Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Arest najwidoczniej nie honoruje "rabatow za zaplate gotowka" :P Za swojego kompa, ktorego wszystkie czesci kupilem u nich nie chcieli dac nawet zlotowki upustu. A placilem dokladnie 2963 zl gotowka :P Monitor BENQ FP92W kosztuje w Arescie 890 zl, w MM 899 zl. Pytalem tam dzis o raty 0%. Kobitka mi powiedziala, ze rata bedzie wynosic 44.95 zl. Rat jest 20. Czyli cena jest rowna dokladnie 899 zl. Zreszta kupowalem juz u nich w tym systemie ratalnym. Pominmy jednak kwestie rat i tak dalej :-) Doradz raczej jakis sensowny LCD za taka gotowizne :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 20:15, Kamiloos napisał:

I jeszcze jedno: na jakie parametry zwracac uwage przy zakupie? i jakie parametry powinny
być w jakiej wysokosci? Bo na monitorach to ja sie kompletnie nie znam :P

Poza podstawowymi takimi jak wymiary przekątnej, rozdzielczości, typu proporcji (4:3, 16:9), typu panela ( = palety kolorów oraz kąta widzenia), istnienia wejścia cyfrowego DVI i poboru mocy są jeszcze parametry jakościowe:
1. Odstęp czerni od bieli (kontrast)
2. Jasność,
3. Czas przełączania (bezwładności) i
4. Ilość uszkodzonych pikseli lub subpikseli.
5. Równomierny rozkład jasności podświetlanie na całej płaszczyźnie panelu (to ostatnie sprawdzalne tylko w ciemnościach - ważna więc gwarancja wymiany)

Współczesne parametry to 1:600, 300 cd/m2, 8 ms, zero i rozkład idealny (żadnych plam czy jasnych pasów).
Zauważ, że jeżeli ktoś napisze Ci odstęp 1:1200 i 600 cd/m2, to będzie to dokładnie to samo, co 1:600 i 300 cd/m2 tylko lampa pod panelem będzie po prostu dwa razy mocniej dawała po oczach. W efekcie przy tym samym odstępie czarny będzie szary, a biały będzie oślepiający. Niektórzy "producenci" dają więc za mocną lampę tylko po to, żeby numerki się podwoiły, a nieświadomy ciemniak to kupił. :)
Inny przykład: Jeden z monitorów Samsunga ma 1:550 i 250 cd/m2, co oznacza, że ma parametry lepsze od tego co podałem powyżej bo jasność obniżona o 50 cd/m2 (1/6) powodowałaby kontrast obniżony o 100 (1/6) czyli do 1:500, a ma 1:550 czyli jest nieco mniej jasny i lepsza różnica między pełną czernią, a bielą.

Dlatego szukaj zawsze jak najwyższego odstępu czerni od bieli (kontrastu) przy jak najmniejszej jasności i przy jak najmniejszym czasie przełączania pikseli (bezwładności), bez uszkodzonych pikseli (lub z gwarancją wymiany) i całkowicie równomiernym podświetleniem sprawdzonym osobiście. Oczywiście z szukaniem najciemniejszych monitorów nie przesadzaj - jasność jest potrzebna gdy pracujesz przy silnym świetle dnia lub lamp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 19:49, mrosi napisał:

Pozostaje mi tylko zapytać. Czy jeśli w zestawie ze Scythe jest pasta silikonowa to mogę nią
śmiało posmarować

Tak. Producenci komputerów i kart graficznych niemal nie używają srebrnych past. Biała silikonowa jest wystarczająco dobra, a srebrna to tylko moda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 01:27, Olamagato napisał:

Tak. Producenci komputerów i kart graficznych niemal nie używają srebrnych past. Biała silikonowa
jest wystarczająco dobra, a srebrna to tylko moda.

No dobra - a co z argumentem, że silikonowa się wylewa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 01:30, Clegan napisał:

No dobra - a co z argumentem, że silikonowa się wylewa ?

Zależy jaka. W każdej dziedzinie są lepsze i gorsze. Bardziej płynne i mniej płynne. Tak samo jest ze srebrnymi, z tym, że te przeginają w drugą stronę. Niektórych nie mogłem porzadnie rozsmarować bo robiły się grudki. Nie ma rzeczy idealnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 01:27, Olamagato napisał:

Tak. Producenci komputerów i kart graficznych niemal nie używają srebrnych past. Biała silikonowa
jest wystarczająco dobra, a srebrna to tylko moda.


Ja tam już od pewnego czasu widuję srebrne pasty na oryginalnym sprzęcie.
Jednym z nich był Asus V9999GT GF6800GT AGP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszedlem dzis do MM i spisalem sobie modele dosteonych tam LCD. Prezentuje sie to tak:

Belinea 1905 S1 - 899 zl
BenQ FP 91 G+ - 899 zl
LG L1919 S - 949 zl
Samsung SyncMaster 740 BF /17"/ - 1099 zl
Samsung SM 720 T /17"/ - 749 zl
Samsung SM 731 BF /17"/ - 939 zl
LG 1718 S /17"/ - 779 zl

Pod wzgledem parametrow o ktorych mi pisales liderem chyba jest LG L1919 S - kontrast 1400:1 z oznaczeniem DFC, jasnosc 300, czas reakcji 8ms

Chyba, ze inny wybor wsrod tych monitorow jest lepszy - ja sie nie znam wiec cos poradz :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 16:08, Kamiloos napisał:

Pod wzgledem parametrow o ktorych mi pisales liderem chyba jest LG L1919 S - kontrast
1400:1 z oznaczeniem DFC

DFC, to nie lepsza technologia matrycy, a tylko elektroniki, która próbuje zgadywać najlepsze ustawienie największego kontrastu w określonych miejscach wyświetlanego obrazu.
http://monitory.idg.pl/news/95348.html
Jednak nie bierz tego jako polepszenie jakości obrazu w ogóle. Fizycznych parametrów matrycy i podświetlenia nie da się oszukać. Cała heca z kontrastem wynikała początkowo z faktu, że między najjaśniejszymi punktami, a najciemniejszymi była niewielka różnica, co objawiało się skróceniem rozróżnialnej jasności czasem nawet do kilkudziesięciu poziomów. Człowiek rozpoznaje od kilkudziesięciu do kilkuset poziomów jasności, ale razem z kolorami kolorów dobrze ponad 12 milionów. Użytkownicy więc aby szybko i łatwo rozróżnić monitory z dużą skalą jasności od monitorów z małą skalą zaczęli porównywać jasność jedynie pikseli o maksymalnej czerni z pikselami o maksymalnej jasności (wystarczył obraz podzielony po połowie na czarny i maksymalnie biały, żeby to porównać).
W ten sposób powtał wskaźnik kontrastu jaki jest podawany teraz przez producentów. Jednak ten wskaźnik wcale nie oddaje ilości poziomów jasności na panelu. Mogą bowiem istnieć dwa monitory o identycznym odstępie jasność-czerń jako stosunek jasności biel-czerń, a z inną rozróżnialną ilością poziomów jasności (pośrednich). Najczęściej przyjmuje się, że kontrast 1:300 oznacza 300 poziomów jasności, ale wcale to nie jest prawdą. Tym bardziej teraz gdy LG swoim pomysłem praktycznie spowodowało, że nawet ten niedoskonały wskaźnik przestał być dobrym porówaniem bo jedne monitory będą miały aktywne poprawianie kontrastu, a inne tylko te wynikające z budowy panela i lampy. Podejrzewam, że rozwiązanie DFC jest już opatentowane.

Tak na marginesie z jednej strony obecny kontrast najlepszych monitorów jest już wystarczający dla wiekszości ludzi, z drugiej strony może się wydawać, że stanie się to dopiero po osiągnięciu 1:2000 lub podobnego gdy pochodna od tego liczba poziomów luminacji będzie przekraczała możliwości rozróżniania ich przez człowieka.
Jak na razie nawet najlepsze monitory nie potrafią przekroczyć tej granicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ModeCom FEEL2 500W:
http://www.allegro.pl/item144347571_nowosc_modecom_feel2_500_atx_2_2_500w_pfc_cichy.html

Czy na kompie:
Athlon 3500+ AM2
Gigabyte M55PLUS-S3G
1024 DDR2 RAM
Radeon x1950 Pro
1 napęd i twardziej

Czy przy takim kompie będe mógł spokojnie podkręcać na tym zasilaczu ???? Nie mam za bardzo kasy i stąd to pytanie (normalnie miałem kupić Chiefteca)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:
Jak sądzicie, czy ceny RAM-u w następnym miesiącu wzrosną, jak w poprzednim, czy zmaleją?? Chciałbym zainwestować w kość 1 GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 19:48, Kamiloos napisał:

No dobra, wsio pieknie :P I tak niewiele rozumiem :P Moglbys jakos ocenic te wymienione monitory?

Ja bym typował dla siebie Samsungi, zaczynając od najdroższego (jest tam jeden z inną matrycą), potem BenQ na równi z najlepszym LG. Rzuciłbym jeszcze okiem na monitory Iiyamy, o ile cena nie powali na kolana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wstrzymam się jeszcze. Zobaczymy jak będzie na początku nowego roku... Dzięki za rade!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś mi może doradzić, ponieważ mam kompa:

Athlon 2200+ podkręcony na 2600+
1 GB Ramu Kingston (1x512, 2x256 DDR)
Prolink Fx 5200 Ultimate
Epox 8RDA3
Zasilacz 300W

I teraz tak, chce kupić grafikę (musze kupować na AGP), myślałem o GeForce''ie 7600GS, do tego jaki mi polecicie zasilacz i prawdopodbnie sprzedam 2x256 DDR i czy warto kupować 1GB ramu w jednaj kości czy dołożyć 512 zeby pracowały w dualu ?

I teraz tak..są dwie karty http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=32626 i http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31493 tylko ta druga ma 512 RAMu czy to ma duże znaczenie?

Muszę teraz cos dokupić do maszynki na następne 2 lata...potem przesiadam się na nowy komputer... taki zeby mi Vistę udźwignął...

Co byście mi doradzili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 21:19, Olamagato napisał:

> No dobra, wsio pieknie :P I tak niewiele rozumiem :P Moglbys jakos ocenic te wymienione
monitory?
Ja bym typował dla siebie Samsungi, zaczynając od najdroższego (jest tam jeden z inną matrycą),
potem BenQ na równi z najlepszym LG. Rzuciłbym jeszcze okiem na monitory Iiyamy, o ile cena
nie powali na kolana.



A nie wiesz przypadkiem jak się prrezentują na ich tle monitory NEC''a? Bo to one akurat przykuły największą część mojej uwagi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 21:46, Wiecha14 napisał:

A nie wiesz przypadkiem jak się prrezentują na ich tle monitory NEC''a?

Nie wiem bo nie wgłebiałem się ostatnio w panele. Ale z drugiej strony nie pamiętam, aby jakikolwiek model NECa, Belinei, Philipsa, Daewoo, itp. został uznany za niezwykły, odkrywczy, przełomowy, inspirujący lub coś podobnego. Takie firmy nazywam średniakami. Nie potrafią się wyróżnić niczym innym poza ceną, a i tutaj niespecjalnie. Średniaka można kupić, ale można od niego oczekiwać tylko poprawnej pracy i nic poza tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 21:11, mrosi napisał:

/.../

RAM z reguły tanieje na początku roku kalendarzowego, więc proponuję jeszcze trochę się wstrzymać

Tak, ale z zastrzeżeniem, że nie chodzi o DDR. Bo ich cena rośnie i chyba będzie rosła, w miarę wypierania ich przez DDR2. Z kolei cena DDR 2 też może wzrosnąć, w związku z wejściem Visty i zwiekszonym zapotrzebowaniem na pamięć. I bądź tu mądry... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 22:48, Olamagato napisał:

> A nie wiesz przypadkiem jak się prrezentują na ich tle monitory NEC''a?
Nie wiem bo nie wgłebiałem się ostatnio w panele. /.../

Polecam nowe modele Eizo. Rozdzielczość 1920x1200, 5 lat gwarancji door to door. Mają tylko jeden mankament. Kosztują trochę powyżej 8 tysięcy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2006 o 23:03, KrzysztofMarek napisał:

Polecam nowe modele Eizo. Rozdzielczość 1920x1200, 5 lat gwarancji door to door. Mają tylko
jeden mankament. Kosztują trochę powyżej 8 tysięcy...

Tak mało? A jaki kaliber? :)
Jeżeli powyżej 36", to łykam i podłączam zewnętrzny tuner za 200 zł. Co da mi TV spełniający wszystkie normy HDTV. Szczególnie 1080p60 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się