Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Two Worlds II - recenzja

280 postów w tym temacie

Drogi Ichibanboshi-kun sporo graczy patrzy na recenzję tak jak opisał to Abe83 i tego nie zmienisz. Grę która dostała 6 w jednej recenzji ok, tak jak TWII, ale gry które dostają tak w większości i nie mają takiego poparcia graczy jak TWII stają się niewarte uwagi. TWII ma pozytywne opinie graczy i zastanawia mnie gdybym chciał kupić to TWII czy Arcania? W recenzjach 7.5 do 6 dla Arcanii. Przeglądając forum i opinie graczy to przewaga TWII. Dlatego tak wypytuję bo nie każdy ma czas na granie i pieniądze żeby kupić gry które dostają od 6 wzwyż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 02:26, Torquemada_Varenkorn napisał:

Drogi Ichibanboshi-kun sporo graczy patrzy na recenzję tak jak opisał to Abe83 i tego
nie zmienisz. Grę która dostała 6 w jednej recenzji ok, tak jak TWII, ale gry które dostają
tak w większości i nie mają takiego poparcia graczy jak TWII stają się niewarte uwagi.
TWII ma pozytywne opinie graczy i zastanawia mnie gdybym chciał kupić to TWII czy Arcania?
W recenzjach 7.5 do 6 dla Arcanii. Przeglądając forum i opinie graczy to przewaga TWII.
Dlatego tak wypytuję bo nie każdy ma czas na granie i pieniądze żeby kupić gry które
dostają od 6 wzwyż.

Problem polega na razie na dwóch zasadniczych różnicach: recenzenta i momentu publikacji (bijemy ostatnio ostro w stronę realnej skali ocen). Jak mówiliśmy w pr0gramie - pewnie sprawdzimy co i jak, dając TW II innemu recenzentowi, ale już na konsoli. Zdecydowanie tyle możemy zrobić dla polskiej gry. Dać jej drugą szansę. Choć ocena "dwójki" po koszmarnej "jedynce" mnie nie zaskoczyła. Zaskoczyły mnie te wyższe, sugerujące... totalną posuchę w gatunku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 02:49, Lucas_the_Great napisał:

Choć ocena "dwójki" po koszmarnej
"jedynce" mnie nie zaskoczyła. Zaskoczyły mnie te wyższe, sugerujące... totalną posuchę
w gatunku?

Nie bardzo rozumiem tą wypowiedź. Druga część powinna dostać niższe oceny dlatego, że pierwsza była słaba? Mam szczerą nadzieję, że recenzent nie kierował się podobną logiką.

Poza tym w wypowiedziach w tym wątku daje się zaobserwować pewien trend: kto grał ten nie zgadza się z oceną w recenzji, kto nie grał - zgadza się, często argumentując "bo jedynka to był crap".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 09:11, Nalfein napisał:

Nie bardzo rozumiem tą wypowiedź.


A co w tym niejasnego? Napisałem, że mnie osobiście nie zaskoczyła ocena wystawiona przez recenzenta. Koniec. Kropka. Nie dopisuj sobie do tego nic więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czego mam nie dopisywać? Jest jasno napisane, że wyższe oceny sugerują "totalną posuchę w gatunku", bo zapewne nie to, że gra może sama w sobie być całkiem dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 11:06, Nalfein napisał:

Czego mam nie dopisywać? Jest jasno napisane, że wyższe oceny sugerują "totalną posuchę
w gatunku", bo zapewne nie to, że gra może sama w sobie być całkiem dobra.

Dokładnie tak pomyślałem, w oparciu o "jedynkę".Co tam jest niejasnego? Nie neguję, że może być dobra, recenzent też nie, dając jej ocenę POWYŻEJ ŚREDNIEJ.
Przypomnę: nie nazywam się "Mastermind", więc nie miałem nic wspólnego z recenzowaniem tej gry ani wpływu na ocenę. Nie miałem i nie zamierzam w najbliższym czasie mieć styczności z grą. Piszę prywatnie, co sobie pomyślałem widząc pierwsze wysokie oceny (i jednocześnie widząc iż żadna z nich nie pochodzi z liczącego się portalu). Przy okazji zwrócę też uwagę, że do dziś nie pojawiły się nowe oceny w zestawieniu na metacritic, na gamerankings brak recenzji. Straszna cisza w temacie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 11:22, Lucas_the_Great napisał:

Przy okazji zwrócę też
uwagę, że do dziś nie pojawiły się nowe oceny w zestawieniu na metacritic, na gamerankings
brak recenzji. Straszna cisza w temacie...


Bo premiera gry w USA i kilku innych panstwach jest jakos po nowym roku, zatem nic dziwnego, ze i recenzji nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 00:49, Abe83 napisał:

A przynajmniej było tak zawsze, dopóki jeden z drugim w swojej próżności nie postanowił
zrobić z siebie na siłę rewolucjonistów, przełamać system, być oryginalnym i ach i och
i w ogóle.


Co za bzdury. To nie jest żadne przełamanie systemu tylko powrót do starej - normalnej - skali ocen. Kilkanaście lat temu, kiedy na rynku czasopism komputerowych królowały SecretService to recenzenci nie bali się postawić grze 2-3. Później gdzieś wszytko wzięło w łeb i teraz jak nowa produkcja nie dostanie powyżej 8/10 to budzi to powszechne oburzenie.Jak tak dalej pójdzie to niedługo będzie można się przełączyć na inną skale: 9-10, gdzie 9=totalne dno, a 10= super mega hit wszechczasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 11:22, Lucas_the_Great napisał:

że może być dobra, recenzent też nie, dając jej ocenę POWYŻEJ ŚREDNIEJ.


Hmmm... Powyżej jakiej średniej ? Średnia z czego daje wartość, od której jest większa ocena recenzowanej gry?
A może średniej z ocen z ostatnich 100 recenzowanych gier...?

Zresztą używanie czegokolwiek co ma związek ze statystyką w przypadku kiedy recenzent wystawia subiektywną wartość nie ma jakiegokolwiek sensu.

Po co cyferki?
Czy nie lepiej napisać "Ta gra jest idealna" albo "W moim odczuciu do ideału trochę brakuje" czy też "Mimo sporej ilości niedociągnięć to dla miłośników..."

Każdy to instynktownie nawet wyczuwa. To dlatego skala ocen z biegiem czasu została zawężona do czterech czy pięciu stopni i przesunięta w pobliże dziesiątki gdyż właśnie to pare cyfr odpowiada subiektywnym, utartym określeniom dla danej gry. A jest ich naprawdę niewiele (modny ostatnio crap, średnia, dobra, świetna itd). W masowej skali nabiera to znamion obiektywizmu. To z kolei umożliwia zainteresowanym porównanie ocen rożnych recenzentów z innych portali.

System 6-10 powstał na drodze ewolucji. Funkcjonuje bo w miarę zadowala wszystkich.

A tu nagle rewolucja BAM. Od razu lecą głowy, sypią się bany. I jak w przypadku każdej rewolucji cierpią niewinni. Na na kimś trzeba zacząć. W tym przypadku TW2 nadawało się do tego idealnie.

"POWYŻEJ ŚREDNIEJ" - zwrot niby odnoszący się do statystyki, ale jakże subiektywny :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 15:59, Kosma71 napisał:

> że może być dobra, recenzent też nie, dając jej ocenę POWYŻEJ ŚREDNIEJ.

Hmmm... Powyżej jakiej średniej ? Średnia z czego daje wartość, od której jest większa
ocena recenzowanej gry?

Dodaj wszystkie cyfry po kolei, od 1 do 10, podziel na 10 i wyjdzie Ci na pewno mniej niż sześć... czyli ocena średnia jest niższa niż 6, czyli ocena wystawiona przez recenzenta jest powyżej średniej oceny dla tej skali. QED. Jak widać, nic ze statystyki, czysta matematyka.
EDIT: Ja na przykład nie cierpię ocen. Wolałbym by ich nie było. Czytelnicy jednak w większości ich chcą. Ja się z tym pogodziłem, to i ty dasz radę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko że moim zdaniem recenzent użył słabych argumentów przedstawiając minusy gry,ktore to zaważyły na tej ocenie " powyżej średniej "
w recenzji z linku są takie minusy:

- smętna główna fabuła
- fatalny interfejs
- średnia lokalizacja

co i tak pozwoliło dać grze ocenę 8.89 - czyli na naszą skale,niemal 9 / 10

a tutaj recenzent wypisał:

- kiepski interfejs
- fatalna mapa
- słaby dziennik
- nietypowe skróty klawiaturowe
- błędy AI
- jazda konna
- pomniejsze bugi

i za nie wystawił tylko 6 / 10 - ocenę w moim i większości grających i czytających recenzję odczuciu - zaniżoną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 16:23, lis_23 napisał:

w recenzji z linku są takie minusy:

- smętna główna fabuła
- fatalny interfejs
- średnia lokalizacja

co i tak pozwoliło dać grze ocenę 8.89 - czyli na naszą skale,niemal 9 / 10

I to jest dopiero cudo. Takie minusy i dalej prawie dziewięć? Chyba w skali 6-10 lub 7-10 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 02:16, Lucas_the_Great napisał:

<ciach> dzięki, o to walczymy (o używanie całej skali) mimo wszelkich przeciwności,
na szczęście nie jesteśmy sami, oprócz wymienionych i GOL stara się rękami dużej ilości
autorów o to samo. Jest o co kopie kruszyć, cel jest zacny.


Chętnie sprawdzę.
Szkoda, że w recenzjach na portalach tematycznych nie można stosować po prostu takich metod jak na podcastach. Najpierw przedstawiając po prostu swoje odczucia wobec gry a następnie zaproponować czy warto spróbować, kupić czy w ogóle nie ruszyć albo że jest to gra dla konkretnej grupy fanów.
Zgadzam się, że oceny są najgorszą formą jaką znamy, ale niestety nie ma nic lepszego na dzień dzisiejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 02:26, Torquemada_Varenkorn napisał:

Drogi Ichibanboshi-kun sporo graczy patrzy na recenzję tak jak opisał to Abe83 i tego
nie zmienisz. Grę która dostała 6 w jednej recenzji ok, tak jak TWII, ale gry które dostają
tak w większości i nie mają takiego poparcia graczy jak TWII stają się niewarte uwagi.
TWII ma pozytywne opinie graczy i zastanawia mnie gdybym chciał kupić to TWII czy Arcania?
W recenzjach 7.5 do 6 dla Arcanii. Przeglądając forum i opinie graczy to przewaga TWII.
Dlatego tak wypytuję bo nie każdy ma czas na granie i pieniądze żeby kupić gry które
dostają od 6 wzwyż.


Pytanie jest dobre, kto pyta nie błądzi :)
I to też jest błąd, że tają się niewarte uwagi tylko dla tego, że dostały niezłą notę. Z reguły jednak bywa tak, że te gry kiedyś znów ujrząświatło dzienne i zostaną odkryte na nowo i a nuż ktoś zrobi fanowską łatkę na bugi.
Nie zapominajmy jeszcze o istnieniu przyjaciela każego gracza, którego niestety producenci próbują od nas ostatnio odsunąć czyli wersje demonstracyjne gier.
Arcania: http://www.gamershell.com/download_63874.shtml
Two Worlds II: http://www.2-worlds.com/demo.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 15:59, Kosma71 napisał:

Każdy to instynktownie nawet wyczuwa. To dlatego skala ocen z biegiem czasu została zawężona
do czterech czy pięciu stopni i przesunięta w pobliże dziesiątki gdyż właśnie to pare
cyfr odpowiada subiektywnym, utartym określeniom dla danej gry. A jest ich naprawdę niewiele
(modny ostatnio crap, średnia, dobra, świetna itd). W masowej skali nabiera to znamion
obiektywizmu. To z kolei umożliwia zainteresowanym porównanie ocen rożnych recenzentów
z innych portali.

System 6-10 powstał na drodze ewolucji. Funkcjonuje bo w miarę zadowala wszystkich.


Dokładnie. Tak się przyjęło i tak jest od dawna. Czemu gram.pl chce to sam zmieniać? Gdyby ta nagle wszystkie serwisy na świecie dołączyły do tego pospolitego ruszenia to miałoby to sens. A tak? Z motyką na słońce i z niewinnymi ofiarami. Viva la Revolucion, w mordę kopaną :/

Btw. Kiedyś się zdenerwowałem, że Baldur''s Gate 1 dostał tylko cztery na pięć gwiazdek w magazynie Świat Gier Komputerowych (w moim odczuciu najlepsze pismo branżowe w naszym kraju, niestety już od Nas odeszło). No i Gothic 1 w gazecie Click! dostał skandaliczne 4-/6. Czemu taka nota? Autor stwierdził, że trzeba mieć zwinność małpy, żeby okiełznać bardzo trudne sterowanie - buahaha, przeszedłem ten tytuł z połamaną prawą ręką w nadgarstku i wciskałem nią tylko ctrl, a resztę sterowałem lewą :D. Tyle, że Click! to był raczej (sorry jeśli kogoś obrażę) szmatławiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 21:24, czaczi87 napisał:

Dokładnie. Tak się przyjęło i tak jest od dawna. Czemu gram.pl chce to sam zmieniać?
Gdyby ta nagle wszystkie serwisy na świecie dołączyły do tego pospolitego ruszenia to
miałoby to sens. A tak? Z motyką na słońce i z niewinnymi ofiarami. Viva la Revolucion,
w mordę kopaną :/

Część GOL, oba serwisy Agory, całkiem mocne motyki w skali kraju, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

.

Dnia 30.11.2010 o 02:49, Lucas_the_Great napisał:

Problem polega na razie na dwóch zasadniczych różnicach: recenzenta i momentu publikacji
(bijemy ostatnio ostro w stronę realnej skali ocen). Jak mówiliśmy w pr0gramie - pewnie
sprawdzimy co i jak, dając TW II innemu recenzentowi, ale już na konsoli. Zdecydowanie
tyle możemy zrobić dla polskiej gry. Dać jej drugą szansę. Choć ocena "dwójki" po koszmarnej
"jedynce" mnie nie zaskoczyła. Zaskoczyły mnie te wyższe, sugerujące... totalną posuchę
w gatunku?



Bardzo fajnie. Przyznam szczerze byłem pewien, że od polskich recenzji TWII będę musiał "odejmować" punkty z ocen bo zostanie oceniona "po gospodarsku".

@Ichibanboshi-kun
Dziękuje. Demo TWII przeoczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2010 o 19:59, leuthen napisał:

Mastermind,
zasadniczo uznaję prawo recenzenta do własnej - różnej od mojej - opinii na temat gry,
jak i fakt istnienia 10 stopniowej skali ocen. Ale ustalmy coś - ocena gry jest oceną
portalu gram.pl czy "prywatną" opinią danego recenzenta? Bo jeśli to pierwsze to sorry,
ale nie da się zapomnieć o tym jak oceniano pozostałe gry. I w chwili obecnej, patrząc
na oceny, które daliście innym gram, nie da się nie zauważyć, że TW2 strasznie skrzywdziliście.
Po prostu. Bo ocena gry, mimo, że subiektywna z natury rzeczy, nie powinna być jednak
oderwana od faktycznej jakości gry i opierać się li tylko na "widzimisię" recenzenta.


hm... no jakby nie było oceniałem ja. Czyli ocena moja, na to wychodzi. Problem cały czas w tym, że 6 (a właściwie 7, przypominam, jak wyjdzie patch), to - moim zdaniem - niezła nota. A co do porównań do Arcanii, bo takie zarzuty się pojawiają. JA TAMTEJ GRY NIE OCENIAŁEM. Nie mogę powiedzieć, czy jest lepsza, czy gorsza, bo nie miałem okazji w nią zagrać (sorry, we wszystko się nie da).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2010 o 01:24, Ichibanboshi-kun napisał:

Nie, oni po prostu palneli się w łeb, że robotę należy wykonać do porządku.


wyjaśniłeś w sposób logiczny i precyzyjny to o co chodzi. dzięki wielkie.
tak na marginesie - patrzenie wyłącznie na ocenę może być mylące. świat nie jest czarno-biały. ma różne odcienie. tak samo z grą. ocena jednak tego "cieniowania" nie odda. dlatego powstaje tekst, czyli recenzja. tam wszystko jest napisane bardziej precyzyjnie. nigdzie nie napisałem, że TW 2 to zła gra. Bo to jest dobra gra, ale ma po prostu wady. Dla jednych mogą one być mniej istotne, dla innych bardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować