Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 27.02.2008 o 23:23, 143872 napisał:

No jaka to jest forma wypowidzi? Rozprawka, charaktetystyka może opowiadanie?


Opowiadanie raczej nie ;), rozprawka może się zdarzyć, charakterystyka też raczej odpada ;). Zazwyczaj jest to coś takiego że na podstawie utworu / utworów masz ocenić kogoś / coś lub jak wyglądał dany motyw np: walka powstańcza w konkretnych książkach itp. itd.

Dnia 27.02.2008 o 23:23, 143872 napisał:

Napewno
coś trudniejszego niż w gm.


No raczej :).

Dnia 27.02.2008 o 23:23, 143872 napisał:

> >A matura np.
> > z angielskiego?
Tak samo, jak wygląda matura z angielskiego, sądzę że słówek nie ma :D ale napewnio jest
część gramatyczna, jak ona wygląda? Trzeba odpwedzieć na pytania w odpowiednim czasie?
Pewnie też trzeba pisać coś większego?
A co do matury tak ogólnie to zdaje się też ustnie?


Matura angielski: składa się z paru części: słuchanie - odtwarza się wam w sali jakąś rozmowe itp. a ty masz zaznaczyc w kwestionariuszu np: gdzie to było / kto z km gadał / o czym / czy coś tam się stało czy nie ( takie prawda/ fałsz. Potem jest szereg tekstów i np: trzeba połączyć nazwy akapitów z fragm. tekstu żeby pasowały itp . zadania. na koniec są bodaj 2 lub 3 teksty do napisania : 1 dłuższy i 1 ( lub 2) krótszy: np: zaproszenie i opowiadanie, ogłoszenie itp.

Zdaje się ustnie: język polski i język obcy, przynajmniej teraz bo nie wiadomo co tam jeszcze mogą namieszać w ME :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:32, 143872 napisał:

No to mało słów ;) A jest napisany fragment lektury czy mówią np. napisz o tym i tym
wątku w xxx lekturze?

Fragment jest podany, ale bez znajomości całości lektury nie da rady rozpisać się nawet na te 250 słów ;)

Dnia 27.02.2008 o 23:32, 143872 napisał:

No to wydaje mi się że nie jest to takie trudne ;P

Dobrze Ci się wydaje. Jeśli choć trochę umiesz język to poradzisz sobie bez problemów

Dnia 27.02.2008 o 23:32, 143872 napisał:

To są jeszcze jakieś inne ? :o

Oczywiście. Jest podstawowa i rozszerzona. Ta druga oczywiście charakteryzuje się bardziej obszernym materiałem. który obejmuje. Dłużej się ją także pisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie lektury trzeba znać? A możecie podać jeszcze jakiś przykładowy temat tej dłuższej pracy z polskiego? A macie stresa przed maturą ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:43, 143872 napisał:

A jakie lektury trzeba znać?

Szczerze? Ciężko przeczytać każdą lekturę szczególnie jak się chodzi do technikum... Znać należy wszystkie...nie no żartowałem, najlepiej znać wszystkie chociaż po trochu żeby nie wpaść np: że Boryna była kobietą :D.

>A możecie podać jeszcze jakiś przykładowy temat tej dłuższej

Dnia 27.02.2008 o 23:43, 143872 napisał:

pracy z polskiego? A macie stresa przed maturą ? :D


Stres jest zawsze, to normalne, mniejszy lub większy ale zawsze jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> Lepiej niech Ci się zachce bo już naprawdę mało czasu zostało... serio...miałem to samo
> w zeszłym roku.

Już od miesiąca mówie sobie że zaczne prawdziwe przygotowania do matury ale niestety nie wyszło... wiem natomiast że już nie ma czasu na dalsze przekładanie i postanowiłem w końcu wziąć się do roboty nawet jeżeli musiałbym pozbyć się komputera z domu na najbliższe dwa i pół miesiąca, bo to właśnie komp zabiera mi zbyt dużo wolnego czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.02.2008 o 23:20, cubba napisał:

A myślałem, że jestem sam w takiej sytuacji. o.O


Taka sytuacja wbrew pozorom wcale nie zdarza się rzadko, znam co najmniej kilkanaście osób w bardzo podobnej sytuacji. Jeżeli jesteś jedyną osobą w Twojej klasie która ma taki problem to masz szczęście bo dzięki temu masz większą motywacje.

Dnia 27.02.2008 o 23:20, cubba napisał:

Czasem mam takie napady, że chciałbym by już było po tym wszystkim, spokój i w ogóle...


Też chciałbym żeby było już po wszystkim nawet bardzo...

Dnia 27.02.2008 o 23:20, cubba napisał:

A jeszcze muszę oddać konspekt pracy, bibliografię i napisać całą pracę z polskiego.


Miesiąc na napisanie tego wszystkiego to niepokojąco mało ale damy rade :P Maty i fizy nie zazdroszczę, ja wybrałem sobie wos i gegre bo w tych tematach czuję się najpewniej a poza tym nie wymaga to wkuwania gegre zawsze dobrze umiałem a do dobrego wyniku z wosu wystarczy regularne oglądanie wiadomości i czytanie np. Gazety Wyborczej.

Dnia 27.02.2008 o 23:20, cubba napisał:

Do tego dochodzi fizyka i matematyka. A właściwie w ogóle nie zacząłem się przygotowywać...
Co prawda z matury próbnej nie miałem najgorszych wyników, ale ciągłe obawy dotyczące
rzeczywistej matury będą mnie prześladować do maja.


Mam podobnie wyniki z próbnej w miarę zadowalające ale cały kwiecień to będzie prawdziwy koszmar, już teraz wiem że będzie to nieprzyzwoicie wysoka dawka stresu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>a do dobrego wyniku z wosu

Dnia 28.02.2008 o 14:51, Sebat1 napisał:

wystarczy regularne oglądanie wiadomości i czytanie np. Gazety Wyborczej.


To dobre źródła ale niewystarczające. Przyda się też trochę wiedzy ogólnej i po trochu historii współczesnej i powszechnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z WOSu bardziej opłaca się skupić na wiedzy czysto podręcznikowej. Oczywiście wiadomości ze świata to też dobre źródło wiedzy, ale wg mnie przynosi to efekty, gdy robi się to od dłuższego czasu.

Apropos "nieprzygotowania" do matury w momencie, gdy zostało mało czasu - stres działa wyjątkowo motywująco. Do tego dochodzi kwestia rozsądnego rozplanowania nauki - sam widzę, że codziennie mam minimum 3 h czasu wolnego... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2008 o 15:48, KŁEJK napisał:

To dobre źródła ale niewystarczające.


Mi tam na próbną mature z wynikiem 65% w zupełności to wystarczyło ale wiem że na tej prawdziwej nie będzie aż tak łatwo.

Dnia 28.02.2008 o 15:48, KŁEJK napisał:

Przyda się też trochę wiedzy ogólnej i po trochu
historii współczesnej i powszechnej.


Wiadomo że to się jak najbardziej przyda no ale chyba prawie każdy kto zdaje mature z wosu ma ogólne pojęcie o historii jak i o wiedzy w ogólnym znaczeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:01, Sebat1 napisał:

Wiadomo że to się jak najbardziej przyda no ale chyba prawie każdy kto zdaje mature z
wosu ma ogólne pojęcie o historii jak i o wiedzy w ogólnym znaczeniu.


No właśnie prawie czyni tu dużą różnicę. Znam osoby które przerzuciły się z np: geografii na WOS bo myślały że będzie prosto ( czytaj: jak się ogląda serwisy inf. to wystarczy ) i chyba wiadomo jak wyglądali na maturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Seba1 -> zakładam, że mówisz o maturze Operonu - ktoś tu już podał odpowiedni przelicznik do niej ;]

Patrząc po maturach wydaje mi się nawet, że tendencja jest odwrotna - większy nacisk kładzie się na wiedzę podręcznikową (mam na myśli porządne dokładne podręczniki, a nie vademecum ;]).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kurde chciałem zdawać WOS na maturze za rok, ale jestem w klasie II profil(Mat-inf-historia) i nie mam wosu''u. Czy naucze sie do matury tylko z podręcznika??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:27, marcinshinoda napisał:

kurde chciałem zdawać WOS na maturze za rok, ale jestem w klasie II profil(Mat-inf-historia)
i nie mam wosu''u. Czy naucze sie do matury tylko z podręcznika??


Tylko z podręcznika byłoby ciężko. To w sumie zależy też od tego jak się czujesz w historii ( szczególnie współczesnej ) i polityce ogólnie. Ja miałem WOS + fakultety i muszę przyznać że trochę one mi pomogły.

EDIT: zależy też czy chcesz tylko zdać maturę ( i na jakim poziomie ) i iść do pracy czy chcesz studiować ( sądzę że studia na których potrzebny jest WOS na uczelnie Cie nie interesują )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:30, KŁEJK napisał:

> kurde chciałem zdawać WOS na maturze za rok, ale jestem w klasie II profil(Mat-inf-historia)

> i nie mam wosu''u. Czy naucze sie do matury tylko z podręcznika??

Tylko z podręcznika byłoby ciężko. To w sumie zależy też od tego jak się czujesz w historii
( szczególnie współczesnej ) i polityce ogólnie. Ja miałem WOS + fakultety i muszę przyznać
że trochę one mi pomogły.

EDIT: zależy też czy chcesz tylko zdać maturę ( i na jakim poziomie ) i iść do
pracy czy chcesz studiować ( sądzę że studia na których potrzebny jest WOS na uczelnie
Cie nie interesują )


Studia. Kierunek Politologia albo europeistyka,stosunki między narodowe (uniwersytet warszawski)
Słyszałem że na europeistykę najlepiej rozszerzony angielski, geografia, wos albo historia. Z pozostałymi podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:38, marcinshinoda napisał:

Studia. Kierunek Politologia albo europeistyka,stosunki między narodowe (uniwersytet
warszawski)
Słyszałem że na europeistykę najlepiej rozszerzony angielski, geografia, wos albo historia.
Z pozostałymi podobnie


Nie chcę Cie martwić ale te kierunki to jedne z najbardziej obleganych. Nie mówię że się nie dostaniesz ale trudno będzie więc mówię od razu. No, jak się wybierasz na uczelnię to oczywistym jest że przydałby się jakiś przyzwoity wynik co nie? Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:42, KŁEJK napisał:

> Studia. Kierunek Politologia albo europeistyka,stosunki między narodowe (uniwersytet

> warszawski)
> Słyszałem że na europeistykę najlepiej rozszerzony angielski, geografia, wos albo
historia.
> Z pozostałymi podobnie

Nie chcę Cie martwić ale te kierunki to jedne z najbardziej obleganych. Nie mówię że
się nie dostaniesz ale trudno będzie więc mówię od razu. No, jak się wybierasz na uczelnię
to oczywistym jest że przydałby się jakiś przyzwoity wynik co nie? Jak masz jeszcze jakieś
pytania to wal. ;)


eh wiem że są oblegane ale już sie troche z oswajam faktem że pójdę na prywatną uczelnie. Musiał bym napisać bardzo dobrze mature a ja prymusem nie jestem:| może jest tu ktoś kto studiuje te kierunki i opowie jakie dokładnie warunki musieli spełnić. Pisałem w temacie studia ale nikt nie odpowiedział:/

Teraz wszystkie ciekawe dla mnie kierunki oblegane. Prawo,dziennikarstwo i te powyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 21:47, marcinshinoda napisał:

Teraz wszystkie ciekawe dla mnie kierunki oblegane. Prawo,dziennikarstwo i te powyżej


No niestety tak jest ale co poradzić? Ja Ci niestety pomóc nie mogę... ;(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na gazeta.pl - niedawno dali tam spis wszystkich kierunków i uczelni oraz kryteria naboru.

Mały tip: jeżeli poważnie myślisz o maturze, to zacznij naukę już teraz. Ja bardzo żałuję, że w drugiej klasie nie przerobiłem kilku lżejszych rzeczy. Nie mówię tu o jakimś codziennym wielogodzinnym zakuwaniu, ale myślę, że przerobienie teraz przynajmniej materiału I klasy bardzo ułatwiłoby Ci życie tuż przed maturą... Szczególnie chodzi mi o jeden przedmiot - historię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2008 o 22:03, Dark Templar napisał:

Poszukaj na gazeta.pl - niedawno dali tam spis wszystkich kierunków i uczelni oraz kryteria
naboru.

Mały tip: jeżeli poważnie myślisz o maturze, to zacznij naukę już teraz. Ja bardzo żałuję,
że w drugiej klasie nie przerobiłem kilku lżejszych rzeczy. Nie mówię tu o jakimś codziennym
wielogodzinnym zakuwaniu, ale myślę, że przerobienie teraz przynajmniej materiału I klasy
bardzo ułatwiłoby Ci życie tuż przed maturą... Szczególnie chodzi mi o jeden przedmiot
- historię.


heh kolejna osoba która mi to mówi. Ostatnio jak mi matka mówiła żebym juz sie uczył do matury to ją wyśmiałem, że do tamtego czasu wszystko już zapomnę. Może coś wtym jest....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rok temu ja też się śmiałem :D

Ale jeśli się teraz pomęczysz, to rok maturalny minie Ci we względnym spokoju - po prostu będziesz miał trochę czasu na granie ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować