Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Na pewno musisz dokupić 2GB RAM. Systemu nie musisz zmieniać, Vista 32Bit chyba obsługuje 4GB RAM (ale nie więcej). Napisz dokładny model płyty głównej i zasilacza, to pomyśli się nad resztą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2011 o 18:01, Szynkars napisał:

Na pewno musisz dokupić 2GB RAM. Systemu nie musisz zmieniać, Vista 32Bit chyba obsługuje
4GB RAM (ale nie więcej). Napisz dokładny model płyty głównej i zasilacza, to pomyśli
się nad resztą.

32 bitowce obsluguja do 3,4 gb ram wiec 600 leży odłogiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2011 o 18:22, diabolo20 napisał:

32 bitowce obsluguja do 3,4 gb ram wiec 600 leży odłogiem


Nie w każdym przypadku :) XP 32Bit obsługuje maksymalnie 3,25GB, ale Windows 7 już do pełnych 4GB. Nie jestem pewien, czy dotyczy to także Visty, ale raczej tak.
Niestety, z tego co widzę, po zaktualizowaniu Vista 32Bit widzi co prawda 4GB RAM, ale i tak nie potrafi tego wykorzystać.
No cóż, system będzie więc trzeba siłą rzeczy zmienić, aczkolwiek można i pozostać przy obecnym, tj. dokupić 1 lub 2GB RAM. Wielką przeszkodą to tak czy inaczej nie będzie. 3,25GB, czy - tak jak mówisz - 3,4GB, to ostatecznie niedużo mniej niż 4GB, a prawie 400 zł (bo tyle zwykle trzeba zapłacić za nowy Windows 7 64Bit w wersji OEM) piechotą nie chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2011 o 19:12, Szynkars napisał:

Nie w każdym przypadku :) XP 32Bit obsługuje maksymalnie 3,25GB, ale Windows 7 już do
pełnych 4GB. Nie jestem pewien, czy dotyczy to także Visty, ale raczej tak.


Hm, to dziwne, bo mój Windows 7 twierdzi, że mam 2,99 GB RAM-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... sorry za spamowanie w temacie, ale potrzebuję pilnie pomocy, bo dzisiaj w nocy, albo jutro zamawiam kartę graf. i chciałbym zasięgnąć rady kogoś doświadczonego.

"Cześć,

wcześniej prosiłem was o pomoc z zasilaczem i otrzymałem fachowe odpowiedzi, dzięki! Natomiast teraz zastanawiam się nad wyborem karty graficznej do max 450zł. Chciałem brać GTX260, natomiast teraz waham się nad GTS450, jest sens ? Jak to wygląda w praktyce. Od razu zaznaczę, że mam zasilacz Chieftec 500W (2x 6pin, brak 8-osemek) oraz PII 955. Nie mam też chorych wymagań względem grafiki. Gram zazwyczaj na 1680x1050 + Max detale, natomiast takie bajery jak AA, SSAO, VSync czy Tesselacja nie interesują mnie, zazwyczaj tych opcji nawet nie włączam ze względu na spore obciążenie komputera. Jaką kartę polecacie ze stajni NVidii ? Za Radkami nie przepadam.

PS.: O tej myślałem dokładnie: http://allegro.pl/asus-gts450-1gb-ddr5-810-36...8277178.html

Jak myślicie ?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Hm, to dziwne, bo mój Windows 7 twierdzi, że mam 2,99 GB RAM-u.

Dnia 12.11.2011 o 20:39, Bralo napisał:


Mój win 7 32 bit widzi 3.25gb


Jak się nie mylę to wszystkie systemy 32 bitowe potrafią zaadresować max 4 GB pamięci, wlicza się w to zarówno pamięć ram, pamięć karty graficznej, pamięci podręczne dysków twardych i napędów, pamięć podręczna procesora i wszystkie pozostałe które istnieją. Pamięci ram są w tym zestawieniu liczone jako ostatnie, dlatego na nich odcinany jest nadmiar pamięci. Należny tutaj dodać, że system nie jest chyba w stanie przydzielić pół kości (pamięci ram składają się z 8 (jednostronne) lub 16 kości (dwustronne), co daje w przeliczeniu 128 lub 64 MB dla 1 GB pamięci i 256 lub 128 MB dla 2 GB pamięci) stąd też często biorą się wyniki typu 3,25 GB dla użytkowników którzy posiadają karty graficzne z 512 MB pamięci. Dla użytkowników z kartą graficzną z 1 GB pamięci system rozpozna mniej niż 3 GB Ram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

płyta główna jest dostosowana do wymagań kompa (wszystko chodzi bardzo płynnie ) ( nie interesuje się tym jak sprawdzić te inne np. płyta główna bo korzystam z DXDIAG jak coś podaj program )
A win 7 64 bit moge w każdej chwili kupić za 80zł od kuzyna który ma własną firmę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu masz bardziej opłacalnego GeForce GTS 450, z 36-miesięczną gwarancją i równie dobrym (albo i lepszym) chłodzeniem:
http://www.agito.pl/karty-graficzne/msi-geforce-gts-450-cyclone-1gb-ddr5-pci-e-box.0.416001.html?attr=248-483511
Szkoda, że nie przepadasz za Radeonami, bo za kilka zł mniej miałbyś wydajniejszego Radeona HD6770 dodatkowo z grą w zestawie:
http://www.agito.pl/karty-graficzne/asus-radeon-hd-6770-directcu-game-edition-1gb-ddr5-pci-e-box.0.478738.html?attr=248-495582
Poniżej masz z kolei porównanie wydajności GTS 450 i HD6770:
http://pclab.pl/art43219-9.html
Ten drugi jest dodatkowo nieznacznie mniej prądożerny pod obciążeniem od GeForce''a. Ale jak nie, to nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę zastanawiam się nad tym Radeonem. Mam procesor PII 955 BE, stajnia AMD, a z tego co słyszałem to te komponenty jakoś lepiej pracują razem. To prawda ? Miałem kiedyś, dawno temu Radeona 9100, Bóg wie ile lat temu i strasznie byłem z niego niezadowolony, jak jest teraz ? Jak ma się sprawa ze sterownikami ? Wszystko w porządku pod tym względem ?

Ten HD6770 jest wydajnieszy od GTX260 ?

Sorry, za może denne pytania, ale niestety moja wiedza nt. podzespołów zatrzymała się na serii NVidii 7xxx itp i Celeronach.

PS.: Zastanawiałem się jeszcze nad GF550Ti. Co myślisz o tym ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2011 o 22:46, 4ny4 napisał:

z tego
co słyszałem to te komponenty jakoś lepiej pracują razem. To prawda ?

Nie.

Dnia 12.11.2011 o 22:46, 4ny4 napisał:

jak jest teraz ? Jak ma się sprawa ze sterownikami ? Wszystko w porządku pod tym względem ?

Tak.

Dnia 12.11.2011 o 22:46, 4ny4 napisał:

Ten HD6770 jest wydajnieszy od GTX260 ?

Wydajność kart w zasadzie jest podobna, jeśli ten GTX 260 to wersja 216 Core to prawdopodobnie będzie nieco wydajniejsza od Radeona. Plusem HD6770 jest to, że jest nowszy, ma mały pobór prądu i często ma lepsze chłodzenie czy po prostu łatwiej jest go dostać. Jeśli jednak GTX 260 to wersja Core 216 i możesz ją kupić za 300-350 zł, to warto się nad tym zastanowić.

Dnia 12.11.2011 o 22:46, 4ny4 napisał:

Sorry, za może denne pytania, ale niestety moja wiedza nt. podzespołów zatrzymała się
na serii NVidii 7xxx itp i Celeronach.

Teraz też mamy Celerony, tyle że pod Sandy Bridge :) Tak czy inaczej są bardziej opłacalne od porównywalnych Athlonów II X2.

Dnia 12.11.2011 o 22:46, 4ny4 napisał:

PS.: Zastanawiałem się jeszcze nad GF550Ti. Co myślisz o tym ?

GTS 450 na sterydach. Jeśli już o nim myślisz, to pomyśl także nad Radeonem HD6790. Sytuacja jest podobna jak w przypadku GTS 450 i HD6770.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

GTX260 który miałem zakupić to wersja 192, gorzej dostać 216, a zazwyczaj jest ona w cenie +400-450zł z tego co widzę, więc w tym wypadku chyba lepiej tego HD6770 i tak chyba zrobię. W Krakowie mogę nabyć HD6770 od ASUSa z Dirtem 3 za 409zł, więc chyba się opłaca. Nie mogę tylko nić znaleźć na temat zasilania karty. Mam 500W Chiefteca zasilacz i ponoć starczy, nie wiem tylko czy zasilanie leci 6 czy 8-pin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2011 o 19:12, Szynkars napisał:

> 32 bitowce obsluguja do 3,4 gb ram wiec 600 leży odłogiem

Nie w każdym przypadku :) XP 32Bit obsługuje maksymalnie 3,25GB, ale Windows 7 już do
pełnych 4GB. Nie jestem pewien, czy dotyczy to także Visty, ale raczej tak.
Niestety, z tego co widzę, po zaktualizowaniu Vista 32Bit widzi co prawda 4GB RAM, ale
i tak nie potrafi tego wykorzystać.
No cóż, system będzie więc trzeba siłą rzeczy zmienić, aczkolwiek można i pozostać przy
obecnym, tj. dokupić 1 lub 2GB RAM. Wielką przeszkodą to tak czy inaczej nie będzie.
3,25GB, czy - tak jak mówisz - 3,4GB, to ostatecznie niedużo mniej niż 4GB, a prawie
400 zł (bo tyle zwykle trzeba zapłacić za nowy Windows 7 64Bit w wersji OEM) piechotą
nie chodzi...

uff dobrze ze mam vistę 64 bitową a tak sprzedawca odradzał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach zakup takiego zestawu komputerowego (screen) - bez dysku twardego i napędu optycznego. Czy polecilibyście mi zamianę jakiegoś komponentu na lepszy w podobnej cenie? Mimo dobranego zestawu jednak jestem za kombinacją Intel/GeForce...

Czy do złożenia tego zestawu będą potrzebne jakieś dodatkowe elementy (typu pasty, kabel, itp.) które trzeba samodzielnie już dokupić?

20111113135745

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie- czy w ogóle jest sens teraz kupować/składać nowego kompa? Czy ceny nie są wyższe niż zazwyczaj (ze względu na zbliżające się święta?). Oczywiście o wzroście cen dysków wiem, więc póki co dysk bym sobie odpuścił :DD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci co ja o tym myślę. Weź to pod uwagę, a przede wszystkim poczekaj na wypowiedź kogoś kto na ten moment zjada zęby w tym temacie. Sam posiadam taki procesor jaki dobrałeś i jestem z niego bardzo zadowolony, na ten moment ciężko go przydusić, przy czym ja nabyłem moją PII 955 za 405zł (nówka z gwarancją) więc trochę przepłacasz. Podobnie jak Ty jestem na kupnie karty graficznej, mój wybór na ten moment padł na Zotac AMP! 550Ti za 530zł, zastanów się może również nad tym. Jeżeli chodzi o obudowę zastanów się nad ModeCom Viper (sam taką posiadam i jest świetna, w dodatku tania- 200zł).

Obudowa- http://allegro.pl/obudowa-pc-dviper-black-with-blue-led-modecom-fv-i1914711688.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor:
Intel Core i5-2310
704 zł

Płyta główna:
AsRock H61M-GE
243 zł

Pamięć RAM:
GoodRam 4GB 1333MHz CL9
86 zł

Karta graficzna:
Vertex3D Radeon HD6850 1GB X-Edition
579 zł

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black
134 zł

Zasilacz:
Chieftec CTG-500-80P
209 zł

Razem: 1955 zł

Wyszło 30 zł drożej, ale za to masz: znacznie lepszy i mniej prądożerny procesor, dość dobrą płytę główną, 4GB pamięci RAM, wydajniejszą kartę graficzną z cichym chłodzeniem, lepszą i bardziej przewiewną obudowę z dwoma wentylatorami 120mm w standardzie i porządny zasilacz z dwiema wtyczkami PCI-E. Dodatkowego chłodzenia ani pasty termoprzewodzącej nie musisz kupować, te rzeczy są razem z procesorem. Do pamięci o taktowaniu 1600MHz nie ma sensu dopłacać, są one tak samo wydajne jak 1333MHz. Ceny podzespołów są z techplanet.pl. Z esc.pl daj sobie spokój, nie dość, że mają bardzo wysokie ceny (aż boję się sprawdzać, ile taki zestaw by u nich kosztował), to dochodzą do tego problemy z serwisem i realizacją gwarancji. Sprawdzone i względnie tanie sklepy to techplanet.pl, morele.net, agito i proline.

PS. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, to procesor możesz zmienić na Intel Core i3-2120. Cena zestawu spadnie o ~200 zł, a zestaw i tak będzie sporo wydajniejszy niż ten z esc.pl :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie musisz kupować, to nie kupuj. Ceny sprzętu są rzeczywiście wyższe niż zazwyczaj, nie tylko ze względu na zbliżające się święta, ale także ze względu na niekorzystny kurs dolara. Dodatkowo zalało fabryki w Tajlandii i ceny dysków twardych również są niebotyczne.
Na przełomie 2011 / 2012 ma wyjść nowa generacja Radeonów w 28nm, niedługo później w marcu, Nvidia i jej Keplery. W I lub na początku II kwartału 2012 ma z kolei wyjść Ivy Bridge, tym razem 22nm. Tak więc - jest na co czekać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemaneczko! Potrzebuję rady. A mianowicie muszę dorwać jakąś sensowną kartę graficzną bo moja stockowa karta nie wyrabia rozdzielczości 1920x1080. Jakie polecacie? Posiadam 3.21GHz x 4 procek i 8GB RAMu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się