Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 08.09.2011 o 20:00, Kwasu93 napisał:

Czyli mówicie Polski rozszerzony... I do tego coś jeszcze czyli WOS lub Geo. A jakby
tak zamiast tego geo na podstawie, ale angielski roz + ger podstawa?


Bierz rozszerzoną geografię, bo to jedno z najłatwiejszych rozszerzeń na maturze, a dzięki temu zdobędziesz cenne punkty do rekrutacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:00, Kwasu93 napisał:

Czyli mówicie Polski rozszerzony...

Polecam. Wiem, że brzmi strasznie też się bałem, ale wyszło spoko. Miałem 76%, a
nigdy jakiś wybitny z tego przedmiotu nie byłem. Na świadectwie maturalnym miałem 3:)
Kolejnym przykładem jest moja dziewczyna, która 2 lata temu podwyższała wynik właśnie
z polskiego. Poszła całkowicie nie przygotowana i miała 58%, wcześniej gdy zdawała pierwszy
raz pisała podstawę, rzetelnie się przygotowywała i uzyskała 64%...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siostra bratowej nie zdała poprawki z matmy*. Wychodzi na to, że pisze taka osoba w przyszłym roku tylko ten jeden przedmiot, bo może to robić przez 5 lat, a potem po tych 5 latach cała matura od nowa, tak?
*No ale tyyyle się uczyła do tej poprawki, że się nie dziwię :F

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie prezentacji maturalnych. Czy omawiając temat mogę korzystać z przykładów książek lub filmów spoza kanonu lektur? Słyszałem, że tak, jednak gdy zacznę mówić o jakimś dla mnie ciekawym filmie czy też książce (Wiedźmin Sapkowskiego) to nie wiem czy komisja będzie zorientowana...

I co sądzicie o temacie "Kreacje samotników i buntowników w literaturze i filmie. Porównaj sposoby
ich przedstawiania na wybranych przykładach"? Mogę jeszcze zmienić, ale myslę że dobry. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2011 o 17:37, JackXPPL napisał:

Mam pytanie odnośnie prezentacji maturalnych. Czy omawiając temat mogę korzystać z przykładów
książek lub filmów spoza kanonu lektur?

Oczywiście, że tak. Wystarczy, że umieścisz wszystko, do czego się odwołujesz w bibliografii. Będzie o tym mowa na lekcjach, więc bez paniki (termin oddania bibliografii to coś koło kwietnia).

Dnia 28.09.2011 o 17:37, JackXPPL napisał:

I co sądzicie o temacie "Kreacje samotników i buntowników w literaturze i filmie. Porównaj
sposoby
ich przedstawiania na wybranych przykładach"? Mogę jeszcze zmienić, ale myslę że dobry.


Bardzo dobry - temat jest prosty (więc jak zabraknie Ci pomysłu to możesz odwołać się do klasyki), a jednocześnie daje możliwość rozwinięcia skrzydeł (odwołania do wspomnianych przez Ciebie pozycji spoza kanonu lektur).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2011 o 17:37, JackXPPL napisał:

Mam pytanie odnośnie prezentacji maturalnych. Czy omawiając temat mogę korzystać z przykładów
książek lub filmów spoza kanonu lektur? Słyszałem, że tak, jednak gdy zacznę mówić o
jakimś dla mnie ciekawym filmie czy też książce (Wiedźmin Sapkowskiego) to nie wiem czy
komisja będzie zorientowana...

I co sądzicie o temacie "Kreacje samotników i buntowników w literaturze i filmie. Porównaj
sposoby
ich przedstawiania na wybranych przykładach"? Mogę jeszcze zmienić, ale myslę że dobry.
:)

Oczywiście, że możesz- jednak ja miałem 2 fragmenty lektur to były głównie z tych i ostatnie pytanie dosyć poza nie wychodzące (w ogóle poza pozycje, ale dotyczące tematu). Zresztą komisja nie musi być zorientowana, masz zrobić dobrą prezentację i odpowiedzieć na pytania, które zadadzą znając życie opierając się na twoim wywodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania dotyczace matury 2012. Ile mozna wybrac minimalnie przedmiotow do zdawania i ile maksymalnie? Ktore przedmioty trzeba zaliczyc zeby zdac cala mature? co sie dzieje jesli nie zda sie jednego z obowiazkowych przedmiotow czy zalicza sie go dopiero za rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 20:39, RazorBMW napisał:

Siostra bratowej nie zdała poprawki z matmy*. Wychodzi na to, że pisze taka osoba w przyszłym
roku tylko ten jeden przedmiot, bo może to robić przez 5 lat, a potem po tych 5 latach
cała matura od nowa, tak?
*No ale tyyyle się uczyła do tej poprawki, że się nie dziwię :F


Mnie też się nie udało zdać poprawki z matmy :/ Zdaję za rok ponownie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedzi. :)

Jeszcze jedno - zdając rozszerzony WOS (Wiedze o Społeczeństwie) zdaję podstawę i rozszerzenie (tak jak w przypadku np polskiego) czy tylko rozszerzenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Minimum to przedmioty obowiązkowe: Język polski, matematyka oraz wybrany język obcy nowożytny - wszystkie na poziomie podstawowym.

Maksimum? "Ile fabryka dała". Trzeba jedynie pamiętać, że wiele terminów koliduje ze sobą, a uczenie się na wszystkie przedmioty jest nierealnie wyczerpujące i nie przynosi znaczących korzyści w kontekście przyszłej rekrutacji na studia.

Jeżeli nie zaliczysz przedmiotu obowiązkowego, możesz poprawić go drugim, sierpniowym terminie. Jeżeli i tam się nie powiedzie, masz 5 lat na zdanie przedmiotu w kolejnych sesjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2011 o 21:15, Hellmut napisał:

Minimum to przedmioty obowiązkowe: Język polski, matematyka oraz wybrany język obcy nowożytny
- wszystkie na poziomie podstawowym.

Maksimum? "Ile fabryka dała". Trzeba jedynie pamiętać, że wiele terminów koliduje ze
sobą, a uczenie się na wszystkie przedmioty jest nierealnie wyczerpujące i nie przynosi
znaczących korzyści w kontekście przyszłej rekrutacji na studia.

Jeżeli nie zaliczysz przedmiotu obowiązkowego, możesz poprawić go drugim, sierpniowym
terminie. Jeżeli i tam się nie powiedzie, masz 5 lat na zdanie przedmiotu w kolejnych
sesjach.


dzieki takiej odpowiedzi oczekiwalem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2011 o 21:15, Hellmut napisał:

Maksimum? "Ile fabryka dała". Trzeba jedynie pamiętać, że wiele terminów koliduje ze
sobą, a uczenie się na wszystkie przedmioty jest nierealnie wyczerpujące i nie przynosi
znaczących korzyści w kontekście przyszłej rekrutacji na studia.


Nie. Maksimum to 4 przedmioty dodatkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku maks. dodatkowych wynosiła 6, tak więc szczerze bym się zdziwił, gdyby to, co piszesz, było prawdą. Jakieś źródło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2011 o 00:16, Jave napisał:

W tym roku maks. dodatkowych wynosiła 6, tak więc szczerze bym się zdziwił, gdyby to,
co piszesz, było prawdą. Jakieś źródło?


Tu mnie masz, faktycznie 6.

" Absolwent może ponadto przystąpić w danym roku do egzaminu maturalnego z nie więcej niż sześciu przedmiotów dodatkowych:"
http://www.cke.edu.pl/images/stories/0000000_Matura_2012/procedury/procedury_ostatnie.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować