Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 18.01.2006 o 16:04, Vaxinar napisał:

Słuchajcie o co tak w ogóle chodzi z tym "czasem naświetlania" ? Na czym to polega ? Olamagato
pisał, że chodzi o robienie zdjęć np w nocy kiedy lampa nie zadziała jak należy, ale dokładniej
?

cytuję za stronki http://www.fotogenia.info/ :

obiektyw
To bardzo poważny temat - i siłą rzeczy zostany potraktowany tu baaaaardzo pobieżnie.
Dla kupującego cyfrówkę liczyć się powinny głównie 2 parametry: f czyli jasność, oraz zakres ogniskowych czyli mówiąc po ludzku popularny zoom (optyczny).
Obiektywy w cyfrówkach sa dużo mniejsze niż w klasycznych aparatach - dzieje się tak dlatego, iż matryca CCD ma sporo mniejszą powierzchnię niż klatka filmu 35mm. Stąd realnie ogniskowe są na poziomie od kilku do kilkudziesieciu milimetrów i np. dla mojego fuji s602 wynoszą: 7.8mm - 46.8mm co daje ekwiwalent dla aparatu 35mm: 35mm-210mm. Po co ten ekwiwalent? - ano po to by zachować obowiązującą nomenklaturę. W związku z tym, że obiektyw w cyfrze jest mniejszy, łatwiej go wykonać zachowując wysoką jakość szkieł. Dzięki czemu są one, przynajmniej w niektórych aparatach, całkiem niezłe. Dla przykładu podobny zoom 35-210 do tradycyjnej lustrzanki to koszt przynajmniej rzędu 1500-2500zl jeżeli nie wyższy.
Z kolei jasność obiektywu to parametr mowiący ile światła przedostaje się przez obiektyw do matrycy. Generalnie wystarczy wiedzieć że zasada jest taka: im obiektyw jaśniejszy (czyli im mniejsze f!) tym lepszy i tym lepiej bedzie się sprawował w gorszych warunkach oświetleniowych czyli np. w ciemnych pomieszczeniach. Zupełnie akceptowalne są wartości f2,8 zaś mniejsze bardzo pożądane! W klasycznej lustrzance obiektywy możemy wymieniać na inne itp. W klasycznej cyfrówce nie (za wyjątkiem DSLR - czyli bardzo drogich cyfrowych lustrzanek) - niemniej możemy zmienić jego właściwości optyczne nakładając nań konwertery. Najbardziej powszechne są oczywiście konwertery tele i wide, czyli mówiąc mniej enigmatycznie, powiększające zoom oraz poszerzające kąt widzenia o pewien współczynnik, który dla telekonwertera wynosi zawsze więcej niż 1 (czyli np 1,5x210mm = 315mm) zaś dla szerokiego kąta mniej niż 1 (np 0,7x35 = 24,5mm).

Kilku producentów kusi zoomem cyfrowym.... Nie należy takich zapewnień traktować zbyt serio. Zoom cyfrowy to nic innego jak powiększenie wycinka zdjęcia dokonwyane przez oprogramowanie aparatu - właściwie można to zrobić samemu w domu na komputerze używając jakiegoś programu do obróbki grafiki i to niejednokrotnie z lepszym rezultatem. Czemu więc nie powiększać? Dlkatego, że obróbka taka pociąga za sobą niestety wyrażną utratę jakości obrazu... Nie da się zastąpić optycznego powiększenia 4x cyfrowym odpowiednikiem - jeśli ktoś chce Wam sprzedać aparat i mówi coś innego uciekajcie od niego jak najdalej!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2006 o 08:13, Evil Khan napisał:

Dzięki za pomoc, chyba go kupię :)
Powiedz mi jeszcze tylko co z tą klapką gumową (zaślebka beterii)- strasznie przeszkadza ??

Gumowa jest klapka na gniazdka AV+USB+DC IN(zasilanie). Klapka jest w kolorze srebrnym, więc nie otiwerając jej nie wiadomo nawet, że jest gumowa. Wiele osób uważa takie rozwiązanie za wadę, natomiast gdy takie klapki produkowano z plastiku z zawiasem, to w serwisach pojawiało się mnóstwo urzędzeń z wyłamanymi klapkami. Gumy nie da się wyłamać, a i specjalne urwanie jej jest bardzo trudne. Jedyne co może się zdarzyć po kilku latach, to odpadnięcie srebrnej farby, która jest nieco mniej elastyczna niż materiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle moja prośba. Wiecej zdjęć!

Ja sam też dawno nic nie wrzucałem, więc czas najwyższy.

1. Tora! Tora! Tora!
Zdjęcie niezbyt dobre, ale wkońcu nasi [KPE Polska Energia Sosnowiec] ugrali ligowego punkta! :]

2. Sands of time
Chyba wiadomo co to jest. Kiedyś mi się nudziło strasznie i się bawiłem makro.

3. Ghosts from the underground passage
Chyba nalepsza fotka jaką kiedykolwiek zrobiłem. Chyba zaraz wpadne w samozachwyt :]

Czekam na opinie i zachecam do wspólnej dyskusji.
I proszę o więcej zdjęć :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No kurcze, to ostatnie w podziemnym przejsciu jest normalnie prima ...
Nic dodac nic ujac. Ze statywu? Bo z reki ciezko by to bylo zrobic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2006 o 22:38, buras napisał:

No kurcze, to ostatnie w podziemnym przejsciu jest normalnie prima ...
Nic dodac nic ujac. Ze statywu? Bo z reki ciezko by to bylo zrobic...


Z ręki to nie ciężko by było... To by było niemożliwe :]
Ponieważ nie posiadam statywu, wykorzystuje naturalne warunki. Tutaj akurat wykorzystałem schody. Gazetę się podłożyło i jest git :]
Zdjęcie było robione bez lampy, na długiej migawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 09:31, Evil Khan napisał:

CZY A610 RÓŻNI SIĘ OD A620 TYLKO ILOŚCIĄ MP ??


Szczerze mówiąc, to między nimi nie ma prawie żadnej różnicy. W jakości zdjęć też nie widać różnic. Minimalne różnice występują w ISO, raz na korzyść jednego modelu, raz na korzyść drugiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 18:05, Golem napisał:

Szczerze mówiąc, to między nimi nie ma prawie żadnej różnicy. W jakości zdjęć też nie widać
różnic. Minimalne różnice występują w ISO, raz na korzyść jednego modelu, raz na korzyść drugiego.


serio, serio ?
cena róźni się o 200 zł więc chyba to nie jest tylko "chłyt marrrrketingowy" ?
czy ktoś może mi to powierdzić bo na dniach planuję zakup któregoś z tych aparatów....
Może Olamagato się orjenuje jako właściciel A610 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 20:33, Evil Khan napisał:

PS: Gdzie polecacie kupić Canona A610 ? macie moze jakis tani sklep ? :)


Tani sklep ze sprzętem to jest Media Markt. Tam faktycznie jest tanio, ale słyszałem wiele opinii, że popsuty srzęt tam ludziom wciskają.
Cóż jedni mówią tak, inni inaczej, ja w MM kupiłem pare at temu telefon stacjonarny z różnymi bajerami i działa bez zarzutu do dziś.
Ja mogę polecić serię sklepów "RTV euro AGD" albo "ElDom". Ja w ElDomie kupowałem wiele sprzętu RTV (m.i. mojego ukochanego Canona :P) i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 21:46, Vaxinar napisał:

Tani sklep ze sprzętem to jest Media Markt. Tam faktycznie jest tanio, ale słyszałem wiele .....


W tym przypadku MM jest zaj... drogi. 1350 za a610 i 1650 za a620 (łódź) - masakra....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 22:17, Evil Khan napisał:

W tym przypadku MM jest zaj... drogi. 1350 za a610 i 1650 za a620 (łódź) - masakra....


A więc mieszkasz w Łodzi ? To duże miasto, więc naprawdę rozejrzyj się po nim czy nie ma gdzieś w.w. "RTV euro AGD" albo "ElDom". ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2006 o 22:31, Chester001 napisał:

włala moje ,, jedno z moich ładneijszych zdjęc...

No calkiem fajniste. Prawie jak nad morzem :D
Niedlugo konczy mi sie sesja ... wtedy bede mial troche czasu zeby wyjsc na lowy i cos fajnego pstryknac ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A610 polecam w agito.pl jest po 1000zł i darmową przesyłką, idzie bardzo szybko polecam dokupienie kaert 512MB i akumulatorków z ładowarką. Wszystko ładnie zapakowane i w całości do mnie dotarło, polecam ten sklep. A co do 610 i 620 to różnice są takie 620 wygląda lepie i ma 7,1MP a 610 5MP, ale uważam że 5MP w zupełności wystarcza. Aparat ma 3 znaczące wady: cholernie kiepska klapka zasłaniająca wyjścia, cięzki(4baterie na raz) i wyświetlacz strasznie rozjaśnia więc nie bójcie się używać lampy, polecam również aparat; obrotowy ekranik jest przydatny jak cholera!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2006 o 09:42, Half-Devil napisał:

A610 polecam w agito.pl jest po 1000zł i darmową przesyłką, idzie bardzo szybko polecam dokupienie
kaert 512MB i akumulatorków z ładowarką. Wszystko ładnie zapakowane i w całości do mnie dotarło,
polecam ten sklep. A co do 610 i 620 to różnice są takie 620 wygląda lepie i ma 7,1MP a 610
5MP, ale uważam że 5MP w zupełności wystarcza. Aparat ma 3 znaczące wady: cholernie kiepska
klapka zasłaniająca wyjścia, cięzki(4baterie na raz) i wyświetlacz strasznie rozjaśnia więc
nie bójcie się używać lampy, polecam również aparat; obrotowy ekranik jest przydatny jak cholera!

SUPER - ŚLICZNE DZIĘKI. :)
Powiedz mi proszę ile wchodzi zdjęć na kartę 512MB w najlepszej jakości ?
Zastanawiam się czy nie brać 1 GB ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować