Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Co myślicie o Pentax K100D Super? Chciałem sobie kupić Fuji 9600, ale kolega podsunął mi tą lustrzankę. Za bardzo nie chcę się pchać w lustro, bo to spore koszty, ale z drugiej strony i tak potrzebny mi tylko obiektyw tele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2008 o 12:23, Monastor napisał:

/.../


Czyli w najbliższym czasie nie opłaca się kupować jakiegoś "mocniejszego" sprzętu niż D40 z dobrymi szkłami? Osobiście zdjęcia robię w największym dostępnym formacie (są trzy, ale raw/nef i tak automatycznie ustawia sobie tego najwyższego). Tak więc najważniejsze są szkła? W sumie to bardzo dobra (dla mnie) wiadomość :) Mam jeszcze pytanie dotyczące filtrów nakładanych na lustra. Jak to z nimi jest? Jestem w tym zielony, więc z góry dziękuje za kilka zdań ogólnie o ich używaniu, zastosowaniu i faktycznej opłacalności :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Filtry nakładane na lustra? :/
Nie bardzo rozumiem. Chodzi Ci ogólnie o filtry stosowane z lustrzankami?
Bo na samo lustro (jako element aparatu) chyba nic się nie nakłada.

D40 ma swoje minusy, ale nie jest to akurat rozdzielczość. Bardziej przeszkadzałyby mi tylko 3 pola autofocusa i brak podglądu głębi ostrości. D40 i D40x są dość mocno okrojone z zaawansowanych, a przydatnych funkcji. W przyszłości warto się przesiąść na lepszą puszkę, ale jeśli nie odczuwasz, że czegoś Ci brak to nie widzę powodu.

Problemem może być też brak silnika AF w aparacie, przez co można stosować tylko obiektywy z wlasnym napędem. Dyskwalifikuje to działanie autofocusa w wielu szkłach, między innymi Sigmach sprzed pojawienia się D40, a także starszych nikkorach. W przypadku 70-300 F/4.5-5.6 VR taki problem akurat nie wystąpi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2008 o 17:42, Arclight napisał:

Co myślicie o Pentax K100D Super? Chciałem sobie kupić Fuji 9600, ale kolega podsunął
mi tą lustrzankę. Za bardzo nie chcę się pchać w lustro, bo to spore koszty, ale z drugiej
strony i tak potrzebny mi tylko obiektyw tele.

Na pewno lepiej niż kompakt :-)
Tylko co chcesz do niego podpiąć, a raczej jaka kwota wchodzi w rachubę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2008 o 21:19, Monastor napisał:

Filtry nakładane na lustra? :/
Nie bardzo rozumiem. Chodzi Ci ogólnie o filtry stosowane z lustrzankami?
Bo na samo lustro (jako element aparatu) chyba nic się nie nakłada.

No właśnie tak jak mówisz :) Ogólnie filtry do lustrzanek - nie znam się dobrze na nazewnictwie, więc przepraszam za wprowadzenie w błąd :)

Dnia 24.03.2008 o 21:19, Monastor napisał:

/.../


Hmm, a do czego potrzeba więcej niż 3 pola autofocusa? Jak na mnie to wystarczą spokojnie 3... Do czego służy podgląd głebi ostrości? (do "podglądania" głębi ostrości podczas robienia zdjęcia oczywiście ;p, ale na czym to polega i w czym jest pomocne?) :) Jejku, jak sobie pomyślę to praktycznie nic nie wiem o lustrzankach :P Tym bardziej dziękuję za informacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.03.2008 o 21:39, Monastor napisał:

/.../


Wybieram się dziś do Fotojokera (z karteczką na której jest wyraźnie napisana nazwa tego obiektywu :), i zastanawiam się nad kupnem http://www.e-cyfrowe.pl/akcesoria-foto/produkty-filtry-i-dekielki-hoya-filtry-polary zacyjne-k-335.html?PCID=42993_56
Który będzie dobry do mojego aparatu, albo do obiektywu, jak on działa? (nakłada się go na koniec obiektywu?). Dziękuję za informacje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Filtrów jest mnóstwo. Każdy do innych zastosowań :)
Co chcesz osiągnąć nakręcając filtr? Chcesz po prostu ochronić przednią soczewkę przed zarysowaniem czy może masz na myśli konkretne efekty?

Mam opisać działanie filtrów każdego typu? Tego jest na niezły referat :)


Arclight
<- szczerze mówiąc nie znam się na szkłach do pentaxa. Teleobiektyw, rozumiem, że coś około 300 mm. Pewnie nada się Sigma 70-300 F/4-5.6 APO DG Macro. Generalnie obiektyw ze świetnym stosunkiem jakości do ceny. Niestety trochę mydlany na końcu i z takim sobie AF. Mimo wszystko najlepszy zakup do 1000 zł.
Potem trzeba by już szukać szkieł pentaxa, a o nie trochę trudno na naszym rynku. Wybadam co by się nadawało.

Co byś powiedział na Canona 400D i Canona 70-300 F/4-5.6 IS USM? Dobra puszka dająca spore możliwości, szumiąca tak mało jak nic innego za taką cenę. Do tego całkiem ostry obiektyw (na 300 mm trochę słabiej, ale nadal dobrze, na 70-200 konkurencyjny z L-ką 70-200 F/4). Do tego ze stabilizacją optyczną. Aparat do dostania za około 1800 zł, a obiektyw za podobną kwotę.
Zresztą to szkiełko to Canonowski odpowiednik Nikkora, którego poleciłem marcinowi :)
Do jego wad należy przede wszystkim słaby jak na USM AF, choć na pewno jest on lepszy niż we wspomnianej Sigmie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.03.2008 o 23:24, Monastor napisał:

/.../


Już nie trzeba :) Wczoraj kupiłem tego nikkora 70-300 za 1790 zł. i filtr polaryzujący do niego :) Niezła machina z wyglądu, ale na razie nie robiłem specialnych fotek (tylko kilka koło Fotojokera żeby sprawdzić czy jest wszystko ok ). Dzięki za pomoc ;) Teraz tylko poczekam aż będzie odpowiednia pogoda i trochę czasu. Powinienem coś wiedzieć prócz tego że taki filtr "ociemnia" fotkę o 2EV?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 15:16, marcin1930 napisał:

Powinienem coś wiedzieć prócz
tego że taki filtr "ociemnia" fotkę o 2EV?

To zależy... wiesz jak działa i do czego służy?

Napisz dokładnie jaki to model filtra ;)
Trzeba się było skonsultować przed kupnem. Na filtry też trzeba uważać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 00:21, Monastor napisał:

Napisz dokładnie jaki to model filtra ;)
Trzeba się było skonsultować przed kupnem. Na filtry też trzeba uważać.


To jest dokładnie: hama Pol circular 67mm, jakieś pro class pisze jescze (pewnie większość tak ma napisane ;p). A jak działa to mniej więcej wiem - nakręcamy filtr i robimy fotkę (albo przytrzymujemy przycisk robienia zdjęcia, i dopiero nakręcamy filtr). W każdym razie jak patrzałem na wyniki to taki polar nieźle poprawia fotkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 13:55, marcin1930 napisał:

To jest dokładnie: hama Pol circular 67mm, jakieś pro class pisze jescze (pewnie większość
tak ma napisane ;p).

No i tego chciałem uniknąć. Z filtrem trafiłeś niestety bardzo kiepsko. Osobiście nie założyłbym na obiektyw filtra tej firmy. Jak już miałbym kupować polara to raczej coś porządnego. Tutaj nawet filtrów hoya bym unikał (ze względu na problemy z czyszczeniem)

>A jak działa to mniej więcej wiem - nakręcamy filtr i robimy fotkę

Dnia 27.03.2008 o 13:55, marcin1930 napisał:

(albo przytrzymujemy przycisk robienia zdjęcia, i dopiero nakręcamy filtr). W każdym
razie jak patrzałem na wyniki to taki polar nieźle poprawia fotkę :)

Poprawia fotę... no dobra... a wiesz w jaki sposób to robi i od czego zależy powodowany przez niego efekt? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2008 o 16:38, Monastor napisał:

No i tego chciałem uniknąć. Z filtrem trafiłeś niestety bardzo kiepsko. Osobiście nie
założyłbym na obiektyw filtra tej firmy. Jak już miałbym kupować polara to raczej coś
porządnego. Tutaj nawet filtrów hoya bym unikał (ze względu na problemy z czyszczeniem)

Dokładniej? Dlaczego są problemy z czyszczeniem? W internecie widziałęm zdjęcia zrobione właśnie filtrami tej firmy i wychodziły (jak na mój gust) doś dobrze...

Dnia 27.03.2008 o 16:38, Monastor napisał:

Poprawia fotę... no dobra... a wiesz w jaki sposób to robi i od czego zależy powodowany
przez niego efekt? :)


^^ <i wszystko jasne> :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2008 o 13:34, marcin1930 napisał:

Dokładniej? Dlaczego są problemy z czyszczeniem? W internecie widziałęm zdjęcia zrobione
właśnie filtrami tej firmy i wychodziły (jak na mój gust) doś dobrze...

Z hamą w ogóle nie miałem do czynienia bo wszyscy mnie ostrzegali przed jakością. Nie ma spadku ostrości, ani żadnych przebarwień na zdjęciach?

Co do czyszczenia... nie wiem jak z hamą, ale przypuszczam, że za taką cenę nie najlepiej. Filtry innej firmy, Hoya są też stosunkowo tanie w porównaniu do reszty i dają bardzo dobre efekty, ale ponoć strasznie się je czyści. Trudno usunąć zabrudzenia, a jak już się to zrobi to z powłokami filtra.

Dnia 28.03.2008 o 13:34, marcin1930 napisał:

^^ <i wszystko jasne> :P

Filtr polaryzacyjny wycina część światła wpadającego do obiektywu (stąd spadek jasności). Nie robi tego jednak losowo. Pomaga się pozbyć światła o konkretnej polaryzacji, czyli w praktyce najczęściej odbitego z konkretnej strony pod konkretnym kątem. Można w ten sposób wycinać na przykład odbicia na powierzchni wody i szybach (lub przeciwnie, wycinać to co odbiciem nie jest). Odpowiednie ustawienie filtra powoduje też wycięcie światła rozproszonego w atmosferze, przez co błękit nieba staje się głębszy i ciemniejszy. Ogólnie można wpłynąć pozytywnie na kolorystykę.
Powinieneś mieć na filtrze jakieś pokrętło do regulacji. Spójrz w obiektyw i pokręć filtrem. Powinieneś zobaczyć różnice w obrazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2008 o 22:18, Monastor napisał:

Z hamą w ogóle nie miałem do czynienia bo wszyscy mnie ostrzegali przed jakością. Nie
ma spadku ostrości, ani żadnych przebarwień na zdjęciach?

Prawdę mówiąc nie robiłem jeszcze zdjęć z filtrem :) W mojej miejscowości było ostatnio dość pochmurno, więc filtr tylko pogorszyłby sprawę...

Dnia 28.03.2008 o 22:18, Monastor napisał:

Co do czyszczenia... nie wiem jak z hamą, ale przypuszczam, że za taką cenę nie najlepiej.
Filtry innej firmy, Hoya są też stosunkowo tanie w porównaniu do reszty i dają bardzo
dobre efekty, ale ponoć strasznie się je czyści. Trudno usunąć zabrudzenia, a jak już
się to zrobi to z powłokami filtra.

Zabrudzenia usuwamy tak samo jak z obiektywu?

Dnia 28.03.2008 o 22:18, Monastor napisał:

Filtr polaryzacyjny...

Rozumiem, co do pokrętła to chyba okręca się cały filtr dookoła obiektywu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki za dodatkowy post, ale przed chwilą na krótko pojawiło się słońce, toteż miałem okazję do przetestowania tego filtra. Po nakręceniu go na obiektyw, w wizjerze zobaczyłem trochę zimny obraz. Na szczęście na fotkach już tego nie było widać, a efekt był bardzo dobry :) Przynajmniej na chwilę obecną nie zauważyłem specjalnie błędów podanych wyżej (przebarwienia itp.). Jednak pozostaje problem - pewnie jest tak z każdym "polarem" - że w wizjerze obraz jest inny niż na gotowym zdjęciu (wychodzą one dobrze, jednak jest to trochę "strzelanie na ślepo"). Jak się sugerować przy robieniu zdjęcia, tak żeby uzyskać konkretny efekt?

W sumie taki filtr dodatkowo chroni mój obiektyw przed zarysowaniami, jest to dodatkowy plus używania go :D (wiem, są do tego specjalne filtry ochronne, ale tak czy siak zawsze to jakiś atut).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem natury technicznej z Samsungiem S750. Wgrałem z CD dołączonego do niego oprogramowanie do komputera i teoretycznie wszystko powinno być cacy. Narobiłem zdjęć i chciałem zrzucić je na komputer. Niby fajnie, komputer wykrywa aparat jako dysk przenośny, więc próbuję skopiować wszystkie zdjęcia na dysk twardy. I tu pojawia się problem - po jakimkolwiek zaznaczeniu wszystkich lub nawet kilku elementów, komputer zawiesza się i jedynym wyjściem jest restart. Próbowałem przerzucić zdjęcia Total Commanderem - wyskakiwał błąd, że nie można odczytać pliku. Może ktoś coś poradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm, sformatowanie karty przychodzi mi do głowy. Tylko wtedy stracisz niestety wszystkie zdjęcia. Jeśli są one ważne to spróbuj zrzucić przez czytnik kart pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2008 o 14:42, Grucha91 napisał:

Hm, sformatowanie karty przychodzi mi do głowy. Tylko wtedy stracisz niestety wszystkie
zdjęcia. Jeśli są one ważne to spróbuj zrzucić przez czytnik kart pamięci.


Zdjęcia ściągnąłem przez aparat pożyczony od sąsiada, ale to nie wina karty - komputer podczas podłączenia tego Samsunga zawiesza się przy każdej karcie pamięci, które w innych aparatach działają dobrze. To musi być wina aparatu, ale nie mam pojęcia co z tym zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.03.2008 o 15:02, Lfdracon napisał:

Zdjęcia ściągnąłem przez aparat pożyczony od sąsiada, ale to nie wina karty - komputer
podczas podłączenia tego Samsunga zawiesza się przy każdej karcie pamięci, które w innych
aparatach działają dobrze. To musi być wina aparatu, ale nie mam pojęcia co z tym zrobić...

Widocznie jest jakiś błąd w tym oprogramowaniu samsunga. Można pewnie sciagnac z neta i zainstalować to jeszcze raz. Ja osobiscie polecam czytnik kart, bardzo wygodne rozwiazanie, duzo szybsze zrzucanie zdjec, kabelka nie trzeba szukac i nie powinno byc problemow z zawieszajacym sie kompem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować