Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Male sprostowanie, nie chodzilo mi oto że czlowiek jest takim bogiem typu tego jedynego, bardziej mi chodzio oto że czlowiek jest takim bogiem typu hadesa dalej jeszcze chce powiedzieć że nie chodzilo mi glównie o to lecz bardziej na tym że czowiek osiągnąl najwyższy poziom ewolucji czyli wedlug mnie poziom boga.

''Bóg stworzyl czlowieka na wlasne podobieństwo.'' ja te slowa rozumiem jako Bóg stworzy innych bogów, lecz nie przewidzial skutków, ale jeszcze pójde o krok dalej w mojej analizie tzn stwierdzono już na tym forum że Boga nie ma, ale teraz chrześcijanie pytają się: Jeśli nie bóg to kto stworzyl świat w 7 dni? To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda! Wszyscy chyba wiemy że ziemia powstala w wyniku wielkiego wybuchu a proces przemiany z pustej planety w planete penlną życia trwal nie 7 dni lecz kilka milionów lat!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Male sprostowanie, nie chodzilo mi oto że czlowiek jest takim bogiem typu tego jedynego, bardziej
mi chodzio oto że czlowiek jest takim bogiem typu hadesa dalej jeszcze chce powiedzieć że nie
chodzilo mi glównie o to lecz bardziej na tym że czowiek osiągnąl najwyższy poziom ewolucji
czyli wedlug mnie poziom boga.


Gdyby istniał mityczny bóg, którym był Hades, to my bylibyśmy kurzem nic nie znaczącym dla niego;p
Jeżeli teoria ewolucji jest prawdziwa, to człowiek na 100% nie osiągnął najwyższej formy ewolucji i nigdy tak czy siak nie zrówna sięz Bogiem. Nie masz dowodów, żeby stwierdzić, że to już najwyższy poziom według teorii ewolucji. Poza tym przypominam, że to tylko teoria ewolucji, a nie zasada ewolucji, prawo ewolucji, czy kodeks ewolucji, więc właściwie nie ma sensu o tym dyskutować...

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

''Bóg stworzyl czlowieka na wlasne podobieństwo.'' ja te slowa rozumiem jako Bóg stworzy innych
bogów, lecz nie przewidzial skutków, ale jeszcze pójde o krok dalej w mojej analizie tzn stwierdzono
już na tym forum że Boga nie ma, ale teraz chrześcijanie pytają się: Jeśli nie bóg to kto
stworzyl świat w 7 dni? To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda! Wszyscy chyba wiemy
że ziemia powstala w wyniku wielkiego wybuchu a proces przemiany z pustej planety w planete
penlną życia trwal nie 7 dni lecz kilka milionów lat!


Genialne! Geniane! Brawo! Czyż to nie jest nowe odkrycie?- nie mogłem się powstrzymać :P

Chyba trzeba to po raz kolejny tłumaczyć... Stary Testament nie czyta się dosłownie, ponieważ jest tam zawartych bardzo wiele symboli, a jednymi z nich są liczby... Człowiek w starożytności nie mógł wiedzieć w ile Bóg stworzył świat, więc mógł dać liczbę 7, która jest liczbą boską :)

I chyba jeszcze raz muszę przypomnieć ważną zasadę, którą większość ludzi łamie:
Pisma Świętego nie czytamy dosłownie, a przynajmniej Starego Testamentu.

Dlatego proszę takiego banału już nie warto poruszać, bo na tym forum o Starym Testamencie, to już dużo było mówione ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja zapytam, czy ty gdzieś w moim poście znalazelś slowo prawdą jest? Ja nie stwierdziem że to co ja pisze jest prawdą, ja tylko podalem swoją opinie na ten temat, ja zawsze wszystko co chce napisać staram się jak najdokadniej przemyśleć, a cechą wszystkiego co żyje jest pomylka. A co do czytania starego testamentu to bardzo mi przykro ale nie umiem czytać inaczej niż dosolownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 10:46, NFSU2.00 napisał:

Teraz ja zapytam, czy ty gdzieś w moim poście znalazelś slowo prawdą jest? Ja nie stwierdziem
że to co ja pisze jest prawdą, ja tylko podalem swoją opinie na ten temat, ja zawsze wszystko
co chce napisać staram się jak najdokadniej przemyśleć, a cechą wszystkiego co żyje jest pomylka.


Może nie znalazłem słowa prawdą jest, ale za to znalazłem inne słowa, które są takie: "To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda! "
Nie powiesz mi, że to tylko luźne przemyślenia? To jest niemal równoważne ze słowami prawdą jest ;p

Dnia 10.07.2007 o 10:46, NFSU2.00 napisał:

A co do czytania starego testamentu to bardzo mi przykro ale nie umiem czytać inaczej niż dosolownie.


Mi też jest bardzo przykro, ale właściwie bez tej umiejętności nie powinieneś do końca wypowiadać się o Piśmie Świętym...

Najgorsze jest to, że obrażasz źródło historyczne, które ma już bardzo dużo lat i do tego jest bardzo ważne dla trzech wielkich religii monoteistycznych ;)
Masz prawo uważać, że Pismo Swięte jest bójdą, ale jeśli w tym samym zdaniu pokazujesz, że nie za wiele wiesz o Piśmie Świętym, to trudno takie zdanie brać na poważnie... Bardziej wygląda jak żałosna prowokacja :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 11:07, Dar15 napisał:

Może nie znalazłem słowa prawdą jest, ale za to znalazłem inne słowa, które są takie: "To jest
bójda! To co napisano w biblii to bójda! "
Nie powiesz mi, że to tylko luźne przemyślenia? To jest niemal równoważne ze słowami prawdą
jest ;p

Przecież ci już pisalem że moglem się pomylić, a po drugie sowa nic nie znaczą, ponieważ mają milion znaczeń dla ciebie moja wypowiedź jest kompletną bzdetą i możesz mnie przez to traktować jak jakiegoś psychola, a dla innych moja wypowiedź jest zwyką opinią którą mogą pochwalać albo nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

''Bóg stworzyl czlowieka na wlasne podobieństwo.'' ja te slowa rozumiem jako Bóg stworzy innych
bogów, lecz nie przewidzial skutków, ale jeszcze pójde o krok dalej w mojej analizie tzn stwierdzono
już na tym forum że Boga nie ma, ale teraz chrześcijanie pytają się: Jeśli nie bóg to kto
stworzyl świat w 7 dni? To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda! Wszyscy chyba wiemy
że ziemia powstala w wyniku wielkiego wybuchu a proces przemiany z pustej planety w planete
penlną życia trwal nie 7 dni lecz kilka milionów lat!

Wow, to są ludzie, którzy wierzą w dosłownie w to, co jest napisane w Starym Testamencie? Podziwiam...konserwatywność. Wiesz w co ja wierzę? O dziwo nie wierzę, że Bóg po kolei stwarzał wszystkie elementy świata w 7 dni, tylko był poruszycielem Big Bangu. Widzę, że jesteś dumny ze swojego odkrycia, że zdarzenia z Księgi Rodzaju nie miały miejsca. Ale odkryło to wiele osób przed tobą, i wcale się tym nie chwaliło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Male sprostowanie, nie chodzilo mi oto że czlowiek jest takim bogiem typu tego jedynego,
bardziej mi chodzio oto że czlowiek jest takim bogiem typu hadesa

Człowiek bogiem? Podoba mi się! Po paru poważnych przeróbkach mógłbym się pod ogólnym sensem podpisać.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

czowiek osiągnąl najwyższy poziom ewolucji,

Z tym „najwyższym poziomem” osiągniętym przez człowieka to bym się w życiu nie zgodził.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

czyli wedlug mnie poziom boga.

Najwyższy poziom jest jednocześnie ostatnim. Wszystko co jest na końcu ogranicza, a Bóg jest nieograniczony, wiec nie może posiadać najwyższego poziomu, bo sam by siebie ograniczył.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

teraz chrześcijanie pytają się

Z tego co wiem, to jeszcze Chrześcijaństwo istnieje, a czyjeś stwierdzenie na forum nie zakończy jego istnienia.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Jeśli nie bóg to kto stworzyl świat w 7 dni?

Nikt. W najpopularniejszej wersji Bóg stwarzał świat 6 dni, a siódmego dnia odpoczywał.
Nawet w Biblii nie jest napisane, że Bóg stwarzał świat w sześć dni. „(...) tak upłynął wieczór i poranek – dzień trzeci. A potem Bóg rzekł: <<Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata...”
Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie dzień, noc, poru roku, dni i lata oznaczają czas. To znaczy, że do „trzeciego”dnia czas nie istniał, czyli nie istniały również wcześniejsze dni, a jeżeli nie istniały, to nie można ich wliczać w ilość dni potrzebnych na stworzenia świata. Skąd w takim razie wzięło się tych sześć dni? Przypisy nie gryzą „(...) Ramy "tygodnia pracy", w jakie jest ono ujęte, mają za zadanie uzasadnić obowiązek świętowania szabatu (...) ”

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda!

Może i tak, Biblia to nie podręcznik historii. Kogo obchodzi, czy Mojżesz, Noe, Abracham, Izaak i inni naprawdę istnieli? Ważne aby, czytając Biblię czegoś się nauczyć. Szczerze mówiąc, to żadne wydarzenie opisane w Biblii nie musiało mieć miejsca.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Wszyscy chyba wiemy że ziemia powstala w wyniku wielkiego wybuchu

OK, ale co spowodowało ten wybuch i skąd sie wzięło to co wybuchło?

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

a proces przemiany z pustej planety w planete penlną życia trwal nie 7 dni lecz kilka milionów
lat!

Słyszałeś kiedyś o czymś takim, co sie nazywa „metafora”?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Male sprostowanie, nie chodzilo mi oto że czlowiek jest takim bogiem typu tego jedynego,
bardziej mi chodzio oto że czlowiek jest takim bogiem typu hadesa

Człowiek bogiem? Podoba mi się! Po paru poważnych przeróbkach mógłbym się pod ogólnym sensem podpisać.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

czowiek osiągnąl najwyższy poziom ewolucji,

Z tym „najwyższym poziomem” osiągniętym przez człowieka to bym się w życiu nie zgodził.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

czyli wedlug mnie poziom boga.

Najwyższy poziom jest jednocześnie ostatnim. Wszystko co jest na końcu ogranicza, a Bóg jest nieograniczony, wiec nie może posiadać najwyższego poziomu, bo sam by siebie ograniczył.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

teraz chrześcijanie pytają się

Z tego co wiem, to jeszcze Chrześcijaństwo istnieje, a czyjeś stwierdzenie na forum nie zakończy jego istnienia.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Jeśli nie bóg to kto stworzyl świat w 7 dni?

Nikt. W najpopularniejszej wersji Bóg stwarzał świat 6 dni, a siódmego dnia odpoczywał.
Nawet w Biblii nie jest napisane, że Bóg stwarzał świat w sześć dni. „(...) tak upłynął wieczór i poranek – dzień trzeci. A potem Bóg rzekł: <<Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata...”
Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie dzień, noc, poru roku, dni i lata oznaczają czas. To znaczy, że do „trzeciego”dnia czas nie istniał, czyli nie istniały również wcześniejsze dni, a jeżeli nie istniały, to nie można ich wliczać w ilość dni potrzebnych na stworzenia świata. Skąd w takim razie wzięło się tych sześć dni? Przypisy nie gryzą „(...) Ramy "tygodnia pracy", w jakie jest ono ujęte, mają za zadanie uzasadnić obowiązek świętowania szabatu (...) ”

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

To jest bójda! To co napisano w biblii to bójda!

Może i tak, Biblia to nie podręcznik historii. Kogo obchodzi, czy Mojżesz, Noe, Abracham, Izaak i inni naprawdę istnieli? Ważne aby, czytając Biblię czegoś się nauczyć. Szczerze mówiąc, to żadne wydarzenie opisane w Biblii nie musiało mieć miejsca.

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

Wszyscy chyba wiemy że ziemia powstala w wyniku wielkiego wybuchu

OK, ale co spowodowało ten wybuch i skąd sie wzięło to co wybuchło?

Dnia 10.07.2007 o 10:16, NFSU2.00 napisał:

a proces przemiany z pustej planety w planete penlną życia trwal nie 7 dni lecz kilka milionów
lat!

Słyszałeś kiedyś o czymś takim, co sie nazywa „metafora”?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może zbyt wyrażnie to uwydatnilem. Nie chcialem żeby to zabrzmialo jak bym byl dumny z tego odkrycia i tutaj jest mój największy bląd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią: "Do odważnych świat należy" :) Choć może moja teza nie jest taka odważna? Dobra teraz ja zadam wam wszystkim pytanie: Jeśli twierdzicie że bóg to nie jest najwyższe stadium ewolucji To czym ono jest (chodzi o najwyższy poziom ewolucji? I jeszcze jedno Czy coś co nie podlega czasu ma prawo istnieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.07.2007 o 14:45, Ceteris Paribus napisał:

A co powiesz na sytułacje gdzie za powiedzmy 1000 lat człowiek "stworzy" świat, a właściwie
przystosuje go do odpowiednich nam, bądx jakimś innym istotą standardów. Ześle tam pierwszych
ludzi, bądź inne twory. Wtedy to włąśnei człowiek(stwórca) będzie bogiem tych istotek. Już
teraz potrafimy mieszać w genach i stwarzać proste szczepy bakterii, czy jakis istot jedno,
bądź kiklkukomórkowych. Już jesteśmy w pewnym sensie bogami, bo tworzymy coś z niczego. A stworzenie
pierwsego "doskonałego robota" jest już na wyciągnięcie ręki. I nie chodzi i tu o robota w
sensie maszyny, tylko takeigo "robota" jak inne organizmy żywe. To jest przed nami, a nikt
nie powiedział, że tak nie bylo kilka milionó lat ziemskich temu...


Stworzyć, z przystosować to jest zupelna różnica. Człowiek może, przystosować świat do swoich potrzeb, moze nawet stworzyć jakaś wyspe itp, w przyszłości mozę nawet jakąś planete, la ezrobi to w oparciu o istniejące prawe przyrody (które zostaly stworzone przez Boga). Człowiek możę modyfikować życie (genetyka), moze w przyszlosci bedzi emógl nawet odtworzyć powstawanie życia tak jak powstawalo na Ziemi, ale zrobi w oparciu o istniejące prawa przyrody. Być mozę bezie mógl modyfikowac prawa przyrody, zle zrobi to używając do teog innych istniejących praw przyrody. Tak samo jest z urzadzeniami, maszynami, robotami. Człowiek nie stowrzy praw przyrody tylko swoja mocą stwórczą (czyli np.: chce żeby tak bylo i to sie dzieje). Taka moc posaida tylko Bóg. Stworzyć coś zniczego. Człowiek nie jest Bogiem.

Dnia 09.07.2007 o 14:45, Ceteris Paribus napisał:

To jest tylko teoria. Jest wiele koncepcji nt. tzw ewolucji. Ja stoje za tym, że kotś nam "pomógł".


Według mnie było tak. Bóg stworzył wszechświat i prawa przyrody w nim panujące (w tym prawa ewulocji). Wiedział, ze jeśli stworzy takie prawa powstanie z nich człowiek. Zreszta nie tylko człowiek, wiedział o wszytskim co powstanie. Po za tym na pewnym porcesie ewolucji dostaliśmy od Boga duszę. I w momencie jej otrzymania sstliśmy się właśnie ludźmi. To jest ten moment kiedy ze zwierzęt przeliśmy w ludzi. Otrzymanie duszy.

NFSU2.00
Inie musialo się to stać w ciadu 7 dni. Mogło w ciagu milionów lat. Bibli nie odczytuje się dosłownie tylko symbolicznie i obrazowo. I wtedy wyjdzie, ze biblia wcale nie kłamie, a mówi prawde.

Dnia 09.07.2007 o 14:45, Ceteris Paribus napisał:

Hehe dobre. On jedyny, tylko on istnieje. Reszat to wymysły, tak? Co z tego, że inni byli "wymyśleni"
przed nim, bądź w innym miejscu na ziemi. Tak naprawde to tylko wymysły. Bóg sie pojawił, stworzył
śwait "i koniec, i już, bo tak było", a luka, która jest pomiędzy "wymyśleniem" tego boga to
zwyczajne nie dopatrzenie, a tak naprawdę to tej luki przeceiż nie ma, o jest tylko jeden Bóg
"i już". To, że jest nieśmiertelny i najdoskonalszy z naszego pkt widzenia, nie znaczy, ze
nie popełnił/polełnili błędów i, że nie umieraja kiedyś.


To jest wiara. Ja wierze, że Bóg Chcrześcijański ijest tym prawdziwy, a inni są wymyśleni. I nie będe mówieł zprzecznie z moja wiarą.

Łudzie nie są bogami. Mozę i są najdoskonalszym dziełm ewolucji (czyli Boga, w końcu on sam stworzył prawa ewolucji), ale to wcale nie oznacza, że są bogami. Bóg to otś wiecej. Ktoś doskonalszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 12:16, NFSU2.00 napisał:

Jak to mówią: "Do odważnych świat należy" :) Choć może moja teza nie jest taka odważna? Dobra
teraz ja zadam wam wszystkim pytanie: Jeśli twierdzicie że bóg to nie jest najwyższe stadium
ewolucji To czym ono jest (chodzi o najwyższy poziom ewolucji? I jeszcze jedno Czy coś co nie
podlega czasu ma prawo istnieć?


Najwyrzszym stadium ewolucji jest człowiek. Bóg jest istotą, która prawa ewolucji stworzyła, ale sama im nie podlega. Bóg istnieje od zawsze. Tak ktoś (Bóg nie jest czymś, Bóg jest kimś) co nie podlega czasu ma prawo istnieć. Już nawet na Ziemi odkrylismy, ze czas nie jest czymś autonomicznym (choćby STW). Dlatego brak czasu wcale nie wyklucza istnienia kogoś. Szczególnie jeśli chodzi o Boga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 12:16, NFSU2.00 napisał:

Jak to mówią: "Do odważnych świat należy" :) Choć może moja teza nie jest taka odważna? Dobra
teraz ja zadam wam wszystkim pytanie: Jeśli twierdzicie że bóg to nie jest najwyższe stadium
ewolucji To czym ono jest (chodzi o najwyższy poziom ewolucji? I jeszcze jedno Czy coś co nie
podlega czasu ma prawo istnieć?


Najwyrzszym stadium ewolucji jest człowiek. Bóg jest istotą, która prawa ewolucji stworzyła, ale sama im nie podlega. Bóg istnieje od zawsze. Tak ktoś (Bóg nie jest czymś, Bóg jest kimś) co nie podlega czasu ma prawo istnieć. Już nawet na Ziemi odkrylismy, ze czas nie jest czymś autonomicznym (choćby STW). Dlatego brak czasu wcale nie wyklucza istnienia kogoś. Szczególnie jeśli chodzi o Boga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

Stworzyć, z przystosować to jest zupelna różnica. Człowiek może, przystosować świat do swoich
potrzeb, moze nawet stworzyć jakaś wyspe itp, w przyszłości mozę nawet jakąś planete, la ezrobi
to w oparciu o istniejące prawe przyrody (które zostaly stworzone przez Boga).


Kto powiedział, że prawa przyrody są stworzone przez Boga? Ja znalazłem tylko fragmenty, że jest on odpowiedzialny za stworzenie/przystosowanie świata. Tak więc prawa przyrody mogą takze i nad nim mieć jaka taką przewagę.

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

Człowiek możę
modyfikować życie (genetyka), moze w przyszlosci bedzi emógl nawet odtworzyć powstawanie życia
tak jak powstawalo na Ziemi, ale zrobi w oparciu o istniejące prawa przyrody. Być mozę bezie
mógl modyfikowac prawa przyrody, zle zrobi to używając do teog innych istniejących praw przyrody.


Badź jakiejś nieznajnej nam jeszcze technologii.

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

Tak samo jest z urzadzeniami, maszynami, robotami. Człowiek nie stowrzy praw przyrody tylko
swoja mocą stwórczą (czyli np.: chce żeby tak bylo i to sie dzieje). Taka moc posaida tylko
Bóg. Stworzyć coś zniczego. Człowiek nie jest Bogiem.


A moze "stworzyc coś z niczego" to metafora? DNA też gołym okiem nie zobaczysz a mozesz cos z tego wyczarować. Człowiek jeszcze nie jest bogiem.

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

Według mnie było tak. Bóg stworzył wszechświat i prawa przyrody w nim panujące (w tym prawa
ewulocji). Wiedział, ze jeśli stworzy takie prawa powstanie z nich człowiek. Zreszta nie tylko
człowiek, wiedział o wszytskim co powstanie. Po za tym na pewnym porcesie ewolucji dostaliśmy
od Boga duszę. I w momencie jej otrzymania sstliśmy się właśnie ludźmi. To jest ten moment
kiedy ze zwierzęt przeliśmy w ludzi. Otrzymanie duszy.


Każdy moze mić swojakoncepcje. Jednak ja Twojej nie podzielam ;)

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

NFSU2.00
Inie musialo się to stać w ciadu 7 dni. Mogło w ciagu milionów lat. Bibli nie odczytuje się
dosłownie tylko symbolicznie i obrazowo. I wtedy wyjdzie, ze biblia wcale nie kłamie, a mówi
prawde.


Bardzo dobrze powiedziane jednak ocztujac "zrobił cosz niczego" właśnie to sobie dosłownie interpretujesz! Dlatego zastanów się nad moją koncepcją.

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

To jest wiara. Ja wierze, że Bóg Chcrześcijański ijest tym prawdziwy, a inni są wymyśleni.
I nie będe mówieł zprzecznie z moja wiarą.


Wierzenie nie usprawiedliwia nikogo by nie myślał i zamykał się tylko w "chrześcijańskiej klatcce". A czy rzymianie, egipcjanie, grecy czy islamiści nie wierzyli/wierzą tak samo? Niebedziesz mówił sprecznie, a to dlaczego? Bo tak kazali? Bo to moze zburzyć cały Twój swiatopogląd i otworzyć Ci oczy? To jes manipulacja. Ja rozumeim mam też swoje przekonania i nie będe robił wbrew nim - kradł, zabijał, oszukiwał; jednak w tym kontekście co to m owisz jest to troche "płytkie". Za 1000 lat Twój pra wnuk będzie mówił, że istniej tylko jeden bóg - komputer, a wszyscy co byli przed nim to wymysły naćpanych ludzi.

Dnia 10.07.2007 o 12:29, dwiedzmin napisał:

Łudzie nie są bogami. Mozę i są najdoskonalszym dziełm ewolucji (czyli Boga, w końcu on sam
stworzył prawa ewolucji), ale to wcale nie oznacza, że są bogami. Bóg to otś wiecej. Ktoś doskonalszy.


Co nie zanczy, że my nie mozemy w nidalekiej przyszłości dosiegnąć jego poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

Kto powiedział, że prawa przyrody są stworzone przez Boga? Ja znalazłem tylko fragmenty, że
jest on odpowiedzialny za stworzenie/przystosowanie świata. Tak więc prawa przyrody mogą takze
i nad nim mieć jaka taką przewagę.


Prawa przyrody są częscią świata. I z tym światem zostały stworzone, a świat stworzył Bóg. Po za tym cytat z Bilbi np.: "Niech sie satnie światłość. I stała sie swiatlość. I ujrzał Bóg światłość, że była dobra, i przedzielił światłość od ciemnosci. I nawał światłość Dniem, a ciemnosc Nocą." nie oznacza przecież, że stało sie tak od razu. Może oznaczać własnie stworzenie praw naury, które do tego doprowadziły. A takich cytatów jak wiadomo mozę być wiecej.

Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

> Człowiek możę
> modyfikować życie (genetyka), moze w przyszlosci bedzi emógl nawet odtworzyć powstawanie
życia
> tak jak powstawalo na Ziemi, ale zrobi w oparciu o istniejące prawa przyrody. Być mozę
bezie
> mógl modyfikowac prawa przyrody, zle zrobi to używając do teog innych istniejących praw
przyrody.
Badź jakiejś nieznajnej nam jeszcze technologii.


Która oczywiście też będzie oprata na prawach przyrody. Być może jeszcze nie poznanych.

Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

A moze "stworzyc coś z niczego" to metafora? DNA też gołym okiem nie zobaczysz a mozesz cos
z tego wyczarować. Człowiek jeszcze nie jest bogiem.


Nie jest Bogiem i nie będzie. Owszem DNA nie widać gołym okiem i co z tego. Przecież i tak trzeba było je odkryć, a dopeiro potem poznawać zasady, którym sie żadzi. I dzieki tym zasadą dopeiro coś stworzyć (nie wyczarować - to nie magia tylko nauka). Wczesniej też mozna było (choćby chodowanie róznych odmian zwierząt ,rosli), ale nie byłly to aż tak wielkie mozliwości jak po odkryciu. DNA jest czescią przyrody i opiera się na jej prawach. Wykorzystujac DNA wykorzystuje sie prawa przyrody. Nie ma znaczenia czy je widać czy nie.

Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

Bardzo dobrze powiedziane jednak ocztujac "zrobił cosz niczego" właśnie to sobie dosłownie
interpretujesz! Dlatego zastanów się nad moją koncepcją.


Tak dosłownie. Bo trzeba wiedzieć co interpetować dosłownie, a co nie. To jest wląśnie sztuka.

Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

Wierzenie nie usprawiedliwia nikogo by nie myślał i zamykał się tylko w "chrześcijańskiej
klatcce". A czy rzymianie, egipcjanie, grecy czy islamiści nie wierzyli/wierzą tak samo? Niebedziesz
mówił sprecznie, a to dlaczego? Bo tak kazali? Bo to moze zburzyć cały Twój swiatopogląd i
otworzyć Ci oczy? To jes manipulacja. Ja rozumeim mam też swoje przekonania i nie będe robił
wbrew nim - kradł, zabijał, oszukiwał; jednak w tym kontekście co to m owisz jest to troche
"płytkie". Za 1000 lat Twój pra wnuk będzie mówił, że istniej tylko jeden bóg - komputer, a
wszyscy co byli przed nim to wymysły naćpanych ludzi.


Płytkie?? Ma swoje przekonania i przecież nie będe robił coś przeciw nim. Jęsli wierze, że Bog jest taki to przecież będe tej wiery sie trzymał. Inne wyznania wierzą w co innego i bedą mieli rpzekonania według ich wairy. I jakie to jest zamykanie w klatce?? Tez mówiesz, że masz swoje przekonia. Nie kraść, nie zabijać. Ale dlaczego?? Bo tak Ci kazali? Bo takie kest prawo polskie? To jest manipulacja. Moge tak samo powiedziec.

Dnia 10.07.2007 o 13:04, Ceteris Paribus napisał:

Co nie zanczy, że my nie mozemy w nidalekiej przyszłości dosiegnąć jego poziomu.


Nie osiągniemy takiego poziomu, bo to już bylo by sprzeczne z prawamio natury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Prawa przyrody są częscią świata. I z tym światem zostały stworzone, a świat stworzył Bóg.


To, że Bóg stworzył prawa natury to tylko Twoje domysły. Co powiesz o prawach natury, ktyóre mogą być uniwersalne dla całego wszechświata? Albo co powiesz nt. takiej koncepcji, że w każdym wszechswiecei, bądź na każdej planecie są inne prawa nautury?

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Po za tym cytat z Bilbi np.: "Niech sie satnie światłość. I stała sie swiatlość. I ujrzał Bóg
światłość, że była dobra, i przedzielił światłość od ciemnosci. I nawał światłość Dniem, a
ciemnosc Nocą." nie oznacza przecież, że stało sie tak od razu. Może oznaczać własnie stworzenie
praw naury, które do tego doprowadziły. A takich cytatów jak wiadomo mozę być wiecej.


Cytatów jest wiecej. Nie tylko Bibblia opisuje momęt stworzenia świata, jednak Ty pewnei się tylko na Biblii chcesz opierać. Opierasz się na domysłach nt. praw natury.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Która oczywiście też będzie oprata na prawach przyrody. Być może jeszcze nie poznanych.


Dokładnie :)

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Nie jest Bogiem i nie będzie.


To tylko Twoej subiektywne zdanie.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Owszem DNA nie widać gołym okiem i co z tego. Przecież i tak
trzeba było je odkryć, a dopeiro potem poznawać zasady, którym sie żadzi. I dzieki tym zasadą
dopeiro coś stworzyć (nie wyczarować - to nie magia tylko nauka).


No dobrze mówisz bo Ty i ja to wiemy. Ale jak byś to opisał żyjąc ponad 2000 i więcej lat temu? Czy nie "stworzył bym wtedy cosz niczego"? Od zawsze sztuczki "magiczne" to tak naprawdę nauka, tylk, ze ludize zacofani np. w średniowieczu nie umieli sobie tego inaczej nazwać i co? Na stosik, herezja, itp.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Wczesniej też mozna było
(choćby chodowanie róznych odmian zwierząt ,rosli), ale nie byłly to aż tak wielkie mozliwości
jak po odkryciu. DNA jest czescią przyrody i opiera się na jej prawach. Wykorzystujac DNA wykorzystuje
sie prawa przyrody. Nie ma znaczenia czy je widać czy nie.


Czytaj to co napisaęłm wyżej. Zastanów się gdybyś to Ty był naocznym świadkiem, tych "boskich cudów" i jka byś to opisał czy przekazał innym nie znajac pojęcia DNA, prą, mikrofale itp?

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Tak dosłownie. Bo trzeba wiedzieć co interpetować dosłownie, a co nie. To jest wląśnie sztuka.


Bez obrazy, ale ta sztuka chyba Tobie nei wychodzi. I nie tylko Tobie. Interpretujecie Bibliie przez ustalony juzwieki temu kanon - i to jest dobre i "już, bo tak trzeba" itp.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Płytkie?? Ma swoje przekonania i przecież nie będe robił coś przeciw nim. Jęsli wierze, że
Bog jest taki to przecież będe tej wiery sie trzymał.


Co nie znaczy, że musiz się tylko w nije zamykać. I w tym co Ci od dziecka się wałkwało.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Inne wyznania wierzą w co innego i bedą
mieli rpzekonania według ich wairy. I jakie to jest zamykanie w klatce??


Nie widzisz? Zamiast sobie interpretowac wszystko i patrzeć na to trzeźwym wzrokiem opieracie siena ustalonych wieki temu i popieranych przez KKJ kanonach.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Tez mówiesz, że masz
swoje przekonia. Nie kraść, nie zabijać. Ale dlaczego?? Bo tak Ci kazali? Bo takie kest prawo
polskie? To jest manipulacja. Moge tak samo powiedziec.


To się mylisz. Moje przekonania są takie bo wiem co jest dobre, nie będę komuś czynił czegoś czego sam nie chce doświadczyc. Opiera sie to pośrednio na lrzykazaniach, ale ludize i bez nich dali by sobie rade. Mam rozum i widze co jest dobre a co złe. Wątpię bym był manipulowany prze kogos, że postępuje tak jak postępuje.

Dnia 10.07.2007 o 13:55, dwiedzmin napisał:

Nie osiągniemy takiego poziomu, bo to już bylo by sprzeczne z prawamio natury.


Sorry, ale co Ty masz za pojęcie? Czyż nie udało nam sie ujażmić praw natury? Czy z nich korzystać? Wszystko kwestja czasu. Tak samo jakbyśmy żyli 5 wieków temu i ja bym Ci mówił, że kiedyś będzie mozliwe przesyłanie głosu "po sznurku" (telefony), czy prze satelite.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

Od zawsze sztuczki "magiczne" to tak naprawdę nauka,
tylk, ze ludize zacofani np. w średniowieczu nie umieli sobie tego inaczej nazwać i co? Na
stosik, herezja, itp.


Bez przesady z tymi stereotypami :P Większość spalonych za herezję to była słuszna decyzja, ale fakt zdarzały się błędy ;] Chociaż nauka takich katarów była straszna no chyba, że ktoś zgadza się z koncepcją, że jedyne zbawienie ludzi, to zniszczenie całej ludzkości ;p A tak uważali katarzy...
Zostało spalonych też wielu morderców i wariatów i typków spod ciemnej gwiazdy...
I właściwie inkwizycja tylko tam w większości czyniła zło, gdzie nie podlegała następcy Piotra tylko świeckim królom, a tak było między innymi w Hiszpanii... Czy podczas niewoli awiniońskiej papieża... Wtedy Filip Piękny uniezależnił od siebie inkwizycję;[ Jednak głównie była to bardzo dobra instytucja, ktora miała najlepsze w tamtych czsach sądownictwo, a procesy dla inkwizytora były czymś bardzo męczącym.
I co najważniejsze bycie inkwizytorem było nieoplacalne i niebezpieczne, bo wielu z nich było zabijanych;p

Wiem, że może za bardzo to przeżywam, ale jak słyszę stosik, czy herezja, to czuję, że autor takich słów ma złe zdanie o inkwizycji, która tak naprawdę uratowała Europę przez niezdrową ideą katarów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 19:42, Dar15 napisał:

ale fakt zdarzały się błędy ;]

Tylko czemu za błędy w sądzeniu karać chrześcijan? Ateistyczni sędziowie są nieomylni? Każdy ich wyrok jest (czy był) sprawiedliwy i słuszny? Co prawda, dziś kary są mniejsze, ale kiedyś tego nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

To, że Bóg stworzył prawa natury to tylko Twoje domysły. Co powiesz o prawach natury, ktyóre
mogą być uniwersalne dla całego wszechświata? Albo co powiesz nt. takiej koncepcji, że w każdym
wszechswiecei, bądź na każdej planecie są inne prawa nautury?


No tak,są prawa natury są uniwersalne dla całego wszechświata. Alle przecież Bóg nei stworzył tlyko Ziemi, aler i cały wszechświat. Rówżniez z prawami uniwersalnymi.
A inne koncepcje mogą być, ale przecież Bóg jest wszechmocny. I takie coś potrafi stworzyć.

Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

Cytatów jest wiecej. Nie tylko Bibblia opisuje momęt stworzenia świata, jednak Ty pewnei się
tylko na Biblii chcesz opierać. Opierasz się na domysłach nt. praw natury.


Tak na Biblii. I to nie są domysły. Biblia przecież byla pisana przez ludzi natchnionych. A nie jest kroniką ludzkości tylko Pismem Świetym. Dlatego nie intepretuje się jej dosłownie.

Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

No dobrze mówisz bo Ty i ja to wiemy. Ale jak byś to opisał żyjąc ponad 2000 i więcej lat temu?
Czy nie "stworzył bym wtedy cosz niczego"? Od zawsze sztuczki "magiczne" to tak naprawdę nauka,
tylk, ze ludize zacofani np. w średniowieczu nie umieli sobie tego inaczej nazwać i co? Na
stosik, herezja, itp.


Tak, być może ludzie zacofani nie wiedzieli by że to nauka, ale co z tego. To nie zmienia istoty tych wydarzeń.
I tak one są powdowane prawami natury. Niezależnie od tego jak je ludzie nazwą.
Być mozę chodzi Ci tutaj o to, że ludzie teraz nazywają stworzenie świata tak jak nazywają, bo nie umieją naukowo wyjasnić tych faktów. Ale otóż nie. Te prawa skaś pochodzą. Nawet jeśli ktoś by założył, że ni stworzył ich Bóg (co nie jest prawdą) to skąd one istnieją? No włąśnie skąd?? Dlatego włąśnie storzył je Bóg. Ktoś kto istniał od zawsze. Można tez pytanie postwaić skąd sie wział Bóg. Odpowiedzią jest poprostu że istnial od zawsze. Wiem, że niektórych to nie przekonuje, ale to właśnie jest wiara. Ja wierze.

Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

Bez obrazy, ale ta sztuka chyba Tobie nei wychodzi. I nie tylko Tobie. Interpretujecie Bibliie
przez ustalony juzwieki temu kanon - i to jest dobre i "już, bo tak trzeba" itp.


Skąd wiesz, że mi nei wychodzi? Bilbie interpretuja ludzi mądrzy. A nawet jesli robia to według kanonu to na pewno nie dlatego "bo tak trzeba", tylko bo tak uwarzaja za słuszne. Cóż w wierze nie zmnienia sie pewnych prawd (Choćby, że BÓg jest Bogiem, a nie człowiek ). I to ma swoje uzasadznienie. Nie można przecież brać wiary tak jak sobbie myu chcemy wziąść. Nie ma relatywizmu moralnego. Trzeba sie dostosować do tego co nam przekazłą Bóg. (trzeba to złe słowo, bo przeciez niektórzy sie wyłąmują)

Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

To się mylisz. Moje przekonania są takie bo wiem co jest dobre, nie będę komuś czynił czegoś
czego sam nie chce doświadczyc. Opiera sie to pośrednio na lrzykazaniach, ale ludize i bez
nich dali by sobie rade. Mam rozum i widze co jest dobre a co złe. Wątpię bym był manipulowany
prze kogos, że postępuje tak jak postępuje.


Aj tak samo, wcale nie czuje się manipulowany przez kogoś. I wątpie, żeby ktokolwiek był.To są moej przekonania, przekazane mi przez kogoś. Mogę je sprzyjąć, moge odrzucić (oczwyscie nie nakłaniam do tego). Ja je przyjołem i uwarzam je za słuszne.

Dnia 10.07.2007 o 18:50, Ceteris Paribus napisał:

Sorry, ale co Ty masz za pojęcie? Czyż nie udało nam sie ujażmić praw natury? Czy z nich korzystać?
Wszystko kwestja czasu. Tak samo jakbyśmy żyli 5 wieków temu i ja bym Ci mówił, że kiedyś będzie
mozliwe przesyłanie głosu "po sznurku" (telefony), czy prze satelite.


No włąśnie mam jakieś pojecie o tym. Istnieje coś takiego jak zasada zachowania energii. Istnieje druga zasada termodynamiki. I stworzenie czegoś zniczego było by ich złamaniem. Tak samo z stworzenim perpetuum mobile. Dlatego człowiek nie osiagnie doskonałości Boga. Nie bezie ponad tymi prawami, i nie bedzie mogł zrobić czegoś z niczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować