Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 31.07.2010 o 15:19, Bumber napisał:

Więc Panas LX-3 będzie jak znalazł. :)


Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że LX3 jest całkiem fajny, jednak mając świadomość, że za jakiś miesiąc wyjdzie jego udoskonalona wersja LX5, zniechęca mnie do zakupu. Mogę przecież trochę poczekać i dostać coś lepszego. Ale pewnie LX5 będzie droższy, zwłaszcza na początku, skoro LX3 jest za jakieś 1.5k, to LX5 może być za coś koło 2k. A przy podobnej, nie aż tak wyższej cenie mogę mieć już w tej chwili NEXa, który też wygląda całkiem ciekawie. Matrycy z lustrzanki, zdjęcia naprawdę dobrej jakości, nawet robione przy słabym świetle, a w dodatku wyczytałem, że jest dobry dla początkujących i że jest prosty w obsłudze, dlatego się nad NEXem jakimś zastanawiam i to chyba będzie obecnie najlepsze rozwiązanie. Ale muszę to jeszcze przemyśleć kilka razy, no i brać NEX-3 czy NEX-5? Nie bardzo wiem jaka jest różnica, oprócz tego że "piątka" kręci filmy w HD w rodzielczości 1080p a "trójka" tylko w 720p co i tak jest raczej wystarczające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2010 o 16:22, Outlander-pro napisał:

/.../

Różnica jest taka jak między LX-3 Lx-5 - głównie w cenie. Jak już brać, to NEX-3, bo jest po prostu tańszy. :)

Decyzja należy do Ciebie, ale ja na Twoim miejscu brałbym LX-3, bo jest znacznie bardziej poręczny od produktów lutrzankopodobnych, a kosztuje mniej. Sam zastanawiałem się nad jego kupnem, zniechęciła mnie do niego cena.

Widziałem naprawdę świetne zdjęcia zrobione tym kompaktem. Poszukaj fotografii Charliego White''a i sam oceń. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2010 o 23:18, Bumber napisał:

> /.../
Różnica jest taka jak między LX-3 Lx-5 - głównie w cenie. Jak już brać, to NEX-3, bo
jest po prostu tańszy. :)

Wygląda na to, że różnica między NEX-3 a NEX-5 to tylko jakość kręcenia w HD i inna obudowa: w "trójce" jest plastikowa, w "piątce" magnezowa czy coś w ten deseń. W takim wypadku rzeczywiście NEX-3 jest bardziej opłacalny, bo kręcenie filmów w 1080p nie jest dla mnie zbyt istotne, ani jakaś magnezowa obudowa. Bo fotki robią zdaje się tej samej jakości - w końcu te same obiektywy :o
Wybacz, pomęczę Cię jeszcze trochę :) Zakładając, że brałbym NEXa - czy opłaca mi się kupować dwa obiektywy (16mm i 18-55mm) czy może tylko jeden starczy? Nie bardzo wiem (newbie ze mnie) co dają takie obiektywy ... w tym 16mm chyba nie da się robić zoomu? Może tak naprawdę tylko ten 18-55mm byłby wystarczający? Bo w takim wypadku NEX-3 z 18-55mm kosztuje 1800zł, czyli tyle samo ile ma kosztować (jest już w przedsprzedaży w RTVEuroAGD) LX5.

Dnia 31.07.2010 o 23:18, Bumber napisał:

Decyzja należy do Ciebie, ale ja na Twoim miejscu brałbym LX-3, bo jest znacznie bardziej
poręczny od produktów lutrzankopodobnych, a kosztuje mniej. Sam zastanawiałem się nad
jego kupnem, zniechęciła mnie do niego cena.

Tia, medytuję nad różnymi wariantami już kilka dni i ciężko mi się zdecydować ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2010 o 00:08, Outlander-pro napisał:

Bo fotki robią zdaje się tej samej jakości - w końcu te same obiektywy :o

Dokładnie tak. Najważniejsza jest przecież jakość zdjęć. :)

Dnia 01.08.2010 o 00:08, Outlander-pro napisał:

Wybacz, pomęczę Cię jeszcze trochę :)

Nie szkodzi, z chęcią sobie trochę popiszę. ;)

Dnia 01.08.2010 o 00:08, Outlander-pro napisał:

Zakładając, że brałbym NEXa - czy opłaca mi się
kupować dwa obiektywy (16mm i 18-55mm) czy może tylko jeden starczy? /.../

Obiektyw 16mm jest stałoogniskowy, czyli nie ma "zoomu". Ma to swoje plusy i minusy. Obiektywy stałoogniskowe są jaśniejsze (wpuszczają więcej światła, dzięki czemu możesz skrócić czas naświetlania) i mają mniej wad optycznych. Ta szesnastka to obiektyw szerokokątny. Moim zdaniem nie opłaca się inwestować w nią teraz, gdy szkło kitowe zaczyna się od 18mm. Lepiej pomyśleć o jakimś teleobiektywie, który oferuje większe przybliżenia. Dzięki temu Twój zestaw stałby się bardziej uniwersalny.

Poczytaj sobie poradniki Pawła Dumy o podstawach fotografii ( http://www.e-cyfrowe.pl/poradnik/pawla-dumy-715.html), możesz też zakupić książkę pt. "ABC fotografii" Piotra Dębka. Nie jest ona droga, a w przystępny sposób wyjaśnia podstawy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2010 o 08:58, Bumber napisał:

/.../

Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Ostatecznie dochodzę do wniosku, że raczej z NEXem byłoby zbyt dużo kombinowania - trochę kosztuje i jeszcze zabawa ze szkłami itp ... zatem zdecyduję się raczej na Panasa LX5 :) Mogę chwilę poczekać aż będzie w sklepach, aż tak śpieszno mi nie jest, a ponoć jednak ma być lepszy od LX3 i myślę, że warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2010 o 12:17, Outlander-pro napisał:

...chyba, że nie czekać na LX5 tylko kupić NEX-3 z obiektywem 18-55mm i tyle? W końcu
ta sama cena. Muszę rozważyć wszelkie za i przeciw :P

Za NEXem przemawia otwarta architektura - zawsze możesz podpiąć inny obiektyw. Problem w tym, że najpierw trzeba je kupić, a później ze sobą nosić. ;)

Jeśli kupujesz kompakt, to możesz mieć go zawsze przy sobie i nie musisz zamartwiać się nad wydatkami.

Na Twoim miejscu kupiłbym teraz Panasa. Jeśli fotografia się wciągnie, to i tak kupisz pełnoprawną lustrzankę. W takim wypadku albo sprzedasz kompakcik, albo będziesz użytkował go dalej. Zawsze jest bardziej poręczny od lustrzanki. :)

Moim zdaniem nie ma sensu czekać na LX-5. LX-3 ma bardzo podobne parametry. Różnią się głównie obiektywem - LX-5 oferuje dłuższą ogniskową, jest jednak nieco ciemniejszy. Jeśli zależy Ci na tych dodatkowych 30mm ogniskowej, to czekaj na LX-5. A jeśli nie, to bierz to co teraz dostępne. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2010 o 15:53, Bumber napisał:

Moim zdaniem nie ma sensu czekać na LX-5. LX-3 ma bardzo podobne parametry. Różnią się
głównie obiektywem - LX-5 oferuje dłuższą ogniskową, jest jednak nieco ciemniejszy. Jeśli
zależy Ci na tych dodatkowych 30mm ogniskowej, to czekaj na LX-5. A jeśli nie, to bierz
to co teraz dostępne. :)


Dzięki za wszystkie rady, ostatecznie decyduję się na LX-5 :) Poczytałem o nim parę artykułów i wychodzi na to, że będzie jednak posiadał sporo usprawnień względem starszego LX-3. Ponoć obiektyw ma być mniej więcej dwa razy jaśniejszy, poza tym nowy, szybszy procesor, większy zoom (3,8x), kodowanie filmów HD w AVCHD Lite, dorzucono możliwość focenia w formacie 1:1 (hurra, kwadratowe zdjęcia xD, joke), jakiś lepszy wyświetlacz i inne ulepszenia, zatem moim zdaniem stanowczo warto poczekać, bowiem różnice jednak nie będą jedynie kosmetyczne. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2010 o 21:59, Outlander-pro napisał:

Dzięki za wszystkie rady, ostatecznie decyduję się na LX-5 :) /.../

Proszę bardzo, mam nadzieję, że aparat będzie Ci dobrze służył. W razie jakichkolwiek wątpliwości - pytaj. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem ponieważ niewiem jak wyłączyć date na zdjęciach (chce, żeby jej niepokazywało) ale jak to zrobić?Niemam pojęcia!

Model aparatuNikon COOLPIX L5 pomocy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej ho !

Potrzebuje porady
chciałbym zakupić kamere cyfrową do 700 zł (około)
najważniejsze dla mnie to .. aby w miare widziała w ciemności
długo trzymała na aku i miała zoom minimum 5-10x
nie musi mieć FULLDHD, i tylko i wyłącznie na karty SD
sam już wyszukałem : Praktica dvc 10.1 lub ----||---- 5.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2010 o 00:06, Bumber napisał:

Proszę bardzo, mam nadzieję, że aparat będzie Ci dobrze służył. W razie jakichkolwiek
wątpliwości - pytaj. :)


To znowu ja, można powiedzieć, że naszły mnie pewne wątpliwości.
Czekając na LX5 z ciekawości sprawdziłem cenę zestawu NEX-3 z obiektywami 16mm + 18-55mm. I co się okazało? Skubany potaniał w ciągu dwóch tygodni aż o 300zł. I tu popadłem w konfuzję bo nie wiem co mi się w tej chwili najbardziej opłaca - czy dalsze czekanie na Panasa LX5 (1800zł) czy może brać NEXa dopłacając niecałe 300zł? Może i z NEXem będę miał trochę więcej do noszenia, ale czy nie będę miał czasem więcej możliwości i lepszą jakość zdjęć? I tak się zastanawiam, bo 300zł różnicy to nie aż tak dużo ...

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2010 o 18:50, Outlander-pro napisał:

To znowu ja, można powiedzieć, że naszły mnie pewne wątpliwości. /.../

Obawiam się, że niewiele mogę Ci pomóc.

Praktycznie wszystko napisałeś już sam. NEX jest droższy, większy gabarytowo, wymusza taszczenie ze sobą większej ilości sprzętu i więcej kosztuje. Lumix jest bardziej poręczny i tańszy, choć daje trochę mniejszą swodobę w fotografowaniu (nie zmienisz obiektywu).

Ja za Ciebie nie zdecyduję, to Ty musisz rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim - zdać sobie sprawę ze swoich wymagań.

Ot, i tyle. Ja ze swojej strony mogę jeszcze dodać, że na Twoim miejscu wziąłbym Lumixa LX3. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.08.2010 o 12:13, Bumber napisał:

Ja za Ciebie nie zdecyduję, to Ty musisz rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim
- zdać sobie sprawę ze swoich wymagań.


Dobra, dość tego myślenia, bo nigdy aparatu nie kupię :P Ostatecznie decyduję się na NEXa z dwoma szkłami i będzie dobrze :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam dobrego obiektywu do zdjęć krótkodystansowych, ogniskowa ok.24-70. Cena 800-1200zł.[chyba że byłby jakiś super z funkcją "zoom kwantowy" to może być jeszcze trochę droższy). Mam aparat Nikon D90 więc dobrze byłoby mieć obiektyw Nikkor choć inne propozycje też chętnie rozpatrzę.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2010 o 18:50, Outlander-pro napisał:

/ciach/


Nie wiem czy wiele pomogę ale przez cały tydzień w Portugalii fotografowałem z użyciem Nex5 , i moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Jeśli tylko masz kasę możesz śmiało kupować. Menu wcale nie jest takie trudne w obsłudze jak mówią, bardzo przyjemnie robi się panoramy (dziecinnie proste z użytym tam softem), jakość zdjęć jest wspaniała a sam aparat lekki i dobrze leży w dłoni (porównywalnie do mojego Nikona D90). Dodam że przeglądanie zdjęć to czysta przyjemność (ekran a la iPhone ;), a w komplecie w sklepie powinieneś dostać w zestawie kartę 16GB. Jakbyś miał jakieś pytania to proszę, wiedz jednak że to nie ja jestem posiadaczem tego maleństwa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 20:29, Czternasty napisał:

/.../

W tej cenie dobrego Nikkora nie znajdziesz.

Ja ze swojej strony polecam Sigmę 17-70/2.8-4. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 20:39, Czternasty napisał:

> /ciach/

Nie wiem czy wiele pomogę ale przez cały tydzień w Portugalii fotografowałem z użyciem
Nex5 , i moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne.


Dzięki wielkie za opinię, jutro spodziewam się kuriera z aparatem :) W każdym razie jestem spokojny i myślę, że to był właściwy wybór. Jak go trochę potestuję to dam znać jak się sprawuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2010 o 20:42, Bumber napisał:

> /.../
W tej cenie dobrego Nikkora nie znajdziesz.

Ja ze swojej strony polecam Sigmę 17-70/2.8-4. :)

moim zdaniem masz rację szkoda tylko że nie ma stałego f2.8;)
ale jeśli kolega się będzie upierał przy nikkorze to dobry będzie 16-85mm nieco ciemniejszy ale z bardzo dobrą jakością obrazu, jeśli kolega ma D90 to jest duże prawdopodobieństwo że ma też obiektyw 18-105 który powinien w zupełności wystarczyć a przesiadka Sigmę moze się opłacić tylko ze względu na światłosiłę i tryb makro, dla proponowanego nikkora 16-85 może się opłacić ze względu na jakość obrazu i nieco szerszy kąt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować