Zaloguj się, aby obserwować  
walgierz

Historia magistra vitae

2990 postów w tym temacie

Masz rację, ale wiesz, nie wyobrażam sobie Putina składającego wiązanke na grobie Polskim żołnierzy ;) Lub gdziekolwiek indziej, a największą abstrakcją byłoby, gdyby złożył kwiaty pod Krzyżem Katyńskim :)
No ale cóż, mamy zadanie, my młode pokolenie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:11, Vaxinar napisał:

Nie mniej mnie za obrońcę Rosjan.

Jest mi obojętne, kogo będziesz bronił ;) Najważniejsze jest przekonanie drugiej osoby do swoich racji odpowiednimi argumentami;]
Ja np. często bronię Arabów, którzy przez większość Polaków uważani są za barbarzyńców i terrorystów, a nie dopuszczają do siebie faktu, że ci terroryści stanowią jakąś małą część społeczeństwa i nie reprezentują tego prawdziwego islamu tylko jakiś fanatyczny odłam :D

Dnia 17.09.2007 o 19:11, Vaxinar napisał:

Co do kwetsii rosyjskiej w tym temacie mamy jedno zdanie. :)

To się cieszę ;) Jak byłem w Smoleńsku, to tam raczej nikt nie wie o Katyniu. Pocieszający może być fakt, że o ile na Polskim Cmentarzu są chociaż kwiaty, to na tej Rosyjskiej części jest pusto...


A i jeszcze jedno! Radzę nie narzekać na polskie drogi, bo te rosyjskie są 100x gorsze xD Dosłownie dziura na dziurze ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WiTaM ^_^
Piszę z niebywałą prośbą, mianowicie, czy ktoś z was zna i może polecić jakąkolwiek pozycję związaną z historią Państwa Kościelnego ?
Jestem mocny tym państewkiem zainteresowany, dlatego proszę o szybką odpowiedź ;)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2007 o 21:14, Probos napisał:

WiTaM ^_^


Może to?:
Historia Państwa Kościelnego - Jan Gordziałkowski
Książka z 2007 roku i nie za obszerna (187 stron). Na końcu zaś znajdziesz bibliografię, która pozwoli poszerzyć wiedzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, uratowałeś mi życie, przed chwilą zamówiłem ^^
Mam nadzieję, że nie będzie to kolejny cement, przez który się brnie gorzej, niż przez Wisłę po deszczu ^^
Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 18:51, Probos napisał:

Dzięki wielkie, uratowałeś mi życie, przed chwilą zamówiłem ^^
Mam nadzieję, że nie będzie to kolejny cement, przez który się brnie gorzej, niż przez Wisłę po deszczu ^^

Opowiadasz ;P 180 stron to dwa popołudnia, jeśli sie notatki robi :D
Nie zapomnij przejrzeć bibliografię - autor poda prace z jakich korzystał. Możesz skorzystać z tych wskazówek i znaleźć kolejną pracę o Państwie Kościelnym.
Prace przekrojowe - a ta obejmuje ponad tysiąc lat - pozbawione są szczegółów i niekiedy tylko sygnalizują jakieś zagadnienie.

Dnia 23.09.2007 o 18:51, Probos napisał:

Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam :)

No problemo. Pozdrawiam również.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2007 o 18:59, walgierz napisał:

Opowiadasz ;P 180 stron to dwa popołudnia, jeśli sie notatki robi :D
Nie zapomnij przejrzeć bibliografię - autor poda prace z jakich korzystał. Możesz skorzystać
z tych wskazówek i znaleźć kolejną pracę o Państwie Kościelnym.
Prace przekrojowe - a ta obejmuje ponad tysiąc lat - pozbawione są szczegółów i niekiedy tylko
sygnalizują jakieś zagadnienie.


Notatki dobra rzecz ^^ Obecnie niestety popołudnia mam zajęte, a to przez trening, a to przez jakieś kółko ;) Tylko we wtorek można się zrelaksować :D. Bibliografie zawsze przeglądam, nie licząc różnego rodzaju prac semestralnych oddawanych na Ścieżce medialno czytelniczej ^^
Najlepsze jest to, że moje zainteresowanie Państwe Kościelnym, wypłynęło w momencie, gdy obaliłem Rzym, oraz jak zabiłem dwóch Ojców Świętych w Medievalu II :D

Dnia 23.09.2007 o 18:59, walgierz napisał:

No problemo. Pozdrawiam również.


Jestem twoim dłużnikiem ^^ Jak chcesz, dam Ci jedno ciastko, zostało mi bodajże z eventu ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 19:05, Probos napisał:

Jestem twoim dłużnikiem ^^ Jak chcesz, dam Ci jedno ciastko, zostało mi bodajże z eventu ^^


Nie trzeba ;) Cieszy mnie, że ktoś się interesuje historią z innego niż przymus powodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2007 o 19:11, walgierz napisał:

Nie trzeba ;) Cieszy mnie, że ktoś się interesuje historią z innego niż przymus powodu.


Wszystko zaczęło się tak niewinnie... Zakończenie 5kl podstawówki, ładne świadectwo i tekst taty " W nagrodę, możesz wybrać sobie prezent ", a że akurat przechodziliśmy koło księgarni, tata namawiał do wstąpienia...
I wtedy ją zobaczyłem !! Bzura 1939 z serii Historyczne Bitwy !! Patrzę na piękną okładkę, oraz na obrazki w środku... Tata oczywiście zadowolony, że wybrałem sobie książkę, a nie jedną z tych " głupich gier " :D
Teraz raz w miesiącu go skubie na jakąś książke :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 19:11, walgierz napisał:

Cieszy mnie, że ktoś się interesuje historią z innego niż przymus powodu.


No nie przesadzaj, trochę ludzi się tym jednak interesuje, jest coś takiego jak klasa humanistyczna z rozszerzoną historią i tam trochę młodzieży chodzi. :)
A w gimnazjach się trafiają ludzie... Nieraz nawet nie widać, panie profesorze. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2007 o 19:19, Vaxinar napisał:

No nie przesadzaj, trochę ludzi się tym jednak interesuje, jest coś takiego jak klasa humanistyczna
z rozszerzoną historią i tam trochę młodzieży chodzi. :)
A w gimnazjach się trafiają ludzie... Nieraz nawet nie widać, panie profesorze. :>


Popatrzmy na moją klase, 3H Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu, spytałem się kiedyś 5 osób, co mówi im data 966. Tylko jedna osoba znała odpowiedź, jeden koleś wyskoczył nawet z Bitwą pod Grunwaldem...
Jakby na to nie patrzeć, nasz naród zamiast iść do przodu, się cofa :/ Ale nic dziwnego, skoro mamy internet i wikipedie... Pstryk, mik i nie musimy dat pamiętać... :/
To jest po prostu straszne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 19:35, Probos napisał:

Popatrzmy na moją klase, 3H Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu, spytałem się kiedyś 5 osób, co mówi
im data 966. Tylko jedna osoba znała odpowiedź, jeden koleś wyskoczył nawet z Bitwą pod Grunwaldem...
Jakby na to nie patrzeć, nasz naród zamiast iść do przodu, się cofa :/ Ale nic dziwnego, skoro
mamy internet i wikipedie... Pstryk, mik i nie musimy dat pamiętać... :/
To jest po prostu straszne.


1. Nasz naród nie świeci znajomością historii i tu się zgadzam. Bitwa pod grunwaldem to jedyna bodaj bitwa jaką zna większość Polaków. Ja się spotkałem już z wieloma kffiatuszkami. Np. że I wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę. Albo - co już wiele razy tu pisałem - że Rosjanie nieśli nam pomoc podczas II wojny.
Jeden gość wstawił sobie w avatar sierp i młot jak sam określił na cześć tych Rosjan, która szła walczyć z nazizmem... Inny zaś wstawił sobie Józefa Stalina... Po co nawet nie pytałem.
2. Co masz na myśli pisząc, że dofamy się do tyłu? To, że politycy gadają o byłych eSBekach zamiast mówić o przyszłości? Ja Ci odpowiem tak - osądzenie byłych, winnych jakiś czynów agentów służb PRL niezależnie od wieku jest wg. mnie OK, popieram to. Nie popieram natomiast sposobu w jaki rząd, czy może rządy się za to zabierają. To winno być już dawno zamknięte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że znam :) Jedna ze słynniejszych książek tego autora, pomijając " Powstanie 44 ". Spotkałem się z kilkunastoma relacjami i z tego co mi wiadomo, książka jest co najmniej dobra, lecz niestety bardzo droga.
Możesz spokojnie prosić znajomych o taki właśnie prezent na urodziny ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2007 o 19:42, Vaxinar napisał:

1. Nasz naród nie świeci znajomością historii i tu się zgadzam. Bitwa pod grunwaldem to jedyna
bodaj bitwa jaką zna większość Polaków. Ja się spotkałem już z wieloma kffiatuszkami. Np. że
I wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę. Albo - co już wiele razy tu pisałem
- że Rosjanie nieśli nam pomoc podczas II wojny.
Jeden gość wstawił sobie w avatar sierp i młot jak sam określił na cześć tych Rosjan, która
szła walczyć z nazizmem... Inny zaś wstawił sobie Józefa Stalina... Po co nawet nie pytałem.


Pamiętam tą akcję z Józefem Stalinem, otóż osoba mająca go jako avatarka, twierdziła, że odpowiadają jej założenia komunizmu... No cóż, nic tylko się za nim modlić...

Dnia 23.09.2007 o 19:42, Vaxinar napisał:

2. Co masz na myśli pisząc, że dofamy się do tyłu? To, że politycy gadają o byłych eSBekach
zamiast mówić o przyszłości? Ja Ci odpowiem tak - osądzenie byłych, winnych jakiś czynów agentów
służb PRL niezależnie od wieku jest wg. mnie OK, popieram to. Nie popieram natomiast sposobu
w jaki rząd, czy może rządy się za to zabierają. To winno być już dawno zamknięte.


Źle mnie zrozumiałeś, parafrazując siebie "..nasz naród zamiast iść do przodu, się cofa :/..", miałem na myśli odniesienie się, do poprzednich zdań ;) I ten zwrot na pewno nie ma nic wspólnego z rządem :D Lecz zgodzę się z Tobą, że sprawa z SB i służbami PRL-u powinna być zamknięta już za czasów SLD, albo i wcześniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 19:47, Probos napisał:

Źle mnie zrozumiałeś, parafrazując siebie "..nasz naród zamiast iść do przodu, się cofa :/.."
miałem na myśli odniesienie się, do poprzednich zdań ;)


Jeszcze można wybaczyć, jeśli dana osoba jest urodzonym fizykiem czy matematykiem. Jednak mimo wszystko takie daty powinno się znać, chociaż pewnie fizycy między sobę też tak rozmawiają. "Eh, no ja rozumiem, że on jest historyk, ale ten podstawowy wzór na XXX powinien znać". :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2007 o 19:52, Vaxinar napisał:

Jeszcze można wybaczyć, jeśli dana osoba jest urodzonym fizykiem czy matematykiem. Jednak mimo
wszystko takie daty powinno się znać, chociaż pewnie fizycy między sobę też tak rozmawiają.
"Eh, no ja rozumiem, że on jest historyk, ale ten podstawowy wzór na XXX powinien znać". :P


Tu masz rację, ale jakby na to nie patrzeć, są nałożone pewne normy społeczne, które trzeba spełniać :D Datę Bitwy pod Grunwaldem, wybuchu II WŚ, agresjii ZSRR w ''39, chrzest Polski, zjazd Gnieźnieński, koronacja Bolesława Chrobrego, powstanie Styczniowe i Listopadowe, oraz rozbiory. Nie jest tego tak dużo, zwłaszcza, że wszystkie te daty wałkuje się co roku na lekcjach historii :)
Podobnie w j.pol, należy umieć deklinować :P A w matematyce znać wzory na pola i objętości ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 19:56, Probos napisał:

A w matematyce znać wzory na pola i objętości


Tylko taki matematyk może Ci powiedzieć, że jemu starczy jak wie, kiedy był chrzest Polski i kiedy II wojna wybuchła, ale każdy winien znać przynajmiej te wzory figur płaskich, przynajmiej te podstawowe skróconego mnożna, no wzory ogólne na funkcje liniową, kwadratową to raczej też... ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować