Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Hm, a ja mam takie pytanie dotyczące tegorocznej matury z polskiego.
Czy cytaty liczą się do liczby słów w wypracowaniu? Pytam się, bo teraz różne głosy chodzą, że się nei liczą od tego roku... Jeśli tak jest rzeczywiście to.. bleeee :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaję, że się liczą ale z polskiego to chyba nie problem zmieścic się w limit słów skoro jest taki sam jak na języku obcym( rozszerzonym) tj. 250 słów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Hm, a ja mam takie pytanie dotyczące tegorocznej matury z polskiego.
Czy cytaty liczą się do liczby słów w wypracowaniu? Pytam się, bo teraz różne głosy chodzą,
że się nei liczą od tego roku... Jeśli tak jest rzeczywiście to.. bleeee :P

Mnie się zdaje że nigdy "cycaty" nie wliczały się do liczby słów w wypracowaniu ^^

Taakk.. jutro matura.. Trzymajcie kciuki!!! Zdam.. zdam.. zdam.. zdam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Hm, a ja mam takie pytanie dotyczące tegorocznej matury z polskiego.
Czy cytaty liczą się do liczby słów w wypracowaniu? Pytam się, bo teraz różne głosy chodzą,
że się nei liczą od tego roku... Jeśli tak jest rzeczywiście to.. bleeee :P


nie, nie liczą się. poza tym coś takiego jak liczenie słów na maturze z polskiego to porażka - piszesz, dopóki nie wyciśniesz z tekstu absolutnie WSZYSTKIEGO, a nie tylko ''no, byle te 500 słów i fajrant''.
tak więc - wstawianie cytatów nie zaszkodzi (na przykład gdy analizujesz tekst, rzucasz interpretację i jednocześnie potwierdzasz ją krótkim cytatem - wtedy jest super) ale ważne, by nie przesadzać i nie parafrazować tekstu.

Mroczny Elf -> limit słów na pisemnej z polskiego to MINIMALNIE chyba 250 słów. tak więc nie ma mowy o czymś takim jak 'mieszczenie się w limicie'. mieścić można się tylko w wyznaczonej przestrzeni na kartkach, które się dostaje ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Paradoksalnie bardzo często dużo ludzi którzy nie mają pojęcia o całej lekturze, na podstawie
samego tekstu umieszczonego w arkuszu, potrafią dostać więcej punktów niż Ci dobrze obeznani
z książką. Po prostu wstrzelają się w klucz. I to jest w j. polskim najważniejsze...
Nie można pisać własnych przemyśleń na dany temat, tylko trzeba się zastanawiać, co na
ten temat myślała osoba układająca klucz... ;p


Niby tak, ale to chyba bardzo rzadkie przypadki aby osoba nieznająca całej lektury napisała wypracowanie lepiej od osoby w pełni ją znająca, ponieważ osoba czytająca lektury musiała by być mało rozgarnięta aby nie wykorzystać swojej wiedzy.

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Także się tego obawiam. Ale mam nadzieję, że jakoś dam radę z angielskim... ;) NA próbnych
było nie najgorzej... Z podstawowych dostawałem po 96-98%, a rozszerzonych 60-65%...
Na maturze piszę poziom rozszerzony.


Porównaj sobie moje obawy z Twoimi, ja miałem z próbnych matur 33-35 % , więc mam nadzieję że podniosłem Cię trochę na duchu i przestaniesz się obawiać, bo moim zdaniem naprawdę nie masz czego ;)

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Przecieki możliwych tematów maturalnych ;d

1. Jak miał na imię bohater "Kordiana" i dlaczego właśnie Kordian?
2. Z kim miała dziecko Boryna z "Chłopów" Władysława Reymonta?
3. Pan Tadeusz Wołodyjowski i jego Przedwiosenne perypetie Nad Niemnem. Omów problem
odwołując się do tegorocznej średniej statystycznej połowu krabów w północno-południowej
Afryce.

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Sorry te tematy były w przeciekach na zeszły rok ;d


Na wszystkie te tematy odpowiedział bym jednym zdaniem, a co dopiero mówić o 250 słowach :P

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Na ten obowiązuje tylko to:

Wesele chłopów chorych na Dzumę- Pana Tadeusza i Pana Wołodyjowskiego. Opierając się
na podanych fragmentach i znajomosci wszystkich wymienionych utworów napisz jak Ludzie
bezdomni w trudnych warunkach Innego świata Nad Niemnem radzą sobie z przedwiosennym
Tangiem z Lalką w Jądrze ciemności.

xD


Temat po prostu genialny, jakbym zobaczył coś takiego na maturze to chyba najrozsądniej było by nic nie napisać :}

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Achh.... już jutro matura... :P Mam nadzieję, że będzie Lalka lub Wesele. ;d


A ja bardzo nie chciałbym zobaczyć tych lektur, o wiele bardziej wolałbym Tango , Zdążyć przed Panem Bogiem i ewentualnie Inny Świat.

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Z czymś takim to moja (była już) wychowawczyni sprawdzająca prace w Komisji sprawdzającej,
spotykała się na poprzednich latach w co 5 pracy. ;d
Sam się zastanawiam czy jakiegoś ładnego wierszyka teraz nie wymyślić, żeby tam pod koniec
napisać... ;d


Musisz też wziąć pod uwagę że wierszyk ten może się nie spodobać sprawdzającemu Twoją pracę i co wtedy ?? :)

Dnia 04.05.2008 o 14:58, cubba napisał:

Hm, a ja mam takie pytanie dotyczące tegorocznej matury z polskiego.
Czy cytaty liczą się do liczby słów w wypracowaniu? Pytam się, bo teraz różne głosy chodzą,
że się nei liczą od tego roku... Jeśli tak jest rzeczywiście to.. bleeee :P


Na 100 % cytaty nie liczą się do liczby słów w wypracowaniu, moja polonistka cały czas powtarzała to mojej klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2008 o 13:17, niunieczki napisał:

Powoli mnie to przerasta i jak widze jaka jest sytuacja z niektorych przedmiotow gdzie
zaliczenie cwiczen uzyskuje mniej niz 20 osob na 100 z calego roku to nie za fajne uczucie.
A do tego po zaliczeniu cwiczen jeszcze egzamin pisemny i ustny np. z mechaniki ktory
cieszy się zdawalnością na pozimie ok. 15-20%. A to dpiero 1 rok, ciekawe co bedzie potem
:/


Z politechniką niewiele mam wspólnego, ale bardzo dużo słyszałem o tym ostrym przesiewie w pierwszym roku nauki, podobno w później jest już tylko lepiej, ale gwarancji nie daje. Ja jak patrzę na tego rodzaju wyścig szczurów to naprawdę odechciewa mi się brać w tym jakiegokolwiek udziału....

Dnia 04.05.2008 o 13:17, niunieczki napisał:

niestety jak przedstawiam ci obecna sytuacje a nie dane sprzed nastu lat. juz teraz po
pierwszym semestrze ze 100 osob zostalo 81


Niestety z tego co słyszałem to sporo ludzi idzie do politechniki nie mając odpowiednich umiejętności aby się tam utrzymać, liczą że dopisze im szczęście, a później okazuje się że się przeliczyli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 17:04, pitors89 napisał:

Mam pytanie: Ile się zdaje przedmiotów obowiązkowo na maturze?


3 - Język polski(pisemny i ustny), język obcy (pisemny i ustny), oraz 3 przedmiot do wyboru
Od 2010 roku będzie obowiązkowa matematyka,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 19:47, Radovan napisał:


prawie ogłuchłem..
Dobra, ja daje to :
http://wilk88.wrzuta.pl/audio/oKaXc07YCB/ szczególnie końcówka - "znów za rok matura"..

http://slazby.wrzuta.pl/obraz/1KTuvCYAFB/matura_2008

oraz to: http://www.wrzuta.pl/audio/vzLu1wi5DF/ dotyczy wprawdzie głównie sesji...ale jednak pokrewne i też trochę mowa o maturzystach..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Choroba, to już jutro. Pierwsze symptomy stresu zaczynają się do mnie dobierać, wypaliłam już dzisiaj ponad pół paczki, ale i tak jeszcze nie do końca zdaję sobie z tego wszystkiego sprawę. Jutro rano to dopiero będzie masakra. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Życze Wam wszytkim Powodzenia ! Wierze , ze Wam pojdzie dobrze ! Nie myślcie o tym debilnym słowie na s . Pomyślcie, że jesteście zarąbiści i to pokonacie !

POWODZENIA !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 20:08, Paranoja napisał:

Choroba, to już jutro. Pierwsze symptomy stresu zaczynają się do mnie dobierać, wypaliłam
już dzisiaj ponad pół paczki, ale i tak jeszcze nie do końca zdaję sobie z tego wszystkiego
sprawę. Jutro rano to dopiero będzie masakra. ;)


Złe podejście... do matury trzeba podejść na luzie i mocno wierzyć w siebie (swoje umiejętności, czyli to co sie ma w głowie)... szczerze mówiąc nie uczyłem się nic na swoją maturę i zdałem dobrze (lol, nie pamiętam wyników), a dlaczego? Nie dalem się dać zjeść nerwom i jak zawsze miałem dobry humorek jak przed tak i po...

Bardziej niż przed maturą denerwuję się przy przechodzeniu przez pasy jak żadna menda się nie chce zatrzymać i mnie przepuścić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę się dołączyć do życzeń Ryan Kama. Powodzenia na jutrzejszym i każdym kolejnym egzaminie. Będzie dobrze, nie myślcie już o nauce tylko się odstresujcie, jakaś herbatka ziołowa, Serious Sam na easy i tyle. Na pewno Wam dobrze pójdzie.

POWODZENIA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie czuję wcale tego, że jutro już się matura zaczyna :)

Poczuję na matmie/fizie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zdacie!;]
A i pijcie duzo wody bo woda oczyszcza organizm i wspomaga w myśleniu.
I zero amfy;]
Jak każdy życzę (jak to sie mówi) złamania długopisów! czy jakos tak:)
Powodzenia maturzyści. Pozniej bedzie tylko lepiej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2008 o 20:31, hunter22 napisał:

Złe podejście... do matury trzeba podejść na luzie i mocno wierzyć w siebie (swoje umiejętności,
czyli to co sie ma w głowie)... szczerze mówiąc nie uczyłem się nic na swoją maturę i
zdałem dobrze (lol, nie pamiętam wyników), a dlaczego? Nie dalem się dać zjeść nerwom
i jak zawsze miałem dobry humorek jak przed tak i po...


Bez przesady, to naturalne, że każdy się trochę denerwuje, ale ja jestem i tak jak na mnie to całkowicie wyluzowana - dziś cały dzień spędziłam przyjemnie na mieście, wczoraj jeszcze byłam na imprezie. Ale trudno oczekiwać, że człowiek nic a nic nie będzie czuł - no, może, że komuś nie zależy albo jest wszystko jedno jaki wynik dostanie. Dla mnie jutro jest najważniejszy egzamin całej tej matury, ale wychodzę z założenia, że kto ma go dobrze napisać, jeśli nie ja ;). Będzie dobrze, przyłączam się do życzeń - POWODZENIA i niech nikt nie dziękuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.05.2008 o 20:31, Erton napisał:

Serious Sam na easy i tyle. Na pewno Wam dobrze pójdzie.


Serious Sam? TO mi przypomina o koledze z klasy kóry przybrał se xywe "Serious Stan".. ojj dość szalona postać i jakże oryginalna ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2008 o 20:37, Adikarius napisał:

Wszyscy zdacie!;]
A i pijcie duzo wody bo woda oczyszcza organizm i wspomaga w myśleniu.
I zero amfy;]



Ja od siebie zalecam jedzenie czekolady bo ma dużo magnezu, a magnez uspakaja i wspomaga myślenie..


No i nauka jest wieczna, a piwo wietrzeje, wniosek z tego taki, że czas napić się piwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować