Zaloguj się, aby obserwować  
Illidan_Shando

Nowa matura ;/

5431 postów w tym temacie

Dnia 28.02.2008 o 21:04, KŁEJK napisał:

No właśnie prawie czyni tu dużą różnicę. Znam osoby które przerzuciły się z np: geografii
na WOS bo myślały że będzie prosto ( czytaj: jak się ogląda serwisy inf. to wystarczy
) i chyba wiadomo jak wyglądali na maturze.


Zapomniałem dopisać jednej bardzo ważnej rzeczy, otóż nie wybieram się na studia i dlatego w większym stopniu polegam na regularnym oglądaniu informacji niż na uczeniu się z książek, masz całkowitą rację ci którzy przerzucili się w ostatniej chwili z gegry na wos powinni jak najbardziej polegać książkach a już ci co idą na studia powiązane z wosem muszą się uczyć ze wszelkich dostępnych źródeł.

Dark Templar

Dnia 28.02.2008 o 21:04, KŁEJK napisał:

Seba1 -> zakładam, że mówisz o maturze Operonu - ktoś tu już podał odpowiedni przelicznik do niej ;]


Zgadza się mówię właśnie o maturze Operonu, znalazłem ten post który napisał PolishWerewolf i uważam że ten przelicznik jest mocno przesadzony, bardziej prawdopodobne wydaje się aby od wyniku próbnej matury odjąć nie 1/2 tylko 1/3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2008 o 22:07, marcinshinoda napisał:

heh kolejna osoba która mi to mówi. Ostatnio jak mi matka mówiła żebym juz sie uczył
do matury to ją wyśmiałem, że do tamtego czasu wszystko już zapomnę. Może coś wtym jest....


Ja też wychodzę z założenia, że nie ma sensu się teraz uczyć, bo przez ten cały czas cała wiedza wyparowuje z głowy. Szczególnie jeśli chodzi o jakieś denne przedmioty (tzn. nielubiane). Na razie jeszcze nie mam motywacji do nauki, może jak zostanie miesiąc do matury albo z 2 tyg. to przysiądę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.02.2008 o 23:36, cubba napisał:

Fragment jest podany, ale bez znajomości całości lektury nie da rady rozpisać się nawet


nie zgodzę sie z Tobą. W zeszłym roku pisałem rozszerzony polski i nie miałem pojęcia o 2 fragmentach które dali niejaka "Pani Bovary" i "republika marzeń" nawet nie wiedziałem z jakiego okresu pochodzą te dzieła i uzyskałem 76% po prostu analizując linijka po linijce.nie będę ukrywał że miałem dużo szczęścia po prostu trafiłem w klucz


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2008 o 23:16, Dark Templar napisał:

Ale mnie przez weekend wzięło do nauki - w życiu się tyle nie uczyłem ;] A do tego jeszcze
jutro egzamin na prawko...

a świstak siedzi i zawija w sreberka.Zes znalazl sobie temat do pochwalenia sie w srodku nocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uczcie się. Na zachodzie Europy nasze wykształcenie jest oceniane o jedną szkołę niżej.
Kończąc szkołę średnią (z maturą) Polacy są traktowani jakby skończyli zaledwie gimnazjum z egzaminem kompetencji, absolwent studiów magisterskich lub inżynierskich tak jakby skończył College, a dopiero doktorzy są uznawani za równych zachodnim magistrom. Najsmutniejsze jest, że tak nas oceniają prywatni pracodawcy. Takie są skutki naszej dotychczasowej edukacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 09:13, Olamagato napisał:

Uczcie się. Na zachodzie Europy nasze wykształcenie jest oceniane o jedną szkołę niżej.
Kończąc szkołę średnią (z maturą) Polacy są traktowani jakby skończyli zaledwie gimnazjum
z egzaminem kompetencji, absolwent studiów magisterskich lub inżynierskich tak jakby
skończył College, a dopiero doktorzy są uznawani za równych zachodnim magistrom. Najsmutniejsze
jest, że tak nas oceniają prywatni pracodawcy. Takie są skutki naszej dotychczasowej
edukacji.


Mój kumpel jakis czas temu juz, przeprowadził się do Irlandii, tu miał jedynki, dwójki, ledwo zdawał, po prostu mu sie nie chciało olewka, a tam okazało się ze jest prymusem xD choć też za bardzo sie nie starał, okazało się ze to co on juz w Polsce miał, tam dopiero mieli później, poza tym na w miarę niskim poziomie... Problem o którym ty mówisz polega na tym, że my mały szeroką wiedze, która w sumie często jest nam nie potrzebna, np. własnie za godzinke mam sprawdzian z bio i się ucze, tylko nie wiem po co mi to jak nie ide na studnia z tym zwiazane, ale trzeba mieć tą przyzwoitą ocene ;p , ale nic ucza nas nie potrzebnych rzeczy ogólnie, a nic konkretnie, na zachodzie jest tak ze uczeni są tego co im sie przyda w przyszłości i potem w zawodzie się sprawdzają a z nami różnie, choć mamy ogólnie większy poziom wiedzy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 08:37, Paoro napisał:

Mam pytanko kto pisze nie długo próbną mature z cke? I kiedy dokładnie.


Próbną z CKE? Dzisiaj o 7:45 pisałem z polskiego tą próbną. Jutro angielski/inny język obcy, a w czwartek przedmiot obowiązkowy.

Co do dzisiejszego polskiego - poz. podstawowy - nie wydawało się to trudne. Ale wiadomo, oni ocenią to po swojemu. :) Niestety, szkoda że nasza nauka języka polskiego nie polega na rozumieniu tekstu, poprawnej konstrukcji wypowiedzi, ale na wkuwaniu i czytaniu kolejnych wielkich lektur, których i tak nie rozumiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 09:13, Olamagato napisał:

Uczcie się. Na zachodzie Europy nasze wykształcenie jest oceniane o jedną szkołę niżej.
Kończąc szkołę średnią (z maturą) Polacy są traktowani jakby skończyli zaledwie gimnazjum
z egzaminem kompetencji, absolwent studiów magisterskich lub inżynierskich tak jakby
skończył College, a dopiero doktorzy są uznawani za równych zachodnim magistrom. Najsmutniejsze
jest, że tak nas oceniają prywatni pracodawcy. Takie są skutki naszej dotychczasowej
edukacji.

Poważnie? Ja jestem przekonany, że właśnie nasz poziom edukacji przewyższa zachód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 11:41, Galadin napisał:

> Mam pytanko kto pisze nie długo próbną mature z cke? I kiedy dokładnie.

Próbną z CKE? Dzisiaj o 7:45 pisałem z polskiego tą próbną. Jutro angielski/inny język
obcy, a w czwartek przedmiot obowiązkowy.


W sumie to u mnie nie robią, miałem juz z resztą dwie, z operonu i z oke :p i co były za wypracowanie na tym polaku? podstawe pisałes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 12:45, Paoro napisał:

W sumie to u mnie nie robią, miałem juz z resztą dwie, z operonu i z oke :p i co były
za wypracowanie na tym polaku? podstawe pisałes?


Tak, podstawę. Pierwszy temat to było porównać cierpienie dwóch matek - jedna z Lamentacji świętokrzyskich, druga z Dziadów - Rollisonowa. Były oczywiście oba teksty.

Drugi temat to było chyba wyjaśnić znaczenie symboli Wenus z Milo i obrazu Rybaka z Ludzi bezdomnych a także odwołać się do innych symboli w tej lekturze - były podane fragmentu o Wenus i Rybaku, więc uznałem że temat nr 1 jest bardziej jasny i nie popełnię w nim jakichś błędów bo to było na podstawie danego tekstu, nie trzeba było się odwoływać.

A motyw przewodni testu to hedonizm. Artykuł na temat prawdziwego hedonizmu prezentowanego przez starożytnych i dzisiejszego rozumienia hedonizmu. Tak czy inaczej nie wiedziałem co to słowo oznacza i miałem na początku lekkie problemy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 12:40, squeglee napisał:

Poważnie? Ja jestem przekonany, że właśnie nasz poziom edukacji przewyższa zachód.


Może dlatego, że oni uczą się więcej praktyki, a my więcej gadania i bajerowania? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 13:04, Galadin napisał:

Tak, podstawę. Pierwszy temat to było porównać cierpienie dwóch matek - jedna z Lamentacji
świętokrzyskich, druga z Dziadów - Rollisonowa. Były oczywiście oba teksty.
Drugi temat to było chyba wyjaśnić znaczenie symboli Wenus z Milo i obrazu Rybaka z Ludzi
bezdomnych a także odwołać się do innych symboli w tej lekturze - były podane fragmentu
o Wenus i Rybaku, więc uznałem że temat nr 1 jest bardziej jasny i nie popełnię w nim
jakichś błędów bo to było na podstawie danego tekstu, nie trzeba było się odwoływać.


Przyznam ze też bym pisał ten pierwszy ;)

Dnia 04.03.2008 o 13:04, Galadin napisał:

A motyw przewodni testu to hedonizm. Artykuł na temat prawdziwego hedonizmu prezentowanego
przez starożytnych i dzisiejszego rozumienia hedonizmu. Tak czy inaczej nie wiedziałem
co to słowo oznacza i miałem na początku lekkie problemy. :)


No ciekawe, na pierwszy rzut oka coś nowego, nieznanego ;p ale z tekstu zawsze się wyciagnie co trzeba :)

Ogólnie jaka ocena? Pisałes wcześniejsze próbne? (z operon i z oke) porównując jak ta wypada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 13:19, Paoro napisał:

Ogólnie jaka ocena? Pisałes wcześniejsze próbne? (z operon i z oke) porównując jak ta
wypada?


Nie pisałem Operonu, mówili nam że Operon źle robi, nie trzyma się kryteriów i dlatego nasze LO zrezygnowało.

A akurat ta próbna bardzo mi się podobała - hedonizm, konsumpcjonizm, bardzo ciekawe problemy poruszał test. No i temat też był bardzo jasny i zrozumiały. Więc w skali szkolnej mogę wystawić 5. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tematy z rozszerzenia były trudniejsze dosyć. Przede wszystkim dlatego, że do obu były utwory pisane wierszem...

1). Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej fragmentu Księgi IV "Pana Tadeusza" z fragmentem "Raportu o stanie wojennym" Marka (tutaj było nazwisko). Zwróć uwagę na motyw lasu.
2). Dokonaj analizy wiersza. Jego tytułu jednak nie pamiętam ;)

Motywem przewodnim czytania ze zrozumieniem, był Mit opowieści reklamowej. Czytanie proste, jednak wypracowanie już gorsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 12:40, squeglee napisał:

Poważnie? Ja jestem przekonany, że właśnie nasz poziom edukacji przewyższa zachód.

Niestety to jest w większości mit. Polskie wykształcenie jest bardzo szerokie i ogólne, ale na niskim poziomie. Mamy wielu bezwartościowych zawodowo magistrów, wielu wręcz absolwentów szkół średnich jest analfabetami funkcjonalnymi. Ostatnio sprawę poprawia nieco nowa matura, która nastawia bardziej na umiejętność rozwiązywania problemów niż na wiedzę. Ale to jeszcze za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem pewien, że Szwedzki licealista nie wie co to hybrydyzacja VSEPR, albo równanie Redoks. Czytałem kiedyś o poziomie edukacji w Szwecji i podobno jest o wiele niższy niż u nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2008 o 14:27, squeglee napisał:

Ale jestem pewien, że Szwedzki licealista nie wie co to hybrydyzacja VSEPR, albo równanie
Redoks. Czytałem kiedyś o poziomie edukacji w Szwecji i podobno jest o wiele niższy niż
u nas.


Też nie wiem co to jest "hybrydyzacja VSEPR" , a jak niby mam maturę zaraz to powinienem ?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować