Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.06.2013 o 18:50, KrzysztofT napisał:

W tej cenie spokojnie złożysz zestaw na Haswellu i osobiście ci go polecam. Pakowanie
się w Sandy, czy Ivy nie ma już sensu jeżeli kupujesz całkowicie nowy zestaw. Zestaw
na obrazku. Z agito.pl


Nie ma sensu pakować się w droższy chipset Z87 przy tym procesorze - w zupełności wystarczy Asrock B85 Pro 4. Spokojnie da się też dostać tańszą pamięć operacyjną ;) A najlepiej trochę poczekać aż ceny spadną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2013 o 19:03, Radekl2 napisał:

A kiedy ma nastąpić ta premiera i5? Ehhhh jak ja to czytałem, że cały czas myślałem o
tym, że premiera 3...


i5 Haswell już są na rynku i ceny są jedynie trochę wyższe niż Ivy Bridge :)

Dnia 04.06.2013 o 19:03, Radekl2 napisał:

Jeszcze jak już znowu męczę o tym moim nowym zestawie to jak wygląda sprawa nowych kart
Nvidii? Może udałoby się wcisnąć coś z nich do zestawu za 3500zł, ale tak czytałem, że
lepsze są karty od innych producentów (niereferencyjne)- zazwyczaj, bo przy nich jest
większy wybór i konkurencja.


Niereferencyjne karty są zazwyczaj lepsze dzięki fabrycznemu podkręceniu i lepszemu systemowi chłodzenia :) Na rynku już spokojnie można dostać niereferencyjne GTX770 i 780, wystarczy poszukać. W tej chwili nie złoży się zestawu z Haswellem i GTX770 za 3500 zł - potrzeba co najmniej 3800 zł. Muszę jeszcze sprawdzić, które zasilacze są w 100% zgodne z Haswellami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2013 o 20:02, pawbuk napisał:

i5 Haswell już są na rynku i ceny są jedynie trochę wyższe niż Ivy Bridge :)


To nie wiem co te morele tak zaspały z tymi procesorami...

Dnia 04.06.2013 o 20:02, pawbuk napisał:

W tej chwili nie złoży się zestawu z Haswellem i GTX770 za 3500 zł - potrzeba
co najmniej 3800 zł. Muszę jeszcze sprawdzić, które zasilacze są w 100% zgodne z Haswellami.


Ciężko będzie mi wyłożyć dodatkową kasę, bo jak tak będę zwiększał budżet to wydam wszystkie oszczędności na ten komputer :D A już sprzęt zbliżający się do 4000zł to nie przelewki, szczególnie, że nie wiem jak długo będę go wykorzystywał w pełni- nie mam pojęcia jak mi się sytuacja na studiach rozwinie i czy będzie czas na gry :D Eh, zbyt ciężkie decyzje z tym wszystkim :)

@cinus2
Widzę, że wszyscy Ci producenci zmówili się, żeby uprzykrzyć mi życie, bo wypuszczają najlepsze i najsłabsze rzeczy zostawiając na koniec średnie, które mnie interesują :)

Wiem, że to wróżenie z fusów, ale jakiś tydzień mogę jeszcze poczekać na ten komputer. Nie wiem tylko czy jest co marzyć, że ceny spadną w tak krótkim czasie... Pewnie potrzeba na to min. miesiąca.

EDIT:
@KrzysztofT
Dzięki, obczaję jak te sklepy stoją z cenami tych procesorów, żeby tak wiedzieć ile kosztują średnio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 14:29, diabolo20 napisał:

Witam
Czy zmiana monitora obsługującego rozdzierczość maksymalną 1680 na monitor FULLHD da
istotne różnice w grach?

nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 14:31, lord0 napisał:

> Witam
> Czy zmiana monitora obsługującego rozdzierczość maksymalną 1680 na monitor FULLHD
da
> istotne różnice w grach?
nie

skąd ta pewność:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 14:29, diabolo20 napisał:

Witam
Czy zmiana monitora obsługującego rozdzierczość maksymalną 1680 na monitor FULLHD da
istotne różnice w grach?


Największa różnica to taka, że jeśli reszta podzespołów będzie taka sama to większa rozdzielczość zmniejszy ilość FPSów w grach czyli wydajność spadnie, a to jak bardzo i czy to będzie przeszkadzać to już zależy od gry. Oczywiście wtedy można będzie na nowym monitorze zmniejszyć rozdziałkę na 1680 i wyjdzie tak jak po staremu, ale po co wtedy będzie ta zmiana na monitor FullHD? Warto za wczasu wiedzieć czy sprzęt który masz uciągnie w grach większą rozdzielczość.
Większa rozdzielczość pozwala też na zwiększenie pola widzenia w niektórych grach, ogólnie więcej rzeczy na ekranie się zmieści, np. w niektórych grach interfejs na wyższych rozdzielczościach może być proporcjonalnie mniejszy niż na niższych bez straty na jego czytelności przez co w mniejszym stopniu zasłania pole gry, ale to też w dużym stopniu zależy od gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 14:33, diabolo20 napisał:

> > Witam
> > Czy zmiana monitora obsługującego rozdzierczość maksymalną 1680 na monitor
FULLHD
> da
> > istotne różnice w grach?
> nie
skąd ta pewność:P


A co by się miało zmienić ? gęstości upakowania pikseli nie zauważysz, przez wyższą rozdzielczość stracisz pewnie ok 5-10 FPS, w niektórych grach tak jak cinus2 pisał może Ci się zmienić pole widzenia, choć i tak spora część gier pozwala na regulowanie tego aspektu.
Osobiście posiadam monitor w rozdziałce 1680 i nie widzę sensu zmieniać na fHD. Jak już to zmienię na 2560 x 1440 ale nie ze względu na gry (bo tu stracę sporo klatek) a na wygodę korzystania z programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, warto mieć monitor FHD jeżeli ogląda się filmy w rozdzielczości FHD - ja oglądam BD właśnie na monitorze, zarówno na PC jak i na PS3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Yhm... Może już teraz pawbuk (lub ktoś inny) mógłby zaproponować mi jakiś zestaw za 3500zł do gier? Sama "buda"- monitor mam taki ( http://www.ceneo.pl/1374665) 1680x1050, myszka, klawiatura, system operacyjny itp. jest.
Filmów często nie oglądam (przez kilka lat- 6 czy 7 może 4 obejrzałem), więc komputer służy tylko do gry, przeglądania Internetu, przygotowania prezentacji czy czegoś innego- taki zwyczajny komputer na biurku- żadnych profesjonalnych programów nie planuję używać.
Planuję "ostro" pograć na full detalach przez jakiś rok (potem może jakieś studia się trafią i nie wiem jak będę z czasem) i do tego mi ten sprzęt jest potrzebny.
Wydaje mi się, że nie potrzebuję dysku SSD, więc można przeznaczyć kasę na coś innego.
Proszę o złożenie zestawu w jakimś sklepie, który oferuje złożenie takiego sprzętu, gdyż ja się na tym nie znam :) Myślałem o morele, ale jak oni nie mają jeszcze tych nowych procesorów to nie wiem...
Nie muszę dokonywać zakupu już, ale chciałbym zobaczyć jakby to na teraz wyglądało, bo nie wiem czy mogę liczyć na jakąś obniżkę cen w ciągu tygodnia- max dwóch.

PS. Chciałbym wszystkich znudzonych moim ciągłym pisaniem w tym temacie serdecznie przeprosić, ale wydaję dla mnie nie małą kwotę pieniędzy, sam się na tym nie znam i dlatego jestem taki "nakręcony" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, taki wstępny zestaw, żebyś wiedział na czym stoisz :

Procesor:
http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i5-4570-3-2ghz-box-81-850542.html?attr=297-455675 769 zł

Płyty główne:
http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-b85-pro4-79-858620.html?attr=938-650491 305 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.agito.pl/pamiec-a-data-ddr3-2x4gb-1333mhz-cl9-xpg-gaming-series-96-587718.html?cid=707&attr=361-85843 182 zł

Karta graficzna:
http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-770-oc-2gb-ddr5-pci-e-box-84-856821.html?attr=248-650463 1654 zł

Dysk twardy:
http://www.agito.pl/dysk-seagate-barracuda-st1000dm003-3-5-1tb-64mb-sata600-83-531287.html?attr=4268-433190,175-194726 245 zł

Napęd optyczny:
http://www.agito.pl/naped-lite-on-ihds118-czarny-oem-693-380886.html 67 zł

Zasilacz:
http://www.agito.pl/zasilacz-silentiumpc-deus-g1-80plus-bronze-600w-221-657095.html 219 zł

Obudowa:
http://www.agito.pl/obudowa-silentiumpc-brutus-m23-pure-black-91-853794.html?attr=1-466315 150 zł

RAZEM: 1591 zł

Wyszło trochę ponad 3500 zł, ale to na razie wstępna propozycja. Możesz zaoszczędzić 30 zł biorąc tańszy i mniejszy dysk twardy - WD Blue 500GB. Jeśli chodzi o resztę podzespołów, to ja bym czekał na obniżkę cen. W tej chwili płyty główne pod Haswelle są o dużo za drogie - płacisz podatek od nowości. Wielkiego spadku ceny w ciągu najbliższych kilkunastu dni bym nie oczekiwał, ale nawet te kilkanaście złotych to już coś. Poza tym na cenę wpływa też kurs złotego do euro - poczekaj na umocnienie się złotego.
Ten zestaw został podporządkowany temu, żeby zmieścić i Haswella i GTX770 - akurat niereferenta od Gigabyte (szczerze mówiąc ze wszystkich GTX770 ta wersja najbardziej mi się podoba). Tak więc trochę musiałem zaoszczędzić na płycie głównej, obudowie i zasilaczu. O ile o płytę i obudowę bym się nie martwił, to w przypadku zasilacza SilentiumPC nie potwierdziło zgodności z Haswellami. Nie oznacza to, że Haswell w ogóle nie zadziała, ale, że koniecznie trzeba będzie od razu wejść do UEFI (BIOSa) i zmienić pewne ustawienia (chodzi o wyłączenie stanu energetycznego C6 odpowiadającego za stan uśpienia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 15:35, lord0 napisał:

> > > Witam
> > > Czy zmiana monitora obsługującego rozdzierczość maksymalną 1680 na monitor

> FULLHD
> > da
> > > istotne różnice w grach?
> > nie
> skąd ta pewność:P

A co by się miało zmienić ? gęstości upakowania pikseli nie zauważysz, przez wyższą rozdzielczość
stracisz pewnie ok 5-10 FPS, w niektórych grach tak jak cinus2 pisał może Ci się
zmienić pole widzenia, choć i tak spora część gier pozwala na regulowanie tego aspektu.
Osobiście posiadam monitor w rozdziałce 1680 i nie widzę sensu zmieniać na fHD. Jak już
to zmienię na 2560 x 1440 ale nie ze względu na gry (bo tu stracę sporo klatek) a na
wygodę korzystania z programów.

A po ilu latach mniej więcej ekrany LCD się zużywają (Mój jest LG Flatron W2052TQ)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 19:48, diabolo20 napisał:

A po ilu latach mniej więcej ekrany LCD się zużywają (Mój jest LG Flatron W2052TQ)


Ekrany się nie zużywają. Co najwyżej wypalają się piksele albo ogólnie przestają działać i nie ma na to określonego przedziału czasu. Póki działa to działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 19:28, pawbuk napisał:

Wyszło trochę ponad 3500 zł, ale to na razie wstępna propozycja. Możesz zaoszczędzić
30 zł biorąc tańszy i mniejszy dysk twardy - WD Blue 500GB.


Dobra, wyszło coś ponad 90zł ponad budżet. To jeszcze nie jest tak dużo, żebym brał dwa razy mniejszy dysk, bo obecnie mam te 500GB i jest to na styk.

Dnia 05.06.2013 o 19:28, pawbuk napisał:

to ja bym czekał na obniżkę cen. W tej chwili płyty główne pod Haswelle są o dużo za
drogie - płacisz podatek od nowości. Wielkiego spadku ceny w ciągu najbliższych kilkunastu
dni bym nie oczekiwał, ale nawet te kilkanaście złotych to już coś.


I to mnie znowu martwi, bo domyślam się, że trzeba min. miesiąca na jakiś widoczny spadek cen, a ja tyle już nie chcę czekać....

Dnia 05.06.2013 o 19:28, pawbuk napisał:

wpływa też kurs złotego do euro - poczekaj na umocnienie się złotego.


Czyli trzeba się tym zainteresować- na chwilę obecną nie śledzę kursów walut, bo ani nie było mi to potrzebne, ani mnie to zbytnio nie interesuje :)

Dnia 05.06.2013 o 19:28, pawbuk napisał:

Nie oznacza to, że Haswell w ogóle nie zadziała, ale, że koniecznie
trzeba będzie od razu wejść do UEFI (BIOSa) i zmienić pewne ustawienia (chodzi o wyłączenie
stanu energetycznego C6 odpowiadającego za stan uśpienia).


:( A tak liczyłem, że "wejdę" na gotowe. Ile musiałbym dopłacić do jakiegoś pewniejszego zasilacza? W BIOSie byłem może kilka razy (raz nawet aktualizowałem go na laptopie!- ale tylko dzięki obszernym tłumaczeniom pana z obsługi klienta) i nie wiem jak tam sobie poradzę :)

Dzięki za ten wstępny zestaw- tak sobie będę dzień w dzień wchodził przynajmniej w te linki i patrzył jak się cena zmienia. To dla mnie wielkie ułatwienie.
I jeszcze jedno- na morele widzę, ze jest promocja- gra Metro Last Night dla wszystkich kart GTX 660 i modeli wyższych. Na tej stronie nie widzę jakoś o tym informacji, czyli jakbym tam zamawiał to bez tego bonusu?
Widzę też, że do Radeonów dodają, aż 4 pozycje, ale chyba nie ma sensu dla tego zmieniać tej karty. Chociaż nie powiem- fajne i zachęcające promocje mają :)
I już ostatnie pytanie- nie będzie problemu z podłączeniem tego sprzętu do mojego routera? Czy musiałbym kupić/wstawić jakąś kartę sieciową, żeby działało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 20:47, Radekl2 napisał:

Czyli trzeba się tym zainteresować- na chwilę obecną nie śledzę kursów walut, bo ani
nie było mi to potrzebne, ani mnie to zbytnio nie interesuje :)


Możesz zacząć śledzić kursy walut, ale najlepiej sprawdzać codziennie ceny w sklepach. A może jeszcze morele.net dodadzą te nowości do oferty? ;)

Dnia 05.06.2013 o 20:47, Radekl2 napisał:

:( A tak liczyłem, że "wejdę" na gotowe. Ile musiałbym dopłacić do jakiegoś pewniejszego
zasilacza? W BIOSie byłem może kilka razy (raz nawet aktualizowałem go na laptopie!-
ale tylko dzięki obszernym tłumaczeniom pana z obsługi klienta) i nie wiem jak tam sobie
poradzę :)


Z tego co widzę, to musiałbyś ze 100 zł dopłacić :D Producenci zasilaczy chcą zarobić na premierze Haswelli i oficjalnie podają za kompatybilne z Haswellami głównie te droższe modele. Gdzieś wyczytałem, że producenci płyt głównych będą wyłączać te problematyczne stany energetyczne (czyli nie byłoby się o co martwić), ale nigdzie nie jest to oficjalnie podane. Najlepiej gdybyś jednak wszedł w UEFI i sam to wyłączył jeśli inaczej się nie da - w ten sposób zaoszczędzisz sporo kasy :)

Dnia 05.06.2013 o 20:47, Radekl2 napisał:

Dzięki za ten wstępny zestaw- tak sobie będę dzień w dzień wchodził przynajmniej w te
linki i patrzył jak się cena zmienia. To dla mnie wielkie ułatwienie.
I jeszcze jedno- na morele widzę, ze jest promocja- gra Metro Last Night dla wszystkich
kart GTX 660 i modeli wyższych. Na tej stronie nie widzę jakoś o tym informacji, czyli
jakbym tam zamawiał to bez tego bonusu?


Napisz najlepiej do sklepu i się o to dopytaj :)

Dnia 05.06.2013 o 20:47, Radekl2 napisał:

Widzę też, że do Radeonów dodają, aż 4 pozycje, ale chyba nie ma sensu dla tego zmieniać
tej karty. Chociaż nie powiem- fajne i zachęcające promocje mają :)


Rzeczywiście, ten program AMD jest bardzo atrakcyjny, jednak GTX770 wydaje się wydajniejszy od HD7970, czyli najmocniejszej karty AMD.

Dnia 05.06.2013 o 20:47, Radekl2 napisał:

I już ostatnie pytanie- nie będzie problemu z podłączeniem tego sprzętu do mojego routera?
Czy musiałbym kupić/wstawić jakąś kartę sieciową, żeby działało?


A chcesz połączenia bezprzewodowego, czy przez kabel?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2013 o 22:07, pawbuk napisał:

Możesz zacząć śledzić kursy walut, ale najlepiej sprawdzać codziennie ceny w sklepach.
A może jeszcze morele.net dodadzą te nowości do oferty? ;)


Morele już mają te procesory w swojej ofercie i nie jest fajnie, bo ten co podałeś u nich kosztuje 799zł...

Dnia 05.06.2013 o 22:07, pawbuk napisał:

Najlepiej gdybyś jednak wszedł w UEFI i sam to wyłączył jeśli inaczej się nie
da - w ten sposób zaoszczędzisz sporo kasy :)


Ale jesteś na 100% pewny, że samo to zmienienie pozwoli, żeby komputer działał w pełni sprawnie? Nie będzie miał żadnych "ubytków"?

Dnia 05.06.2013 o 22:07, pawbuk napisał:

Rzeczywiście, ten program AMD jest bardzo atrakcyjny, jednak GTX770 wydaje się wydajniejszy
od HD7970, czyli najmocniejszej karty AMD.


No dla mnie bardzo, bardzo atrakcyjny bo mam ochotę na dwie gry z tej oferty, a i tak żadnej nie mam :) Ale jeśli karta jest wydajniejsza to nie ma to sensu.

Dnia 05.06.2013 o 22:07, pawbuk napisał:

A chcesz połączenia bezprzewodowego, czy przez kabel?


Bezprzewodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2013 o 15:29, Radekl2 napisał:

> /.../ > Ale jesteś na 100% pewny, że samo to zmienienie pozwoli, żeby komputer działał w pełni
sprawnie? Nie będzie miał żadnych "ubytków"?
/.../

Będziesz miał nieznacznie wyższe zużycie prądu ( przy napięciu 5V zamiast 0, 05A będzie 0,5A). To właśnie będzie "ubytek" - cała reszta to propagandowy bełkot. Przynajmniej tyle wyczytałem w prasie komputerowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o to chodzi to jakiegoś wielkiego problemu nie powinno być. Chciałbym być tylko pewny, że nie ma mowy, żeby ten zasilacz jakoś negatywnie wpływał na procesor, kartę graficzną, czy inne rzeczy w komputerze. Żeby nie powodował jakiegoś szybszego zużywania ich.
Jeśli jesteśmy już przy prądzie to wykorzystam Was jeszcze raz- mój obecny sprzęt to m.in. Intel Core 2 Duo E7200 i Nvidia 240GT i ogólnie sprzęt 6-7 letni. Teraz wszystko robią energooszczędne, więc tak mnie ciekawi, czy pobór prądu będzie większy, czy mniejszy po wymianie komputera? Nie muszę mieć dokładnych danych tylko tak z ciekawości pytam, bo jednak będzie to dużo potężniejszy zestaw, ale ta chwalona wszędzie energooszczędność mnie ciekawi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.06.2013 o 16:39, Radekl2 napisał:

/.../> Jeśli jesteśmy już przy prądzie to wykorzystam Was jeszcze raz- mój obecny sprzęt to
m.in. Intel Core 2 Duo E7200 i /.../

Ja sam mam Core Duo E 8400 (czyli z grubsza piecioletni) i nie mam powodu, żeby się tym zbytnio przejmować.To już bardziej przejmuję się tym, że niedługo będę musiał zreinstalować Windowsa (jadę na WinXP, raz reinstalowany jakieś dwa lata temu) niż nowinkami sprzętowymi. mSkoro gry (przynajmniej te, w które gram) chodzą, to po co się przejmować? Może zmienię platformę na Haswella, ale przecież nie zaszkodzi zaczekać kilka miesięcy, aż cena nieco spadnie? Cokolwiek zrobisz, i tak ziedługo po zakupie pomyślisz sobie: cholera, gdybym zaczekał jeszcze x miesiecy, to bym sporo zaoszczędził. Nie śpiesz się wybieraj, wybrzydzaj, dopiero jak już zupełnie gry Ci nie pójdą, kup nowy i to "rozwojowy" komputer. Nie warto oszczczędzać na zasilaczu i płycie głównej, na reszcie można, bo to łatwiej wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja już od stycznia czekam :D Ubzdurałem sobie wymianę tego komputera i jeśli mam to robić to tylko teraz. Moja sytuacja jest taka, że kończę właśnie II klasę liceum i na chwilę obecną mam czas i możliwość, żeby sobie pograć. Na studia (jak się gdzieś dostanę :D) będę musiał wyjechać z domu i nie wiem po pierwsze czy będę taszczył komputer stacjonarny ze sobą, a po drugie nie mam pojęcia jak będzie wtedy u mnie z czasem.
Jako nagrodę (dla siebie, za wszystko) wymyśliłem sobie, że wydam sporo pieniędzy na to, żeby spokojnie przez ten rok pograć na najwyższych detalach we wszystko co sobie ubzduram. Taki kaprys.
Jak widzisz czekanie kilku miesięcy nie ma całkowicie sensu w takiej sytuacji, więc komputer muszę mieć jeszcze w tym miesiącu, albo w ogóle.
A co do gier- lubię grać w nowe produkcje i jakoś jeszcze da się to robić, ale widzę, że staruszkowi ciężko serce bije, gdy odpalam na nim coś bardziej wymagającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się