Zaloguj się, aby obserwować  
Andrij

Bóg - istnieje czy jest wymysłem ludzkiej wyobraźni

29477 postów w tym temacie

Dnia 21.10.2006 o 20:40, Vaxinar napisał:

Nie zrozumiałeś aluzji, trudno.


To może byś wytłumaczył o co Ci chodziło.

Dnia 21.10.2006 o 20:40, Vaxinar napisał:

Człowiek jest najgorszym dziełem Boga.


Skąd ta pewność? Może sam Bóg Ci o tym powiedział? Nie, to jest tylko Twoje zdanie, więc zaznacz to łaskawie w swojej wypowiedzi!

Dnia 21.10.2006 o 20:40, Vaxinar napisał:

Człowiek dostał władzę nad innym stowrzeniami, ale w
d ... ma Boga, dlatego uważam, że jest najgorszym jego dziełem.


Co ma jedno do drugiego? To, że człowiek ma w d... Boga nie oznacza, że jest jego najgorszym stworzeniem. To jest wina człowieka wynikająca z posiadania wolnej woli (człowiek może szanować Boga, lub mieć Go w d...), a nie Boga, który stworzył człowieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 14:37, Krakers15 napisał:

To może byś wytłumaczył o co Ci chodziło.

Był taki żart... Że niby Bóg nie wiedział co robi kiedy tworzył człowieka, nie wiedział jaki z niego "szatan" wyjdzie. Myślał, że człowiek będzie mu posłuszny, co byłoby raczej logiczne bo Bóg dal mu tyle dobroci.
Chociaż z drugiej strony logiczne byłoby, że człowiek się zbuntuje, jak każda myśląca istiota, która jest zniewolona. To był głupi żart, więc nie musisz mi mówić, że Bóg to przewidział tworząc człeka.

Dnia 22.10.2006 o 14:37, Krakers15 napisał:

Skąd ta pewność? Może sam Bóg Ci o tym powiedział? Nie, to jest tylko Twoje zdanie, więc zaznacz
to łaskawie w swojej wypowiedzi!

Spokojnie Panie... Oczywiście, że to moja własne zdanie.

Dnia 22.10.2006 o 14:37, Krakers15 napisał:

Co ma jedno do drugiego? To, że człowiek ma w d... Boga nie oznacza, że jest jego najgorszym
stworzeniem. To jest wina człowieka wynikająca z posiadania wolnej woli (człowiek może szanować
Boga, lub mieć Go w d...), a nie Boga, który stworzył człowieka.

Dla mnie dużo. To moje własne przemyślenia. 1. Bóg tworzy człowieka. 2. Większość rasy ludzkiej mu się buntuje. 3. Człowiek to nieudany szmelc z drobnymi wyjątkami.
Wiem - Bóg mógł to przewidzieć, ale ja mam takie zdanie. Ja - tylko ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 14:59, Vaxinar napisał:

2. Większość rasy ludzkiej mu się buntuje.


Wydaje mi się, że człowiek nie może się zbuntować przeciw Bogu, ponieważ nie jest przez Niego zniewolony, jest wolny, czyli może wybrać (konsekwencje tego wyboru to już co innego). Gdyby człowiek posiadał inteligencję, ale nie posiadał wolnej woli i byłby zniewolony przez Boga, to wtedy „odejście” od Boga i Jego zasad można by nazwać buntem.

Dnia 22.10.2006 o 14:59, Vaxinar napisał:

3. Człowiek to nieudany szmelc z drobnymi wyjątkami.


To zależy. Pod względem fizycznym to rzeczywiście szmelc najgorszej kategorii. Zero kłów, pazurów, kolców, jadu, nic, kompletnie żadnej naturalnej broni. Jedyną naszą bronią jest inteligencja i zdolność kreatywnego myślenia. Pod względem duchowym to chyba aż tak źli nie jesteśmy. Ciekawe, czy jesteśmy (jako ludzie) szmelcem, skoro to właśnie ludzie siedzą przed kompem myśląc kim są? Jakoś pies sąsiada nie ma takich problemów – jest i tyle, nie interesuje go czy jest udany, czy może nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 14:27, Krakers15 napisał:

Wydaje mi się, że człowiek nie może się zbuntować przeciw Bogu, ponieważ nie jest przez Niego
zniewolony, jest wolny, czyli może wybrać (konsekwencje tego wyboru to już co innego). Gdyby
człowiek posiadał inteligencję, ale nie posiadał wolnej woli i byłby zniewolony przez Boga,
to wtedy „odejście” od Boga i Jego zasad można by nazwać buntem.

W sumie prawda, muszę przyznać Ci rację.

Dnia 23.10.2006 o 14:27, Krakers15 napisał:

To zależy. Pod względem fizycznym to rzeczywiście szmelc najgorszej kategorii. Zero kłów, pazurów,
kolców, jadu, nic, kompletnie żadnej naturalnej broni. Jedyną naszą bronią jest inteligencja
i zdolność kreatywnego myślenia. Pod względem duchowym to chyba aż tak źli nie jesteśmy. Ciekawe,
czy jesteśmy (jako ludzie) szmelcem, skoro to właśnie ludzie siedzą przed kompem myśląc kim
są? Jakoś pies sąsiada nie ma takich problemów – jest i tyle, nie interesuje go czy jest
udany, czy może nie.

A porównajmy teraz człowiek do Aniołów, Cherubów i tak dalej. I jak wypadamy ? Słabo... trochę moim zdaniem.
Szatan jest naszym wrogiem, wrogiem każdego z nas. Walczy z nami. Nas jest 6 miliardów, a on jest jeden. I wygrywa. Co do tego, że jesteśmy imteligentni i "lepsi od zwierząt". Owszem zgadzam się z tym. Jednakże co z tego, że kamień jest o wiele lepszy większy od ziarna piasku, skoro jest niczym w porównaniu z taką Czomolungmą.
Wracając do tego szatana, kiedyś zdaje się, już o tym pisałem, a nawet nie zdaje się, ale napewno. Że jeżeli Jego celem jest odwrócenie od Boga jak największej liczby ludzi i ogólnie skłócenie ludzkości, to już wygrał tą "walkę". A z każdym rokiem coraz bardziej posówa się do zwycięstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 14:27, Krakers15 napisał:

i zdolność kreatywnego myślenia. Pod względem duchowym to chyba aż tak źli nie jesteśmy. Ciekawe,
czy jesteśmy (jako ludzie) szmelcem, skoro to właśnie ludzie siedzą przed kompem myśląc kim
są? Jakoś pies sąsiada nie ma takich problemów – jest i tyle, nie interesuje go czy jest
udany, czy może nie.


A czy to że posiadamy umiejętność logicznego myślenia czyni nas lepszymi? A co jest miernikiem "lepszości"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 14:51, gaax napisał:

A czy to że posiadamy umiejętność logicznego myślenia czyni nas lepszymi?


Samo logiczne myślenie – nie, ale to do czego posłużyło to już tak. W końcu to człowiek jest dominującym gatunkiem na Ziemi, a nie karaluchy, których nie da się niczym wytępić, a to już o czymś świadczy. Byle g***o nie zostaje dominującym gatunkiem, a już na pewno nie zmienia świata na własny użytek. To w którą stronę zmieniamy zostawmy w spokoju.

Dnia 23.10.2006 o 14:51, gaax napisał:

A co jest miernikiem "lepszości"?


To zależy – jeśli chcesz sprawdzić kto szybciej biega, to każesz im przebiec jakiś dystans, a nie skakać na jednej nodze przez godzinę. Co do gatunku to chyba warto wziąć pod uwagę jego pozycję na Ziemi (obecnie człowiek rządzi, więc jest lepszy od reszty).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci twórco tej strony że zadałeś takie pytanie jak : BÓG - ISTNIENIE CZY JEST WYMYSŁEM LUDZKIEJ WYOBRAŹNI ;o to bardzo proste pytanie powiem ci to w paru punktach :
1.Człowieka by nie było na ziemi.
2.To bóg stworzył ziemię.
3.Jakby nie było Boga to by ludzie nie stworzyli kościoła.
4.Jakby nie było Boga nie było by też religi.
Właśnie to moja jest odpowiedź na pytanie postawione jako temat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

1.Człowieka by nie było na ziemi.


Gdyby Bóg nie istniał, to człowiek byłby na Marsie?

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

2.To bóg stworzył ziemię.


Byłeś tego świadkiem? Możesz jedynie wierzyć, że Bóg stworzył Ziemię, to nie jest pewne.

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

3.Jakby nie było Boga to by ludzie nie stworzyli kościoła.


Dlaczego nie, przecież mogą sie mylić? Ludzie, którzy według Ciebie stworzyli Kościół, mogli sobie Boga wyobrazić.

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

4.Jakby nie było Boga nie było by też religi.


Przepraszam bardzo, ale jaki jest związek istnienia Boga z religią? To, że istnieje religia nie oznacza, że Bóg też istnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stworzenie świata: nic pewnego na ten temat nie wiadomo
Powstanie religii: Czymś człowiek te braki w wiedzy musiał wypełni. Zauważ, że istnieje wiele religii, a dawniej istniało ich jeszcze więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja się wcale lepszym nie czuję.Wyróżnia nas tylko inteligencja. Ująłbym to inaczej. Zajmujemy szczególne miejsce w świecie zwierząt, a nie uprzywilejowane. Dominującym w jakim sensie? Że jest nas 6 mld i myślimy że jesteśmy wszechmocni? To tylko się namtak wydaje.
Bóbr dla przykładu też zmienia świat na własny użytek, nie muszę chyba tłumaczyć jak :p

Dobra żarty na bok :) Spytam inaczej. Czy człowiek pierwotny panował nad światem, czy też może uciekał przed mamutami? Konkretnie to zaczął chyba od siedzenia na drzewie. Tak też, skoro Bóg nas takimi abyśmy panowali nad zwierzętami, czemu nasza droga do hegemonii trwała tak długo? O ile można to nazwać panowaniem oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

2.To bóg stworzył ziemię.


Kościół przyjął, że stworzenie świata opisane w Biblii należy traktować jako metaforę i przyjął również za słyszne stworzenie świata te naukowe. Przyznał zgodę nauce w tej kwestii - o ile dobrze pamiętam - na Soborze Watykańskim II.
Jak rozumiem nie zgadzasz się z Kościołem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sam nie wiem co o tym sądzić...Jestem człowiekiem wierzącym lecz czasami mam wachania co do tego czy Bóg istnieje lecz biorąć pod uwage np. Cuda jakoś szala w moim myśleniu przechyla się w strone istnienia Boga...Jest oczywiście kilka rzeczy przeczących temu otóż np. choroby nieuleczlane które sprawiają ból tysiącom ludzi a następnie ich uśmiercają..Czy Bóg pozwala na coś takiego raczej nie a może go nie ma więc te choroby istnieją..Naprawde jest to temat w którym rozmowy będą prowadzone aż do końca świata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 18:08, Probos napisał:

w którym rozmowy będą prowadzone aż do końca świata

A skąd wiesz że on nastąpi? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 18:12, gaax napisał:

> w którym rozmowy będą prowadzone aż do końca świata
A skąd wiesz że on nastąpi? ;)


Świat jako Ziemia kiedyś zostanie zniszczony. Jak ? Słońce jak każda gwiazda w pewnym procesie zrobi małe bum rozwalając jednocześnie to co nazywamy naszym domem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 18:15, MateoKiszlo napisał:

Świat jako Ziemia kiedyś zostanie zniszczony. Jak ? Słońce jak każda gwiazda w pewnym procesie
zrobi małe bum rozwalając jednocześnie to co nazywamy naszym domem :)

To już się biorę za testament :p
To jakieś naukowe przypuszczenia czy może ktoś wie to na pewno? Mam jakieś dziwne wrażenie, ze teza. A wszechświat? Też ulegnie zniszczeniu? I skąd ta pewność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

Powiem ci twórco tej strony że zadałeś takie pytanie jak : BÓG - ISTNIENIE CZY JEST WYMYSŁEM
LUDZKIEJ WYOBRAŹNI ;o to bardzo proste pytanie powiem ci to w paru punktach :
1.Człowieka by nie było na ziemi.

Jesteś tego pewien? Człowiek pochodzi od małpy i jest to UDOWODNIIONE przez naukowców, a jakoś nie ma żadnych dowodów, że to Bóg stworzył ludzi. No ale na tym opiera się religia na wierze, wierzymy w coś na co nie ma dowodów...

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

2.To bóg stworzył ziemię.

Nie, ziemia według geografów początkowo powstawała z taki jakby pyłków.

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

3.Jakby nie było Boga to by ludzie nie stworzyli kościoła.

Ech tego tłumaczyć nie muszę... NIE MA dowodów na to, że Bóg istnieje, tak są cudy itd. ale to mogą być zwykłe przypadki... Przecież kościół mógł sobie wymyśleć pierwszy lepszy król, albo ktoś kto miał władzę...

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

4.Jakby nie było Boga nie było by też religi.

A co powiesz na to, że według innych religii są inni bogowie?

Dnia 23.10.2006 o 16:40, zapodaj napisał:

Właśnie to moja jest odpowiedź na pytanie postawione jako temat .

I złe, że tak to ujmę moherowe odpowiedzi =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 17:59, gaax napisał:

Cóż ja się wcale lepszym nie czuję. Wyróżnia nas tylko inteligencja. Ująłbym to inaczej.
Zajmujemy szczególne miejsce w świecie zwierząt, a nie uprzywilejowane.


Nie twierdzę, że bycie na szczycie powoduje, że jesteśmy jakoś specjalnie uprzywilejowani. To mniej więcej tak jak z Moderatorami – są wyżej od reszty userów, ale to nie oznacza, że mogą robić co chcą, są od pomagania i utrzymywania porządku na Forum. Człowiek też powinien używać swojej pozycji dla dobra ogółu.

Dnia 23.10.2006 o 17:59, gaax napisał:

Dominującym w jakim sensie?
Że jest nas 6 mld i myślimy że jesteśmy wszechmocni? To tylko się namtak wydaje.


Gdyby brać pod uwagę liczebność, to byle owad może nas przewyższyć. Wszechmocni? Nie, nie jesteśmy. Możemy zrobić więcej niż inne gatunki, np napisać posta na Forum.

Dnia 23.10.2006 o 17:59, gaax napisał:

Bóbr dla przykładu też zmienia świat na własny użytek, nie muszę chyba tłumaczyć jak :p


Oczywiście, że nie musisz. Jednak bóbr nie sadzi drzew, nie buduje tartaków, lub nie buduje tam z żelbetonu. Zmienia na tyle na ile może, a człowiek może te granice przekraczać.

Dnia 23.10.2006 o 17:59, gaax napisał:

Spytam inaczej. Czy człowiek pierwotny panował nad światem, czy też może
uciekał przed mamutami? Konkretnie to zaczął chyba od siedzenia na drzewie.


Owszem, zaczął na drzewie, ale gdzie jest teraz! Imperium Rzymskie też zaczęło od zera, ale po jakimś czasie panowało nad połową znanego świata. Upadło, racja.

Dnia 23.10.2006 o 17:59, gaax napisał:

Tak też, skoro Bóg nas takimi abyśmy panowali nad zwierzętami, czemu nasza droga do hegemonii trwała tak > długo?


Może żebyśmy mieli większą satysfakcję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2006 o 21:18, Krakers15 napisał:

> Tak też, skoro Bóg nas takimi abyśmy panowali nad zwierzętami, czemu nasza droga do hegemonii
trwała tak > długo?

Może żebyśmy mieli większą satysfakcję?

Zgadzam się z kolegą;] Jak powiedział kiedyś pewin uczony: Nie liczy się cel, ale droga. Jestem katolikiem i jestem przekonany, że Bóg istnieje, nie potrzebuję na to namacalnych dowodów, bo to nie tak ma wyglądac wiara. Wierzę i już;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować