Zaloguj się, aby obserwować  
walgierz

Historia magistra vitae

2990 postów w tym temacie

Dnia 23.09.2007 o 20:01, Vaxinar napisał:

Tylko taki matematyk może Ci powiedzieć, że jemu starczy jak wie, kiedy był chrzest Polski
i kiedy II wojna wybuchła, ale każdy winien znać przynajmiej te wzory figur płaskich, przynajmiej
te podstawowe skróconego mnożna, no wzory ogólne na funkcje liniową, kwadratową to raczej też...
^^


Na szczęście tych matematyków jest mniej niż nas ;P Przynajmniej w mojej szkole wszyscy chętniej uczą się historii niż matematyki, chociaż trafiają się przypadki, co ubóstwiają majfe... No cóż, ich wybór, chcą sobie komplikować życie, to proszę :D
BTW: Przed dodaniem tego posta, liczba wszystkich wypowiedzi w tym temacie wynosiła 1980 ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2007 o 20:13, Probos napisał:

Na szczęście tych matematyków jest mniej niż nas ;P Przynajmniej w mojej szkole wszyscy chętniej
uczą się historii niż matematyki, chociaż trafiają się przypadki, co ubóstwiają majfe... No
cóż, ich wybór, chcą sobie komplikować życie, to proszę :D

Żebyśmy dobrze funkcjonowali trzeba nam i tych i tych i tamtych. :)

Dnia 23.09.2007 o 20:13, Probos napisał:

BTW: Przed dodaniem tego posta, liczba wszystkich wypowiedzi w tym temacie wynosiła 1980 ^^

Zdecydowanie bardziej wolę 1989. Szczególnie 18 marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A propos znajomości historii. Zauważyłem wczoraj, że "Gazeta Wyborcza", planuje od środy rozpoczęcie dodawania do każdego numeru jednego tomu (z kilkudziesięciotomowej) Historii Powszechnej. Koszt każdego numeru - jeśli dobrze zauważyłem - 7,50 zł. W komplecie mam być kilka tomów dotyczących samej historii Polski. Nie zdecydowałem się jeszcze czy kupię całość (choć wygląda interesująco) ale z pewnością kupię te kilka tomów dot. historii Polski.
Cena jest w końcu zachęcająca :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś pierwszy tom ww. Historii Polski. Miłe zaskoczenie - nie trzeba do tego kupować Gazety Wyborczej. Książkę można kupić oddzielnie.
Więc za jedyne 7,50 zł mam ładnie wydany (kolorowe ilustracje i mapki, twarda oprawa) egzemplarz historii Polski do roku 1586. Niewiadomą pozostaje na razie treść. Jednak całość swoim nazwiskiem firmuje Norman Davies, więc chyba nie powinno być źle. Poza tym w środku mignęły mi nazwiska Janusza Tazbira i Henryka Samsonowicza.
Biję się z myślami, czy nie pójść na całość. Podstawowym problemem jest brak miejsca na półkach :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również zakupiłem :) Chyba będę musiał teraz skompletować całość, bo sama "1" wygląda co najmniej tragicznie...
Zacząłem tylko czytać początek, jest napisane nieźle, nawet ciekawie, myślę, że już mogę polecić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2007 o 10:36, A-cis napisał:

Kupiłem dziś pierwszy tom ww. Historii Polski. Miłe zaskoczenie - nie trzeba do tego kupować
Gazety Wyborczej. Książkę można kupić oddzielnie.

Mnie oddzielnie sprzeadać nie chcieli ^^

Dnia 26.09.2007 o 10:36, A-cis napisał:

Więc za jedyne 7,50 zł

Niestety 7,50 to cena jedynie pierwszego tomu, pozostałe będą sporo droższe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2007 o 12:18, walgierz napisał:

Mnie oddzielnie sprzeadać nie chcieli ^^


Ciekawe czemu... Ja zapytałem, czy można bez i dostałem bez :)

Dnia 26.09.2007 o 12:18, walgierz napisał:

Niestety 7,50 to cena jedynie pierwszego tomu, pozostałe będą sporo droższe...


To jest oczywiste, następne pewnie będą kosztować z 15zł... Wyższa kwota nie wchodzi w grę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2007 o 12:18, walgierz napisał:

Niestety 7,50 to cena jedynie pierwszego tomu, pozostałe będą sporo droższe...

Ty mnie stary nie strasz ;-)
Jeśli rzeczywiście następne tomy będą droższe, to ograniczę się tylko do samej "Historii Polski". Ma tego być, zgodnie z podaną informacją, jeszcze tylko 3 tomy (tom 6, 11 i 16).
Ułatwią mi tylko podjęcie decyzji :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zadam takie pytanie bo ostatnio mnie to męczy, chodzi mi o to kto był I wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego? W książce mam podane, że Hermann von Salza, za to Wikipedia mówi, że był to Heinrich I Walpot von Bassenheim, a Salza był IV wilekim mistrzem (przed nim byli podobno jeszcze Otto von Kerpen i Heinrich II von Tunna) :/ Wikipedia zwykle nie kłamie, ale wydaje mi się to ciut dziwne, zwłaszcza, że Heinrich I podobno wywodził się z rodziny mieszczańskiej, a w dodatku informacje na jego temat są dosyć nieprecyzyjne... Jeśli ktoś zna prawidłową odpowiedź to było by miło ;)
A co do książek z Wyborczej to nie kupiłem, bo mam 5 tomów Jasienicy do czytania, a potem jeszcze Daviesa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję informacji na temat kultu panującego w starożytnej Grecji i Rzymie. Czy ma ktoś jakieś godne polecenia źródła? Znalazłem sporo szczątkowych informacji w różnych książkach traktujących o starożytności oraz Internecie, jednakże przydałyby się jakieś konkrety :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2007 o 23:33, Dark Templar napisał:

Poszukuję informacji na temat kultu panującego w starożytnej Grecji i Rzymie. Czy ma ktoś jakieś
godne polecenia źródła? Znalazłem sporo szczątkowych informacji w różnych książkach traktujących
o starożytności oraz Internecie, jednakże przydałyby się jakieś konkrety :/


Kultu? Znaczy mitologii, czy sposobu w jaki czczono bogów?
Jeśli mowa o mitologii, to dla greckiej zdecydowanie polecam "Mitologię grecką" Roberta Gravesa. Co do rzymskiej to już rozeznania większego nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą otrzymałem swoją książkę " Historia Państwa Papieskiego ". Przyznam, że po przeczytaniu wstępu, jestem mocno zainteresowany, zapowiada się przyjemna lekturka :)
Zdam relację najszybciej, jak to tylko możliwe xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2007 o 15:31, Dark Templar napisał:

Ale ofiara ze mnie - miałem na myśli kult władcy (czyli panującego :D). Ach ten język polski... ;]


Hehehe. Fajnie wyszło, bo w sumie napisałeś prawidłowo, tyle, że wyszło dwuznacznie ;]

Moja rada taka: weź jakąś biografię Oktawiana Augusta i zajrzyj do bibliografii. Przy odrobinie szczęścia trafisz na pozycję dotyczącą kultu władcy w Rzymie.
Jeśli chodzi o Greków, to we wspomnianym Gravesie (a konkretnie przypisach pod każdym mitem) powinno być coś o kulcie władcy (czytałem dość dawno, więc szczegółów nie pamiętam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2007 o 16:37, Cat In A Bag napisał:

Zadam takie pytanie bo ostatnio mnie to męczy, chodzi mi o to kto był I wielkim mistrzem zakonu
krzyżackiego?


Wg oficjalnej strony zakonu - Heinrich I Walpot von Bassenheim, 1198-1200.

Jeszcze ciekawą rzecz znalazłem na stronie zakonu:

GRAND CHAPLAIN OF THE TEUTONIC ORDER
His Holiness Pope Benedictus XVI , Joseph Ratzinger,
Knight Grand Cross of The Imperial Teutonic Order.

Papież jest krzyżakiem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://film.wp.pl/id,81138,title,Michal-Zebrowski-w-rosyjskiej-superprodukcji-Nikity-Michalowa,type,news,wiadomosc.html? rfbawp=1191590371.963

Czyżby film o m.i. zwycięstwie Żółkiewskiego? Ciekawe, ciekawe... Szczerze mówiąc zaskoczyło mnie trochę to, że Rosjanie robią o tym film. O tym, w sensie o kryzysie swego państwa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2007 o 01:20, Vaxinar napisał:

Czyżby film o m.i. zwycięstwie Żółkiewskiego?

Raczej o bohaterskim wypędzeniu tych barbarzyńców Polaków ze swojej stolicy :-)
Parę dni temu dyskutowano o tym filmie na konkurencyjnym forum, którego nazwy nie wymienię żeby nie robić kryptoreklamy.
U nas, wątku filmowym, jakoś nie wzbudził temat zainteresowania, choć był sygnalizowany już dość dawno temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2007 o 01:20, Vaxinar napisał:

Czyżby film o m.i. zwycięstwie Żółkiewskiego? Ciekawe, ciekawe... Szczerze mówiąc zaskoczyło
mnie trochę to, że Rosjanie robią o tym film. O tym, w sensie o kryzysie swego państwa...


Obawiam się, że to będzie raczej film o tym jak bahaterski i uciśniony naród wypędził złych Polaków, nie nastawiał bym się zbyt optymistycznie do tego filmu, choć może w końcu nas zaskoczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować