Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Trwają prace nad formatem MT9; MP3 do lamusa?

25 postów w tym temacie

Harpen

Niemal wszystko, co zapowiada się (lub faktycznie jest) rewolucyjnie, pochodzi ze wschodu. Nie inaczej jest tym razem - firma Audizen z Korei Południowej opracowuje format MT9 charakteryzujący się dźwiękiem podzielonym na sześć kanałów (wokal, gitara, bas, etc.), który ma sprawić, by popularne MP3 przeszło do lamusa.

Przeczytaj cały tekst "Trwają prace nad formatem MT9; MP3 do lamusa?" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Technika, technologia rozwija się szybciej, niż myślimy :)

No proszę bardzo, już mówi się o następcy MP3 - formacie MT9, a jeszcze kilka lat temu wszyscy zachwycali się MP3. Odtwarzacze tych plików kosztowały po 200 zł i nie każdy mógł sobie na takie coś pozwolić. Obecnie są one tanie, ich ceny oscylują w granicach 90-130 zł. Sam mam Creative Zen Stone i jestem z niego zadowolony. Moim zdaniem format MT9 tak szybko nie wyprze MP3 :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2008 o 16:22, master matrox napisał:

Technika, technologia rozwija się szybciej, niż myślimy :)

No proszę bardzo, już mówi się o następcy MP3 - formacie MT9, a jeszcze kilka lat temu
wszyscy zachwycali się MP3. Odtwarzacze tych plików kosztowały po 200 zł i nie każdy
mógł sobie na takie coś pozwolić. Obecnie są one tanie, ich ceny oscylują w granicach
90-130 zł. Sam mam Creative Zen Stone i jestem z niego zadowolony. Moim zdaniem format
MT9 tak szybko nie wyprze MP3 :>


Chyba zero Ci uciekło, były one znacznie droższe i to mowa o tych z mniej niż 128MB pojemności.
I nie każdy bo audiofile dostawali drgawek na samą myśl o tym formacie.

Mam nadzieję że MT9 będzie takim kompromisem między MP3 (niska jakość i niewielki rozmiar pliku) a FLAC czy APE (duży rozmiar pliku ale format bezstratny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a moim zdaniem wazne jest aby poza 6 kanalami dzwieku byla bardzo dobra kompresja... kiedy bedzie male i do tego swetnie brzmiace to ma szanse na rynku zamieszac, w przeciwnym wypadku bedzie ciezko... w koncu kiedy sie mowi o muzyce z neta to kazdy mysli MP3 a z przyzwyczajeniami ciezzkooo wygrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie pięknie, ale mnie to nie jara. mp3 dobry format, na odtwarzacz [1gb] fajnie mi się wszystko mieści, na jakość też nie narzekam. myślę, że dla takich jak ja - którzy niekoniecznie muszą mieć muzykę o bitrate 512 ;D ten nowy format to nie będzie jakiś hicior

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"O sile MT9 ma świadczyć fakt podzielenia pliku muzycznego na sześć różnych kanałów takich, jak gitara, wokal, basy itd. Dzięki nim możliwe będzie decydowanie o poziomie głośności poszczególnych części składowych utworu."

Ale mi nowość... Już Ogg Vorbis dawno daje taką możliwość - kodujemy do iluś tam kanałłów (np. ze żródła surruond), a głośność każdego znich można dowolnie sobie zmieniać np. w foobar2000, a i kompresja pzry tym całkiem niezła (zwłaszcza przy AoTuV b5.5). Jedyna nowość to podzielenie partii instrumentów na osobne kanały, ale ja i tak przekonwertowałbym MT9 na Vorbis, gdyż nie przepadam za zamkniętym i opatentowanym s.hitem, a o użytku komercyjnym już można zapomnieć (drogie licencje... :-( ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Phi, po co nam potrzebny kolejny format? Chyba tylko po to, aby tam firma mogła się "nachapać" na licencjach... Już teraz MP3 zapewnia bardzo małą wielkość plików na dysku oraz bardzo dobrą jakość dźwięku, tylko audio- i dyskofile odczują różnicę...c

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No proszę :)
A ja jednak na razie zostanę przy MP3...MT9 oznacza wielką zmianie sprzętu i oprogramowania, a mnie niestety na to nie stać na razie. Ale pomysł dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę każdy nowszy foramt (aac, wma, ogg, FLAC, ale nie MP3) obsługuje te 6 kanałów, różnica tylko w tym komu płacimy za licencję. Więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby po spotkaniu ludzi z MPEG i Audizen na rynku pojawił się nowy format MT9, wszak wiadomo że MP3 obsługuje tylko do dwóch kanałów, a MPEG takich zysków nie przepuści. Jeśli MP3 ma odejść do lamusa, to tylko stopniowo wraz z pojawianiem się nowych materiałów 6-ścio kanałowych na płytach audio (DVD). Taki scenariusz ma jednak nikłe szanse - większość wytwórni muzycznych nie opóści tak szybko zasłużonego CD-Audio, najwyżej będą wydania dodatkowe właśnie w MT9, tak jak ma to miejsce choćby z DVD-Audio, czy SACD. Po dłuższym czasie, z uwagi na wpływy MPEG, MT9 może stać się tym dla dźwięku 6-ścio kanałowego, czym MP3 jest dla stereo, lecz wątpię aby jeden format zastąpił drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2008 o 18:08, Half-Devil napisał:

ogg jest lepsze niż mp3, a nie specjalnie się przyjęło.


Nic dziwnego - za ogg nie stoji żadna wielka korporacja, która czerpałaby z niego jakieś zyski. Ale używanie ogg np. w grach jest już dość popularne - ze względu na brak kosztów licencyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszyscy są bardzo przyzwyczajeni do formatu mp3 więc... popularność nowego formatu według mnie nie rozejdzie się tak szybko... chyba że wyjdzie w tym czasie jakiś nowy odtwarzacz który mógłby być zalany falą reklam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2008 o 18:23, Dreadwock napisał:

> ogg jest lepsze niż mp3, a nie specjalnie się przyjęło.

Nic dziwnego - za ogg nie stoji żadna wielka korporacja, która czerpałaby z niego jakieś
zyski. Ale używanie ogg np. w grach jest już dość popularne - ze względu na brak kosztów
licencyjnych.


WMA w kliku aspektach jest ciekawsze od ogg a się nie przyjęło. :D

Osobiście używam właśnie ogg. Być może cena mojego ogg playera jest wyższa niż zwykłej "empetrójki", natomiast codziennie pociesza mnie ona dizajnem i większą oryginalnością. ;-)

A propos, czy prócz iRivera i Samsunga jakieś firmy jeszcze wspierają Ogg Vorbis?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowy format ze świetną jakością dźwięku, zapowiada się smakowicie ;) Swoją drogą najbardziej obawiam się pojemności utworów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2008 o 19:18, kotolew napisał:

WMA w kliku aspektach jest ciekawsze od ogg a się nie przyjęło. :D


MP3 było pierwsze (przyzwyczajenie użytkowników, format niestety "archaiczny"), a wma nie odtworzysz "teoretycznie" po innym OS niż Windows i oczywiście masa ipodów go nie obsługuje...

Dnia 16.06.2008 o 19:18, kotolew napisał:

Osobiście używam właśnie ogg. Być może cena mojego ogg playera jest wyższa niż zwykłej
"empetrójki", natomiast codziennie pociesza mnie ona dizajnem i większą oryginalnością.
;-)


Co do design''u - nieżle prezentuje się m-cody m-20, niestety specyfikacja troszkę słaba, ale ogg odtworzy...

Dnia 16.06.2008 o 19:18, kotolew napisał:

A propos, czy prócz iRivera i Samsunga jakieś firmy jeszcze wspierają Ogg Vorbis?


Median -> m-cody
iAUDIO -> Cowon (większość odtwzrzaczy obsługuje też FLAC)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować