Zaloguj się, aby obserwować  
Mars

Tworzenie gier

99 postów w tym temacie

Kiedyś bawiłam się w "the Games Factory i zrobiłem kilka gierek (np. jakaś platformówka, Tetris). Raz też napisałem kółko i krzyżyk w C++ i to całe moje doświadczenie w dziedzinie tworzenia gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale niechcący mi się tak zrobiło. Postaram się już więcej tak nie robić, ale jednak post był na temat tego wątka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh wydaje mi się że sterowanie zostawili sobie na noc przed wysłaniem gry do tłoczni, a że już robili wtedy pijacką popijawę z okazji ukończenia produkcji to wyszło jak wyszło. Wiadomo, po pijaku człowiek dziwne rzeczy robi. :D Sory za taki offtop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się nie zastanawiałem na tym zeby tworzyć gierki..Ale trzeba w zyciu spróbować nawet tego;d.
Chciałbym spróbować choć raz... CZy mogli byście mi podać jakieś linki z tymi właśnie programami..??.PLZ:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. RPG Maker www.rpgmaker.pwii.pl/
2. GF -www.kosa.net.pl/~romanx/tgfmmf.html -nie wiem czy dobry link ale tam jest chyba pl:
Jak przypomne sobie więcej to napisze:)))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wiecie, rozśmieszają mnie ludzie, ktrórzy piszą do gazet o grach i proszą, aby zamieścić kącik o programowaniu i tworzeniu gier. Co prawda niewielu ostatnio jest takich, ale kiedyś świadomość, jak wygląda tworzenie gier, była znacznie mniejsza. W kążdym razie nie da się nauczyć programowania od podstaw z gazety, a już na pewno nie z jakiegoś małego kącika w miesięczniku. Kiedyś w KS Ekspercie był taki kurs, jednak ogólnie rzecz biorąc strasznie wolno szła nauka. Osobiście przeczytałem Symfonię C++ Standard i Pasję C++ obie Jerzego Grębosza, razem jakieś prawie dwa tysiące stron, ale to samo w sobie pozwala jedynie na tworzenie programów pod DOS. Znajomość języka to nie wszystko, potrzebna jest również znajomość bibliotek, takich jak OpenGL lub DirectX oraz oczywiście warto wiedzieć o programowaniu aplikacji okienkowych (choć tutaj nie jest hańbą użycie generatora). Dopiero wtedy możemy stworzyć grę...

Dodam także, że nie należy się zrażać do prawdziwego programowania, to naprawdę fajne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eh rozumiem ze w gotowych programach "gry" sie robi łatwiej, ale nic nie daje takiej satysfakcji jak napisanie czegos samemu. Najlepsze jest to ze cale oprogramowanie lezy za free na necie. Osobiscie polecam devcpp+hge. jak ktos zna c++ moze blyskawicznie robic proste gry w 2d. do 3d juz trzeba jakis silnik 3D np ogre. Plus tego wszystkiego jest taki ze jedynym ograniczeniem jest czas i umiejetnosci.
Co do zabawy w tworzenie gier - kiedys na zaliczenie z grafiki komputerowej popelnilem male wyscigi- trzeba bylo zaprezentowac kilka efektow - alphablending pokazalem na przykladzi plam krwi przejechanych przechodniow. dobrze ze cwiczeniowiec mial poczucie humoru :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 19:47, PsychoMan napisał:

Stworzenie gry takiej jak gothic wcale nie wymaga mnostwa ludzi i pieniędzy. Pierwszą część
stworzyło około 20 ludzi, z ktorych większość nie miała 18 lat, a robili tę grę na kompach
jakie w tamtym czasie były standardem w Niemczech :D Tak więc jak widać wystarczy dobry pomysł
i sporo samozaparcia, żeby stworzyć jedna znajciekawszych gier wszechczasow.


No tu sie troszke niezgodze. Po pierwsze watpie zeby nie mieli 18 lat, ale to mniej istotne. Co bardziej rzuca sie na oczy, to to, ze nie wspomniales jak dlugo robili ta gre. Przyznam, ze nie wiem sam, ale zakladam ze jakies 2,5 roku. Teraz sobie policz ile kosztuja pensje dla 20 ludzi przez 2,5 roku, do tego rachunek za prad, pensje dla ksiegowych i sprzataczek, czynsz itp.
Jak zatem widac potrzeba sporo ludzi (no mowim zdaniem 20 to juz spora grupka) i duuuuuzo kasy :)

-----
PS. Chyba lepiej niz od nowa tworzyc gre to lepiej skorzystac na poiczatku z edytorow w NWN czy Oblivionie i dopiero pozniej brac sie za cos ambitnijeszego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem totalnym nowicjuszem w tworzeniu gier. Tworzę w GM. I mam problem. Otóż nie umiem tam stworzyć ściany ze sprita którego stworzyłem. Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Informacje z recenzji Githica II w KŚG numer 6/03
Cytuję:
Kiedy niemiecka firma Piranha Bytes zaczynała pracę nad pierwszą częścią Gothika, niektorzy jego autorzy byli jeszcze nastolatkami. Dzisiaj (tzn. w w 2003 roku przyp PsychoMan :))średnia wieku pracownikow wynosi nieco ponad 20 lat. Ci młodzi ludzie stworzyli Gothika na zwyczajnym sprzęcie. Gra powstała na typowych, wcale nie najszybszych pecetach. Przeważały Athlony firmy AMD o prędkości od 1 do 1,5 GHz wyposażone w 256 do 1GB pamięci RAM i akceleratory GeForce.
Gothic okazał się piękny i porywający - jak widać sukcesy w branży gier nie są zarezerwowane tylko dla wielkich firm dysponujących milionami dolarow.

Gothic to przykład tego że teraz tez można zrobić gę w garażowych warunkach ala lata `80 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2006 o 16:50, PsychoMan napisał:

Informacje z recenzji Githica II w KŚG numer 6/03
Cytuję:
Kiedy niemiecka firma Piranha Bytes zaczynała pracę nad pierwszą częścią Gothika, niektorzy
jego autorzy byli jeszcze nastolatkami. Dzisiaj (tzn. w w 2003 roku przyp PsychoMan :))średnia
wieku pracownikow wynosi nieco ponad 20 lat. Ci młodzi ludzie stworzyli Gothika na zwyczajnym
sprzęcie. Gra powstała na typowych, wcale nie najszybszych pecetach. Przeważały Athlony firmy
AMD o prędkości od 1 do 1,5 GHz wyposażone w 256 do 1GB pamięci RAM i akceleratory GeForce.
Gothic okazał się piękny i porywający - jak widać sukcesy w branży gier nie są zarezerwowane
tylko dla wielkich firm dysponujących milionami dolarow.

Gothic to przykład tego że teraz tez można zrobić gę w garażowych warunkach ala lata `80 :D

Gothic miał premierę w 2001, a wtedy procek rzędu 1GHz to nie był byle wydatek a co dopiero wcześniej, bo przecież nie zrobili go w tydzień. albo mieli dzianych tatusiów albo znaleźli sponsora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2006 o 16:50, PsychoMan napisał:

Informacje z recenzji Githica II w KŚG numer 6/03
Gothic to przykład tego że teraz tez można zrobić gę w garażowych warunkach ala lata `80 :D


Dziwie sie temu opisowi. Warunki garazowe oznaczaly kilku ludzi robiacych gre za wlasne pieniadze, a nie ponad 20 ludzi (nawet mlodych) ktorzy nie byliby (moim zdaniem) w stanie zrobic tego bez sporych pieniedzy. Nie chodzi o kupowanie komputerow bo pewnie nawet w CDP-Red wiekszosc kompow to zwykle blaszaki, ale glowni o pensje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2006 o 16:50, PsychoMan napisał:

Ci młodzi ludzie stworzyli Gothika na zwyczajnym
sprzęcie. Gra powstała na typowych, wcale nie najszybszych pecetach. Przeważały Athlony firmy
AMD o prędkości od 1 do 1,5 GHz wyposażone w 256 do 1GB pamięci RAM i akceleratory GeForce.

Ja mialem wtedy Pentium III 700 MHz, 128 MB SDRAM, GeForce 2 MX i był to wówczas niezwykle mocny komputer. A oni 1,5 GHz, 1GB RAM - do dziś wielu biedniejszych graczy gra na słabszym sprzęcie. Szczególnie z tym RAM-em. Ale wiadomo, to Niemcy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2006 o 20:25, Marcinos07 napisał:

1. RPG Maker www.rpgmaker.pwii.pl/
2. GF -www.kosa.net.pl/~romanx/tgfmmf.html -nie wiem czy dobry link ale tam jest chyba pl:
Jak przypomne sobie więcej to napisze:)))))

dziekuje;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować