Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 05.02.2010 o 10:02, Mroczny78 napisał:

/.../
1. Poszukuję jakiejś strony lub gazety /.../

Na dobry początek Paweł Duma: http://www.e-cyfrowe.pl/poradniki.php?id=715

Jako gazetę polecam Digital Foto Video. Masz tam wszystko, począwszy od podstawowych technik fotografowania, poprzez sprzęt a na bardziej zaawansowanych technikach kończąc. Dla amatora jak znalazł. Polecam też książkę pt. "ABC Fotografii" autorstwa Piotra Dębka. Jest to zbiór artykułów z czasopisma DFV poświęconych podstawowym pojęciom z dziedziny fotografii. Poza tym na rynku znajdziesz wiele pozycji traktujących o początkach z aparatem. Problem w tym, które są naprawdę godne polecenia. :)

Dnia 05.02.2010 o 10:02, Mroczny78 napisał:

2. Przydałaby się również rada dotycząca aparatu...

To jest temat na dłuuugą dyskusję. I co najśmieszniejsze, każdy poleci Ci inny aparat/firmę/model, bo każdy korzysta przecież z określonego systemu. Dlatego też znowu odeślę Cię do poradników. Polecam wykupić numer archiwalny DFV Grudzień 2009 (chyba dostępna jest nawet wersja elektroniczna), gdzie dokładnie zostały omówione wszystkie systemy fotograficzne. Masz tam wszystko w pigułce, bez faworyzowania żadnego systemu. Wejdź na http://www.dfv.pl/ i rozejrzyj się. Tutaj oferują numery archiwalne: http://www.e-kiosk.pl/redir.php?t=dfv&prc=dfv.

Dnia 05.02.2010 o 10:02, Mroczny78 napisał:

Bardzo proszę o fachową radę w tej sprawie oraz dodatkowe wskazówki! Z góry dziękuję
za wszelką pomoc:)

Tak się zastanawiam... skoro sam mówisz, że Twoja wiedza z dziedziny fotografii jest skromna, to po co pchać się od razu na głęboką wodę i kupować lustrzankę? Nie lepiej zacząć od dobrego aparatu kompaktowego? Kompaktów nie można lekceważyć, te najnowsze oferują naprawdę wiele za ułamek ceny lustrzanki. Zresztą nie myśl sobie, że jak kupisz korpus z obiektywem, to na tym wydatki się skończą. O nie, one dopiero się ZACZNĄ. Lustrzanka to taki worek bez dna, bo ciągle będziesz potrzebował czegoś nowego. A to jakiś filtr, blenda, nowe szkiełko, lampa, wężyk spustowy... itd. Mówię, zastanów się poważnie nad kompaktem, żebyś po zakupie lustrzanki nie żałował wydanych kilku tysięcy złotych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2010 o 16:15, mateuszbanach0 napisał:

> Parę zdjęć z dzisiejszego spacerku.

zajefajne. a masz może zdjęcia SZADZI na drzewach? te to są dopiero efektowne!


Dzięki, przejrzałem moje zbiory ale niestety szadzi nie mam. Być może jeszcze nas zaskoczy tej zimy i wtedy się na 100% wybiorę na "łowy" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2010 o 16:21, ArkStorm napisał:

> > Parę zdjęć z dzisiejszego spacerku.
>
> zajefajne. a masz może zdjęcia SZADZI na drzewach? te to są dopiero efektowne!

Dzięki, przejrzałem moje zbiory ale niestety szadzi nie mam. Być może jeszcze nas zaskoczy
tej zimy i wtedy się na 100% wybiorę na "łowy" :)


ja kiedyś zrobiłem i wywołałem. super fotki.
a tej zimy obok mojego bloku rosnie takie drzewo-krzak. jak bylo cholernie zimno to miało lodowa skorupke. zajebisty widok, tydzień zbierałem się żeby fotkę pstryknąć ale niestety poszedłem za późno. a widok niesamowity!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2010 o 15:47, ArkStorm napisał:

Parę zdjęć z dzisiejszego spacerku.

Ostatnie Ci się udało. Przesunąłbym roślinkę w mocny punkt. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.02.2010 o 19:25, Nafis22 napisał:

Możecie mi powiedzieć dlaczego 10 minut i 50 sek filmu ważą aż 820mb nagrywane tym aparatem


Pewnie dlatego, że 13 i pół minuty waży 1GB...
A tak na serio: Bo może nagrywasz w najlepszej dla tego aparatu jakości? Poza tym co w tym dziwnego, ze tyle to zajmuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.02.2010 o 19:25, Nafis22 napisał:

Możecie mi powiedzieć dlaczego 10 minut i 50 sek filmu ważą aż 820mb nagrywane tym aparatem
?
http://www.sony.pl/product/dsc-w-series/dsc-w210


Aparaty praktycznie nie kompresuję wideo, jeśli chcesz zmniejszyć jego rozmiar pokombinuj z jakimiś programami do obróbki wideo. Ale to już na kompie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowalem sie odswiezyc stare juz zdjecie, korzystajac z faktu ze nauczylem sie troche wiecej o kompozycji oraz generalnie post-processingu:
http://wsmieszek.deviantart.com/art/The-Magician-Revised-151698655
Experymentuje takze z roznymi rodzajami forografii, starajac sie uzyskac cos przez zaniechanie ciaglego dazenia do "perfekcji" oraz ostrosci obrazu:
http://wsmieszek.deviantart.com/art/Sea-Breeze-151692990


Przy okazji, Canon oglosil 550D - szybko dosc w porownaniu do konkurencji. Wypluwaja je praktycznie tak szybko jak Apple swoje iPhony, haha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to za chwile na allegro wysyp lekko używanych 500d a canon by mógł się postarać i chociaż wstawić uchylny wyświetlacz w tym modelu a nie jakieś kosmetyczne zmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do wczoraj byłem w 100% przekonany, że niebawem nabędę Nikona D90 ale dzisiaj zaczęły targać mną niepewności i powstał jeden wielki dylemat. Nikon D90 czy Canon EOS 50D ? Poczytałem trochę testów i w sumie aparaty są bardzo podobne. Canon niby minimalnie przoduje.

http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=756&add1=764

Ale jak jest ze szkłami do Canona? Które zastąpiły by:
- Nikon Nikkor AF-S VR 70-300 mm f/4.5-5,6 G IF-ED
- Nikon Nikkor AF-S VR 18-105 mm f/3.5-5.6 DX ED

Proszę o porady, bo naprawdę jestem w kropce :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to Twoja pierwsza lustrzanka? Czytałem opinie, że jak się kupuje pierwszą lustrzankę to najlepiej wybrać tą która się bardziej podoba, bo nie masz osobistego porównania ani wymagań. Sam niedawno miałem dylemat między Sony A230 a Olympusem E-420. Wybrałem Sony i nie żałuję :) Chociaż myślę, że gdybym wybrał Olympusa to też byłbym zadowolony. A testy są bardzo subiektywne, jedni zwracają uwagę na to, inni na tamto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 12:59, Bartkula napisał:

Jest to Twoja pierwsza lustrzanka? Czytałem opinie, że jak się kupuje pierwszą lustrzankę
to najlepiej wybrać tą która się bardziej podoba, bo nie masz osobistego porównania ani
wymagań. Sam niedawno miałem dylemat między Sony A230 a Olympusem E-420. Wybrałem Sony
i nie żałuję :) Chociaż myślę, że gdybym wybrał Olympusa to też byłbym zadowolony. A
testy są bardzo subiektywne, jedni zwracają uwagę na to, inni na tamto.


Ciężko mi się oswoić z takim podejściem. Fakt - lustro pierwsze, ale nie chcę wydać 5tys opierając się na mojej intuicji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 13:07, ArkStorm napisał:

Ciężko mi się oswoić z takim podejściem. Fakt - lustro pierwsze, ale nie chcę wydać
5tys opierając się na mojej intuicji.

Fani Nikona powiedzą Ci że Nikon jest lepszy, a Canona że Canon. Zresztą to Ty masz kupić aparat i Ty go będziesz używał, a nie inni, więc decyzja należy do Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z D90 w tej konfiguracji będziesz zadowolony, bo szkiełka bardzo ładnie rysują...i na początek to bardzo dobry wybór, choć w przypadku obiektywu podstawowego skłaniał bym się w stronę stałego światła f2.8 niestety ceny mogą odstraszyć

O ile Canon ma 70-300 IS to nie wiem czy jest odpoowiednik 18-105mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 13:32, czaja24 napisał:

z D90 w tej konfiguracji będziesz zadowolony, bo szkiełka bardzo ładnie rysują...i na
początek to bardzo dobry wybór, choć w przypadku obiektywu podstawowego skłaniał bym
się w stronę stałego światła f2.8 niestety ceny mogą odstraszyć

O ile Canon ma 70-300 IS to nie wiem czy jest odpoowiednik 18-105mm.


Niby Canon ma ciut lepsze body ale coś mi podpowiada, że Nikon ma lepsze szkła (nie wiem ile w tym moim podświadomym przekonaniu jest prawdy). Chyba wezmę Nikona, jak coś będzie nie halo to Cię czaja znajdę :P Nie no oczywiście żartuję :) dziękuję za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.

Ps. Te szkła ze stałym światłem f2.8 naprawdę odstraszają ceną :D może kiedyś ... :) ale na pewno nie prędko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2010 o 12:50, ArkStorm napisał:

Jeszcze do wczoraj byłem w 100% przekonany, że niebawem nabędę Nikona D90 ale dzisiaj
zaczęły targać mną niepewności i powstał jeden wielki dylemat. Nikon D90 czy Canon EOS
50D ? Poczytałem trochę testów i w sumie aparaty są bardzo podobne. Canon niby minimalnie
przoduje. /.../

Jeśli chodzi o body i jego możliwości, to w porównaniu z Nikonem D90 Canon 50D wygrywa. To jest ciut wyższa klasa sprzętu. Tak to już się ułożyło, że obie te firmy nie mają aparatów na tych samych półkach. Gdybyś miał wybierać pomiędzy 550D a D90, to wybór byłby prosty - Nikon. A tak...

Różnice są, ale wątpię, byś je na pierwszy rzut oka zauważył. Raczej wyjdzie to podczas użytkowania. Na Twoim miejscu kupiłbym tańszą puszkę i zaoszczędzoną kasę przeznaczyłbym na szkła, bo te zaproponowane przez Ciebie to strrraszna ciemnica. I nawet stabilizacja nic tu nie pomoże. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować