moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

...albo coraz mniej. :) Wychodzi gra, reklamuje sie ja jak mozna. Sprzedaje sie 5 mln kopii. W przeciagu 2-3 lat zeszlo kolejne 2-3. Dalej 2-3 zostaly i co z nimi zrobic? Nie wspominajac o tym, ze byle sredniak nigdy nie sprzeda sie w takich liczbach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wskoczyć z czterema kopytami w miejsce Wojmana. Krótko mówiąc - jak najbardziej, piraci za sam fakt egzystencji dostają po łapach banem, a jeśli coś pozostało bez reakcji, to najzwyczajniej w świecie to przeoczono. Przykłady masz wszędzie. Wystarczy wysłać formularz (o ile wyrocznia w Delfach tym razem pozwoli mu zadziałać), bo moderatorzy wszędzie być nie mogą.
Przynajmniej tak się sprawy mają jak długo tutaj siedzę, a podejrzewam że było tak i na starym cdp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2009 o 23:01, Shlafrok napisał:

Przynajmniej tak się sprawy mają jak długo tutaj siedzę, a podejrzewam że było tak i
na starym cdp.

To widać niedokładnie przeglądasz choćby ten temat...
Wiele osób przyznawało się do tego, że kiedyś mieli piraty, ale się już ich wyzbyli itd. - błądzić jest rzeczą ludzką :P, poza tym część osób pamięta, jak piraty można było legalnie kupić w legalnie działających sklepach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2009 o 23:18, kordzio1 napisał:

To widać niedokładnie przeglądasz choćby ten temat...


Nie. Albo tak, a nawet więcej. Umknęło mi najważniejsze "w przeszlosci", więc sens całego postu od razu się posypał. Mea culpa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko. Ściągnięcie z internetu jakieś gry, jak się posiada oryginalny klucz do gry z legalnego źródła to jest coś złego, karalnego i takie tam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2009 o 15:10, Heralf napisał:

Czy ściągnięcie spolszczenia do gry którą kupiłem w Anglii jest legalne?


Wszystko tutaj, przynajmniej moim zdaniem, od kilku czynników:
1) Oficjalność spolszczenia - jeżeli jest to oficjalne, wykonane przez polskiego dystrybutora, to prawie na 100% będzie legalne.
2) Jeżeli tłumaczenie ingeruje w kod gry - na 100% nielegalne.
3) Co pisze EULA? Jeżeli można wykonywać i używać tłumaczenia z innego źródła niż oficjalne, to też będzie to legalne.
4) Jest jeszcze taki paragraf z artykułu 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
"4. Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:
...
2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;
". Tutaj kwestia zależy od tego, co jest ważniejsze - EULA czy ustawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.12.2009 o 20:55, Albii napisał:

Takie pytanko. Ściągnięcie z internetu jakieś gry, jak się posiada oryginalny klucz do
gry z legalnego źródła to jest coś złego, karalnego i takie tam ?


Najprościej: sprawdzić w EULI albo napisać do dystrybutora. Problem z tym drugim jest tylko taki, że na pewno będą chcieli dowodu zakupu, by móc wymienić nośnik na nowy. Sprawa niestety nie jest taka łatwa i prosta do określenia, bo co gramowicz to będzie inne zdanie. Moim zdaniem nie powinno to mieć wpływu, bo najważniejszy element, czyli oryginalne pudełku z wydrukowanym numerem masz. Gorzej jeżeli gra będzie wymagać płyty w napędzie, by sprawdzić oryginalność. Tak jak napisałem - najlepiej zapytaj dystrybutora danej gry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 09:09, byverter napisał:

Mam uszkodzoną płytę Prince of Persia. Czy jak ściągnę pirata i wpisze CDkeya z oryginału
to będzie to legalne?


CDKey jest przypisany do konkretnej wersji gry, więc jeśli płytka z grą nadaje się tylko do wyrzucenia to sam kod już ci się na nic nie przyda....a pirat to pirat. Czyli nielegalny. Ale o ile wiem to istnieje możliwość zrobienia kopii zapasowej gry (czyli po prostu kopiujesz ją na inną płytę DvD) w celu zabezpieczenia się przed utratą danych. Tzn orginał padł to używasz kopii bezpieczeństwa. Ale jeśli ją komuś pożyczysz, albo sprzedasz to już jest nielegalne.

A i jeśli to aktualne to dołączam się do pytania kuba9876543210 skierowane do Wojmana a tyczące się tego czy samo przyznawanie się do piractwa może być karane banem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 11:05, Piterixos napisał:

A i jeśli to aktualne to dołączam się do pytania kuba9876543210 skierowane do
Wojmana a tyczące się tego czy samo przyznawanie się do piractwa może być karane
banem?

Owszem, może. Ale nie musi. Masz to ładnie zapisane w regulaminie. Moderatorzy dobrze wiedzą, kogo ukarać, a komu darować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>. Ale jeśli ją komuś pożyczysz, albo sprzedasz to już

Dnia 22.12.2009 o 11:05, Piterixos napisał:

jest nielegalne.


Jakiekolwiek udostepnianie jest nielegalne, to wiadomo na 100%, ale o ile sie nie myle, byl chyba jakis artykul mowiacy, ze w gronie rodziny i najblizszych mozna sie wymieniac bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 13:00, kuba9876543210 napisał:

>. Ale jeśli ją komuś pożyczysz, albo sprzedasz to już
> jest nielegalne.

Jakiekolwiek udostepnianie jest nielegalne, to wiadomo na 100%, ale o ile sie nie
myle, byl chyba jakis artykul mowiacy, ze w gronie rodziny i najblizszych mozna sie wymieniac
bez ponoszenia konsekwencji prawnych.


Eeee no to ja do żadnych artykułów nie patrzyłem tylko się wszystkiego z tond dowiedziałem a że wszystko brzmiało sensownie to i prawdziwe musiało być.

Hellmut . No to teraz wszystko jasne:) Ale np. Gdybym załóżmy powiedział że piracę, albo że mam piraty (np kupione)to czy bym za to dostał bana? (oczywiście mam same orginałki jakby coś)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 13:44, Piterixos napisał:

No to teraz wszystko jasne:) Ale np. Gdybym załóżmy powiedział że piracę,
albo że mam piraty (np kupione)to czy bym za to dostał bana? (oczywiście mam same orginałki
jakby coś)


Wiem, ze nie bylo to skierowane pytanie do mnie, ;)) ale wydaje mi sie, ze zalezaloby to od kontekstu; kazdy ma tam jakies grzeszki, nawet moderatorzy, w koncu kiedys w Polsce byly tylko piraty ... Najgorzej oczywiscie jest jesli kupujesz piraty, bo w ten sposob wpsierasz piractwo i stajesz sie... paserem (placisz zlodziejom) :)
Ale dzis na szczescie gry nie kosztuja tyle co jeszcze kilka lat temu (np. 8-10 lat temu, kiedy cena premierowki na PC rzedu 160zl byla normalna), wiec nie widze powodu, zeby piracic. No i na allegro mozna dorwac uzywane gierki w dobrym stanie kilkakrotnie taniej niz w sklepie - sam tak kupuje, albo czekam az gra laduje w tanszej serii :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 13:44, Piterixos napisał:

Hellmut . No to teraz wszystko jasne:) Ale np. Gdybym załóżmy powiedział że piracę,
albo że mam piraty (np kupione)to czy bym za to dostał bana? (oczywiście mam same orginałki
jakby coś)

Naprawdę dużo zależy od kontekstu i konkretnej sytuacji. Każda sprawa jest do indywidualnego rozpatrzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2009 o 13:58, Hellmut napisał:

Naprawdę dużo zależy od kontekstu i konkretnej sytuacji. Każda sprawa jest do indywidualnego
rozpatrzenia.


No to dobra załóżmy że piszę zwyczajnie posta w tym temacie, w którym piszę tylko że piracę gry. Od tak po prostu. Bez żadnych dodatkowych informacji i bez niczego innego tylko treść "piracę gry". I jak by to zostało przez moderatora potraktowane? (wiem, wiem, jestem trochę natrętny, ale cóż na to poradzę.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.12.2009 o 14:47, Ray napisał:

Aleś ty upierdliwy. Dlaczego chcesz to wiedzieć? Coś kręcisz ... może masz coś na sumieniu?
;)

Nie mam nic na sumieniu tylko po prostu jestem ciekawski:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się