Zaloguj się, aby obserwować  
GeoT

Nowinki technologiczne - przegląd, dyskusja

84 postów w tym temacie

Jest na naszym forum kategoria tematów: "Nowe technologie", ale nie ma (niech mnie Wyszukiwarkowa Mafia sprawdzi :) wątku, w którym można by zgromadzić nowinki ze świata komputeryzacji i elektroniki użykowej, a przy okazji podyskutować i ocenić to co być może kiedyś zawita pod strzechy. Jeżeli znajdziecie gdzieś lub przeczytacie o czymś co może zmienić znane już standardy, jest ciekawe i nowatorskie - napiszcie tutaj. zapewne znajdzie się grono forumowiczów, które zechce o tym porozmawiać ;)

Na początek:
znalazłem ciekawą informację dot. nowego odkrycia, które może zwiększyć pojemność dysków twardych. Badacze zademonstrowali nowe zjawisko magnetyczne, którego wykorzystanie powinno znacznie zwiększyć pojemność pamięci MRAM (magnetyczne RAM) oraz zwiększyć pojemność dysków twardych. Naukowcy z Universitat Autograve noma de Barcelona we współpracy z amerykańskim Argonne National Laboratory i francuskim Spintec Laboratory odkryli tzw. "przemieszczone stany wirowe" (displaced vortex states). Ich zdaniem możliwe będzie dzięki niemu stworzenie pamięci MRAM o tak dużej pojemności, że da się w nich przechowywać
cały system operacyjny przeciętnego peceta. Wówczas po wyłączeniu ponowny rozruch komputera odbywałby się błyskawicznie. Układy MRAM pracują z dużą prędkością, jednak dotychczas ich użycie było ograniczone przez
niewielką pojemność kości. "Przemieszczone stany wirowe" to niewielkie wirowe ruchy o średnicy tysięcznych części milimetra, które powstają w miejscach, w których przechowywane są dane. Obecnie przechowywanie danych w formie magnetycznej ma tę wadę, że pola magnetyczne poszczególnych komórek dysku twardego wpływają na siebie, zmieniając zapis, przez co nie można upakować ich zbyt gęsto. Wady tej pozbawione są dane przechowywane w "wirach". Nie wpływają one na sąsiadujące z nimi informacje, dzięki czemu "twardziele" mogą zostać gęściej upakowane.

Co o tym sądzicie? Czy taki pomysł ma szanse by się przyjąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2006 o 10:10, GeoT napisał:

Co o tym sądzicie? Czy taki pomysł ma szanse by się przyjąć?


Wszystko zależy od 2 rzeczy:

1. Czy to rzeczywiście będzie działało
2. Czy produkcja takich pamięci nie będzie za droga...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat o tyle nas interesujący, że nie przesadzę chyba gdy powiem, że każdy natknął się kiedys na problem braku miejsca. Jest to chyba bardziej newraligiczny punkt naszych komputerów.
Odnoszę też wrażenie, że jesli chodzi o HDD to niewiele się dzieje. Oczywiście jakiś czas temu wprowadzili system NCQ ale mało jest nowości w tej dziedzinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2006 o 10:18, GeoT napisał:

wprowadzili system NCQ ale mało jest nowości w tej dziedzinie.

a co z zapisem prostopadłym? ten znacznie zwieksza pojemność (już sie go w niektórych dyskach 500 gb stosuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2006 o 12:32, Night Elf napisał:

Seagate, czy jak mu tam... o ile wiem szykuje nowa serie produktow z ta technologia... nie
tylo 500 i wiecej ;f...

wiecej jest możliwe jak najbardziej, po prostu teraz chyba wiekszych nie robią. chociaż każda technologia ma swoje granice (które przy zapisie równoległym byśmy niedługo osiągneli), wiec zapis prostopadły tylko odsunoł w czasie kres możliwości takiego zapisu (no chyba że powstaną dyski z 10 i wiecej talerzami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolejna, ciekawa myślę, informacja:

Firmy New Medium Enterprise (NME) i Beijing E-World Technology pokażą podczas targów CeBIT technologię zapisu formatu HD za pomocą czerwonego lasera. To pierwszy taki przypadek, gdy istniejąca już i szeroko stosowana technologia może zostać wykorzystana do zapisaniu na dysku optycznym obrazu o rozdzielczości 1920x1080. Versatile Multilayer Disc (VMD) może przechowywać do 100 gigabajtów danych zapisanych na 20 warstwach po 5 GB każda. Odwiedzający CeBIT będą mieli okazję obejrzeć kilka filmów HD umieszczonych na jednej stronie VMD. Olbrzymią zaletą nowego formatu jest fakt, że wykorzystuje on znaną technologię i istniejącą infrastrukturę produkcyjną. Firmy tworzące obecnie czytniki będą mogły niewielkim kosztem przestawić swoje fabryki na produkcję nowych nośników pamięci. Nowe odtwarzacze wykorzystujące czerwony laser są w pełni kompatybilne w tył z już istniejącymi czytnikami. Współpracują więc również z płytami CD i DVD. Dodatkową zaletą VMD jest fakt, że z łatwością można je przystosować do współpracy z niebieskim laserem. Na targach zostanie również zaprezentowany czytnik VMD, którego cenę dla końcowego klienta oszacowano na 150 dolarów. NME podpisało już umowy z wieloma przedsiębiorstwami z Indii, Chin, Rosji i Ameryki Południowej. Jest wśród nich Eros Group, która ma prawo do 2600 filmów z Bollywood. Do końca bieżącego roku korporacja ta wyda około 50 tytułów na dyskach VMD. Będą one sprzedawane w podobnej cenie jak obecne DVD.

Moim zdaniem może być to naprawdę ciekawa alternatywa dla Blue Raya i HD-DVD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bakterie wydzielające elektrony jako produkt przemiany materii mogą w przyszłości posłużyć do zbudowania ogniw paliwowych zasilających miniaturowe roboty. Badacze z Rice University i University of Southern California badają bakterie z rodzaju Shewanella oneidensis. Zamiast pobierać tlen, który miałby zamieniać w ich organizmach pożywienie w energię, żywią się metalami. Produkt uboczny ich procesów metabolicznych wydalany jest w postaci elektronów wyodrębnionych z metali. Środowiskiem występowania Shewanella oneidensis jest m.in. woda i ziemia. Mikroorganizmy te są w stanie żywić się wieloma różnymi materiałami. Naukowcy wyobrażają sobie ogniwo paliwowe, w którym kolonie Shewanelli były przytwierdzone do anody. Można je żywić czymkolwiek – powiedział Andreas Luttge, profesor chemii i nauk o Ziemi na Rice University. Jednym z rozważanych pomysłów są hybrydowe ogniwa, w których jedne mikroorganizmy żywią się produktami przemiany materii innych i dzięki temu produkują energię. Naukowcy zwracają uwagę, że pewnego dnia mikroorganizmy mogą zacząć odgrywać ważną rolę w produkcji energii. Na Uniwersytecie Stanforda udało się wyizolować mikroby, które przetwarzają światło w wodór, a Craig Venter, człowiek, który stworzył mapę ludzkiego genomu, założył przedsiębiorstwo próbujące zaprzęgnąć mikroorganizmy do produkcji energii. Uczeni starają się też zoptymalizować sam "proces produkcyjny" bakterii. Profesor Kenneth Nealson stanie na czele zespołu, którego celem będzie takie zmodyfikowanie genetyczne Shewanelli, by produkowała ona maksymalną ilość elektronów. Nealson jest jednym z pionierów geobiologii i autorem badań nad przeżyciem bakterii w środowiskach ubogich w tlen. Badacze chcą w ciągu pięciu lat stworzyć ogniwo paliwowe, które będzie w stanie produkować dla siebie niezbędne paliwo do działania. Amerykański Departament Obrony przeznaczył na badania nad "bakteryjnymi ogniwami" 4,4 miliona dolarów. Urzędnicy Departamentu mają nadzieję, że dzięki badaniom powstaną rzesze robotów służące podczas transportu, walki czy operacji zwiadowczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozbudzić trochę ten martwy już temat ;)

Niemieckim i japońskim naukowcom udało się znacznie pobić rekord prędkości transmisji danych na odległość. Pracownicy z Heinrich-Hertz-Institut w Berlinie i z Laboratoriów Fujitsu przesłali na odległość 160 km sygnał z prędkością 2,56 terabita na sekundę. Można więc stwierdzić,że w ciągu sekundy przesłano zawartość 60 płyt DVD. Poprzedni rekord wynosił "jedynie" 1,26 terabita na sekundę i został ustanowiony prze grupę japońskich naukowców. Profesor Hans-Georg Weber z Fraunhofer Institute for Telecommunications wyjaśnia, iż uzyskanie takich zawrotnych prędkości możliwe było dzięki jednoczesnemu przesyłaniu sygnałów o różnej długości fali przez jeden światłowód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś czytałem w science o NRAM (nano RAM), które to będą pamieciami ogólnego zastosowania. Są dużo szybsze od SRAM i dużo pojemniejsze niż najwieksze dyski twarde. Na 1 cm kwadratowym ma się mieścić coś koło 50 płyt DVD!!! Pamięci te mają zastąpić zarówno HDD jak i stare RAMy oraz flashe. HDD oparty na NRAM będzie mozna normalnie wypiąć z kompa i wpiać np. do przenosnego odtwarzacza muzyki/filmów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytałem o tej myszcze ,jest to najbardziej zaawansowana mysz na świecie.Wyposazona jest w precyzyjna rolkę przewijania,dzięki niej przegladanie najdłuzszych nawet tabel i dokumentów trwa zaledwie ułamek sekundy,a laser najnowszej technologii zapewnia precyzję i kontrolę.Wow piękne cudeńko (fajny nawet ksztalt) jak myślicie ile taka myszka będzie kosztować

LOGITECH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2006 o 23:24, nocnyszakal5 napisał:

,jest to najbardziej zaawansowana mysz na świecie.


Wiesz, każdy producent myszek mówi "Moja myszka jest najlepsza i najnowocześniejsza!" ;).

Co nie zmienia faktu, że wygląda cudnie :>. Fajnie by się na tym grało w fps''y :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

KrisK91 - raczej nie grałoby się nią cudnie - ergonomia nic nie pomoże w wypadku, kiedy sensor jest zły. A w MX Revo ponoć tak jest - tak przynajmniej twierdzą w CDA. Myszka jest więc raczej do pracy. Chyba że CDA ma nieco "kopsnięte wyobrażenie" o tym co dobre. Jesli ma ten sam/rozwinięcie technologiczne sensora z MX1000 (mam tą mychę i jest zarąbista) to nie ma jak się czepiać lasera skanującego powierzchnię :P
Big Show - cena nie zachwyca. Ten gryzoń to wydatek 350-399zł ( w zależności od sklepu). Jest więc ona "dość" droga :P Za tę cenę można mieć lepszą myszkę do gier :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem dziś ciekawego newsa z branży IT:

Cztery rdzenie bezużyteczne dla graczy

Cały świat czeka z podnieceniem na cztero-rdzeniowe procesory Intela i AMD, wszak to demony szybkości. Problem w tym, że rynek użytkowników indywidualnych, którzy potrzebują bardzo mocnych komputerów to głównie rynek graczy, a według producentów gier cztery rdzenie nic w grach nie dadzą. Optymalizacja gry pod kątem pracy z wykorzystaniem czterech rdzeni to praca bardzo czasochłonna, mogąca zając nawet rok. Już przystosowanie oprogramowania do obsługi dwóch rdzeni było dosyć trudnym zadaniem, ale do czterech jest po prostu nieopłacalne. Summa summarum gracze powinni odetchnąć z ulgą; nie będą musieli wydawać ciężkich pieniędzy na nadchodzące procesory cztero-rdzeniowe, bo i tak na tym nie skorzystają, a ceny dwu-rdzeniowych prawdopodobnie pójdą w dół.

skomentuj: http://newsroom.chip.pl/news_175899.html

Nie jestem do końca pewny czy sytuacja nie wykorzystania 4 rdzeni w grach pozostanie na stałe. Prędzej czy później takie zapotrzebowanie się pojawi i ktoś w końcu wpadnie na sposób jak je wykorzystać w rozrywce w miarę tanio.
O ile wiem jest już możliwość wykorzystania 4 procesorów graficznych: założenie 2 kart GF 7900 GX2. Ale widocznie z procesorami graficznymi sytuacja ma się inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że inaczej, nawet gra nie musi być przystosowana. po prostu dzieli sie ekran na tyle równych części ile mamy procesorów graficznych, i każdy liczy własny kawałek (kiedyś za czasów voodoo jeszcze było że 2 procki to jeden linie parzyste a drugi nieparzyste, ale tego sie już chyba nie stosuje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować