Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Half-Life 2 grą dekady wg Guardiana

72 postów w tym temacie

Fallout 3 świetną grą był i basta. Jednak... XXI wieku pojawiły się tytuły od niego znacznie lepsze, dlatego nie powinno go być na liście. GTA? I to dwa razy? Najwyżej Vice City i to na ostatnim miejscu. Resident Evil 4? Też dobra gra, ale na miejsce na liście nie zasługuje. Zamiast tych czterech tytułów powinny się pojawić takie pozycje jak: Mass Effect, Knights of the Old Republic, The Elder Scrolls III i żeby nie było, że tylko cRPGi na liście: taki np. WarCraft III mógłby być na liście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo - tam gdzie dwoch Polaków, tam trzy opinie ;-)
No to i ja dorzucę swoje trzy grosze - na miejscu pierwszym bym widział "Mafię" (w moim prywatnym, osobistym rankingu jest to jedyna gra, ktorej bym wystawił "10"). Bardzo mi tej gry tu brakuje, smutne że nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce :/ Brakuje też KOTOR-a :(

Co do HL2 - wprawdzie Valve wymyśliło ten porąbany STEAM, za co zawsze będa mieli u mnie minusa... ale oddzielmy gę od polityki ;-) Wybór zasłużony - "podstawkę" kończyłem trzy razy (2 przejścia na PC, trzecie na X360). Żaden inny FPS nie zasłużył w moich oczach na takie wyróżnienie :) A poziom "Water Hazard" zmasakrował mnie nawet za trzecim razem - czysta poezja, rewelacyjny gameplay :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2009 o 20:45, Lordpilot napisał:

Wiadomo - tam gdzie dwoch Polaków, tam trzy opinie ;-)
No to i ja dorzucę swoje trzy grosze - na miejscu pierwszym bym widział "Mafię" (w moim
prywatnym, osobistym rankingu jest to jedyna gra, ktorej bym wystawił "10").

Właśnie Mafia! Jak ja mogłem o niej zapomnieć. Gra jest o wiele lepsza od GTA i chyba Guardian o niej, tak jak ja zapomniał.Albo są po prostu głupi. Powinna się znaleźć w TOP10, to pewne.
Edit: Poprawiłem błędy. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego miejsca absolutnie się zgodzę- gra genialna. Nie grałem w część pierwszą (wybaczcie, naprawię to żenujące niedopatrzenie), ale jeśli HL2 jest od tej gry gorszy, to nie wiem, jak genialna musi być część pierwsza. Niezwykły klimat, każda misja się od siebie różni, wiadomo Ravenholm-mistrzostwo, ciekawie poprowadzona fabuła (nie żebym zwracał uwagę, ale tak mi się wydaje), machinacje przy użyciu Machine Guna, podnoszące adrenalinę misje jeżdżące, stresik przy 2 walkach z takimi wielkimi pająkopodobnymi- zasłużona gra dziesięciolecia. A pamiętam, jak w momencie wyjścia tejże gry psioczono, że to nie to samo i w ogóle słabe a Far Cry dużo lepszy. A jedna to liniowy HL2 z gorszą inteligencją przeciwników się ostał. Na drugie miejsce wstawiłbym Fahrenheita, bo żadna inna gra nie zmieniła aż tak bardzo mojego spojrzenia na gry. Poza tym zgodziłbym się jeszcze z Bioshockiem (mimo że też nie grałem :)) i jeszcze wstawiłbym tam gdzieś STALKERA- ten ponury klimat długo za mną chodził :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: właściwie tylko obecność Civ IV i Portalu przywraca wiarę w ludzi. Mnie osobiście bardziej podobał się HL1. A to że zabrakło na tej liście takich gier jak Max Payne czy Mafia daje do myślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2009 o 19:48, Przedlack napisał:

Wszystko byłoby ok. Gdyby nie to, że to Guardian... :|


Tak z ciekawości wielkiej...a co ten fakt niby przeszkadza? Powiedziałbym wręcz: wszystko okej, bo to Guardian.

Co zaś do wyników, zbyt wiele dodawać nie muszę, i tak większość została już napomknięta przez [zazwyczaj] Szanownych Przedmówców. Specjalnie wspomnę tylko o Konradzie512, który zauważył coś bardzo ważnego - pierwsze miejsce, jak psu buda, należy się WoWowi. To jest ranking nie tylko na "najlepszą" grę, ale także na tę, która odcisnęła swe piętno najmocniej. A tu trudno nie przyznać - Blizz zmienił oblicze rozrywki.

I od razu zaznaczę, że mówi to osoba, która Lajfa uwielbia, WoWa nie cierpi za rape na pięknym lore, cukierkowe zmasakrowanie pięknego świata, a do całej instytucji MMORPGów podchodzi wielce nieufnie.

Symptomatyczne też jest, że zabrakło jakiegokolwiek rasowego RPGa. Bo produktów RPGopodobnych lub nieudolnie aspirujących do tego miana, nie liczę. Muszę poszukać całą 50tkę, ciekawe jak wygląda to dalej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żadnego cRPG''a ? A co tam robi Fallout3, zamiast niego powinien tam być KotOR. Co do pozostałych gier to według mnie GTA: VC powinno być wyżej, gierka była genialna, SA już mnie tak nie wciągnęło. Half - Life 2 oczywiście najlepsze, Valve wydaje mało gier, ale każda trzyma odpowiedni poziom, jednak HL1to było coś co nie uda się powtórzyć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie po raz kolejny przechodze HL2 :) a tu prosze notka dla wspaniałej gry, do której chce się wracać. Orange Box nie miałem długo ale podstawkie od premiery, teraz przechodze wszystko za jednym zamachem i baaardzo wciąga :) czekam na jakąś informacje o EP3, ciekawe czy po tym ogłoszeniu Valve coś w końcu powie, po ileż można, co prawda dwa lata mineły od premiery ostatniego epizodu ale Teamfortress2 to nie wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe ciekawostki w rankingu:

11. Deus Ex (2000) - nawiasem mówiąc wiek XXI zaczął się od 2001 roku. :))

13. Baldur''s Gate 2 (2000) - heh...

19. KOTOR (2003)

27. Rome Total War

38. Medieval Total War

50. CoD

Całość:
http://www.guardian.co.uk/technology/gamesblog/2009/dec/15/games-events
http://www.guardian.co.uk/technology/gamesblog/2009/dec/11/games

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Dexter_McAaron

Tyle, że WoW w zasadzie do gatunku nic nowego nie wprowadził, a jedynie rozpowszechnił już znane pomysły, niby HL2 też niewiele wprowadził, no ale w ostatecznym rozrachunku i tak jest to ranking popularności bo to gracze oddawali swoje głosy na to co im się bardziej podobało. I mówię to jako gracz WoWa od momentu premiery.

@Vojtas

No fakt niby XXI w zaczyna się od 2001, ale to tylko umowne założenie bo tak naprawdę zaczyna się w momencie gdy kończy ostatni rok stulecia, przynajmniej ja tak to sobie tłumaczę;)

Tak na marginesie muszę dodać, że jak pierwszy raz zagrałem w HL2 to też narzekałem, że się nie umywa do pierwowzoru, ale później dochodzą genialne epizody i patrzy się na to całkiem inaczej. Jeśli się nie słucha bardzo uważnie co postacie mówią i traktuje się tą grę jak Dooma 3 albo (o zgrozo!) Far Cry 2 to najlepiej w ogóle nie instalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, czego przykładem jest właśnie choćby ów nieszczęsny Failout 3 - który pod względem innowacyjności powinien wręcz znaleźć się na "czarnej liście" takiego rankingu, jako dziełko co całe królestwo gier zubaża i deewoluuje.

Niemniej to, ot, taka mała moja uwaga. Oczywiście że WoW nie jest niewiadomo jakim novum, szlaki przetarło wielu przed nim. Choćby czcigodną Ultimę wspominając, też żywą po dziś dzień. Ale wiele koncepcji rozwinięto właśnie w Worldzie, obecne produkcje wręcz obowiązkowo się do nich odwołują: czy to kopiując, czy im "zaprzeczając". To WoW wprowadził swój gatunek na szerokie wody, wyznaczył wciąż obowiązujące trendy, zmienił oblicze PieCa (który dla niektórych bywa wręcz sprowadzany do maszynki do grania w MMO) i ogólnie całej rozrywki; także nieoczekiwaną przez nikogo skalą popularności oraz dowodząc po raz pierwszy, iż ludzie są skłonni masowo, regularnie płacić daniny, by móc oddać się radosnemu grindowi/farmieniu/naparzaniu/etc.

Nie da się ukryć - jako "zjawisko popkulturalne" to HL2 przy tym małe miki jest. A i jako gra, sam zauważyłeś, wielką innowacyjnością nie grzeszy. Po prostu wziął to co najlepsze, skompilował zmieszał i doprawił, oraz wypuścił w jednym opakowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Half-Life 2 fajny (właśnie w niego gram) ale żeby pierwsze miejsce zajął?. Może pod względem fizyki i fajnego klimatu wygrał. Portal jest bardzo fajny tylko trochę krótki ale zawsze można poszukać dodatkowych map. Na pierwszym miejscu to bym widział "Mafię" na drugim miejscu Max Payne a na trzecim Fahrenheit i na czwartym Portal.
EDIT: Na piątym miejscu bym uplasował Advent Rising.
Fajne też jest Red Faction (rewolucja o nazwie Geo-Mod czyli niszczenie otoczenia w 2001 roku!)
XIII też fajna gra. Właśnie kurde zapomniałem o WarCraft III które w TOP10 powinno znaleźć się w tym rankingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Na pierwszym miejscu to bym widział "Mafię" na drugim

Dnia 18.12.2009 o 11:57, Dante_Syn_Spardy napisał:

miejscu Max Payne a na trzecim Fahrenheit i na czwartym Portal.


Fahrenheit za nic. Ta gra to przykład, jak skopać fajną przygodówkę, bo terminy gonią. Do połowy jest ekstra, potem masz już tylko sekwencje zręcznościowe z małą przerwą na dojście gdzieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2009 o 22:30, Vojtas napisał:

Powiem tak: właściwie tylko obecność Civ IV i Portalu przywraca wiarę w ludzi. Mnie osobiście
bardziej podobał się HL1. A to że zabrakło na tej liście takich gier jak Max Payne czy
Mafia daje do myślenia.

Dziwne, bo niby to Europa, a Mafii nie ma - sądziłem, że to kolejny amerykański ranking, gdzie przecież wiadomo przodem produkcje Rockstara ale Brytole to też Amerykanie tylko z takim głupim akcentem ;)

Próbuję sobie przypomnieć jakieś gry z tego dziesięciolecia ale jakoś nic mi teraz do głowy nie przychodzi, co można by tam jeszcze wstawić. MaxPayne oraz Mafia jak najbardziej, dalej mam mgłę przed oczami i nic nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wyborem Guardiana ale zdecydowanie brakuje mi tutaj BF 2,na przykład na pozycji 3.F 3 jest może i fajny ale nie na tyle by znaleźć się w 10-tce tego rankingu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2009 o 00:46, Afgncap napisał:

@Vojtas
No fakt niby XXI w zaczyna się od 2001, ale to tylko umowne założenie bo tak naprawdę
zaczyna się w momencie gdy kończy ostatni rok stulecia, przynajmniej ja tak to sobie
tłumaczę;)


Ostatni rok XX stulecia to rok dwutysięczny. Wzięło się to stąd, że pierwszym rokiem Naszej Ery był rok pierwszy (a nie zerowy). Przypomniało mi się, jak w grudniowym numerze 1999 CD-A piało, że nadchodzi oto XXI wiek - rok później przepraszali i po raz drugi zapraszali XXI stulecie. :))

Dnia 18.12.2009 o 00:46, Afgncap napisał:

Tak na marginesie muszę dodać, że jak pierwszy raz zagrałem w HL2 to też narzekałem,
że się nie umywa do pierwowzoru, ale później dochodzą genialne epizody i patrzy się na
to całkiem inaczej.


Nie grałem w epizody, mówię tylko o podstawce.

Dnia 18.12.2009 o 00:46, Afgncap napisał:

Jeśli się nie słucha bardzo uważnie co postacie mówią i traktuje
się tą grę jak Dooma 3 albo (o zgrozo!) Far Cry 2 to najlepiej w ogóle nie instalować.


Najwyraźniej nie słuchałem uważnie i nie wyłapałem głębokiego dziesiątego dna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mhm przynajmniej jest tam Cywilizacja 4, chociaż tyle. A jeśli o Half-Life''a chodzi... przesada, owszem grało się w niego fajnie, a fizyka była całkiem miłym dodatkiem, ale jakąś super genialną grą bym H-F 2 nie nazwał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować