Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 07.08.2011 o 18:27, Dared00 napisał:

> To sobie wyobraź co matematycy czuli na maturze z polskiego.
*arkusz przede mną* Wiersze, żeby były wiersze, błagam... *strona 3* ...wiersze, wiersze,
wiersze... *strona 5* wierszewierszewierszewiersze *strona 7* F*** YEAH WIERSZE


Hehe... skąd ja to znam :) Nie wiem czemu ludzie boją się wierszy na maturze. Forma zamknięta - parę linijek i wszystko, wiedza jest niepotrzebna bo zwykle objaśnienia są, które mogą nawet naprowadzać na prawidłową interpretację... Nic tylko pisać i nabijać punkty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja maturę zdawałam co prawda rok temu, ale rozszerzona nie zmienia się za bardzo. :) Wypowiadam się z perspektywy adepta wyższej matematyki, więc to co napiszę, może wyglądać nieco chaotycznie :D
Też polecam arkusze maturalne z OE (popularne niebieskie "Pazdry"), zadania tam zamieszczone to nierzadko spore wyzwanie, taka "stara szkoła" zaczerpnięta jeszcze ze zbiorów Śnieżki, które notabene również polecam, o ile jeszcze je gdzieś znajdziesz. W co szczerze wątpię, chyba, że masz zamiar okraść jakiegoś starszego pokoleniem nauczyciela. :P Aczkolwiek bardzo polecam.
Jak się przebrnie przez większość zadań w arkuszach OE, to ma się prawo z czystym sumieniem przystąpić do rozszerzenia z matmy. Ale niewielu się to udaje. :D U mnie taki wypełniony zbiorek był na wagę złota.
Jeśli chodzi o Kiełbasę, to nie wiem, nigdy nie miałam z nim do czynienia, mój nauczyciel był inny i preferował wspomnianego Śnieżka. Może to i dobrze. Tak czy siak, w ostatnich latach (2010, 2011) zadania na maturze były ponoć bardziej "Kiełbasiane", a nie jak dotąd "Śnieżkowe". Mam nadzieję, że nadążasz. :D
Co do fizyki, to polecam oczywiście sławetne repetytorium Andrzeja Persony z wyd. Medyk. Mi pomogło, bez większego przygotowania zdobyłam 70%, no ale jak chcesz więcej to ewentualnie dokup jeszcze zbiory zadań. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2011 o 01:37, Smooqu napisał:

> Ale jesli na maturze mam zadanie o tresci "Dane są funkcje liniowe F(x) oraz g(x)
okreslone dla wszystkich liczb rzeczywistych x. Wskaż który z poniższych wykresów jest
wykresem funkcji h(x)*g(x)." i nastepnie cztery przykłady wykresów, hmm raczej z wzorów
sie nie dowiemy o co w ogole

To sobie wyobraź co matematycy czuli na maturze z polskiego.


Ja na mojej maturze z Polskiego ( pisałem fizykę, matmę i anglika rozszerzoną ) myślałem, "Yappi, jest Zdążyć przed Panem Bogiem!!!!"

YOUlia ----> I to jak Kiełbasiane, 2 zadania z matury 2010, były kubek w kubek identyczne z tym zbiorem, a jeszcze jedno zadanie było, które już kiedyś robiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Haha, to wyobraź sobie co ja czułam - dwie lektury, które zostawiłam na ostatnią chwilę. "Pana Boga" olałam, bo stwierdziłam, że nie będzie, "Świętoszka" przypomniałam sobie rano przed maturą. :D

No właśnie, a na poprzednich maturach, jak i w Pazdrze pojawiały się zadania ze Śnieżki, które ja przerabiałam przez całe liceum... I co ja miałam zrobić, ja, którą uczono by gardzić Kiełbasą, jako tym łatwiejszym zbiorem. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2011 o 00:18, YOUlia napisał:

No właśnie, a na poprzednich maturach, jak i w Pazdrze pojawiały się zadania ze Śnieżki,
które ja przerabiałam przez całe liceum... I co ja miałam zrobić, ja, którą uczono by
gardzić Kiełbasą, jako tym łatwiejszym zbiorem. ;P


Łatwiejszym? Ja z kolegą taty, który jest matematykiem ( znajomy ), robiliśmy jedno zadanie z Kiełbasy prawie godzinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałam, że jest łatwiejszy, a nie, że łatwy. :) W zbiorach śnieżki 1/3 zadań była zbliżona do takiego poziomu. Części zadań w ogóle nie robiliśmy, bo nie było sensu - za trudne jak na maturę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2011 o 00:34, YOUlia napisał:

Powiedziałam, że jest łatwiejszy, a nie, że łatwy. :) W zbiorach śnieżki 1/3 zadań była
zbliżona do takiego poziomu. Części zadań w ogóle nie robiliśmy, bo nie było sensu -
za trudne jak na maturę.


Pierwszy raz o tym Śnieżce słyszę, podaj jakieś trudne zadanie z jego zbioru.

P.S. Lecę spać, dobranoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie podam, bo nie pamiętam, a zbiorów nigdy nie miałam. Były dwa, jeden do znalezienia na allegro, a drugi praktycznie nie do dostania. Nauczyciel w takiej sytuacji tracił część lekcji na przepisywanie zadań na tablicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, wybrałem sobie temat maturalny "Motyw żołnierza w literaturze i obrazie". Pomożecie mi wybrać dzieła do analizy? Na oku mam Pieśń o Rolandzie, Redutę Ordona... i tutaj muszę jeszcze 2 teksty wybrać i do nich jakieś obrazy. Czy moglibyście mi pomóc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>...........

Znalazłem gdzieś na stronie:

Juliusz Słowacki Sowiński w okopach Woli
Konstanty Ildefons Gałczyński Pieśń o żołnierzach z Westerplatte
Władysław Broniewski Żołnierz polski
Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec
Tyrtajos Rzecz to piękna (żołnierze zachęcani do walki)
Adam Mickiewicz Śmierć Pułkownika (idealny żołnierz, mit Emilii Plater)
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem (żołnierze walczący w powstaniu styczniowym)
Stefan Żeromski O żołnierzy tułaczu (żołnierz w armii napoleońskiej)
Ilia Erenburg Trzynaście fajek – Fajka komunarda (mały komunard)
Dieter Noll Przygody Wernera Holta (kilkunastoletni żołnierze)
Guillaume Apollinaire Młody żołnierz (apostrofa do żołnierza, przyspieszone dojrzewanie młodych ludzi, żołnierzy)
Krzysztof Kamil Baczyński Z głową na karabinie, Ten czas (zapowiedź śmierci żołnierzy walczących w obronie kraju, tragiczne losy pokolenia Kolumbów)
Władysław Broniewski Nic więcej, Co mi tam troski (tułaczy los polskiego żołnierza-wygnańca)
Arkady Fiedler Dywizjon 303 (sylwetki lotników, walki z samolotami Luftwaffe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2011 o 16:25, Citkowsky napisał:

>>...........

Znalazłem gdzieś na stronie:

Juliusz Słowacki Sowiński w okopach Woli
Konstanty Ildefons Gałczyński Pieśń o żołnierzach z Westerplatte
Władysław Broniewski Żołnierz polski
Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec
Tyrtajos Rzecz to piękna (żołnierze zachęcani do walki)
Adam Mickiewicz Śmierć Pułkownika (idealny żołnierz, mit Emilii Plater)
Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem (żołnierze walczący w powstaniu styczniowym)
Stefan Żeromski O żołnierzy tułaczu (żołnierz w armii napoleońskiej)
Ilia Erenburg Trzynaście fajek – Fajka komunarda (mały komunard)
Dieter Noll Przygody Wernera Holta (kilkunastoletni żołnierze)
Guillaume Apollinaire Młody żołnierz (apostrofa do żołnierza, przyspieszone dojrzewanie
młodych ludzi, żołnierzy)
Krzysztof Kamil Baczyński Z głową na karabinie, Ten czas (zapowiedź śmierci żołnierzy
walczących w obronie kraju, tragiczne losy pokolenia Kolumbów)
Władysław Broniewski Nic więcej, Co mi tam troski (tułaczy los polskiego żołnierza-wygnańca)
Arkady Fiedler Dywizjon 303 (sylwetki lotników, walki z samolotami Luftwaffe)

:o Dzięki wielkie! A jak to ewentualnie powiązać? Bo z tego co wiem to musi być dzieło literackie i jakiś powiązany obraz czy coś w ten deseń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2011 o 22:59, Sigu napisał:

Co sądzicie o nowej maturce z angielskiego? :)

Chodzi Ci że nie będzie już podziału na poziom podstawowy i rozszerzony?
Mnie to już nie dotyczy, ale jestem przeciwny takim zmianom. Chyba że odbiją to kosztem zmniejszenia poziomu trudności całości egzaminu. Tak od siebie dodam, że jestem załamany stylem edukacji jaki zaproponowała nam Hall. Dobrze że jestem już po szkole średniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 15:16, Eff3ctiv3 napisał:

> Co sądzicie o nowej maturce z angielskiego? :)
Chodzi Ci że nie będzie już podziału na poziom podstawowy i rozszerzony?
Mnie to już nie dotyczy, ale jestem przeciwny takim zmianom. Chyba że odbiją to kosztem
zmniejszenia poziomu trudności całości egzaminu. Tak od siebie dodam, że jestem załamany
stylem edukacji jaki zaproponowała nam Hall. Dobrze że jestem już po szkole średniej.

Haj fajf, bro. Strasznie się to wszystko skomplikowało. Ostatnio steamowy znajomek powiedział mi, że testy gimnazjalne to teraz 4 egzaminy, każdy po godzinie. Ten angielski też taki trochę dziwaczny. Te zabrane 5 minut na początku ustnego mogę jeszcze zrozumieć, ale to, że nie ma już podstawy ani rozszerzenia nie ma sensu. To teraz ktoś mający język przez 3 lata liceum może mieć 100%, tak samo jak ktoś, kto uczy się go przez lat 11? Nie obrazuje to za bardzo różnic w ich poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako ze coraz mniej czasu do nieuchronnej chwili w mym życiu zainteresowałem się już tematami maturalnymi z Polskiego ;) Zainteresował mnie następujący temat: "Różne sposoby kreowania scen batalistycznych w literaturze i malarstwie. Dokonaj analizy porównawczej wybranych przykładów." i tutaj się rodzi pytanie, otóż co wybrać na ten temat?
Myślałem o proporcji 2 obrazy - 2 teksty literackie. Jako ze z obrazami nie ma zbyt wielkiego problemu, to jeśli chodzi o przykłady literackie jest mały problem. Byli byście tak uprzejmi i naprowadzili mnie na coś? Coś podpowiedzieli? ;)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.09.2011 o 16:31, Szturman napisał:

problemu, to jeśli chodzi o przykłady literackie jest mały problem. Byli byście tak uprzejmi
i naprowadzili mnie na coś? Coś podpowiedzieli? ;)
Pozdrawiam


Na przykład Władca Pierścieni - oblężenie Minas Tirith, lub Krzyżacy - bitwa pod Grunwaldem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy, w jaki sposób chcesz to wszystko przedstawić i od tego, w jaki sposób rozumiesz temat. Powinieneś podpytać swojego nauczyciela, jak - to zabrzmi dziwnie - powinieneś go rozumieć. Jeżeli pozostawi Ci w tej kwestii dowolność, zapytaj, czy Twoja interpretacja jest OK. Nasuwają mi się dwie możliwości: wyszukaj sobie dzieło + obraz, który przedstawia bitwę, o której dzieło mówi i porównaj z opisem, najlepiej znajdź dwa dzieła i po obrazie do każdego. Ewentualnie możesz po prostu znaleźć niezwiązane ze sobą dzieła i obrazy i je porównać. Pewnie jest milion innych opcji, ale nie zapomnij, że o każdą powinieneś zapytać nauczyciela.

Pierwsze, co mi się nasuwa, to oczywiście Pieśń o Rolandzie, Krzyżacy, sienkiewiczowska Trylogia. Do Potopu znajdziesz bardzo łatwo obrazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ;) Ja również w tym roku zdaje maturę i mam do was wielką prośbę. Mam na oku 3 tematy maturalne z j.polskiego. Prosiłbym o jakąś opinię o tym czy są to przyjemne tematy i który najlepiej wybrać.

1. Wpływ pieniądza na życie bohaterów literackich. Zanalizuj problem na wybranych przykładach.
2.Literatura świadectwem wydarzeń historycznych. Przedstaw na wybranych przykładach różne sposoby utrwalania w literaturze ważnych wydarzeń dziejowych.
3. Obraz świata totalitarnego w literaturze i filmie. Porównaj środki wyrazu wykorzystane dla jego kreacji.

Interesuje się historią ( najbardziej II WŚ). Prosiłbym o jakieś porady :) Z góry dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować