01.2008 o 14:55, BasValinor napisał:

Kolo, pojechałeś, to mi przypominana fanboyowską wypowiedź.

Nie fanboyowską. Nie interesuje mnie żaden z tych formatów bo żaden z nich nie spełnia dobrze swojej roli. Fakt, że uważam iż HD-DVD ma nieco większe szanse bo jeżeli żaden nie spełnia swojej roli, to wygra ten tańszy w produkcji (i bezpieczniejszy dla zapisanych danych) co niemal zawsze w warunkach zażartej konkurencji oznacza tańszy w sprzedaży.

Dnia 14.01.2008 o 14:55, BasValinor napisał:

- nie nie jestem ignorantem, laikiem - siedzę w branży IT i już wiele moje oczy widziały

No to Ciebie nie tyczy. Ja też siedzę w tej branży i co z tego?

Dnia 14.01.2008 o 14:55, BasValinor napisał:

- żółtodziobem też nie jestm - mam już 34 wiosny na karku

A ja o dwa więcej. I znowu - co z tego? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parcie ku nowym technologiom jest ogromne, na reklamę produktów dało się nabrać wielu łosi, którym zakupiony towar nie wiadomo w zasadzie po co i na co, ktoś chce to mieć, bo wszyscy chcą. Jednak każdy z Nas jest takim większym, lub mniejszym łosiem, urabianym przez ludzi marketingu. Najpierw panowie spójrzcie na Siebie, później oceniajcie innych...

PS. Istnieją pewne konwenanse, których tak inteligentni ludzie jak Wy poruszać publicznie nie powinni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

Problem z BR i HD jest taki że bez dobrego TV to generalnie nie jest to taki skok jakości dla
odbiorcy końcowego jak zmiana z magnetowidu na DVD.

Zauważ kilka faktów:
1. Dla przeciętnego TVmaniaka film puszczony na 1920x1080 lub 1440x960 jest wyraźnie lepszej jakości dopiero gdy źródłem jest materiał o jakości DVD lub HD. Jeżeli puści się mu materiał VHS/VCD lub VGA, to obraz odbiera jako marny.
2. Pracownicy sklepów RTV specjalnie puszczają materiał DVD lub HD (bez znaczenia który) na wszystkie szczególnie kiepskie wyświetlacze LCD i stare CRT po to aby je sprzedać - bo obraz jest subiektywnie znacznie lepszy niż obraz analogowej TV puszczony na wyświetlaczu fullHD.
3. Dla większości osób Jakość obrazu HD i DVD puszczonych na te same wyświetlacze (czy stare czy HD Ready czy najnowsze fullHD) praktycznie nie różni się niczym. Dobry studyjny materiał z płyty DVD wygląda zasadniczo tak samo jak z podobnego materiału z płyty Blu-Ray czy HD-DVD.

Oznacza to, że o ile może być ciąg na wyświetlacze LCD lepsze niż 720x576 lub 720x480 o tyle nie musi istnieć ciąg na materiał HD z płyt dla niebieskiego lasera bo zwykły DVD jest przez ludzi w zasadzie nieodróżnialny na ekranach i w rozdzielczości telewizorów kupowanych przez większość użytkowników. Krótko mówiąc laik, który mając już w miarę nowy ekran wysokiej rozdzielczości, przesiądzie się ze swojego DVD na niebieski laser - nie zobaczy prawie żadnej różnicy. Stwierdzi więc najczęściej, że został przez sprzedawcę nabity w butelkę. Oczywiście zapewne później sprzedawca pokaże mu na specjalnie przygotowanych materiałach reklamowych, że jakaś różnica w obrazie jest - ale ja już znam reakcje takich ludzi. Stwierdzają oni najczęściej, że taka drobna zmiana nie była warta takiej kasy jaką zapłacili za zmianę odtwarzacza na niebieski laser. To tyle.

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

A jeszcze do cen... No proszę was, jeszcze paręę lat temu film na DVD kosztował tyle ile teraz kosztuje BR albo HD (przed obniżką)

Wiesz od czego zaczęła się rewolucja DVD i masowe przechodzenie na ten format? Od ruchu firmy Liteon, która zaczęła sprzedawać *nagrywarki CD-R* (nie odtwarzacze DVD) w cenie poniżej 250 USD i płyt w cenie poniżej 4 USD. Zaledwie w ciągu roku ceny spadły odpowiednio do 80 USD i 2 USD. To był realnie początek końca CD-ROM i CD-R, ale prawdziwy początek DVD, który prawdziwą premierę miał przecież 8 lat wcześniej. Ceny filmów na DVD wcale wtedy nie spadły, ani nie spadły znacząco jeszcze przez 2 lata. Dopiero po 2 latach gdy całkowicie rozpowszechniło się tanie nagrywanie CD, a nieco później DVD (i pirackie filmy na CD-R ściągane przez P2P) - wydawcy filmowi zostali zmuszeni do znaczniejszych obniżek płyt z oryginalnymi filmami. I dopiero to napędziło dużą sprzedaż filmów na DVD. Cena filmów na DVD, to był ostateczny skutek - a nie przyczyna rozpowszechnienia technologii nowych płyt wysokiej gęstości.

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

To samo się dotyczy odtwarzaczy...

Zasadniczo ludzie mają odtwarzacze gdzieś. Ich istnienie, ani ceny nie mają moim zdaniem najmniejszego znaczenia dla kwestii rozpowszechnianie technologii płyt. Tak było z CD,DVD i nie ma żadnego powodu przypuszczać, że inaczej będzie z niebieskim laserem.
Paradoksalnie największe szanse na sprzedaż filmów na płytach dla niebieskiego lasera będzie prawdopodobnie możliwość ich upchnięcia na pojedynczym DVD+/-R-DL. A ta technologia jest już rozpowszechniona i nagrywarki kosztują poniżej 40 USD.

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

Jeno się cieszyć, iż zamiast paru lat (ile dokładnie zajęło DVD wyparcie VHS z rynku?)

Ok. 12 lat (1993-2005). BD we współczesnej postaci, to zaledwie rok na rynku. Podobnie z HD-DVD.

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

mamy cały proces mocno przyśpieszony...

Jakoś tego nie widać. I moim zdaniem jeszcze długo nie będzie. Najprawdopodobniej oba formaty będą ripowane na DVD-DL, co już się dzieje - a to oznacza, że filmy HD (oczywiście pirackie) będą odtwarzane w jakości HD 720 na zwykłym stacjonarnym odtwarzaczu DivX (produkując video o jakości DVD), co dla większości osób i tak będzie nieodróżnialne od prawdziwego HD na ekranie HD Ready lub nawet fullHD. Powstaną też zapewne nowsze wersje tanich odtwarzarek, które będą w stanie wysyłać obraz HD 1080 bo jedyne co będą musiały jakieś chińskie fabryczki dołożyć od siebie, to typ złącza wyjściowego (DVI lub HDMI).
Oczywiście jak uda się którejś kupić kilka ton chipów HDMI (a to raczej pewne).

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

A co do wieloformatowości to pamiętać trza, iż w przypadku DVD dotyczyło to tylko sposobu zapisu danych na nośniku

Płyty DVD+R od DVD-R po nagraniu nie różnią się niczym. Różnica dotyczyła sposobu zapisu i pozycjonowania lasera na ścieżce oraz drobnej różnicy w długości spirali (kilka okrążeń więcej w DVD-R).
Lasery w CD-ROM były prawie podczerwone i operowały długością fali 780 nm, lasery w każdym DVD są czerwone i pracują światłem o długości fali 650 nm, a laser w Blu-Ray i HD-DVD jest fioletowy i w obu wypadkach światło ma długość fali równą 405 nm.
Jak widzisz w każdym wypadku mieliśmy inny laser, a właśnie struktura zapisu danych na płycie jest wciąż identyczna bo to spirala pitów i landów idąca od środka na zewnątrz płyty.

Dnia 14.01.2008 o 15:02, BasValinor napisał:

zaś HD i BR to zupełnie inne technologie

Prawie wcale nie. BD znacznie się różni od pozostałych płyt tym, że dopóki nie wynaleziono super twardej przezroczystej warstwy takiej jak Durabis od TDK, to płyty Blu-Ray musiały być opakowywane w kasety - bo najmniejsze zarysowanie (nawet paznokciem) nadawało płycie właściwość... śmiecia, nadającego się tylko do kosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.01.2008 o 19:21, Olamagato napisał:

> btw efekt skali - słyszał?
Efekt kosztów, reklamy, mody i skali - słyszał? ;P
Ostatecznie i tak na rynku usadowi się format sprawniejszy technicznie i tańszy. Tak samo jak
DVD+ w zasadzie wygrał z DVD- ponieważ miał lepszą specyfikację techniczną i te same koszty
mimo o 2 lata późniejszego startu. Dzisiaj płytki DVD- schodzą znacznie gorzej niż DVD+, a
to przecież DVD- miał taka pozycję jaką dzisiaj ma Blu-Ray, tyle, że identyczne koszty produkcji.
Dzisiaj Blu-Ray jest nowszy i znacząco droższy, a HD-DVD jest starszy i znacząco tańszy. Pozostaje
kwestia, który okaże się szybszy i bardziej niezawodny - i tu odpowiedź pojawi się dopiero
przy specyfikacji nowych wielowarstwowych płyt 100 i 200 GB. Dzisiejsze urządzenia dla płyt
20-50 GB nie odpowiadają na to pytanie.

HD mimo, że spuściło z ceny i coś może na tym Toshiba zarobi, to przecież Sony nie będzie siedziało sobie i patrzyło, tylko też po jakimś czasie będą zmuszeni obniżyć ceny bliskie poziomowi cen HD, co oczywiście może tylko przyśpieszyć wdrożenie tych technologii ale tak samo unicestwić jedną z tych 2 zależy od tego, co przyjmie za cel. Ciekawi mnie tylko ile to potrwa i kiedy Sony wykona ruch. Jeśli BR jest na tyle droższa, że mieliby dokładać do interesu, to im się to nie opłaci, żeby schodzić z ceny więc albo Toshiba coś wie i podjęła takie kroki albo w bliżej nieokreślonym czasie ceny pójdą w dół - a to też zależy od tego, czy ludzie zaczną kupować format HD. Jeszcze wszystko jest możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2008 o 15:18, Emillo2 napisał:

i wiem, że nie mają dla was znaczenia obniżki, promocje, musicie
to mieć od premiery, mam takich kolegów [...]


Przykro mi. ;)))))

A co do tej wojny formatów - przykre jest, że do niej doszły, bo jak na razie tracimy na niej my, konsumenci - przez tę walkę wprowadzenie do powszechnego użytku trwa dłużej. Fajnie by było, gdyby ruch Toshiby sprowokował konkurencyjne konsorcjum do obniżki cen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować