Zaloguj się, aby obserwować  
POZDRO-Grizzly

Systemy RPG

644 postów w tym temacie

Dnia 29.06.2009 o 12:20, Woko11 napisał:

Sytuacja ma się tak - zamówiłem już Księgę Zasad Warhammera i 2 kości k10 (wyczytałem,
że tyle ich trzeba). TO chyba wszystko czego potrzeba na początek, nie?


Jak na sam początek i dla gracza, to wystarczy.
Zresztą dla początkującego Mistrza Gry, też styknie na początek. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co jakiś czas grywam z kolegami w Warhammera i twierdzą, że byłbym dobrym MG. Cóż rola Mistrza Gry bardzo mi odpowiada, lecz jeszcze nigdy nie mistrzowałem w żadnym systemie RPG. Tak więc czytuję podręcznik i porady w necie, ale stwierdziłem, że mogę zapytać jeszcze tutaj. Czy macie jakieś ogólne porady dla początkującego MG? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2009 o 18:15, Daviochlebak napisał:

Czy macie jakieś ogólne porady dla początkującego MG? Pozdrawiam.


Czytaj.
Masakrastycznie dużo czytaj... ;]

Wszystko; od biografii słynnych ludzi (świetne przygotowanie do późniejszego, bogatego opisywania Bohaterów Niezależnych) poprzez poradniki psychologiczne (poznajesz, jak funkcjonuja ludzie w społecznościach, za czym idzie lepsze przedstawianie ich podczas sesji), a kończąc na literaturze, najlepiej klasykach (wtedy poznajesz język i uczysz się, jak nim operować).

Nie ma jeden jakiejś wyraźnej "rady dla MG".
Oprócz powyższej oczywiście. ;]

Poradniki dla MG, to najczęściej lanie wody o tym samym, ale czasami (szczególnie gdy się jest początkującym) warto się z nimi zapoznać.

Polecam serię ostatnio wydanych książek przez wydawnictwo Portal: "Graj Twardo", "Graj Z Głową" i "Graj Fabułą".
Oprócz tego chyba na Rebelu mozna zamówić jeden z najlepszych podręczników w tym temacie wydanym w Polsce, a mianowicie dodatek do systemu Cyberpunk, zatytułowany "Słuchajcie Głąby". ;]
Pomimo, że to dodatek dedykowany dla tego systemu, to z racji iż jest poradnikiem dla MG "jak grać", wiele uwag z niego pochodzących jest uniwersalnych dla całego hobby. ;]

Poza tym warto grzebać na Polterze.
Przez wszystkie te lata dorobili się sporej ilości artykułów, jak i tematów w tej tematyce na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.07.2009 o 19:52, Woko11 napisał:

Jak wymawia się imię boga Tzeentcha?


Osobiście spotkałem się z dwoma - dość prawdopodobnymi - przykładami; Cen-Cz oraz Tezen-Ticz. Przypomina mi to trochę rozszyfrowywanie poprawnej wymowy Slaanesh. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałęm co kupić- nWODa w przedpremierowym zamówieniu (Wampir+Wilkołak) razem z Klanarchią czy tylko nWOda. Padło tylko na nWODa- coś mnie mimo wszystko (czyli mimo tego co wszyscy piszą o podręczniku) odrzuca od Klanarchii. Może nie mam po prostu ochoty na fantasy (bez znaczenia czy "dark" czy nie "dark") a może Klanarchia jest, jak dla mnie, przekombinowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie. Jeśli wartość Ataku postaci wynosi np. 3 to znaczy to, że może on podczas jednej akcji pojedynczej trzy razy ranić przeciwnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 11:03, Woko11 napisał:

Mam kolejne pytanie. Jeśli wartość Ataku postaci wynosi np. 3 to znaczy to, że może on
podczas jednej akcji pojedynczej trzy razy ranić przeciwnika?


Z tego co pamiętam to jest chyba tak jak piszesz. Atak 3- znaczy się postać może atakować 3 razy w ciągu 1 tury.


A co do Tzeentcha wymawiać się chyba powinno: zeench.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2009 o 18:15, Daviochlebak napisał:

Witam. Co jakiś czas grywam z kolegami w Warhammera i twierdzą, że byłbym dobrym MG.
Cóż rola Mistrza Gry bardzo mi odpowiada, lecz jeszcze nigdy nie mistrzowałem w żadnym
systemie RPG. Tak więc czytuję podręcznik i porady w necie, ale stwierdziłem, że mogę
zapytać jeszcze tutaj. Czy macie jakieś ogólne porady dla początkującego MG? Pozdrawiam.



W śp. Portalach i MiMach pisali, że najlepiej iść na spacer i obserwować otoczenie. BNów będziesz miał na pęczki. To jednak zaleta. Druga jest taka, że dotlenisz mózg ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.07.2009 o 09:44, ThimGrim napisał:

Długo się zastanawiałęm co kupić- nWODa w przedpremierowym zamówieniu (Wampir+Wilkołak)
razem z Klanarchią czy tylko nWOda. Padło tylko na nWODa- coś mnie mimo wszystko (czyli
mimo tego co wszyscy piszą o podręczniku) odrzuca od Klanarchii. Może nie mam po prostu
ochoty na fantasy (bez znaczenia czy "dark" czy nie "dark") a może Klanarchia jest, jak
dla mnie, przekombinowana.


Ja biorę jedno i drugie, nasz skromny rynek trzeba wspierać, by całkiem nie padł. ;]
No, ale gdybym musiał wybierać, to brałbym Klanarchię zdecydowanie, bo warto wspierać rodzimy projekt, a nie Zachodnia kaszankę.
Zresztą mam starego nWoD''a i mi w zupełności wystarczy, szczególnie że i tak już się w to nie bawię. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2009 o 23:25, Nagaroth napisał:


Mam podobne wrażenie co Smarfox z komentarzy...
Czyżby "War & Hammer 4th ed."? :F

Karty akcji, karty zdolności, pewnie jeszcze figurki i tilesety i kolejne wciąganie na siłę ludzi do RPG, którzy dotychczas z gatunkiem mieli do czynienia tylko podczas gry w World Of Warcraft, czy Warhammer Online...
No ale nic tam... Poczekamy, zobaczymy. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc moje zdanie - mam wrażenie że tak jak sporo osób zostało przy 1 edycji po premierze dwójki tak ja zostanę przy dwójce kiedy trafi nam się trójka. Jednak NIE NARZEKAM w żaden sposób teraz na 3 edycje. Wiem że praktycznie nic o niej nie wiemy, a i ja mam zwyczaj oceniania czegoś dopiero po zapoznaniu się z tym. Aczkolwiek wspomniane właśnie karty akcji, zdolności itp. nie napawają mnie optymizmem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2009 o 18:15, Daviochlebak napisał:

Witam. Co jakiś czas grywam z kolegami w Warhammera i twierdzą, że byłbym dobrym MG.
Cóż rola Mistrza Gry bardzo mi odpowiada, lecz jeszcze nigdy nie mistrzowałem w żadnym
systemie RPG. Tak więc czytuję podręcznik i porady w necie, ale stwierdziłem, że mogę
zapytać jeszcze tutaj. Czy macie jakieś ogólne porady dla początkującego MG? Pozdrawiam.


Oprócz dobrych rad już danych, ja dodam od siebie jeszcze jedną - musisz sie za to zabrać. Mistrzowanie to umiejętność, a ją (jak to w rpg) trzeba cwiczyć. I zawsze proś graczy o uwagi - co im sie podobało, co nie i dlaczego. Każda grupa ma swój styl grania - jedni wolą mniej teatru, a więcej narracji - bardzo to różnie wychodzi.
A swoją drogą - ostatnio prowadzę DnD 4ed. Jest to bardzo fajna planszówka ;) - ale w podręczniku dla MG jest masa cennych uwag dla zupełnie zielonych mistrzów. Także, jeśli Twój angielski jest ok, to polecam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2009 o 18:15, Daviochlebak napisał:

Witam. Co jakiś czas grywam z kolegami w Warhammera i twierdzą, że byłbym dobrym MG.
Cóż rola Mistrza Gry bardzo mi odpowiada, lecz jeszcze nigdy nie mistrzowałem w żadnym
systemie RPG. Tak więc czytuję podręcznik i porady w necie, ale stwierdziłem, że mogę
zapytać jeszcze tutaj. Czy macie jakieś ogólne porady dla początkującego MG? Pozdrawiam.


Obadaj to http://rpg.polter.pl/Graj-fabula-c20006

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2009 o 08:13, Skie napisał:

- ale w
podręczniku dla MG jest masa cennych uwag dla zupełnie zielonych mistrzów. Także, jeśli
Twój angielski jest ok, to polecam!


Tak szczerze mówiąc to kiedy kupowałem D&D 4ed zrobiłem to właśnie dla tych porad oraz całkiem fajnych rysunków ;) ale poza tym to jednak wolę grać w AD&D 2ed.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować