Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 31.05.2013 o 14:21, Radekl2 napisał:

Ok, może już w następnym tygodniu powoli zaczną się informacje o tych nowych procesorach
to zobaczymy co da się zamówić za te 3500zł :)


Jeszcze nie było oficjalnej premiery, więc pewnie trochę dłużej niż tydzień poczekamy :) Ja bym obstawiał, że dopiero pod koniec czerwca będzie można je bez obaw kupować - pojawią się recenzje procków i płyt głównych, a ceny trochę się ustabilizują.

Dnia 31.05.2013 o 14:21, Radekl2 napisał:

Muzyki i zdjęć dużo na komputerze nigdy nie trzymam, więc można podzielić, ale to tak
kilka GB wystarczy. A na system i programy ile masz przeznaczone? Ponad 100GB?


Ja mam 200 GB na system i programy (z czego połowa zajęte), 600 GB na gry (z czego również połowa zajęta) i 150 GB na zdjęcia, muzykę, filmy itp. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2013 o 14:29, pawbuk napisał:

Jeszcze nie było oficjalnej premiery, więc pewnie trochę dłużej niż tydzień poczekamy
:) Ja bym obstawiał, że dopiero pod koniec czerwca będzie można je bez obaw kupować -
pojawią się recenzje procków i płyt głównych, a ceny trochę się ustabilizują.


Jakieś tam wstępne informacje może będą :) Tak do 20 czerwca mogliby się już ogarnąć recenzenci i napisać kilka artykułów :) Już teraz nie mam w co grać, a tu jeszcze prawie nic nie wiadomo :)

Dnia 31.05.2013 o 14:29, pawbuk napisał:

Ja mam 200 GB na system i programy (z czego połowa zajęte), 600 GB na gry (z czego również
połowa zajęta) i 150 GB na zdjęcia, muzykę, filmy itp. :)


Czyli jak dla mnie z 150GB na system i programy (nie mam dużo jakiś wielkich programów, bo STEAM itp. to pod gry podchodzi) i może 30GB na zdjęcia (lub w ogóle).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś to interesuje, to na wielu portalach pojawiły się testy Intel Haswell :) Nowa generacja jest jakieś 10% wydajniejsza od Ivy Bridge. Jeśli ktoś poszukuje procka za ponad 800 zł to warto poczekać aż Haswelle pojawią się w sklepach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i ja zrozumiałem tyle, że nie jest to jakaś wielka rewolucja, ceny wysokie, ale w sumie nie potrafiłem ocenić (z tekstu i komentarzy), czy warto było czekać, czy nie. Mam nadzieję, że sklepy się ogarną i nie rzucą jakimiś wielkimi cenami, żeby się dorobić.
Wydaje mi się, że ja szukam procesora za ok. 800zł, więc liczę, że będziesz trzymał rękę na pulsie co tam wymyślili :)
Tak w ogóle- na benchmark była recenzja tylko dwóch topowych procesorów- żaden z nich nie jest dla mnie (w sensie cenowym)?
I tak moja wiedza wzrosła kilkakrotnie (jeśli pominiemy to, że przez 0 się nie mnoży) od tego szukania sprzętu. Wiem, że i5 jest do gier, a i7 do czegoś więcej :D I, że istnieje coś takiego jak chłodzenie cieczą- tak z ciekawości, jak to wygląda? Wkłada się sprzęt do jakiegoś specjalnego płynu, czy wody? Ciekawe to musi być, ale drogie też pewnie jest :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale po temperaturach wydaje się, że dali gorszą pastę pod IHS niż w Ivy..
Ciekawe jak będą kształtować się ceny.

@up
Ty przedstawiasz taki mniej humanitarny sposób.

http://www.chip.pl/artykuly/porady/2010/08/kompendium-water-cooling-czyli-chlodzenie-ciecza

Sam zastanawiam się zrobić coś takiego na i7+ grafika. Na używanych częściach zrobi się w ~1000-1200PLN, a temperatura i możliwości OC lepsze. Nie wypominając już o mniejszym hałasie i mniej dbania/czyszczenia(dolewanie płynu raz na jakiś czas)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super, ale tak jak myślałem- jest to rozwiązanie dla profesjonalistów lub bardzo zapalonych graczy z grubym portfelem :)
Ja muszę porządnie zastanowić się czy w ogóle będę podkręcał sprzęt. Nigdy w życiu tego nie robiłem i musiałbym chyba poczytać sporo poradników, żeby coś się o tym dowiedzieć. Nie wiem jak trudne to może być dla człowieka z tak małą wiedzą o temacie jak ja. Zastanawiam się też czy nie bałbym się "grzebać" przy nowiutkim sprzęcie za dość dużą (jak dla mnie) kwotę przy zerowej wiedzy.
Zdaję sobie sprawę, że taki podkręcony procesor jest dużo lepszy od zwyczajnego, ale jest to jakaś odpowiedzialność przy takich zabawach.
Mimo wszystko muszę czekać do pojawienia się tych procesorów w sklepach takich jak morele, żeby wiedzieć ile to w ogóle będzie kosztować. Może okazać się, że nie będzie mnie stać na procesor zdolny do podkręcania i problem się rozwiąże :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W nowych procesorach są zabezpieczenia. Trudno jest spalić procesor nadmiernym przevoltowaniem(jest limit). Jak przesadzisz z cyferkami to nie włączy się prawidłowo i wróci do domyślnych ustawień.

Co do wodowania układu to jest zabawa dla majsterowiczów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2013 o 20:20, Niewiernus napisał:

Ale po temperaturach wydaje się, że dali gorszą pastę pod IHS niż w Ivy..
Ciekawe jak będą kształtować się ceny.

Może być różnie - gorsza pasta (bo najprawdopodobniej to pasta, a nie lutowanie) niż w Ivy, gorszy procesor się trafił do testow itd. W każdym razie - mam wrażenie, że Intel specjalnie blokuje możliwości OC. Dlaczego to robi? Nie mam zielonego pojęcia - i tak ludzie już dopłacają do "K", więc chyba powinny być jak najlepsze do kręcenia, żeby ludzi zachęcić.

@Radekl2

Chłodzenie cieczą to zabawa dla ludzi, którzy lubią się bawić komputerem i którzy lubią majsterkować. Poza tym jest to też dość droga sprawa. Oczywiście można kupić gotowe zestawy na procesor, ale nie jestem przekonany czy jest to warte ceny. Jak dla mnie albo się robi coś na poważnie i się w to inwestuje sporo kasy, albo się tego nie robi wcale.

Dnia 01.06.2013 o 20:20, Niewiernus napisał:

Czytałem i ja zrozumiałem tyle, że nie jest to jakaś wielka rewolucja, ceny wysokie, ale w sumie nie potrafiłem > ocenić (z tekstu i komentarzy), czy warto było czekać, czy nie. Mam nadzieję, że sklepy się ogarną i nie rzucą > jakimiś wielkimi cenami, żeby się dorobić.


Jeśli sklepy nie przesadzą z cenami to Haswelle będą opłacalną sprawą - większa wydajność niż Ivy Bridge, znacznie lepszy zintegrowany układ graficzny, wydaje się, że niższe zużycie prądu oraz jakieś jeszcze dodatkowe usprawnienia związane z instrukcjami. Aczkolwiek gdybym miał porównywać z Ivy Bridge to jest to delikatna ewolucja, a nie rewolucja na poziomie Sandy Bridge czy Core 2 Duo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2013 o 22:02, Niewiernus napisał:

W nowych procesorach są zabezpieczenia. Trudno jest spalić procesor nadmiernym przevoltowaniem(jest
limit). Jak przesadzisz z cyferkami to nie włączy się prawidłowo i wróci do domyślnych
ustawień.


To miła informacja, jeśli jest jak piszesz to myślę, że warto się nad tym zastanowić. Nie musiałbym chyba maksimum wyciskać z tego procesora, ale tak na początek delikatnie go podkręcić. Warte to jest swojej ceny jeśli komputera używam do gier? Wydajność pewnie się zwiększa, ale jest sens się z tym bawić i wydać więcej na chłodzenie, literkę "K" przy modelu? Gram (a raczej chcę, bo obecny sprzęt nie daje rady) w gry takie jak np. Total War, a tam chyba im szybszy procesor tym lepiej. Muszę bardziej przypatrzyć się tym całym wykresom z recenzji :)

@pawbuk
Dla mnie obojętnie jaki sprzęt za 3500zł raczej będzie skokiem wydajności, i to dużym. Przesiadam się z Intel Core 2 Duo E7200 oraz Nvidii GT 240. Wydaje mi się, że różnica powinna być zauważalna (a przynajmniej mam taką nadzieję).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka od kilku tygodni przymierzam się do kupna karty dźwiękowej do komputera przeznaczonego głównie do gier, gdzie jak wiadomo duże znaczenie ma odwzorowanie dźwięku jak i sama jego przestrzenność.

Moje pytanie czy za cenę w granicach 350zł/450zł dostanę kartę dźwiękową adekwatną do stawianych jej wymaganiom, czy znaczenie mają technologie EAX, systemy dźwięku itp.?

Czy różnice między interfejsami są znaczące czy polegają one tylko na podłączeniu dodatkowego zasilania do karty (PCIe/PCI)?
Z góry dziękuję za opinię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2013 o 08:53, Radekl2 napisał:

To miła informacja, jeśli jest jak piszesz to myślę, że warto się nad tym zastanowić.
Nie musiałbym chyba maksimum wyciskać z tego procesora, ale tak na początek delikatnie
go podkręcić. Warte to jest swojej ceny jeśli komputera używam do gier? Wydajność pewnie
się zwiększa, ale jest sens się z tym bawić i wydać więcej na chłodzenie, literkę "K"
przy modelu? Gram (a raczej chcę, bo obecny sprzęt nie daje rady) w gry takie jak np.
Total War, a tam chyba im szybszy procesor tym lepiej. Muszę bardziej przypatrzyć się
tym całym wykresom z recenzji :)


Powiem tak - jeśli chcesz mieć procesor do podkręcania, to koszt rośnie przynajmniej o ok 300 zł (droższy procesor, droższa płyta główna, dodatkowe chłodzenie), a wzrost wydajności w grach jest niewielki. Jeśli ktoś albo lubi się bawić w podkręcanie, albo potrzebuje jak największej wydajności samego procesora (bo pozwala mu to zaoszczędzić czas), to bierze procka z literką "K". Osobom, które komputera używają do gier bym tego nie polecał. Lepiej te 300 zł dołożyć do karty graficznej, albo lepszej obudowy/dysku twardego/zasilacza :)

Dnia 02.06.2013 o 08:53, Radekl2 napisał:


@pawbuk
Dla mnie obojętnie jaki sprzęt za 3500zł raczej będzie skokiem wydajności, i to dużym.
Przesiadam się z Intel Core 2 Duo E7200 oraz Nvidii GT 240. Wydaje mi się, że różnica
powinna być zauważalna (a przynajmniej mam taką nadzieję).


Na pewno skok wydajności będzie gigantyczny :) A w tych 3500 zł ma być też system operacyjny i peryferia, czy sama buda? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2013 o 11:56, pawbuk napisał:

a wzrost
wydajności w grach jest niewielki.


E to nie ma co się w to bawić :)

Dnia 02.06.2013 o 11:56, pawbuk napisał:

Na pewno skok wydajności będzie gigantyczny :) A w tych 3500 zł ma być też system operacyjny
i peryferia, czy sama buda? :)


System mam bez wliczania w tę kwotę, wystarczy zwyczajny Win 7 HP (nie ma jakiejś blokady dla ilości RAM-u w okolicach 8GB)? Monitor mam taki ( http://www.ceneo.pl/1374665) i na razie chciałbym przeznaczyć cały budżet na samą budę- nie chcę się rozdrabniać tylko władować wszystko w jedną rzecz. Może później będę wymieniał ten starawy już monitor, ale chyba nie będzie problemu z jego używaniem do tego czasu?
Myszka, klawiatura, głośniki zostaną stare (nie jest to sprzęt dla gracza zdecydowanie, ale mi wystarcza).
Jest jeszcze jedna sprawa- mam w domu router, a przy komputerze taką "antenkę" do odbioru sygnału- tak myślę :D Ważne jest dla mnie, żebym mógł łatwo podłączyć nowy sprzęt pod ten router. Jakieś karty sieciowe do tego są potrzebne, czy coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, przychodze z prośba o pomoc. Otóż, mój kochany blaszak kupiony eony temu powoli przestaje być użyteczny. Już dawno temu zgubił ogon peletonu komputerów, które mają chociazby średnie osiagi. (procek Intel Core 2 Duo E7500, karta graf.GeForce GT 130,4Gb RAM Kingston (2x 2Gb) DDR3). Zastanawiam sie nad kupnem nowego zestawu. Budżet mam niestety tylko do 3tyś. zł. Sprzęcik będzie pod Guild Warsa 2, LoLa (starczy mi, resztę gier śmigam na X360 ;) ). Do zestawu nie liczę dysku, bo mam 1Tb, monitorów (posiadam dwa), klawiatury, myszy,głośników, słuchawek. Jest jedno ale, jeśli byłaby możliwość, wolałbym laptopa w tej cenie. Myslę przyszłościowo i laptop bardziej mi się przyda [(z wiadomych przyczyn)wiem wiem, blaszaka lepszego w tej cenie dostane... ; <]. Tak więc moja prośba, pomoże ktoś mi złożyć/znajdzie dobry zestaw? Od tygodnia czytam, szukam, ale nie jestem biegły w tym temacie. Dziekuję i pozdrawiam. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 3000 zł mógłbyś złożyć w tej chwili taki zestaw:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-3350p-3-10-ghz-bx80637i53350p-514969/ 664 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-b75-dualddr3-1600-sata3-5xsata2-hdmi-dvi-gblan-atx-459601/ 268 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-good-ram-ddr3-8-gb-1333mhz-gr1333d364l9-8g-429828/ 202 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7950-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-i-2xminidp-box-gv-r795wf3-3gd-promo-448543/ 1173 zł

Napęd optyczny:
http://www.morele.net/lg-gh24ns95-532166/ 63 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-600w-psu-80plus-bronze-4xpeg-spc083-527960/ 224 zł

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m40-pure-black-atx-usb3-0-ssd-ready-3x120mm-bez-zasilacza-spc077-529266/ 199 zł

RAZEM: 2800 zł

W tej cenie dostajesz czterordzeniowy, czterowątkowy procesor i5 od Intela, który bardzo dobrze sprawuje się w grach, płytę główną MSI opartą na chipsecie B75, która wyposażona jest w szereg nowoczesnych rozwiązań oraz 8 GB pamięci operacyjnej. Karta graficzna to Radeon HD7950 od Gigabyte - zapewnia olbrzymią wydajność, a w prezencie dostajesz 4 gry. Do tego zasilacz oraz obudowa polskiej firmy SilentiumPC - dość tanie, a porządne konstrukcje :) Możesz też poczekać, bo już niedługo w sklepach pojawią się nowe procesory i5 Intela - pewnie będą troce droższe, ale też wydajniejsze. Od razu też trzeba będzie kupić płytę głowną z nową podstawką - ceny też pewnie będą wyższe, ale od razu dostaniesz wszystkie najnowsze technologie.
Na notebookach się nie znam, więc nic Ci nie polecę - na tym forum są ine osoby, które się na tym znają. Najlepiej napisz w temacie o laptopach - ktoś Ci coś doradzi, a Ty porównasz sobie wydajność pomiędzy laptopem, a stacjonarką :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego np. na benchmark pojawiła się tylko recenzja topowych procesorów, na które mnie nie stać? :)
I co to się dzieje z morele, że nawet ich w sprzedaży nie oferują...
Czy ja coś źle zrozumiałem i teraz pojawiły się tylko dwa procesory, czy po prostu tylko o nich zdecydowano napisać artykuł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2013 o 18:25, Radekl2 napisał:

Dlaczego np. na benchmark pojawiła się tylko recenzja topowych procesorów, na które mnie
nie stać? :)


Zawsze pierwsze na rynku pojawiają się najmocniejsze procesory z serii I7 , następnie będą I5 ;).
Tak samo było z Ivy Bridge.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2013 o 15:02, miNiM4Ty napisał:

Witam, przychodze z prośba o pomoc. Otóż, mój kochany blaszak kupiony eony temu powoli
przestaje być użyteczny. Już dawno temu zgubił ogon peletonu komputerów, które mają chociazby
średnie osiagi. (procek Intel Core 2 Duo E7500, karta graf.GeForce GT 130,4Gb RAM Kingston
(2x 2Gb) DDR3). Zastanawiam sie nad kupnem nowego zestawu. Budżet mam niestety tylko
do 3tyś. zł. Sprzęcik będzie pod Guild Warsa 2, LoLa (starczy mi, resztę gier śmigam
na X360 ;) ). Do zestawu nie liczę dysku, bo mam 1Tb, monitorów (posiadam dwa), klawiatury,
myszy,głośników, słuchawek. Jest jedno ale, jeśli byłaby możliwość, wolałbym laptopa
w tej cenie. Myslę przyszłościowo i laptop bardziej mi się przyda [(z wiadomych przyczyn)wiem
wiem, blaszaka lepszego w tej cenie dostane... ; <]. Tak więc moja prośba, pomoże
ktoś mi złożyć/znajdzie dobry zestaw? Od tygodnia czytam, szukam, ale nie jestem biegły
w tym temacie. Dziekuję i pozdrawiam. ;)


W tej cenie spokojnie złożysz zestaw na Haswellu i osobiście ci go polecam. Pakowanie się w Sandy, czy Ivy nie ma już sensu jeżeli kupujesz całkowicie nowy zestaw. Zestaw na obrazku. Z agito.pl

20130604184928

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A kiedy ma nastąpić ta premiera i5? Ehhhh jak ja to czytałem, że cały czas myślałem o tym, że premiera 3...
I może ktoś się orientuje jakie sklepy oferują już te nowe procesory (oprócz agito, bo to wiem)? Miałem kupować na morele, ale ma nadzieję, że nie czekają na to, żeby wyskoczyć z jakąś wielką ceną, bo na chwilę obecną nic "nowego" nie można u nich znaleźć.
Jeszcze jak już znowu męczę o tym moim nowym zestawie to jak wygląda sprawa nowych kart Nvidii? Może udałoby się wcisnąć coś z nich do zestawu za 3500zł, ale tak czytałem, że lepsze są karty od innych producentów (niereferencyjne)- zazwyczaj, bo przy nich jest większy wybór i konkurencja.
Nie siedzę w tym zbytnio, ale coś tam czytałem, że jacyś producenci planują takie karty wypuścić- zrobili to już? A jeśli nie to kiedy można tak się ich spodziewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2013 o 19:03, Radekl2 napisał:

A kiedy ma nastąpić ta premiera i5? Ehhhh jak ja to czytałem, że cały czas myślałem o
tym, że premiera 3...
I może ktoś się orientuje jakie sklepy oferują już te nowe procesory (oprócz agito, bo
to wiem)? Miałem kupować na morele, ale ma nadzieję, że nie czekają na to, żeby wyskoczyć
z jakąś wielką ceną, bo na chwilę obecną nic "nowego" nie można u nich znaleźć.
Jeszcze jak już znowu męczę o tym moim nowym zestawie to jak wygląda sprawa nowych kart
Nvidii? Może udałoby się wcisnąć coś z nich do zestawu za 3500zł, ale tak czytałem, że
lepsze są karty od innych producentów (niereferencyjne)- zazwyczaj, bo przy nich jest
większy wybór i konkurencja.
Nie siedzę w tym zbytnio, ale coś tam czytałem, że jacyś producenci planują takie karty
wypuścić- zrobili to już? A jeśli nie to kiedy można tak się ich spodziewać?


Agito, komputronik, karen, proline, esc i całe stado innych sklepów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2013 o 19:03, Radekl2 napisał:

Jeszcze jak już znowu męczę o tym moim nowym zestawie to jak wygląda sprawa nowych kart
Nvidii? Może udałoby się wcisnąć coś z nich do zestawu za 3500zł,
Nie siedzę w tym zbytnio, ale coś tam czytałem, że jacyś producenci planują takie karty
wypuścić- zrobili to już? A jeśli nie to kiedy można tak się ich spodziewać?


Z nowymi kartami NVIDII sytuacja jest podobna jak przy Haswellach, najpierw topowe są wypuszczane, tańsze karty później. W tej chwili dostępne z nowych kart są tylko GTX780 (cena koło 2500 zł) i GTX770 (cena ponad 1500zł).
Kiedy na rynku pojawią się tańsze wersje to trudno powiedzieć, jeśli NVIDIA postąpi podobnie jak przy serii 600 to jakiś czas po premierze najdroższych pewnie wypuszczą najpierw najtańsze szroty, a mid-end zostawią na koniec, taki np. długo oczekiwany GTX660TI miał swoją premierę wiele miesięcy po pierwszych GTX 680/670...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się