Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gra tygodnia: Star Wars: The Old Republic

21 postów w tym temacie

50 mln !? Ja rozumię, że to gra sci-fi, ale bez przesady. W czerwcu miała mieć ponad 2mln odób opłacających abonament i co? Osobiście nie liczyłbym na więcej niż 10 mln stałych graczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam 50 milionów. Przez pierwsze 2-3 miesiące będzie około 10, a później, jak już ludzie skończą singla w tym MMO, zacznie się płacz, że graczy ubywa. Jeśli do końca tego roku będą mieć te 700k użytkowników miesięcznie, to będzie to olbrzymi sukces. Ta gra poza wspomnianym singlem nie ma nic do zaoferowania. Tym bardziej po zablokowaniu Operacji dla graczy F2P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 08:10, Imeilic napisał:

50 mln !? Ja rozumię, że to gra sci-fi, ale bez przesady. W czerwcu miała mieć ponad
2mln odób opłacających abonament i co? Osobiście nie liczyłbym na więcej niż 10 mln stałych
graczy.


O czym Ty mówisz ? TOR gdzieś w styczniu ogłosił że ma 1.7 mln subskrybentów. Gdzieś między marcem a kwietniem już mieli tylko 1.3 mln i spadek się utrzymywał. Od tamtej pory słowa nikt nie wspomniał co się dzieje.

Międzyczasie gra przeszła połączenie serwerów (ludzie z marketingu EA/Bioware mówili o TRANSFERACH ale mogłeś się przenieść tylko na z góry ustalone serwery więc to było zwykłe połączenie) itp.

TORTANIC miał pływać przy 500 tyś subskrybentów. Model F2P oznacza że albo liczba graczy gwałtownie spada i jest niebezpiecznie bliska owych 500 tyś albo są już pod kreską i Tortanic tonie co wymusiło zmianę podejścia.

Tłumaczenie Bioware i pokazywanie fanów palcami to idiotyzm. Forum gry było otwarte bardzo późno i wątpię by ostatnie miesiące znacząco wpłynęły na projekt gry. To tylko i wyłącznie wina Bioware że z MMO zrobili właściwie co-op online.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 08:41, dariuszp napisał:

> 50 mln !? Ja rozumię, że to gra sci-fi, ale bez przesady. W czerwcu miała mieć ponad

> 2mln odób opłacających abonament i co? Osobiście nie liczyłbym na więcej niż 10
mln stałych
> graczy.

O czym Ty mówisz ? TOR gdzieś w styczniu ogłosił że ma 1.7 mln subskrybentów. Gdzieś
między marcem a kwietniem już mieli tylko 1.3 mln i spadek się utrzymywał. Od tamtej
pory słowa nikt nie wspomniał co się dzieje.



Miała mieć nie oznacza tego samego co ma. Przytoczyłem tylko wypowiedź proroka znanego również jako Doug Creutz.>

Dnia 06.08.2012 o 08:41, dariuszp napisał:

TORTANIC miał pływać przy 500 tyś subskrybentów. Model F2P oznacza że albo liczba graczy
gwałtownie spada i jest niebezpiecznie bliska owych 500 tyś albo są już pod kreską i
Tortanic tonie co wymusiło zmianę podejścia.


Przechodzą na f2p, bo brakuje im kasy, innego wyjścia nie ma.

Dnia 06.08.2012 o 08:41, dariuszp napisał:

Tłumaczenie Bioware i pokazywanie fanów palcami to idiotyzm. Forum gry było otwarte bardzo
późno i wątpię by ostatnie miesiące znacząco wpłynęły na projekt gry. To tylko i wyłącznie
wina Bioware że z MMO zrobili właściwie co-op online.


Nawet, gdyby teraz poprawili grę to i tak pierwszego wrażenia już nie zrobią, pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a to w wykonaniu Bioware było zwyczajnie kiepskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, dla mnie też to był news tygodnia.

W pierwszym momencie również byłem zaskoczony, ale potem przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że tak szybka decyzja o zmianie modelu biznesowego jest podyktowana WŁAŚNIE gigantycznymi kosztami o oczekiwaniami. Ktoś najwyraźniej doszedł do wniosku, że jeśli ich gra ma powoli się wykrwawiać, to lepiej rzucić ją na stół operacyjny od razu, niż czekać z tym nie wiadomo ile, w płonnej nadzei, że coś się zmieni. Nie od dziś wiadomo przecież, że dla wielu tytułów to właśnie model F2P okazuje się być strzałem w dziesiątkę (sam podałeś parę świetnych przykładów, można by do nich jeszcze dołożyć LOTRO czy DDO). Osobiście zresztą zgadzam się z grubsza z opinią Smedleya. Nawet jeśli TOR nie będzie ostatnią grą opartą na abonamencie, to na pewno jest heraldem ich schyłku.

Ciekawi mnie też efekt, jaki ten - gigantyczny, bądź co bądź - upadek będzie mieć na branży. Czy klęska TORa sprawi, że deweloperzy zaczną się mocniej zastanawiać, nim zainwestują w MMO? Czy da do myślenia tym, którzy chcą wyklepać kolejny klon WoWa licząc na magiczne powtórzenie jego fenomenu, zamiast spróbować zrobić coś po swojemu i wygryźć kawałek tortu w innym miejscu? Ciekawi mnie to, bo nie chce mi się wierzyć, by tak duża klęska nie wywołała w gatunku (i branży) pewnego impetu i konsekwencji - szczególnie w czasach, gdy wydawacy muszą liczyć każdego dolara.

Na koniec dodam, że jakkolwiek rozumiem rozgoryczenie BioWare, to obwinianie fanów o design swojej gry jest czymś kompletnie niedorzecznym. Oczywiście, że opinie fanów były takie, a nie inne - przecież znaczna część z nich po BioWare oczekiwała właśnie kolejnego KOTORa, a nie osadzonej w uniwersum SW maszynki do klepania comiesięcznej kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pepsi... Boże... DC Universe Online, Age of Conan, Lienage 2... Grałeś chociaż w te gry w wersji F2P? Przede wszystkim Lineage 2 jest true F2P (podobnie jak Aion w wersji amerykańskiej) - tam nie jest nic wycięte z conentu, czy coś zabrane w celu zbierania późniejszych opłat. DC Universe Online, AoC - w tym przypadku przynajmniej osoby, które zakupiły grę / płaciły abonament dostały tzw. konto weterana (premium). Gracze w SWTOR, które zakupiły grę / płaciły abonament dostali duże g... Mało tego, to co proponuje EA tego nawet nie można nazwać F2P. Jak będę chciał przejście sobie misje fabularne to zainstaluje sobie KOTORa. W SWTOR wszystko, za wszystko, co związane z mmo, trzeba będzie płacić. I niby kto za to będzie płacić teraz, jak EA nie zrobiło nic, żeby tych graczy zatrzymać wcześniej? Ale oczywiście Pepsi klapki na oczach i zadowolony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się cieszę. Jedyne, co naprawdę przyciągnęło moją uwagę do TOR-a, to element... singlowy. Historia, "masseffectowość", dialogi, wybory. Przejdę sobie grę za darmo i dziękuję :P I tak będę zajęty na dłuższą metę GW2 pewnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 08:10, Imeilic napisał:

gra sci-fi, ale bez przesady


Spoiler

space fantasy



Mam wrażenie, że akurat to MMO EA zarżnęło najszybciej. Gdyby tak im pozwolić, to i WoW-a u szczytu popularności w mig doprowadziliby na dno :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 11:14, Zdenio napisał:

Historia,

Która jest nudna jak flaki z olejem (w przypadku Jedi Knighta, Imperial Agenta i Inkwizytora)

Dnia 06.08.2012 o 11:14, Zdenio napisał:

dialogi

Które i tak po jakimś czasie zaczynasz skipować (może z wyjątkiem questów klasowych)

Dnia 06.08.2012 o 11:14, Zdenio napisał:

wybory

Które nie mają większego znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"To opinie fanów od pierwszego dnia istnienia forum wpłynęły na to, że gra została zaprojektowana tak, by bardziej przypominać KotOR niż WoW-a - stwierdził zachowujący anonimowość pracownik BioWare Austin"

A to przepraszam, ludzie w BioWare własnych mózgów nie mają, że muszą albo kopiować KotOR''a albo zżynać z WoW''a? Mogli nie iść zani w jedną, ani w drugą stronę, i zrobić WŁASNY pomysł na dobrą grę MMO, tak jak to robi ANet z GW2.

Jednak jeśli już musieli kalkować, to jednym z najgorszych rozwiązań, największych pułapek, w jakie wpadli, było własnie to, że się NIE zdecydowali na jedno bądź drugie. I zostaliśmy z gra, która jest zbyt droga (abonament) i zbyt płytka jak na KotOR 3, za to zbyt mało bogata w content i za mało nowatorska jak na konkurenta WoW''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz strzelili sobie w stopy niepełnym F2P. Przecież w tym, co oni nazwali tym mianem w ogóle nie ma krzty MMO, więc ludzie pokończą questy postaci i tyle, skończą grę. A EA będzie się dziwiło, że jak to, ludzie im znikają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam aktywny abo. Cholernie szkoda mi tej gry, bo mi się podoba. Ale po przejściu na F2P jako osoba, która im wcześniej płaciła za to co teraz będzie free (1-50 chociażby) i nie dostaję konta vet. jak w Aionie? To niech spadają, nie włączę tego już nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 08:41, dzl2008 napisał:

Tej grze już nawet F2P(P2W) nie pomoże.

Czemu piszesz od razu p2w, jest bardzo dużo gier F2P nieliczne są tak zwane pay2win. Jedyna gre która znam jest obecnie "p2w" jest World of Tanks, a gier które odniosły sukces z modelem F2P jest wiele. Sam gram w Tribes, Blacklight i LOL,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2012 o 14:21, IMPARTIAL92 napisał:

> Tej grze już nawet F2P(P2W) nie pomoże.
Czemu piszesz od razu p2w, jest bardzo dużo gier F2P nieliczne są tak zwane pay2win.
Jedyna gre która znam jest obecnie "p2w" jest World of Tanks, a gier które odniosły sukces
z modelem F2P jest wiele. Sam gram w Tribes, Blacklight i LOL,

Bo niemal w każdej grze MMORPG(te w które grasz akórat do MMORPG nie należą-dwa shootery i MOBA) jest się w końcu zmuszonym do zakupienia czegoś z Item shopa, bądź podobnego tworu lub zwyczajnie się męczyć z badziewny ekwipunkiem. A znając EA wiadomo czego można się spodziewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

estem pewien że podratują grę po przejściu na F2P, natomiast nie jestem do końca przekonany czy taka ilość ograniczeń nie spowoduje iż nowi gracze nie podziękują po tygodniu ew. po przejściu STORY MODE.
Poza tym gdzie jest beta tego modelu ? Czy EA myśli że wystarczy włączyć BUTTON F2P ON żeby to zaczęło działać ?
Co prawda pisałem jakieś dwa tygodnie temu odnośnie wypowiedzi jakiegoś "szeryfa" z EA że dla mnie betą jest jakby ten Free Trial do 15 lvl''u w który aktualnie gram, ale niekoniecznie bym był zainteresowany takim F2P gdzie nie mogę nawet z in-game chata skorzystać.

Na pewno dam tej grze szansę i sprawdzę czy EA się przyłoży do tej akcji czy znowu oleje ludzi.
Martwi mnie tylko perspektywa dalszego życia SWTORA, raczej nie będzie co liczyć na żadne ciekawe patche wnoszące jakieś konkretne zmian y do rozgrywki, nowe insty, skille, i inne przydatne badziewie jak w każdej grze tego typu (obym się mylił). Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować