Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Czas na edycję minął więc dopiszę dwie rzeczy:

Dnia 17.06.2015 o 06:49, ziptofaf napisał:

Geforce''y są akurat nieco dłuższe :P

Oraz jednego nie zrozumiałem - Fury Nano to połowa... ale Fury X a nie 290X, to ma pamięci HBM itd. Czyli nie 50% wydajności R9 290X a wielkiego Fury. Co oznacza że ta karta może przy rozmiarze rzędu 15 cm i TDP w okolicach 130-150W wyrównywać z GTX''ami 960/R9 280 a może i do 290tek się zbliży w wyższych rozdzielczościach. Więc to potencjalnie będzie najciekawszy produkt mid-endowy w ofercie AMD, fakt że nie wiadomo kiedy ten konkretnie się pojawi (wstępnie obstawiać należy wrzesień).

Dnia 17.06.2015 o 06:49, ziptofaf napisał:

No i to chłodzenie wodne... cisza i wydajność.

http://wccftech.com/amd-radeon-r9-fury-teardown-pcb-liquid-cooling-pump-block-pictured/
Cóż...
50C przy 32 dB. Tak cichej i chłodnej high-endowej karty jeszcze nie widziałem. Tutaj mamy więc przewagę nad Nvidią, ciekawe jak z tym podkręcaniem jednak rzeczywiście będzie, pobór prądu i temperatury w tym momencie nie mają w zasadzie znaczenia ale to jeszcze nie oznacza że sam chip jest podatny na OC.

Dnia 17.06.2015 o 06:49, ziptofaf napisał:

Nie licz nadmiernie na to że będzie odpowiednikiem 980Ti - AMD nie robi kart taniej jeśli
nie musi :P


Aaaaa, tutaj popełniłem wtopę! Fury X cenowo ma IDENTYCZNE MSRP co 980Ti, zostałem wprowadzony w błąd jakimś portalem który pisał 799$ a w istocie GTX980Ti również siedzi na 649$. Czyli to są drooogie zabawki. Istnieje pewna nadzieja na to że wyjdzie on nieco taniej z uwagi na to że dolar powoooooli ale nieco opada więc dystrybutorzy u nas mogą te karty kupić po niższej cenie niż leżące w magazynach 980Ti. Tym niemniej - tutaj po prostu trzeba się liczyć z kwotami rzędu nie mniej niż 2999 zł czyli karty dla entuzjastów.

Za to Fury w cenie 549$ plasuje się w dokładnie tym samym miejscu co GTX980 przed premierą wersji Ti (wraz z premierą Ti cena 980tki spadła do 499$). To całkiem sensowna suma i na dzień dzisiejszy jedyny układ poza Fury X w który prawdopodobnie warto celować w ofercie AMD - reszta może wydajnościowo nie będzie zła, może nawet dogoni 970/980 w podobnych kwotach ale to nadal Hawaii - jeśli AMD użyje w nim tego samego systemu chłodzenia co początkowo w 290tkach to poczujemy swąd, całość tak czy siak ma wysokie jak diabli TDP a niereferenty będą odpowiednio droższe. No i jeśli ktoś już ma cokolwiek powyżej 280X/GTX770 - za mała różnica by inwestować w 3xx. A jeśli przypadkiem masz 290/290X to ich zmiana na 390/390X jest już pozbawiona jakiegokolwiek sensu bo to 10% różnicy max. Albo i mniej jak podkręcisz sobie własną kartę (a da się, sprawdzałem! R9 290 chodzi na 1000 MHz rdzeń/1500 pamięci czyli tych samych zegarach co 390 :P).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Mojej koleżance jakiś domorosły "informatyk" złożył zestaw dla syna, który w mojej opinii jest mocno przepłacony. Ogółem zapłaciła za całość 2221 zł. Oto co ma pod budą- zestaw miał być podobno "do gier" :))))) i to tych TOPowych ;)

Płyta: Gigabyte 970A-DS3P 412 zł
Procek: AMD FX4300 Black 438 zł
RAM: Kingston 2x4GB Kingston HX Fury CL 9 1600 MHz 349 zł
Dysk: WD Caviar Blue 1 TB 268 zł
GPU: MSI GTX560 349 zł
Zasilacz: Thermaltake Litepower 500W LT-500AL2NC 259 zł
Chłodzenie na procesor w cenie 78 zł (ale nie wiem jakie)
Nagrywarka LiteON 68 zł

Ogółem uważam (ale nie znam się aż tak na sprzęcie)- że zestaw jest przestarzały i sporo przepłacony. Na moje ponad 500 zł. Oczywiście syn koleżanki niezadowolony- w nic topowego nie może za bardzo pograć.
1. Czy jesteście w stanie mi co nieco powiedzieć o tych podzespołach, ze szczególnym uwzględnieniem tego zasilacza- bo kurde jakieś niepochlebne rzeczy o nim na paru forach przeczytałem (specjalnie pogrubiłem jego oznaczenie).
2. Czy moglibyście zaproponować ewentualną wymianę części sprzętu- w miarę niedużym kosztem, tak aby zwiększyć wydajność kompa, aby ogarniał chociaż w na średnich detalach w najnowszych grach (monitor chyba 19 cali)

3. Kolejna kwestia- ale odnośnie mojego kompa- mam zasilacz XFX 550W. Chciałbym go wymienić na taki z odłączanymi kablami (modularny?). Proszę o propozycję czegoś w miarę dobrego- odłączane zbędne kable to dla mnie absolutny mus. Mój komp:
Płyta główna: ASRock P67 PRO3 (B3)
Procek: i5 2500K podkręcony na 4,5 GHz
Chłodzenie na procek: SilentiumPC Grandis
Ram: G.Skill Ripjaws 8 GB 2133 MHz
Grafika: MSI GTX 970 Gaming 4G podkręcona (rdzeń 1284 MHz, boost 1423 MHz oraz pamięć 1938 MHz)
Zasilacz: XFX Core 550W
Dyski:
SSD BX100 250 GB
WD Blue 7200 rpm 1TB
Seagate Green 5400 rpm 1,5 TB (zastanawiam się czy nie sprzedać)
Obudowa Zalman Z3 Plus White

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Chcesz taką uczciwą opinię co do tych części?
To jedziemy:
Procesor byłby niezły (ale nie wybitny, nieco powyżej przeciętnej) w roku 2011. To jest martwa podstawka na która AMD nic nie wydaje nowego od wielu już lat.
Płyta główna za 400 zł do niego... auć! I jeszcze sobie chłodzenie jakieś walnął za 78 zł, a to ci paradne. Kręć tego dwurdzeniowca do oporu, jak się baaaaaardzo postarasz i wyciśniesz 4.7 GHz to dogonisz i3 4150. Wow...

Odrobinę drożej można byłoby mieć np. Core i5 4460 + jakiś Asus H81M-K. Taniej i wydajniej (i to znacząco bo miejscami o 50%) i3 4150 + Asus H81M-K albo nawet coś na B85.
http://pclab.pl/art57691-6.html

GPU... to staroć. Powiem tak - Core i5 5675C ma szybszy zintegrowany układ grafiki. DUŻO szybszy. Ba, nawet APU AMD typu A8-7600/A10-7800 są szybsze i to znacząco. Nie ma co się zresztą dziwić - to jest GeForce 5xx. A potem były 6xx. 7xx. I 9xx. Sprzęt sprzed 4 generacji. Nie spełniasz nawet minimalnych wymagań nowych tytułów na czymś takim.

RAM''y i dysk są okej, cud, widać informatyka chwyciło sumienie. Zasilacz prawdę mówiąc nie jest zły.
To nie jest kwestia przepłacenia samego w sobie, to co zostało tam wciśnięte to paskudne leżaki magazynowe zalegające dosłownie od lat.


Jak zwiększyć jego wydajność - sprzedać to wszystko w cholerę. Jeśli taka opcja w grę nie wchodzi - priorytetem absolutnym jest GPU. FX-4300 to kawał przestarzałego szajsu ale płyta główna jest paradoksalnie dobrej jakości, da się toto może nawet podkręcić (choć chłodzenie za 78 zł może być gorsze niż boxowe). Rozsądek podpowiada więc wpaść do koleżanki, spróbować zrobić na CPU przynajmniej te 4.1-4.-3 GHz.
A potem zmienić GPU. Absolutnym maksem byłby GTX960/R9 380 ale drogie toto (fakt że jakieś 3x szybsze i ma 2-3x więcej RAM''u). Wtedy nawet rzeczywiście można myśleć o uruchamianiu najnowszych gier, Wiedźmin 3 i AC:Unity nawet będą chodzić w miarę płynnie w nisko-średnich. Taniej - GTX750Ti. Tutaj różnice są mniejsze choć nadal wyraźne.

Zaś co do zasilacza - przeciętniak ale widywałem gorsze. W praktyce mimo nalepki 500W bliżej mu do 400W... tym niemniej do mało wymagającego sprzętu starczy. Byleby trzymać go z dala od 770tek, 290tek, 280X, 780tek i czterordzeniowych CPU.

Co do twojego własnego PC-ta - Corsair RM albo CS są fajne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2015 o 13:46, ziptofaf napisał:

> Z góry dzięki. Pozdrawiam

Masz wymagania z kategorii "niemożliwe do spełnienia".
Najtaniej jak się da żeby spełnić wymagania Wiedźmina 3 a całość nadawała się do pracy:
http://www.morele.net/inventory/info/cYi12G/
(jeśli podasz kod promocyjny W3FHN58JFW to montaż masz w tym sklepie za złotówkę a nie
70).

I teraz dlaczego takie części.
Priorytetem były wymagania Wiedźmina 3:
http://pclab.pl/art63116-7.html
Core i3 4170 zasadniczo wystarcza nawet do Ultra a jednocześnie zejście do Pentiuma G
drastycznie zmniejsza ilość klatek.

GTX660 jest za drogi a przy tym nieopłacalny. GTX 750Ti nie radzi sobie w tym tytule
lepiej od R7 260X mimo wyższej ceny a podobny kosztowo 750 jest po prostu wolniejszy.
750Ti byłby ciekawym wyborem ogółem z uwagi na niskie TDP i ogółem nieco wyższą wydajność
w wielu innych tytułach ale cóż, jest po prostu za drogi. Zaś GTX650/GT740, co zresztą
sam możesz zobaczyć na wykresach do grania nie nadaje się wcale.


Do obliczeń R7 260X oferuje wyższą wydajność od produktów Nvidii - lepsze wsparcie dla
DX12, OpenCL2. Do zastosowań projektowych typu Solidworks/Autocad to akurat tak Radeony
jak i GeForce to szajs straszliwy więc nie ma różnicy co wybierzesz. Jakbyś chciał kartę
do takich celów to się wybiera FirePro albo QuadroFX - oferują kilkukrotnie wyższą wydajność
oraz znacznie wyższą jakość generowanego obrazu od kart cywilnych. Ale kosztują dużo.
Aka od 800 do 15000 zł.

Reszta części wybrana tak żeby się do czegoś nadawała - 8GB sensownego RAM''u w jednej
kostce (są tylko 2 sloty więc potencjalnie masz możliwość rozbudowy do 16GB), dobry markowy
zasilacz, 500GB HDD (dopłata 20 zł = 1TB), 22" monitor ze złączem DVI-D. Całkiem estetyczna
obudowa microATX (ma filtry przeciwkurzowe, gumowane nóżki itd, to nie jest jakaś tandeta).


Ale niestety, taniej się po prostu nie da. Można teoretycznie zejść do poziomu Pentium
G3420 + R7 250X (iwtedy rzeczywiście cena spadnie do okolic 2000 zł) ale zmasakrujesz
tym sobie wydajność.

Jakby cię interesowało porównanie z laptopami - PC-towy Core i3 jest porównywalny z laptopowymi
Core i7 z serii U bądź Core i5 od 4210H. R7 260X zaś leży gdzieś pomiędzy GTX850M a 860M
(bliżej tego drugiego). Czyli ogółem ten PC wydajnościowo odpowiada notebookom za jakieś
3300 zł (oferując przy tym chociażby 22" ekran zamiast 15.6" więc komfort jest odpowiednio
wyższy).

Co do systemu - jeśli był kupowany osobno w wersji BOX to może być. W przeciwnym razie
nawet go nie zdołasz aktywować a nawet jeśli to byłoby to piractwo. Na tymczasem możesz
spróbować sztuczki - zainstalować wersję Technical Preview Windowsa 10 (jeszcze jest
darmowa) i kiedy upłynie możliwość korzystania z Bety to spróbuj ją aktywować tym kluczem
do Windowsa 7. Nie wiem czy się uda ani czy będzie to w pełni legalne ale jest szansa
na to że zadziała.
Gdybyś miał 8.1 to byłoby prościej, tam nawet wersja OEM może być przenoszona do innego
komputera i nie jest w żaden sposób przypisana do sprzętu. Ale z Siódemką to tylko BOX
ma tak fajnie. A i to tylko wtedy jeśli miałeś wersję 64-bitową, na 32 Wiedźmin nawet
nie ruszy.



Chciałbym jeszcze spytać czy jest możliwość jeszcze do tego zestawu dołożyć jakąś kartę wi fi czy coś takiego. Komputer będę przenosił z jednego mieszkania do drugiego więc potrzebne mi i wi fi i wejście na kabel sieciowy. Nie znam się na tym. Mam UPC 120Mb/s
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za Twoje zdanie- bardzo sobie je cenię. Ogółem tak myślałem, że to stary sprzęt, ale nie myślałem, że jest aż taka makabra. Nie myślałem, że ten domorosły informatyk mógł być aż taki wredny. Nie dość, że wcisnął słaby sprzęt, to jeszcze im nawkrecał, że super wydajny, fajny i do topowych gier. No i jeszcze ich policzył odpowiednio. Tym bardziej, że to jakiś tam znajomy mojej koleżanki (ojciec kolegi z klasy jej syna). Wydawałoby się, że znajomy- głupio mu będzie zrobić kogoś w wała- a tu proszę. Przekażę koleżance tę nowinę- pewnie się wkurzy, ale chyba wątpliwe, że gościa w jakiś sposób ruszy.

Dnia 17.06.2015 o 11:27, ziptofaf napisał:


Co do twojego własnego PC-ta - Corsair RM albo CS są fajne.

A jakieś tańsze rozwiązanie- tak do 300 zł. W sumie nie wiem czy kupować już na przyszłość, czy raczej skupić się w okolicy 500-550W. Na morele widziałem coś takiego:
http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cx-series-500w-atx-modular-80-plus-bronze-cp-9020059-eu-541726/
http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2015 o 11:44, spilor napisał:

Chciałbym jeszcze spytać czy jest możliwość jeszcze do tego zestawu dołożyć jakąś kartę
wi fi czy coś takiego. Komputer będę przenosił z jednego mieszkania do drugiego więc
potrzebne mi i wi fi i wejście na kabel sieciowy. Nie znam się na tym. Mam UPC 120Mb/s
Pozdrawiam


Jak masz UPC 120 Mb/s to tego przez zwykłe i najpopularniejsze wifi (802.11n) nie przepchniesz - te bowiem ma "na papierze" 150 mbps a w praktyce koło 30 (zakładając dystans 8 metrów przez ścianę). Więc radziłbym szerokim łukiem omijać najzwyklejsze karty wifi za 50-60 zł bo zmasakruje ci to prędkość łącza.

Musiałbyś mieć router + kartę wifi pracującą w najnowszym standardzie 802.11ac. Wtedy taka prędkość nie jest już problemem - dobre routery pod 802.11ac osiągają bowiem realne wyniki w okolicach 200-450 mbps.

Przykładowe karty sieciowe pod 802.11ac (działają też ze starszymi standardami) możemy podzielić na zewnętrzne (działające po zwykłym złączu USB) jak i wewnętrzne (do złącza PCI-E na płycie głównej).
Modele zewnętrzne które mogę polecić:

Archer T4U
Asus USB AC-56
Budżetowo niezły jest jeszcze
Archer T2UH

Wewnętrzne:
EdiMax EW-7822PIC
Asus PCE-AC56

Potrzebujesz jeszcze routera który będzie ci nadawać w tym standardzie. Samemu używam Archer C5 i sobie chwalę - realne prędkości są wysokie (to ma 3 anteny zewnętrzne i 3 wewnętrzne), jest też kilka bajerów w oprogramowaniu (np. możliwość współdzielenia drukarki przez kilka komputerów czy podłączenie dysku/pendrive''a do routera który staje się wówczas widoczny, fajne do dzielenia się materiałami między PC-tami). Oczywiście - on jednocześnie nadaje tak w 802.11ac (do którego obsługi wymagana jest nowoczesna karta sieciowa) jak i 802.11n - czyli w sam raz dla wszelkiej maści smartfonów, notebooków itd.

Jeśli masz obecnie jakiś router wifi działający w 802.11n to proponowałbym włączyć speedtest.net i zobaczyć jakie masz rzeczywiste prędkości przez sieć bezprzewodową. A następnie podłączyć komputer z routerem/modemem kabelkiem i powtórzyć test. Różnice przy 120 mb łączu mogą być naprawdę spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wprawdze dopiero dwa tygodnie posiadam Thermaltake (wersje 730W, byla promocja i byla ona drozsza tylko o 60zl od 530W..), ale polecam. Fajnie wykonane kable, dlugie, wentylator cichy. Zadnych problemow przez te dwa tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2015 o 12:11, ruden napisał:

Dzięki wielkie za Twoje zdanie- bardzo sobie je cenię. Ogółem tak myślałem, że to stary
sprzęt, ale nie myślałem, że jest aż taka makabra.
Nie myślałem, że ten domorosły informatyk mógł być aż taki wredny.

To nie zawsze kwestia bycia wrednym - znam wielu programistów z naprawdę nielichym stażem którzy na sprzęcie się za dobrze nie znają, ich tam nieszczególnie obchodzi co mają za bebechy byle to szybko chodziło.
Tylko że nie każdy informatyk się chętnie do takiej niewiedzy przyzna. Ot, tutaj trzeba po prostu trochę regularnie czytać żeby być na bieżąco. Choć faktem jest że sam wybór części tutaj zakrawa bardziej o świadome działanie niż o niewiedzę.

Dnia 17.06.2015 o 12:11, ruden napisał:


Corsaira CX600M to sam mam w obecnym PC-cie, jest całkiem fajny (i w sumie kosztuje coś w okolicach 299-320 zł). Z dwoma ale:
- to nie jest pełnoprawny modularny zasilacz. Jest częściowo modularny, kilku wiązek nie ruszysz.
- 80Plus Bronze i jakość napięć stawiają ten zasilacz w typowym mid-endzie. Nie jest to ruski szajs z biedronki ale też nie jest niczym niezwykłym. Jakichś Fury X czy 980Ti już bym do takiego nie wstawiał :P
Dopłata do serii RM sprawia już że dostajesz produkt półpasywny - poniżej 300W po prostu nie włącza mu się wentylator, poza tym jest to model w pełni modularny. Do tego ma więcej filtrów, nieco wyższą realną oferowaną moc i wyższa sprawność.

Raczej unikałbym sprzętu o niższej mocy niż twój obecny - pobór mocy PC-tów zasadniczo nie spada. Ostatnimi czasy też nie rośnie ale zawsze warto mieć pewien zapas, poza tym nie ma co mordować zasilacza katując go 80% obciążeniem gdy tylko włączysz grę - tym lepszym co prawda to nie szkodzi ale samemu jestem zwolennikiem modeli 600W gdy budujesz nowoczesnego PC-ta który ma być poddawany rozbudowie - w końcu jest to wówczas zakup na dosłownie 5-10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będę zamawiał swój zestaw na dniach, ale zaczęła mnie zastanawiać jeszcze jedna sprawa. Ile czasu mniej więcej minie, zanim i5 4690k nie będzie dawał rady w nowych tytułach i będę musiał go zacząć kręcić? Pytam, bo pieniędzy na nowe chłodzenie jakoś super szybko nie zdobędę, a mogę po prostu wymienić GPU z MSI na Zotaca i dokupić cooler od razu. Widziałem jednak testy GTXów 970 i Zotac wypada dość blado w porównaniu do innych modeli, a MSI w wersji Gaming 100ME jest chyba dobry pod każdym względem (oprócz ceny ^^). Co proponujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Co do CPU - zależnie od tego kiedy pojawią się gry pod DX12 - im szybciej, tym wolniej twój procesor stanie się przeterminowany. Tym niemniej - teoretycznie są gry w których widać różnice między zwykłym a podkręconym 4690K + GTX 970. Zazwyczaj jednak są niskie, nawet w najnowszych produkcjach typu Unity - i5-4690K po OC do 4.5 GHz robi 74.6 fps. Niepodkręcony? 73.4:
http://pclab.pl/art59163-15.html

Dopiero dołożenie "wincej rdzeniuf" daje jakiś dalszy wzrost. Tym niemniej - procesor tej klasy raczej nigdy nie będzie ograniczać GTX 970. Ta karta nie jest aż tak potwornie mocna. To nie GTX980Ti/Fury X żebyś musiał kręcić do 5 GHz albo najlepiej kupował i7-5820K by móc je w pełni wykorzystać.
Będą gry w których OC da ci 10-15% wzrost wydajności, będą też takie gdzie nie da żadnego. Tak czy siak jednak - nie będą to wyraźne różnice. Mogłyby być gdybyś zamiast 970tki miał R9 290 - ten z natury żąda mocniejszego CPU i tutaj megaherce dają więcej. Albo gdybyś chciał 980/Ti/Fury - te karty już będą wymagać mocnego sprzętu i i5tka może je ograniczać.

Zaś co do GPU - zdefiniuj "blado". Bo różnica rzędu 1-3% jest pomijalna (a przynajmniej ja mam problemy z rozróżnieniem 50 a 51 klatek na sekundę, nawet z Frapsem) a pewnie taka właśnie jest. A przynajmniej tyle mi wynika z recenzji:
http://pclab.pl/art59688-16.html

Lepiej już zrobisz porównując niereferencyjne karty po temperaturze/głośności - będzie to bardziej odczuwalna różnica niż klatki na sekundę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wszystko. Strasznie mnie robi ten Fury X. I jaki on jest mały! Ech, ale 3000zł to prawie tyle ile dałem rok temu za całego kompa bez grafy :) Ale jakby takiego potwora kupić to miałbym spokój na... no właśnie na ile? 3-4 lata?

Od czasu kupna cudownego GTX 750Ti zakochałem się w ciszy i wykosztowując się na nową grafę chciałbym tejże ciszy zaznać również podczas mocnego grania :)

EDIT: I mógłbyś mi wytłumaczyć sens tejże karty: http://www.asus.com/pl/Graphics_Cards/STRIXGTX750TIDC2OC4GD5/

750Ti z 4GB pamięci. Kosztuje tyle, co GTX 960. Jest w tym jakiś sens? Żeby to jeszcze było low-profile...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Jeszcze pytanie- to z tego Corsaira RM polecałbyś brać 650W czy 750W?
Widziałem 650W w cenie 485 zł w Proline.pl lub 489 zł w Morele
750W w cenie ok 568 zł w Morele.net

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/../
750 to już przesada i raczej bym nie dopłacał, to jest do konfiguracji z dwoma kartami graficznymi. 650 jest więcej niż wystarczająca.

Możesz też zerknąć na produkty konkurencji, może będą nieco tańsze (a jakościowo są równe):
Fractal Design Edison M 650W (częściowo modularny - niemodularna jest wiązka która i tak jest ci potrzebna bo idzie do zasilania płyty głównej)
Fractal Design Newton R3 600 - jeszcze wyższa sprawność niż Corsairy (80Plus Platinum), tak samo modularny jak ten wyżej.
Antec Edge Gold (650/750) - też naprawdę wysokiej klasy sprzęt. Antec to uznana marka, 5 lat gwarancji, bardzo ciche wentylatory, gumowe wykończenia żeby wyeliminować JAKIEKOLWIEK drgania.
Be-Quiet Straight Power 10 - zasilacze niemieckiej firmy, w pełni modularne. Ponownie 80Plus Gold. Cichy i wytrzymały.

Każdy z nich wyżej wymienionych produktów to jest już klasa wyższa. Kupujesz taki raz i masz spokój na najbliższe 5-10 lat (wszystkie zresztą mają 5 lat gwarancji). Cenowo są nieco droższe niż te 300 zł (ale żaden nie powinien przekroczyć 490), w zamian jednak masz 2-3x dłuższą gwarancję i w zasadzie niezniszczalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2015 o 13:28, ziptofaf napisał:

Lepiej już zrobisz porównując niereferencyjne karty po temperaturze/głośności - będzie
to bardziej odczuwalna różnica niż klatki na sekundę.


Właśnie o te parametry mi chodziło. Jako głośność jeszcze aż tak mi nie przeszkadza (nie zmienia to faktu, że oczywiście lepiej jak jest ciszej ^^) to temperatura już chyba ma praktyczny wpływ np na OC. Widziałem testy, gdzie MSI wypadało pod tym względem bardzo dobrze w porównaniu z Zotac. No i Zotac nie dają backplate''a, a wolałbym nie mieć wygiętej karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2015 o 14:01, KannX napisał:

Przeczytałem wszystko. Strasznie mnie robi ten Fury X. I jaki on jest mały! Ech, ale
3000zł to prawie tyle ile dałem rok temu za całego kompa bez grafy :) Ale jakby takiego
potwora kupić to miałbym spokój na... no właśnie na ile? 3-4 lata?

Potencjalnie na dłużej - GTX980 jest już układem który miażdży konsolowe GPU. Więc masz już spokój z wszystkimi konwersjami jakie się pojawią, osiągniesz przynajmniej tą samą jakość obrazu. Nawet jeśli spartolą optymalizację to będzie do dyspozycji już DirectX12 więc prościej by CPU mogło wytrzymać. Różnice między generacjami nie są już aż tak olbrzymie jak wcześniej, GPU za 2000 zł spada do 1200, potem w kolejnej generacji do 800. A na PS5/Xbox Three się jeszcze nawet nie zapowiada.

Dnia 17.06.2015 o 14:01, KannX napisał:

Od czasu kupna cudownego GTX 750Ti zakochałem się w ciszy i wykosztowując się na nową
grafę chciałbym tejże ciszy zaznać również podczas mocnego grania :)


Cóż, technicznie rzecz biorąc - do każdego bardziej popularnego układu graficznego można za jakieś 200-300 zł dostać blok wodny. Nadal potrzebujesz całej reszty oczywiście ale w większości są to wydatki jednorazowe, poza tym można to potem podłączyć np. również do CPU.

W swoim czasie się w to bawiłem ale ostatecznie uznałem że po pierwsze - są tańsze sposoby na wygłuszenie PC-ta. Po drugie zaś - nie byłem aż takim fanem podkręcania. Rozwiązanie problemu #1 jest zaskakująco proste zresztą: Fractal Design Define R5. Maty wygłuszające z każdej strony, ponad 12 kg stali, ciche i ledwo słyszalne wentylatory. Nie sprawi to ogółem że fabrycznie chłodzony R9 290 zrobi się cichy (bo on wyje jak helikopter) ale już jakiś dobrze chłodzony GTX970/980 będzie ledwo słyszalny.

Fabryczne wodne chłodzenie w Fury X ogółem jest naprawdę fajnym rozwiązaniem bo normalnie za taki bajer dopłacasz 500 zł ale nie oznacza to że jest niezastąpione. I nadal musimy jeszcze zaczekać na jego pierwsze recenzje. AMD bardzo ostrożnie wybiera dla nas benchmarki i kart jeszcze nie rozesłało chyba nikomu, na razie się tylko pochwalili płynnością w Far Cry 4 w 4k ( http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/blind/2015/06/radeonr9spec/radeonwydajnosc.jpg). Co niestety mi dużo nie mówi jak nie pokazali gdzie konkretnie w grze ten test się odbył.

Dnia 17.06.2015 o 14:01, KannX napisał:

750Ti z 4GB pamięci. Kosztuje tyle, co GTX 960. Jest w tym jakiś sens? Żeby to jeszcze
było low-profile...

Nie ma żadnego sensu, takie polowanie na jelenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2015 o 17:11, ziptofaf napisał:

> 750Ti z 4GB pamięci. Kosztuje tyle, co GTX 960. Jest w tym jakiś sens? Żeby to jeszcze

> było low-profile...
Nie ma żadnego sensu, takie polowanie na jelenie.


Zastanawia mnie u Asusa polityka tworzenia niektórych sprzętów. Najpierw w pełni autorski Asus MARS (2x GTX 760 na jednym PCB, działa jak SLI), a teraz to ''cudo''. Koszta aby coś takiego zaprojektować i wdrożyć do produkcji są spore, a chętnych na takie wynalazki znajduje się niewielu. Nie żebym się śmiał z takich konstrukcji. Ogólnie to respekt dla Asusa i bardzo mi się ten ostatni MARS podobał i był dopracowany technicznie, no ale mimo wszystko to bez sensu :)

EDIT: Jak tak patrzę, to wcześniej były jeszcze 2 albo i 3 inne MARSy. Szalony ten Asus ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

To zazwyczaj nie tak - tego rodzaju dziwne rozwiązania które na oko nie przynoszą zysku często są pozostałościami po innych projektach. Np. jakiegoś rodzaju zintegrowane PC-ty w których bardzo liczy się miejsce w obudowie, trzeba przygotować nietypowych rozmiarów układ graficzny, ma to działać w jakiejś bardziej konkretnej rozdzielczości więc dokłada się RAMu/VRAMu. W działach R&D czasem powstają też tzw. "super prototype" - finalna wersja produktu udostępniona użytkownikowi jest od niego znacząco gorsza. Bardziej opłaca się sprzedać nadmiar powstałych produktów które są nieco nienormalne aniżeli je utylizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[...]

To ciekawe, dzięki.

Hehe, wpisałem z rozpędu ATI Fury zamiast AMD i mi Fury MAXX wyskoczył :) Stare dzieje, nostalgicznie się zrobiło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się