Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 15.09.2011 o 17:13, Misquamaqus napisał:

Pamiec podreczna, to jak by nie bylo bufor, ktory im wiekszy tym rzadziej zostaja wykonywane
operacje zapis/odczyt na talerz/talerze.
W sumie powinno to przyspieszyc wszystkie operacje (nie trzeba sie tak czesto odnosic
do pamieci ram).


Tak, wiem, ale liczyłem raczej na opinię w praktyce, jakby ktoś porównywał. :) Bo liczby liczbami, ale np. osobiście dobrych kilka lat temu nie odczułem różnicy pomiędzy agp x4 a agp x8, nie odczułem też różnicy pomiędzy ram z niższym CL a wyższym CL, prawdę mówiąc to dużo rzeczy ładnie wygląda w liczbach a w praktyce miernie.

Liczyłem na nieco więcej opinii, ale jak widać akurat niezbyt dużo osób miało kontakt z tym tematem. Od tego czasu przebrnąłem za to przez dużo stron, z których wynika, że chyba cache ma znikome znaczenie jeżeli chodzi o prędkość dysku (tzn. 64mb vs 32mb). Były dyski 32mb szybsze niż 64 i na odwrót, więc inne czynniki w stylu prędkości obrotowej talerza mają większe znacznie. Co nie zmienia faktu, że nie znalazłem nigdzie dobitnego komentarza "Nie opłaca się wziąć 64mb za 50 zł drożej, niż to 32mb". I w drugą stronę - nie znalazłem komentarza, który by wskazywał na to, że się opłaca. :( Internet jest duży i męczący :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 12:29, ziptofaf napisał:

/.../

Co mi się w tym nie podoba:
Procesor - nie wiem skąd ty masz te ceny ale za ok. 830 zł dostaniesz już Core i5 2500k
który daje się porządnie podkręcać.

Płyta główna - mówisz ze to po to aby móc wsadzić drugą kartę graficzną...i wsadzasz
GeForce''a do płyty nieobsługującej SLI a tylko CrossFire?!
http://www.agito.pl/plyty-glowne/gigabyte-ga-h67ma-usb3-b3.0.451633.html - Obsługa
SLI: Nie

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3806#sp - sam zresztą zobacz,
ma Crossfire ale już nie SLI.
To ja nie wiem jak ty chcesz tam wsadzić drugiego GTX 560 żeby to działało, ręcznie zaprogramujesz
BIOS płyty głównej czy też przylutujesz układ za to odpowiedzialny z innej?
IMHO też przy tym budżecie to się nie kupuje płyty na H67 która całkowicie wyklucza
podkręcanie a coś na P67 np. Asrock P67 Pro3 B3

Chłodzenie procesora - znowu - po co? Wsadziłeś procek i płytę na których NIE DA się
podkręcać (H67 w ogóle wyklucza tą możliwość, procki nie z serii K są też ograniczone
pod tym względem). I wsadzasz chłodzenie za 3 stówy? Toż to jak palenie gotówki w kominku....

Zasilacz - 750W? Że ile? Pokaż mi w tym konfigu 3 karty graficzne i 2 procesory. Po raz
kolejny - absurdalny przerost formy nad treścią (policz sobie pobór mocy tego konfigu,
bo ja nie nie jestem pewny czy dobije do 400W - procek ma TDP 95W, karta 170W, płyta
z 40, RAM''y pewnie też, dysk, napęd itd...możemy doliczyć z 30), takie zasilacze to
ja widuję w kompach za 6-7 tysięcy.
http://www.tested.com/news/tested-nvidia-geforce-gtx-560-ti-video-card/1700/ - The
GTX 560 Ti''s max TDP is rated at 170Watts

http://ark.intel.com/products/52209 - max TDP: 95W

Jasne, możesz powiedzieć że to przyszłościowe rozwiązanie. Ale skoro tak, to samemu kup
sobie np. ciężarówkę zamiast samochodu osobowego na wypadek gdyby trzeba było przewieźć
dużą ilość osób. Bo to jest właśnie taka skala różnicy w stosunku do tego co jest potrzebne
a co samemu zaproponowałeś. Taka ilość mocy nie będzie potrzebna w ciągu...nigdy nie
będzie potrzebna do normalnego konfigu, jak sądzę.


Oczywiście, jeśli chcesz się spierać, to jestem otwarty na wszelkie dyskusje. Tylko najlepiej
daj takie oparte na linkach a nie zasłyszanych plotkach.

Nie mam zamiaru się z tobą spierać, ale sam widziałem jak na płytach nie obsługujących SLI działało SLI także nie wiem a zasilacz i chłodzenie się po prostu opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

To ja to napiszę - jak masz dopłacić 50 zł do tych 32 MB więcej to sobie daruj. Bo to daje w zasadzie zerową różnicę w wydajności. Ale jeśli masz dopłacić z 5-10 zł to wtedy czemu by nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 12:59, kalka107 napisał:

Nie mam zamiaru się z tobą spierać, ale sam widziałem jak na płytach nie obsługujących
SLI działało SLI także nie wiem a zasilacz i chłodzenie się po prostu opłaca


Proszę o przykłady i linki gdzie na płycie nieobsługującej SLI działało SLI. Bo to jest ewenement na skalę światową. Mogę ci nawet przysłać płytę główną która obsługuje tylko Crossfire na twój adres, zmodyfikujesz mi ją tak żeby działało SLI, zapłacę 200 zł (i piszę to poważnie, na ebayu za 1000 zł bym opchnął potem). Może być?

Chłodzenie - znowu: P-O C-O? Daj mi jeden powód dla którego kupować chłodzenie za 300 zł jeśli procka nie będzie się dało podkręcać? Fabryczne nie wyrobi? Myślisz że w Intelu pracują debile którzy robią niedziałające chłodzenia i trzeba osobno wydawać kilka stów na inne (notabene, niezłe kupisz już za 120-130 zł a nie za 300...)? Co innego przy O/C. Ale, jak pisałem - NIE DA SIĘ. Za nic się nie da. Musiałbyś przelutowywać chipy i modyfikować BIOS płyty głównej (wątpię żeby nawet ktoś kto zna się na programowaniu układów scalonych i zawodowo programował BIOS-y podołał wyzwaniu polegającym na dostosowaniu płyty głównej do czegoś takiego).

No chyba że ty planujesz trzymać komputer w próżniowo zamkniętej obudowie bez wentylatorów gdzie temperatura dotrze do 70 stopni w 2 godziny. Wtedy to zrozumiem.

Zasilacz - w czym się opłaca? W wyrzuceniu 200 zł w błoto?

Chcę argumentów a nie "bo to się po prostu opłaca".

Dnia 16.09.2011 o 12:59, kalka107 napisał:

A i po cholere w takim zestawie coś podkręcać?

Żeby...działał szybciej? Zwłaszcza że Core i5 się dobrze podkręcają. I że GTX 570 skorzysta z wyższych zegarów niż zwykle, nie wspominając o nowszych kartach graficznych gdyby kiedyś miało dojść do upgrade''u. No i moje dające się podkręcać combo procesor + płyta są tańsze niż twoje niepoddające się OC. Same zalety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 13:00, ziptofaf napisał:

/.../

To ja to napiszę - jak masz dopłacić 50 zł do tych 32 MB więcej to sobie daruj. Bo to
daje w zasadzie zerową różnicę w wydajności. Ale jeśli masz dopłacić z 5-10 zł to wtedy
czemu by nie.


Ok! :)

Tak podpatrzyłem konfigurację, którą przed chwilą rzuciłeś - ten XFX Core 550W spyknie do tej konfiguracji spokojnie? Po OC też? Bo nie wiem jak to teraz z zjadaniem zasobów wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 13:42, Choinix napisał:

Ok! :)

Tak podpatrzyłem konfigurację, którą przed chwilą rzuciłeś - ten XFX Core 550W spyknie
do tej konfiguracji spokojnie? Po OC też? Bo nie wiem jak to teraz z zjadaniem zasobów
wygląda.


Pewnie że tak. Zasadniczo to i 450W by starczyło. Mnóstwo osób szaleje na punkcie mocy zasilacza a w praktyce nie ma na rynku takich podzespołów żeby 500W nie starczyło na normalny zestaw z jedną kartą graficzną i procesorem. Przy 2 kartach i OC dopiero pojawia się zapotrzebowanie na 600-650W (masz wtedy i tak koło 100W zapasu żeby zasilacz nie musiał pracować na maksymalnych obrotach cały czas).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 13:50, ziptofaf napisał:

Przy 2 kartach i OC dopiero pojawia się zapotrzebowanie na 600-650W (masz wtedy i tak koło 100W zapasu żeby > zasilacz nie musiał pracować na maksymalnych obrotach cały czas).


Przy 3 kartach* i O/C rdzenia w 2x5850 o 25% (ale bez zmiany napiecia) i 1x6850 o 10% (takze bez zmiany napiecia) + O/C Q9300 o 30% calosc smigala pare tygodni na VX550. :]
Wtedy juz co prawda bardzo sie nagrzewal, a ktoregos dnia spalil (stopil) sie jeden pin z kabla 24-pin, wiec raczej polecalbym 700W+ (teraz mam 850 i zapas na jeszcze jedna karte spokojnie)

*zegary vram 25% w dol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Propozycja zestawu ziptofafa jest lepsza (parę rzeczy i tak bym zmienił, ale nie mam teraz za bardzo czasu :)), więc lepiej właśnie na nią się zdecyduj. Zestaw kalki107 jest zwyczajnie nieopłacalny, zaś podzespoły są do siebie źle dobrane. Dorzuć tylko do tego jakieś chłodzenie, jak Thermaltake Contac 29 / Zalman CNPS10X Performa, wtedy będziesz mógł porządnie podkręcić procesor.
Ponadto jeśli Ci się bardzo nie śpieszy, to zdecydowanie warto poczekać na spadek cen, który ostatnio bardzo podskoczyły z powodu niekorzystnego kursu dolara. I5-2500k kosztuje niemalże tyle co w dniu premiery (czyli ponad połowę roku temu), więc kupowanie teraz sprzętu nie jest najlepszą decyzją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką płytę główną polecilibyście do tego I5 - 2500K,oprócz tych zachwalanych tutaj Astroków?
nie znam tej firmy,więc nie bardzo ufam,wolę coś od sprawdzonego producenta / Asus,Gigabyte /.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 15:15, lis_23 napisał:

Jaką płytę główną polecilibyście do tego I5 - 2500K,oprócz tych zachwalanych tutaj Astroków?
nie znam tej firmy,więc nie bardzo ufam,wolę coś od sprawdzonego producenta / Asus,Gigabyte
/.


Ja mam MSI P67A-C43, działa całkiem nieźle. Fakt że jak skopiesz O/C to musisz ręcznie resetować BIOS, nie ma żadnych systemów automatycznego przywracania do normalności. Albo raczej - są...ale nie działają gdy naprawdę ich potrzebujesz ;) Ale poza tym to dobra płyta - dość tania, pozwala na przyzwoite O/C i niezawalona tonem nikomu niepotrzebnych programów (jak widziałem niektóre najlepsze Asusy i tonę szajsu do nich typu mierniki temperatur w systemie, podkręcanie z poziomu Windowsa, przerośnięte panele sterowania do karty dźwiękowej itd to naprawdę się na ich widok nie cieszyłem ;)). Fakt że nie nadaje się do ostrego podkręcania, sekcja zasilania nie wygląda na taką która wytrzyma 4 GHz.

W porządku są też Gigabyte''y z serii P67, choć znowu, najtańsze z tej serii do mocnego O/C nadają się średnio. Ale do używania na co dzień i niewielkiego zwiększenia taktowania procka jak znalazł.

Zresztą pamiętaj że Asus = Asrock tak w ogóle, ta pierwsza spółka jest właścicielem ;) Więc to jest jak najbardziej sprawdzony producent, po prostu wcześniej Asrock miał skupiać się na produktach budżetowych a Asus był dla zawodowców a teraz obie spółki wydają porównywalne jakościowo produkty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm dzięki za komentarze następnym razie będę bardziej uważał i 2 razy patrzył na konfigurację. :-D
A co wy "Spece" myślicie o mojej dotychczasowej konfiguracji (kompa kupiłem Rok Temu)
Procesor: i5 750 jest ustawiony na Turbo Boost Boxowe chłodzenie
Płyta główna: Gigabyte H55M-2SH
Ram: 2x2GB Kingston 1333Mhz
Zasilacz 500W
Dysk Hitachi 500GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi op porządną płytę główną,żeby już nie było problemu jak z obecną,która to jest totalnym badziewiem / Asus M3A78-EH /,min.odkąd posiadam klawiaturę Razer Tarantula nie mogę wejść do biosu - oczywiście,można to ustawić ale ręcznie,wchodząc do biosu ;)
chcę kupić taką płytę,która takie problemy będzie rozwiązywać automatycznie - w kwestii podkręcania procka to na razie nie będę chciał tego robić bo się nie znam,ale może w przyszłości ktoś mógłby mi pomóc,więc lepiej żeby płyta była na to przygotowana.
Ogólnie na cały sprzęt będę miał 1800 zł + to,co uzyskam ze sprzedaży obecnych części a chcę kupić płytę główną,procesor,chłodzenie do procesora,pamięć RAM DDR3 / jeszcze nie wiem czy 4,6 czy też 8GB / i dysk twardy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 15:42, Niewiernus napisał:

Taka "dziwna strona" rozpisała się o tym
http://nvision.pl/Test-plyt-glownych-P67-LGA1155-dla-procesorow-Sandy-Bridge--Articles-421-ndetails-23.html
Twój wybór, ale ja zostałbym przy sprawdzonym.


Jak widzę,wadą tego Astroka jest mała ilość Portów USB
a co myślicie o tej płycie?:
http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=17747&kw=ASUS%20P8P67
tylko ta cena ...
zresztą,sam procek też tu nie jest zbyt tani:
http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=17726
ale to chyba i tak najtaniej z tego,co znalazłem w necie ...

ogólnie,sprzęt chciałbym kupić w połowie października,ale gdyby ceny miały spaść to mogę poczekać ten miesiąc,dwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 16:14, lis_23 napisał:


Płacisz dodatkowe 100 zł w stosunku do AsRocka P67 PRO3 B3 za napis "Asus". Poza tym ta płyta nie różni się zbytnio od AsRocka. Ten ostatni będzie najlepszym wyborem w swojej cenie, nie znajdziesz niczego lepszego. Nie znajdziesz płyty, która w cenie 350-370 zł oferuje 10-fazową sekcję zasilania chłodzoną porządnymi radiatorami. 4GHz to dla sekcji tego AsRocka żaden problem. Możesz oczywiście na siłę szukać alternatyw - tutaj nazuwa się MSI P67-C45. Sekcja zasilania jest już jednak słabsza - 6 faz chłodzonych odrobinę mniejszymi radiatorami. Jest jeszcze sprawa wadliwego Biosu w tej MSI - zawyża napięcia. Niby nic wielkiego, ale w najbardziej krytycznym przypadku możesz spalić procesor i płytę. Błąd ten został ponoć wyeliminowany w najnoszych Biosach. Poza tym kolejną wadą tej płyty jest brak automatycznego resetu Biosu po niestabilnych ustawieniach. Musisz zrobić to ręcznie. W lepszych płytach dzieje się to automatycznie.
Co tu dużo gadać - AsRock P67 PRO3 B3 góruje w tym segmencie cenowym nad MSI P67-C45, lepszej płyty tutaj nie uświadczysz, po prostu.

EDIT: Najlepiej przejrzyj poniższy test, jest tu przedstawionych kilka płyt z chipsetem P67:
http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyt_glownych_lga_1155_z_chipsetem_p67_pod_sandy_bridge?page=0,0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2011 o 17:16, Szynkars napisał:

> Jeszcze ja ja zadałem pytanie :-D

Napisz markę i model zasilacza, to podstawa.

Chieftec (CTG-500-80P) 500W a i płyta to nie 2SH tylko S2H

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.09.2011 o 16:30, Szynkars napisał:

Co tu dużo gadać - AsRock P67 PRO3 B3 góruje w tym segmencie cenowym nad MSI P67-C45,
lepszej płyty tutaj nie uświadczysz, po prostu.


Tyle że ta wersja B3 to jakaś wersja profesjonalna i kosztuje ponad 700 zł - właśnie wracam z komputerowego ...

wersja bez B3 to koszt 385 zł
procek - I5-2500K - 825 zł
chłodzenie do procka ,ok 100 zł
pamięć - Gell DDR3 2X4 GB,1333MHz - 185 zł
dysk twardy,1TB - 200-220 zł

za obecny sprzęt / płyta,pamięć i procek / dostałbym w sumie 360 zł
procek - 180 zł
pamięć - 100 zł
płyta główna - 80 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się