Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 09.05.2011 o 16:57, kotfilon napisał:

Witam. Potrzebuję szybko kupić wentylator na procesor LGA 775. Cena około 30 zł. Co polecacie?
najlepiej ze sklepu komputronik, ram.net.pl albo gral, bo te sklepy są dla mnie w miarę
dostępne.


Dołóż 6zł i kup ten ;) http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=86350

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2011 o 19:37, kuba9876543210 napisał:

Wentylator na radiator od chlodzenia czy cale chlodzenie? ;]


nie wiem. mogę zainstalować na mojej plycie głównej tylko chłodzenie z tymi plastikowymi bolcami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procek E 8400
grafa hd 4870
ramy 4gb
Płyta P5Q pro

Kompa kupiłem gdzieś 3 lata temu. Warto się bawić w zmienianie części (i czy w ogóle da radę) żeby istotnie go ulepszyć czy już tylko kupno całego kompa wchodzi w grę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalezy ile chcesz, zeby bylo szybciej.
Troche szybciej --> O/C E8400 do 4 GHz lub wyzej (zalezy jaka sztuka i chlodzenie)
Jeszcze szybciej wymiana na Q9000, zaleznie od budzetu, 400zl za uzywanego Q9300 lub 650zl za uzywanego Q9550. IMO w to drugie nie ma sensu inwestowac, tylko skladac nowa platforme w oparciu o i5 2500K (nie dosc, ze szybszy to duzo chlodniejszy i jeszcze latwiej krecacy sie :P)
HD 4870 --> wymiana np. na HD 6850 (550zl) (ew. HD 5850 jesli bedziesz mogl dostac za ok. 450-480zl)
Jesli wiekszy budzet to moze byc np. GTX 560 (738 zl - http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=10&s=72&g=107859&n=Karta-Graficzna-GeForce-GTX560Ti-Palit-1024MB-DDR5-256bit-DVI-HDMI-PCI-E-822-4008&w=c )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2011 o 18:26, Byl napisał:

Zastanów się nad moim kazaniem, i może w końcu zacznij przyjmować opinie osób, które
o tej jednej konkretnej kwestii (bo nie mówię, że o wszystkich) wiedzą więcej od Ciebie.


Kazanie to rzeczywiście dobre określenie Twojej wypowiedzi. Gdy polecam HD6950 by użytkownik mógł go potem odblokować na HD6970 nie robię tego w sposób jaki Ty to opisałeś. Czy ja kiedyś poleciłem taką kartę do odblokowania osobie, która może na komputer przeznaczyć 8000 zł? Nie mam pojęcia skąd wziąłeś takie informacje. Gubisz się w tym co piszesz. Już wspominałem o tym, że moduje się ponad 90% egzemplarzy. Taką kartę polecam osobom chcącym kupić inną kartę o podobnej wydajności w tej samej cenie. Jeśli się nie zmoduje - nic straconego. Jeśli się zmoduje - super. Przestańmy mówić o moralności, bo chyba nie o to chodzi w tym temacie, a zacznijmy dyskutować na temat, używając jako argumentów faktów, a nie wymysłów jak Ty robisz to przeciwko mnie. Co do ModXStreama - myślałem, że już wyjaśniliśmy sobie tą kwestię sprzed tygodnia. Być może w Twoim przekonaniu jest to zły zasilacz, ale nie w moim. Porównywanie go do Modecoma Feela też raczej mija się z celem. Przejdźmy do kwestii polecania GF GTX 470. Jak sam to określiłeś kosztuje ona jakieś 900 zł. Czy lepiej zatem wybrać ją, czy podobnego wydajnościowo Radeona HD6950, który potem można zmodować na HD6970? Wspominałeś też, że GTX 470 jest lepszy, gdyż ma jednostki CUDA. Radeony tego nie mają. W oparciu o to przekonanie można powiedzieć, że GTX 460 jest lepszy od HD6970, bo ma jednostki CUDA. Te wszystkie cudowne technologie Nvidii są i tak tylko po to, by zainteesować przeciętnego użytkownika kartami tej firmy. Nie będę pisał o PhysX''ach i innych tego typu sprawach, ale warto poczytać na temat ich zastosowania i skutków ubocznych ich użytkowania, być może wtedy zmieni się zdanie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, powoli przymierzam się do zmian w moim kilkuletnim PC-cie bo wysiada w nim procesor (dawno temu stabilnie działał na blisko 4 GHz, teraz 3.5 to dla niego max - cóż, zwiększanie napięć do oporu ma swoją cenę), płyta główna też właśnie zaczęła głośno wyrażać swoją niechęć do dalszej współpracy (padł jej zintegrowany układ audio i karta sieciowa, niestety jest już dawno po gwarancji ;( ) a nie chcę się obudzić z ręką w nocniku.

Zmiany jakie planuję zrobić:
a) Procesor
b) Płyta główna
c) jakiś dysk SSD
d) pamięci DDR3
e) blok wodny na procesor

W sumie nie jestem jako tako ograniczony przez budżet ale też nie chcę wydać majątku, granicą niech będzie rozsądek, nie potrzebuję żadnych Extreme Edition ani płyt głównych za 1000 zł.

Komp jest używany mniej więcej w 40% do grania, 60% to obróbka grafiki 2D, 3D oraz trochę programowania od czasu do czasu. Więc to bardziej stacja robocza niż typowa maszyna do odpalania Crysisów ;)

Obecny sprzęt to Q9300, Asus P5E, Radeon HD5850, 6 GB RAM DDR2, Be-Quiet 600W.
Polecicie coś? Wstępnie myślę o jakimś Core i5 2500k + dużo RAM-u (z tego co widzę to 8GB można dziś dostać za mniej niż 300 zł więc wstępnie interesuje mnie taka ilość). Ale co do dysków i płyt głównych to ja jestem bardzo do tyłu i tutaj wolę zapytać o waszą opinię. Tylko że nieszczególnie chcę Asrocka ;)
PS W grę wchodzi raczej tylko Intel, procki AMD są dla mnie za wolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podaj kwotę, jaką możesz przeznaczyć na modernizację. Na obróbce grafiki się nie znam, ale do amatorskiej powinno starczyć i 4GB, chyba że często się tym zajmujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 01:35, Szynkars napisał:

Podaj kwotę, jaką możesz przeznaczyć na modernizację. Na obróbce grafiki się nie znam,
ale do amatorskiej powinno starczyć i 4GB, chyba że często się tym zajmujesz.


Mówiłem że nie mam konkretnej kwoty ;) Powiedzmy wstępnie że nie więcej niż 1900 zł (choć jeśli np. akurat wyszły jakieś nowe dyski SSD o wyższych prędkościach to jestem gotów dopłacić).
A 4 GB RAM''u zdecydowanie tu nie starcza (zwłaszcza że cenowo i tak 8GB wychodzi taniej za GB niż 4 a ta maszynka ma mi posłużyć najbliższe kilka lat bez konieczności pakowania w nią tony gotówki...no i do tej pory miałem 6, nie chcę mniej niż dotychczas) - ja sam podczas pracy mam zazwyczaj włączonego Firefoxa z Youtubem, kilka programów graficznych naraz pomiędzy którymi skaczę a i same prace wykonywane są czasem w takich standardach że samo ich włączenie w Photoshopie powoduje zużycie RAM''u na poziomie 1.5GB :P

A, sama pojemność SSD jest dla mnie niezbyt istotna, nawet 40GB mnie zadowala. Nade wszystko liczy się wydajność :)

I tak, wiem że w czerwcu wychodzą nowe procki AMD. I chętnie bym na nie zaczekał. Ale mój komputer nie daje mi tutaj za dużego wyboru, wolę zmienić części od razu aniżeli liczyć na to że wytrzymają jeszcze kilka miesięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam E8200, płytę G33M-FI i 2x2GB GoodRam 800 MHz CL5.

Przy podkręcaniu procesora prawdopodobnie przez pamięci ram komputer zawiesza się gdy wyjdę poza 3,2 GHz. W biosie obniżyłem RAM FSB Ratio z 800 mhz do 667 mhz i kręciłem proca, ale przy około 400 FSB komputer podczas testów w orthosie wywala BSoD. Czy jest możliwość i czy działało by to, gdybym zmienił w pamięciach FSB na mniejsze, np. 400 albo 533 i wtedy kręcił? Czy może coś po prostu źle robię?

Wiem, że jest program, który pozwala na reczną zmianę FSB pamięci z poziomu windowsa, ale nie pamietam jaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mój komputer to :
Intel Core 2 Duo CPU, E8200 2.66GHz
3x 1GB Goodram 800MHz
Płyta główna GIGABYTE GA-P35-DS3L
Dysk Segate 320GB
Zasilacz 450W (nie pamiętam firmy, jeśli jest potrzebna to proszę napisać to sprawdzę)
Karta graficzna 9600GT 512MB GDDR3

Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej. Dużo gram, zależy mi też na Wiedźminie 2. Czy jest coś co polecacie? Zasób pieniężny mogę wydać do 300zł. Przeglądając, zastanawiam się nad Radeonem 4850, lub GeFroce GT430 ale on chyba nie jest za dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 06:19, kotfilon napisał:

Witam. Mam E8200, płytę G33M-FI i 2x2GB GoodRam 800 MHz CL5.

Przy podkręcaniu procesora prawdopodobnie przez pamięci ram komputer zawiesza się gdy
wyjdę poza 3,2 GHz. W biosie obniżyłem RAM FSB Ratio z 800 mhz do 667 mhz i kręciłem
proca, ale przy około 400 FSB komputer podczas testów w orthosie wywala BSoD. Czy jest
możliwość i czy działało by to, gdybym zmienił w pamięciach FSB na mniejsze, np. 400
albo 533 i wtedy kręcił? Czy może coś po prostu źle robię?


Pytanie - przy tych 3.2 GHz jakie są ustawienia pamięci? Możesz zapodać screen z CPU-Z? Bo równie dobrze nie przekraczasz obecnie nawet tych standardowych a problemem staje się procesor lub płyta główna.
Zamiast zmniejszać jeszcze bardziej taktowania pamięci (co może się odbijać ujemnie na wydajności nawet mimo wyższego zegara procesora) raczej zwiększyłbym im napięcia (biorąc pod uwagę że pewnie nie mają radiatorów to nie przekraczaj 1.9V - niektóre płyty główne ustawiają takie wartości domyślnie mimo iż RAM standardowo pracuje na 1.8V więc jest to w 100% bezpieczne). A pracę na 533 czy 400 MHz bym już jednak odradzał, proponuję włączyć np. WinRAR-a i benchmark w nim (wciśnij po prostu Alt+B) - jest czuły na pamięci RAM i widać czy podkręcanie w taki sposób że bardzo spowalniasz pamięci i podkręcasz procesor daje wzrost czy jednak już spadek wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:37, Przemkoj napisał:

Zasilacz 450W (nie pamiętam firmy, jeśli jest potrzebna to proszę napisać to sprawdzę)


Podaj markę tego zasilacza, to ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 16:42, Szynkars napisał:

> Zasilacz 450W (nie pamiętam firmy, jeśli jest potrzebna to proszę napisać to sprawdzę)

Podaj markę tego zasilacza, to ważne.



Incore ATX450U

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś przeciwwskazania do kupowania od Vertexa? Mówię tylko o producencie - zegary, złącza itp - są takie same. Drugi najtańszy HD5770 w moim sklepie jest od HISa, ale kosztuje 30 złotych więcej o_O
Jeśli Vertex nie robi shitu, biorę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 17:05, kotfilon napisał:

Pamięci nie pracowały by na 533 czy 400, bo przecież fsb były
by zwiększony.

Wiem że by był zwiększony. Pytanie - czy zwiększony na tyle by wraz ze zwiększonym taktowaniem procesora łącznie jako tandem dawały większą wydajność niż w obecnej postaci. Bo, wbrew pozorom, parametry RAM''u mają spore znaczenie dla wydajności. Zwłaszcza jeśli są bardzo niskie, to wtedy już to się odczuwa.

Dnia 10.05.2011 o 17:05, kotfilon napisał:

Coś z mnożnikiem pamięci bym musiał zrobić. Poniżej daje screena z cpu-z http://imageshack.us/photo/my-images/836/134l.png/


Zarzuciłeś wszystkie zakładki z CPU-Z poza tą naprawdę istotną (memory) :P. Wrzuć screena z niego, najlepiej do tematu http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=16068&u=2114, bardziej pasuje od tego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się