Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

PolishWerewolf -> Na pewno jest maks. 6 przedmiotów - 3 obowiązkowe w tym j. polski i j. obcy oraz 3 przedmioty dodatkowe. Może nie wziąłeś pod uwagę j. polskiego - i tak każdy tym się nie przejmuje ;P

IMO szkoda, że poziom poszczególnych przedmiotów na maturze jest tak różny :/ Przykłady:
polski - dla nie-humanistów "trafienie" w klucz wypracowania to rzecz niemożliwa ;]
geografii - wg wielu najprostszy przedmiot "czyste kucie i zero myślenia"
matematyka - olbrzymia różnica między poziomami, a sam rozszerzony jest postrzegany jako jeden z trudniejszych na tle innych przedmiotów
historia - poziom podstawowy śmiesznie prosty, a na rozszerzonym pojawia się wypracowanie na którym łatwo się przejechać; za to zadania ze źródłami potrafią być czasami na poziomie "czytania ze zrozumieniem" :/
WOS - sporo kucia, a i tak część pytań na rozszerzonym to dokładne przeczytanie tekstu i logiczne myślenie :/

Polski uczeń nie ma łatwo ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

PolishWerewolf -> (...)

Czyli coś po prostu przeoczyłem. Mała strata bynajmniej :)

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

polski - dla nie-humanistów "trafienie" w klucz wypracowania to rzecz niemożliwa ;]

Tu można się sprzeczać. W klucz trudno nie jest trafić wbrew pozorom. Prawdę mówiąc samo wypisanie zdarzeń z fragmentu własnymi słowami daje punkty.

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

geografii - wg wielu najprostszy przedmiot "czyste kucie i zero myślenia"

Kłóciłbym się z tym zero myślenia. Prawdę mówiąc, geografia jest na logikę, nie pamięć.

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

matematyka - (...)

Ups ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

polski - dla nie-humanistów "trafienie" w klucz wypracowania to rzecz niemożliwa ;]


ale jak się uczysz w miarę regularnie to zawsze coś tam się napisze...

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

geografii - wg wielu najprostszy przedmiot "czyste kucie i zero myślenia"


i tu się nie zgodzę. Wielu moich znajomych zdawało geografię i myśleli że to takie proste. Okazało się dość trudne, co prawda większość zdała ale z dość słabymi wynikami.

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

matematyka - olbrzymia różnica między poziomami, a sam rozszerzony jest postrzegany jako
jeden z trudniejszych na tle innych przedmiotów


jako że matmy nie znoszę to nawet podstawowa byłaby dla mnie za trudna ;D

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

historia - poziom podstawowy śmiesznie prosty, a na rozszerzonym pojawia się wypracowanie
na którym łatwo się przejechać; za to zadania ze źródłami potrafią być czasami na poziomie
"czytania ze zrozumieniem" :/
WOS - sporo kucia, a i tak część pytań na rozszerzonym to dokładne przeczytanie tekstu


Czy ja wiem czy aż tak dużo. Według mnie to dość prosty przedmiot chyba że ktoś ma wstręt do historii, polityki...

Dnia 24.02.2008 o 18:36, Dark Templar napisał:

i logiczne myślenie :/


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc:

polski - dobrego sformułowania użył KŁEJK "coś tam się napisze". Zdarzało mi się, że z treści miałem ok. 20/25 pkt jak również 8/25 pkt ;] Może trochę przesadziłem pisząc, że "trafienie w klucz jest niemożliwe", ale jednak jest to rzecz najmniej pewna na maturach :/ Rzeczywiście nie da się trafić w 0/25 pkt, ale dla mnie wynik 20+ jest sporym osiągnięciem.

geografia - chodziło mi fakt, że w przypadku 100% wyuczenia szkolnego materiału masz dużą, jeżeli nie olbrzymią, szansę na świetny wynik. W przypadku pozostałych matur często tak nie jest :/

@KŁEJK
Pisząc o "logicznym myśleniu" nie miałem na myśli moich problemów z nim ;] Chodziło mi raczej o fakt, że czasami strasznie winduje to wyniki. Dobrym przykładem jest ta próbna Operonu - zdawało u mnie 5-6 osób. Wyniki? >60 % przy I roku WOSu w szkole i niewielkim powtórzeniu materiału...

Wiem, że pisząc tak wychodzę na jakąś "alfę i omegę" i strasznego kozaka, ale uwierzcie mi niezły matoł ze mnie :D Jestem po prostu trochę zdumiony patrząc po wszelkiej maści próbnych wynikach moich znajomych, którzy z historii zaliczają 20 pkt z wypracowania, a arkusze z rozszerzonej matmy robią siedząc na sedesie ;] Czyżby po 3 latach odkryli w sobie geniuszy? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2008 o 19:18, Dark Templar napisał:

geografia - chodziło mi fakt, że w przypadku 100% wyuczenia szkolnego materiału

Nu nu nu. Nie za bardzo. Materiał szkolny to jedno, to co dadzą na maturze to drugie. Nie raz i nie dwa na maturze zdarzały się przypadki, że to, co było na niej, daleko wykraczało poza program szkolny. W tej kwestii dużo zależy od nauczyciela.

I taka mała rada. Wyniki tej Operonowskiej matury podziel przez 2 ;) Była ona tak banalna, że poziom rozszerzony nadawałby się nad podstawę, a podstawa była do niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2008 o 19:18, Dark Templar napisał:

Pisząc o "logicznym myśleniu" nie miałem na myśli moich problemów z nim ;] Chodziło mi
raczej o fakt, że czasami strasznie winduje to wyniki. Dobrym przykładem jest ta próbna
Operonu - zdawało u mnie 5-6 osób. Wyniki? >60 % przy I roku WOSu w szkole i niewielkim
powtórzeniu materiału...


No więc... Ja w zeszłym roku zrobiłem pare arkuszy próbnych z WOSu ( ale nie wiem czy z Operona ale raczej nie :P) i nie chwalac się wszystkie zaliczyłem. Podobnie mature próbną. Ja jestem po 4 letnim technikum i też miałem WOS krótko ( + fakultety przed maturą ). Z tego co pamiętam 1 próbną z WOSu zdałem na jakieś 65 % ( chyba ) a wielkim geniuszem nie jestem. Moim zdaniem jak ktoś ma awersję do histy / polityki to niech lepiej nie zdaje WOSu bo raczej obleje ( pisze to na podstawie obserwacji ku przestrodze ).


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie specyfiki matury z geografii, ale opieram się na fakcie, że wielu moich znajomych wyznaje zasadę "geografia=wysoki wynik w zamian za niewielki wysiłek". W mojej szkole wiele osób do tego tak podchodzi - nawet klasy bez programowo rozszerzonej geografii (!). Pojawia się więc pytanie: słabi nauczyciele, słabi uczniowie, a może błędne podejście do geografii?

A tak przy okazji: co zdajesz? Zakładam, że geo na pewno ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.02.2008 o 19:41, Dark Templar napisał:

Nie znam dokładnie specyfiki matury z geografii (...)

Ja ją znam od lat - rodzina nauczycielska, połowa uczy geografii właśnie ;) To prawda - na podstawie wielkiego wysiłku nie wymaga. Jak i wszystkie inne przedmioty. Zdać, to nie jest problem. Zdać dobrze, to już jest wyzwanie.

Dnia 24.02.2008 o 19:41, Dark Templar napisał:

A tak przy okazji: co zdajesz? Zakładam, że geo na pewno ;]

Polski, angielski, geografia, matematyka, fizyka. Wszystko na rozszerzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas zacząć regularnie odwiedzać ten wątek ;P

Pisze ktoś matury próbne z CKE? Ciekawe jak będzie wyglądał poziom - ostra sieczka na pewno zmotywuje mnie mocno do nauki ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zdawałem maturę w zeszłym roku i według mnie próbne były raz łatwiejsze a raz trudniejsze od tych końcowych. Czyli wychodzi na to że i tak wszystko na maturze może zaskoczyć tylko nie wiadomo czy pozytywnie czy negatywnie :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ten czas strasznie zasuwa (zdecydowanie za szybko) już 4, 5, i 6 marca w mojej szkole będzie znowu próbna matura, wiem że w edukacji jest to bardzo potrzebne ale i tak strasznie nie chcę mi się tego pisać :/ ... Wystyd się przyznać ale nawet nie zacząłem jeszcze pisać pracy z polskiego a zanim się obejrzę będzie już maj i cały ten maturalny stres na dobre się rozpocznie... przydałby się jakiś impuls,jakiś prawdziwy kopniak który zmotywował by mnie do nauki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 22:57, Sebat1 napisał:

Jak ten czas strasznie zasuwa (zdecydowanie za szybko) już 4, 5, i 6 marca w mojej szkole
będzie znowu próbna matura, wiem że w edukacji jest to bardzo potrzebne ale i tak strasznie
nie chcę mi się tego pisać :/


Lepiej niech Ci się zachce bo już naprawdę mało czasu zostało... serio...miałem to samo w zeszłym roku.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi na szczęście jeszcze daleko do matury ale czeka mnie egzamin gimnazjalny w tym roku :P Ale nie o tym chciałem, mam pytanie, jak wygląda taka matura z polskiego ? Też są takie zadania jak na eg. gimnazjalnym że są pytania testowe A,B,C,D; jakaś interpretacja wiersza, ogłoszenie i dłuższa forma wypowiedzi w postaci rozprawki ?? Jak to naprawdę wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:06, 143872 napisał:

Mi na szczęście jeszcze daleko do matury ale czeka mnie egzamin gimnazjalny w tym roku
:P Ale nie o tym chciałem, mam pytanie, jak wygląda taka matura z polskiego ? Też są
takie zadania jak na eg. gimnazjalnym że są pytania testowe A,B,C,D; jakaś interpretacja
wiersza, ogłoszenie i dłuższa forma wypowiedzi w postaci rozprawki ?? Jak to naprawdę
wygląda?


Zanim ty będziesz pisał to wiele się może zmienić bo żyjemy w takim kraju co wprowadza dziwne reformy...ale nie o tym miało być ;).

Zazwyczaj wygląda to tak: dostajesz tekst ( wiersz, felieton, text popularnonaukowy, lub fragment powieści ) i pytania do niego ( część do wyboru ABCD, fałsz / prawda, część żeby coś wypisać z tekstu lub napisać parę zdań na zadane pytanie związane z tekstem, a w 2 części wypracowanie na określony temat. To tak w największym skrócie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:11, KŁEJK napisał:

a w 2 części wypracowanie na określony temat.

A jakie jest to wypracowanie ? I na ile miejsca trzeba to napisać ? (A4) A matura np. z angielskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:15, 143872 napisał:

A jakie jest to wypracowanie ?


Napisz dokładniej o co pytasz.

Dnia 27.02.2008 o 23:15, 143872 napisał:

I na ile miejsca trzeba to napisać ? (A4)


Jest jakiś limit wyrazów które trzeba minimum napisać w wypracowaniu ale nie pamiętam ile on wynosi :P.

>A matura np.

Dnia 27.02.2008 o 23:15, 143872 napisał:

z angielskiego?


patrz pytanie pierwsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 22:57, Sebat1 napisał:

Wystyd się przyznać ale nawet nie zacząłem jeszcze
pisać pracy z polskiego a zanim się obejrzę będzie już maj i cały ten maturalny stres
na dobre się rozpocznie... przydałby się jakiś impuls,jakiś prawdziwy kopniak który zmotywował
by mnie do nauki...

A myślałem, że jestem sam w takiej sytuacji. o.O
Czasem mam takie napady, że chciałbym by już było po tym wszystkim, spokój i w ogóle...
A jeszcze muszę oddać konspekt pracy, bibliografię i napisać całą pracę z polskiego. Do tego dochodzi fizyka i matematyka. A właściwie w ogóle nie zacząłem się przygotowywać... Co prawda z matury próbnej nie miałem najgorszych wyników, ale ciągłe obawy dotyczące rzeczywistej matury będą mnie prześladować do maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:18, KŁEJK napisał:

> A jakie jest to wypracowanie ?
Napisz dokładniej o co pytasz.

No jaka to jest forma wypowidzi? Rozprawka, charaktetystyka może opowiadanie? Napewno coś trudniejszego niż w gm.

Dnia 27.02.2008 o 23:18, KŁEJK napisał:

>A matura np.
> z angielskiego?

Tak samo, jak wygląda matura z angielskiego, sądzę że słówek nie ma :D ale napewnio jest część gramatyczna, jak ona wygląda? Trzeba odpwedzieć na pytania w odpowiednim czasie? Pewnie też trzeba pisać coś większego?
A co do matury tak ogólnie to zdaje się też ustnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:15, 143872 napisał:

A jakie jest to wypracowanie ? I na ile miejsca trzeba to napisać ? (A4)

250 słów to dolna granica. Wypracowanie zazwyczaj dotyczy podanego fragmentu tekstu lektury i znajomości treści całości.

Dnia 27.02.2008 o 23:15, 143872 napisał:

A matura np. z angielskiego?

Część pierwsza to rozumienie ze słuchu: Masz kilka zadań, do każdego inne polecenie. W jednym musisz zaznaczyć prawda/fałsz w innym ponumerować zdarzenia w kolejności itp. Część druga to wypełnianie luk w zdaniach, napisanie ogłoszenia i, najczęściej, list.

Powyższe odnoszą się do matur podstawowych. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2008 o 23:24, cubba napisał:

> A jakie jest to wypracowanie ? I na ile miejsca trzeba to napisać ? (A4)
250 słów to dolna granica. Wypracowanie zazwyczaj dotyczy podanego fragmentu tekstu lektury
i znajomości treści całości.

No to mało słów ;) A jest napisany fragment lektury czy mówią np. napisz o tym i tym wątku w xxx lekturze?

Dnia 27.02.2008 o 23:24, cubba napisał:

> A matura np. z angielskiego?
Część pierwsza to rozumienie ze słuchu: Masz kilka zadań, do każdego inne polecenie.
W jednym musisz zaznaczyć prawda/fałsz w innym ponumerować zdarzenia w kolejności itp.
Część druga to wypełnianie luk w zdaniach, napisanie ogłoszenia i, najczęściej, list.

No to wydaje mi się że nie jest to takie trudne ;P

Dnia 27.02.2008 o 23:24, cubba napisał:


Powyższe odnoszą się do matur podstawowych. :)

To są jeszcze jakieś inne ? :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować