Zaloguj się, aby obserwować  
Golem

Fotografia cyfrowa - zdjęcia, aparaty, porady

7885 postów w tym temacie

Dnia 11.09.2010 o 19:46, HumanGhost napisał:

Zobaczcie jaką perełkę znalazłem w Zakopanem. Stary Moskwicz! :-)


Hehe, nawet jeszcze sporo lakieru na nim zostało. Ostatnio jakiś program oglądałem o jeżdżących jeszcze autach tej marki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Poszukuję aparatu dla początkującego "pstrykacza fotek", który jednak posiadał by sporo manualnych opcji, abym mógł zacząć czerpać wiedzę z praktyki :P
Zaznaczam że traktuję fotografię tylko i wyłączanie jako Hobby :P
Czytałem sporo testów, komentarzy (także waszych) i w oko wpadł mi niedrogi już teraz PANASONIC Lumix DMC-FZ8.
Jednak z tego co widzę nie ma go już w sprzedaży (znalazłem go w 1 sklepie za kwotę prawie 1300 zł, co jest absurdalne przy cenach na allegro - jednak tam nie chcę kupować :P
A może kupić PANASONIC Lumix DMC-FZ38 ? Bardzo się różnią ?
Zależy mi na zapisie w formacie RAW, dość dobrym wizjerze, i w miarę dobrego Makro.

Cena - myślę że do 1000 zł (250 euro, najlepiej sklepy NL, ale jeśli wybiorę już sobie model, sam go znajdę :P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzymasz oko na rzeczach bardzo bliskich memu sercu, oby tak dalej! ;)
Swoją drogą, można by go odpalić i pojechać na przyszłoroczny Festiwal Nitów i Korozji.
Ma szanse powalczyć o miejsce na pudle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2010 o 21:34, Mafioso_PL napisał:

Czytałem sporo testów, komentarzy (także waszych) i w oko wpadł mi niedrogi już teraz PANASONIC Lumix DMC-FZ8.


Sam nim fotografuje. Jak chcesz to w tym temacie sobie możesz poszukać fotek moich, zrobionych tym aparatem. Ogólnie polecam. Bardzo fajny aparat, przyjazny początkującemu. A jak sie zaprawisz to można pstrykać na pełnym manualu, więc aparat z przeznaczeniem początkujący oraz zaawansowany amator.

Wypadałoby dodać coś o wadach. Niestety aparat dosyć wyczuwalnie "śnieży" powyżej ISO100. Cóż, powiedzmy szczerze: ziarno jak jasna cholera powyżej ISO200. Niemniej 95% fotek i tak się robi na ISO100, więc ziarno zobaczysz tylko w maksymalnym powiększeniu zdjęcia. W sumie to jedyna wada tego aparatu, która mi lekko przeszkadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2010 o 02:38, Mafioso_PL napisał:

Dlatego zapytałem o model PANASONIC Lumix DMC-FZ38 i różnicę między nimi.


W FZ38 jest większa matryca. Flash ma teoretycznie większy odrobinę zasięg. Trochę większy zoom i lepsze parametry do kręcenia filmików. Minimalnie lepszy wyświetlacz LCD.
Ogólnie to zmiany właściwie czysto kosmetyczne i część bardziej marketingowa, np. matryca czy flash.
Sądząc po opiniach na zagranicznych serwisach branżowych to aparat ciekawy. Nie widziałem przykładowych fotek, choć nie powinny znacznie odbiegać od FZ8. Powiedziałbym nawet, że w takich samych rozdzielczościach zapewne nie odróżnilibyśmy fotek z FZ8 od tych z FZ38 pod względem jakości.

Z wyglądu sie wiele nie różnią, więc jest to ten sam przyjazny użytkownikowi aparat. Kosztuje tyle samo co FZ8 po premierze, więc to też jest wskazówka, że nie ma tu uber super bajerów że by można mówić o skoku jakościowym w porównaniu z poprzednikami. Co najwyżej mały kroczek na przód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej. Co myślicie na temat aparatu Fujifilm S1600 ? Właśnie dzisiaj jadę zakupić jakiś aparat do 600 zł i ten najbardziej mi wpadł w oko. No chyba, że jest coś ciekawszego. Tylko jest jedno "ale" aparat pewnie będę kupował w Rtv Euro Agd i z tamtej "floty" coś ciekawego będę musiał wybrać. Tak tak możecie mnie wyśmiać :D Na razie jestem początkującym fotografem więc jakieś tam bajery nie będą mnie interesować, ale aparat musi robić dobre ostre zdjęcia z żywymi kolorami i dobrymi fotkami makro. Wcześniej miałem Nikona L16 który nie dawał mi szerokiego pola do popisu bo obecny telefon robi lepsze zdjęcia ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Proszę o pomoc w wyborze mojej pierwszej stałki do D90. Zastanawiam się nad Nikkorem 50mm/1,8D albo Nikkorem 50mm/1,4[G lub D]. Fakt, 1,4 jaśniejsze ale czy faktycznie warto 1000zł dopłacać? Z drugiej strony nie chcę kupić byle czego żeby potem żałować i wymieniać za rok czy dwa. Duża różnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.10.2010 o 19:13, Ambroo napisał:

Witam!
Proszę o pomoc w wyborze mojej pierwszej stałki do D90. Zastanawiam się nad Nikkorem
50mm/1,8D albo Nikkorem 50mm/1,4[G lub D]. Fakt, 1,4 jaśniejsze ale czy faktycznie warto
1000zł dopłacać? Z drugiej strony nie chcę kupić byle czego żeby potem żałować i wymieniać
za rok czy dwa. Duża różnica?


Sam ostatnio się zastanawiałem nad tym wyborem. Myślałem chyba ze 2 dni! :D dla mnie to i tak za dużo :F Brałbym 1,8D. Oba szkła na pełnej dziurze trochę mydlą, więc tak czy siak musisz przymykać. Różnica cenowa jest dość znacząca, a ja jestem biednym studentem :D więc na tę chwilę brałbym 1,8D. Tym bardziej, że nie focę komercyjnie póki co... sry za ewentualny chaos w poście ale jestem na rauszu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh już byłem zdecydowany na 1,4 a tu nagle to wrzuciłeś ; p Nie wiem czy t jest spowodowane ale zdecydowanie bardziej podobają mi się zdjęcia 1.4 ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2010 o 00:04, Ambroo napisał:

Heh już byłem zdecydowany na 1,4 a tu nagle to wrzuciłeś ; p Nie wiem czy t jest spowodowane
ale zdecydowanie bardziej podobają mi się zdjęcia 1.4 ;/


Ja co prawda nie miałem kontaktu z obiektywami 1.4, aczkolwiek ostatnio zakupiłem szkło 1.8D i jestem z niego bardzo zadowolony. Jasność jest niesamowita, zdjęcia można robić w naprawdę ciemnych miejscach bez jakiejś straty jakości. Czasami jednak przysłona f/1.8 jest dla mnie za mała, ponieważ za mała część zdjęcia jest wyostrzona. Nie wiem, jak to wygląda na 1.4, ale 1.8 mogę polecić z czystym sumieniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2010 o 10:50, DDK napisał:

Ja co prawda nie miałem kontaktu z obiektywami 1.4, aczkolwiek ostatnio zakupiłem szkło
1.8D i jestem z niego bardzo zadowolony. Jasność jest niesamowita, zdjęcia można robić
w naprawdę ciemnych miejscach bez jakiejś straty jakości. Czasami jednak przysłona f/1.8
jest dla mnie za mała, ponieważ za mała część zdjęcia jest wyostrzona. Nie wiem, jak
to wygląda na 1.4, ale 1.8 mogę polecić z czystym sumieniem ;)



A mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcie od siebie, zrobione tym szkłem na pełnej dziurze ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2010 o 00:04, Ambroo napisał:

Heh już byłem zdecydowany na 1,4 a tu nagle to wrzuciłeś ; p Nie wiem czy t jest spowodowane
ale zdecydowanie bardziej podobają mi się zdjęcia 1.4 ;/


jeśli idzie o system nikona, to wiem o nim tyle, że ostatnio ich produkty spadły okropnie na jakości wykonania.
zaś jeśli chodzi o różnicę między 1.4 a 1.8 to sądzę, że w tym pierwszym zastosowano lepsze soczewki, bądź jakiś inny, niż w tym drugi system. no i jest jaśniejszy, co prawda minimalnie, ale jeśli ktoś umie to wykorzystać ta mała różnica staje się duża.
jeszcze, żeby Ci jakoś pomóc, sugeruję, żebyś zwrócił uwagę na jakość zdjęć robionych obydwoma obiektywami na tych samych ustawieniach. jeśli nie widać większej różnicy w tym kryterium i po prostu te z 1.4 Ci się bardziej podobają, proponuję jednak wyposażyć się w 1.8. oszczędzisz sporo kasy. no chyba, że nie jest to dla Ciebie istotne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.10.2010 o 11:25, ArkStorm napisał:

A mógłbyś zamieścić jakieś zdjęcie od siebie, zrobione tym szkłem na pełnej dziurze ?
:)


Ależ proszę bardzo, przesyłam jakieś stare zdjęcie siatki ogrodzeniowej, na tym widać chyba najlepiej głębię ostrości ;)

20101016173106

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za rady, w końcu się zdecydowałem i dziś kupiłem Nikkora 50mm f/1.8D :) Dlaczego nie 1.4? Po pierwsze cena, ponad dwa razy więcej, teraz bym nie kupił dopiero za jakiś spory czas a tak mogę już focić. Po drugie, z różnych opinii jakich mi udzielono wynika że zbytnio nie odczuję tej różnicy. Nie robię tego profesjonalnie, nie żyję z fotografii więc to szkło wystarczy mi i to z zapasem. Po trzecie, jestem bardzo zadowolony z zakupu :P Miałem tylko chwilę czasu w słabym oświetleniu więc nijak mogłem sprawdzić na co go stać w 100%, ale nawet te zdjęcia robione w domu psu wychodzą znacznie lepiej niż na kicie 18-105mm VR. Oczywiście body D90.

ArkStrom

Polecam szkiełko, zwłaszcza że cena w stosunku do jakości i możliwości jest niewielka :) Na razie tylko dwa zdjęcia, może jutro coś więcej zrobię przy naturalnym świetle najlepiej.

20101016234058

20101016234105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2010 o 23:41, Ambroo napisał:

ArkStrom
Polecam szkiełko, zwłaszcza że cena w stosunku do jakości i możliwości jest niewielka
:) Na razie tylko dwa zdjęcia, może jutro coś więcej zrobię przy naturalnym świetle najlepiej.


Szkło kupiłbym już dawno ale mam problem z uzbieraniem paru stówek :D Pokusa wyjścia na browar jest nieodparta :D Niedługo święta, może od mikołaja coś skapnie :D póki co dalej bawię się moją szklarnią pod M42 :D A tak w ogóle to niedługo będziemy mieć taki sam komplet sprzętu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz sprzęt? W sumie to dobrze, będziemy mogli się wzajemnie poradzić :p

Ogólnie myślałem dokupić M42 bo mam w domu jakieś stare Heliosy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.10.2010 o 09:27, Ambroo napisał:

A jaki masz sprzęt? W sumie to dobrze, będziemy mogli się wzajemnie poradzić :p

Ogólnie myślałem dokupić M42 bo mam w domu jakieś stare Heliosy :D


Też D90 +18-105 + 70-300 + spoooro szkieł M42 (takie zboczenie) :D no i planuje zakup tej "pięćdziesiątki" ze światłem 1,8 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować