Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Corsair to porządna firma, tyle tylko, że obsadzanie 4 banków pamięci dualem to pomyłka - wzrost wydajności z duala praktycznie żaden; poza tym jeśli masz zestaw pod 939 [co do innych platform AMD się nie orientuję] to włożenie 4 kości spowoduje najprawdopodobniej obniżenie szybkości pamięci do 333 Mhz. Lepiej kupić 1 kość 1 gb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 17:00, Clegan napisał:

poza tym jeśli masz zestaw pod 939 [co do innych platform AMD się nie orientuję] to włożenie 4
kości spowoduje najprawdopodobniej obniżenie szybkości pamięci do 333 Mhz.

Tak było z pierwszymi procesorami na ten Socket. Usunęli ten błąd wraz z premierą rdzenia bodajże Venice (tym co już SSE3 obsługiwał).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 16:54, Clegan napisał:

> karta graficzna - spojrz na nia. ona ma poruwnywalne mozliwosci do 7600 GT !
No i .... ? Przecież ten procesor to monstrum w porównaniu do 7600gt - przy takiej karcie nie
wykorzystasz możliwości procesora, nawet jak sli z 7600gt zrobisz. No chyba że jeszcze coś
robisz procesorożernego poza graniem.

jak wsadze tego 7300 GT w SLI to i tak jest mocne, a procesor biore taki bo jak bym wzioł cos słabczego to nic nie znajde bo sa tylko sporo słabsze a takiego nie chce. pozatym procesor to jest ostatnia rzecz ktora chiałbym w przyszłości wymienić. pod dx10 zasilacz moge wymienic. ja biore PC ktory sobie poradzi z grami przez jakis czas a potem bede mogł go zmodyfikowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie. Czy jesli chciałbym sobie kupic nową karte graficzną i karta ma np pamięć 512 MB RAm2 a moaj pamięć ram(normalna nie w karcie) to pamięć poprostu ram bez tej dwójki. To czy to bedzie ze sobą współgrac?
ps przepraszam za chaos ale nie wiedziałem jak to najlepiej sprecyzoawc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką płytę główną najlepiej kupić dla Procesroa Pentium D 3.40 Ghz , oraz wejścia na AGP 8x i DDR RAM ???
Oraz jaki kupić zasilacz żeby było wszystko git ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 19:30, Mroczny Elf99 napisał:

witam mam pytanie. Czy jesli chciałbym sobie kupic nową karte graficzną i karta ma np pamięć
512 MB RAm2 a moaj pamięć ram(normalna nie w karcie) to pamięć poprostu ram bez tej dwójki.
To czy to bedzie ze sobą współgrac?
ps przepraszam za chaos ale nie wiedziałem jak to najlepiej sprecyzoawc!


RAM na grafie i normalny RAM na płycie głównej to zupełnie inne rzeczy i praktycznie nie mają nic do siebie. Absolutnie nic nie ma prawa się stać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 19:35, Artur von Fornal napisał:

> witam mam pytanie. Czy jesli chciałbym sobie kupic nową karte graficzną i karta ma np
pamięć
> 512 MB RAm2 a moaj pamięć ram(normalna nie w karcie) to pamięć poprostu ram bez tej dwójki.

> To czy to bedzie ze sobą współgrac?
> ps przepraszam za chaos ale nie wiedziałem jak to najlepiej sprecyzoawc!

RAM na grafie i normalny RAM na płycie głównej to zupełnie inne rzeczy i praktycznie nie mają
nic do siebie. Absolutnie nic nie ma prawa się stać.



aha ok. a jelsi chodzi o zaleznosc karta graficzna płyta główna?? to co jest wazne oprócz połączenia AGP/PCi co jeszce jest wazne??? czy moze to jedyny wymóg aby płyta główna obsłuzyła daną kartę graficzną z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 19:50, Mroczny Elf99 napisał:

aha ok. a jelsi chodzi o zaleznosc karta graficzna płyta główna?? to co jest wazne oprócz połączenia
AGP/PCi co jeszce jest wazne??? czy moze to jedyny wymóg aby płyta główna obsłuzyła daną kartę
graficzną z góry dzięki


Właściwie jeżeli nie użyjesz jakieś totalnie egzotycznej karty to jedyne na co patrzysz toto czy wejdzie w dziurkę :P Więc czy jest na AGP czy PCIe. I tyle zależności między płytą a grafą. No chyba, że chcesz wsadzić nową kartę w totalny zabytek z AGP 2x albo coś ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 20:18, Artur von Fornal napisał:

> aha ok. a jelsi chodzi o zaleznosc karta graficzna płyta główna?? to co jest wazne oprócz
połączenia
> AGP/PCi co jeszce jest wazne??? czy moze to jedyny wymóg aby płyta główna obsłuzyła daną
kartę
> graficzną z góry dzięki

Właściwie jeżeli nie użyjesz jakieś totalnie egzotycznej karty to jedyne na co patrzysz toto
czy wejdzie w dziurkę :P Więc czy jest na AGP czy PCIe. I tyle zależności między płytą a grafą.
No chyba, że chcesz wsadzić nową kartę w totalny zabytek z AGP 2x albo coś ;p


nie no mam płytę Abita Agp x8 i karta któa chcę kupic tez jest taka radeon x1600 wiec mysle ze wszystko bedzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 17:00, Clegan napisał:

Corsair to porządna firma, tyle tylko, że obsadzanie 4 banków pamięci dualem to pomyłka - wzrost
wydajności z duala praktycznie żaden; poza tym jeśli masz zestaw pod 939 [co do innych platform
AMD się nie orientuję] to włożenie 4 kości spowoduje najprawdopodobniej obniżenie szybkości
pamięci do 333 Mhz. Lepiej kupić 1 kość 1 gb.


Cóż zobaczymy:) przejrzę instrukcję, zobaczę co tam pisze na ten temat i wtedy podejmę decyzję o ewentualnym zakupie. Zastanawia mnie tylko (teoretycznie) dlaczego miałoby spaść do 333 Mhz.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 22:45, maniekk napisał:

Cóż zobaczymy:) przejrzę instrukcję, zobaczę co tam pisze na ten temat i wtedy podejmę decyzję
o ewentualnym zakupie. Zastanawia mnie tylko (teoretycznie) dlaczego miałoby spaść do 333 Mhz.?

Wiązało się to z błędem w architekturze Athlona, który - o czym napisał wyżej Treant, a o czym nie wiedziałem - został naprawiony; ale i tak nie zmienia to faktu że zysk z 2 duali jest żaden.
Spróbuj może sprzedać te PDP które masz, a kupić 2x1 gb - o wiele lepsze rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 23:24, Clegan napisał:

nie wiedziałem - został naprawiony; ale i tak nie zmienia to faktu że zysk z 2 duali jest żaden.

Spróbuj może sprzedać te PDP które masz, a kupić 2x1 gb - o wiele lepsze rozwiązanie.


Jeśli nie ma żadnego zysku z dualu, to po co ma kupować nowe kości po 1GB? To i tak nie ma znaczenia czy ma dwie, trzy czy cztery kości jeśli zakłada, że ni będzie miał duala. A taniej wyjdzie dokupić niż kupić nowe od podstaw. Czyż nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.11.2006 o 23:34, mrosi napisał:

Jeśli nie ma żadnego zysku z dualu, to po co ma kupować nowe kości po 1GB? To i tak nie ma
znaczenia czy ma dwie, trzy czy cztery kości jeśli zakłada, że ni będzie miał duala. A taniej
wyjdzie dokupić niż kupić nowe od podstaw. Czyż nie tak?

Nie - ja napisałem o wydajności z dwóch duali, czyli 4 kart pamięci działających w trybie dwóch duali - testów nie pamiętam, ale przyrost wydajności przy takim rozwiązaniu jest praktycznie żaden.
Inna sprawa, że raczej w sytuacji pytającego dokupiłbym 1 kość 1gb - robienie na siłę duala [i tracenie de facto kasy] nie ma moim zdaniem większego sensu; ale jeśli komuś bardzo zależy na dualu to włożenie 2x1 gb zamiast 4x512 jest lepszym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 19:21, lord0 napisał:

jak wsadze tego 7300 GT w SLI to i tak jest mocne, a procesor biore taki bo jak bym wzioł cos
słabczego to nic nie znajde bo sa tylko sporo słabsze

Sądzisz? Moim zdaniem Clegan ma rację. Do gier lepiej mieć zbyt mocną grafikę i nieco za słabego proca niż za słaba grafikę i zbyt mocnego proca. A juz Ci piszę dlaczego tak jest.
Otóż w grach nie masz opcji wykonywania więcej obliczeń i mniej. Procesor jest wykorzystywany tylko w takim stopniu w jakim obsługiwany jest proc z wymagań minimalnych. Nie ma jeszcze w grach opcji włączenia lub wyłączenia fizyki (ewentualnie dobierania automatycznie), a tylko to mogłoby zmienić wymagania co do procesora ze stałych na zmienne. Jest niewielki przyrost potrzebnej mocy pochodny od grafiki, ale nie odwrotnie. Natomiast dokładnie odwrotnie jest z grafiką. Tutaj na słabym sprzęcie musisz wyłączyć większość lub wszystkie opcje wydajnościowe, natomiast na mocnym możesz sobie włączyć wszystko i od razu to widzisz.
Najlepszy schemat upgrade to dla komputera kupienie na premierę najdroższą grafiką na jaką Cię stać, najtańszego proca na jakiego Cię stać na podstawce z Twojej płyty, najlepszą płyte na jaką Cię stać i maksimum pamięci - nawet więcej niż Cię stać kosztem gorszego procesora. Dodatkowo zasilasz z 1/3 lub 1/2 zapasu mocy (nie z kapelusza tylko dobrany do mocy podzespołów).
Po dwóch lub trzech latach zmieniasz procka na bardzo mocnego dla tej płyty (być może takiego który w momencie premiery nie istniał, albo był najdroższą pozycją) po śmiesznej już cenie, na dodatek podkręcasz go bo kupiłeś tak dobra płytę dodatkowo jeszcze więcej pamięci. I finito.
Na następny upgrade zmieniasz całego kompa, a obecnego opychasz za wciąż niezłe pieniądze i cały schemat powtarzasz od nowa. Praktycznie masz cały czas świetny zestaw do gier za minimalne pieniądze. Koszty/wydajność porównywalne lub lepsze niż dla konsol (sic!).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

No też tak się zastanawiałem o co come on.
W przyszłym roku będzie 13-tka, więc chcę dokupić też taki "zestawik" jak mam czyli 2x512MB Geil 800MHz Ultra. 2GB RAMu już chyba wystarczy. To już z myślą o ewentualnym zakupie na Gwiazdkę. Chcę sobie sprezentować Vistę Home Premium. Wydanie Visty jak zapewne wiesz zostało ogłoszone na 30 stycznia 2007 więc do grudnia mam nadzieję wszystko co nie tak zdąży wyjść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 00:15, mrosi napisał:

2GB RAMu już chyba wystarczy.

Tylko do pracy w trybie 32-bity i to na starym Athlonie XP. Podejrzewam, że Vista w 32-bitach bedzie pracować tak jak w WinXP Pro/Serwer w schemacie 1GB system/3GB aplikacje, a nie jak obecnie XP 2GB/2GB. Tym bardziej, że Vista ma wymagać 1 GB dla siebie na starcie. Tak więc inwestycja na Viście w więcej niż 2GB na pewno będzie potrzebna. Po drugie w trybie 64-bit ilość pamięci ram praktycznie ograniczona będzie do możliwości płyty głównej lub do 32/64 GB ramu (drobne tymczasowe ograniczenia systemu:), albo i nie.
Ja na ewentualne przejście na Vistę SP1 ustawiam się z conajmniej 8GB ramu i od razu na 64-bity (jak już będą sensowne programy) bo 32 pociągną jeszcze jakiś rok i bye. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Obawiam się, że niestety na pełen wypas aplikacji 64bit przyjdzie nam jeszcze sporo czasu poczekać. Samo wejście Visty niewiele tu zmieni. Tym bardziej, że jak XP ma być w wersji 32- i 64-bitowej (tak przynajmniej ostatnio słyszałem), a że ponoć do pracy Visty 1GB RAMu wystarczy, więc myślę, że na resztę 1GB wystarczy (a przynajmniej na razie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam sprawe, posiadam staaaaryyyyyy złom o nazwie sempron 2600 :P
wymyśliłem że kupie nowego proca i płytke a więc już płytką was nie zamęczam bo odpowiednią sam sobie znajdę
sęk w procku znalazłem kilka modeli i są nimi: athlon 3200 (s939) sthlon 3500 (s939) i Pentium D 915 (775)
który z nich powininem kupić? z testów wynika że lepszy jest 3500 jednak na kożyść 915 przemawiają 2 rdzenie i 2 mega pamięci L2 na rdzeń może macie jakiś inny pomysł? do wydania na procka mam powiedzmy max 500 zł
coś lepiej było by wydać 300 :P niestety netowe sklepy i aukcje internetowa odpadają więc liczcie się z tym że sprzęt w rzeczywistosci może być droższy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 00:14, Olamagato napisał:

Sądzisz? Moim zdaniem Clegan ma rację. Do gier lepiej mieć zbyt mocną grafikę i nieco za słabego
proca niż za słaba grafikę i zbyt mocnego proca. A juz Ci piszę dlaczego tak jest.
Otóż w grach nie masz opcji wykonywania więcej obliczeń i mniej. Procesor jest wykorzystywany
tylko w takim stopniu w jakim obsługiwany jest proc z wymagań minimalnych. Nie ma jeszcze w
grach opcji włączenia lub wyłączenia fizyki (ewentualnie dobierania automatycznie), a tylko
to mogłoby zmienić wymagania co do procesora ze stałych na zmienne. Jest niewielki przyrost
potrzebnej mocy pochodny od grafiki, ale nie odwrotnie. Natomiast dokładnie odwrotnie jest
z grafiką. Tutaj na słabym sprzęcie musisz wyłączyć większość lub wszystkie opcje wydajnościowe,
natomiast na mocnym możesz sobie włączyć wszystko i od razu to widzisz.
Najlepszy schemat upgrade to dla komputera kupienie na premierę najdroższą grafiką na jaką
Cię stać, najtańszego proca na jakiego Cię stać na podstawce z Twojej płyty, najlepszą płyte
na jaką Cię stać i maksimum pamięci - nawet więcej niż Cię stać kosztem gorszego procesora.
Dodatkowo zasilasz z 1/3 lub 1/2 zapasu mocy (nie z kapelusza tylko dobrany do mocy podzespołów).
Po dwóch lub trzech latach zmieniasz procka na bardzo mocnego dla tej płyty (być może takiego
który w momencie premiery nie istniał, albo był najdroższą pozycją) po śmiesznej już cenie,
na dodatek podkręcasz go bo kupiłeś tak dobra płytę dodatkowo jeszcze więcej pamięci. I finito.
Na następny upgrade zmieniasz całego kompa, a obecnego opychasz za wciąż niezłe pieniądze i
cały schemat powtarzasz od nowa. Praktycznie masz cały czas świetny zestaw do gier za minimalne
pieniądze. Koszty/wydajność porównywalne lub lepsze niż dla konsol (sic!).


a ja nie mam zamiaru wymieniac procka. poprostu tego nielubie. wole wymienic grafike, a ten 7300 GT mi aktualnie wystarczy a jak dołoze jesze 2 to wyjdzie w okolicach 7900 GS a na tym wszytko leci jak głupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się