Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

W samo południe z bawiącymi się historią

59 postów w tym temacie

"Elementem poślednim" - nie powinno być "pośrednim"?

Artykuł fajny, ja osobiście z chęcią zagrałbym w grę, w której stanąłbym po tej drugiej stronie. Jako np. żołnierz Wermahtu w walkach o Warszawę, Stalingrad, Berlin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lucas the Great

Mamy na gram.pl Tydzień z Company of Heroes. To natchnęło Naczelnego do daleko idących refleksji na temat zabaw z historią. Będzie więc dziś o II Wojnie Światowej, developerach i politykach, bohaterach i pop-kulturze, ale też pojawi się zagadnienie entropii. Nie padnie za to ani jedno słowo o samym CoH. Zapraszamy!

Przeczytaj cały tekst "W samo południe z bawiącymi się historią" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźnia ludzka nie zna granic, taką chęć jak ty ma wiele osób, więc to chyba tylko kwestia czasu no i częściowej zmiany mentalności, no bo kto stworzył by obiektywną gre o tym jak niszczy się swój naród i morduje rodaków ... no ale, tak jak powiedziałem to już tylo kwestia czasu. Art fajny ;] ... tymczasem ja wracam do Company of Heroes :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tytuł artykułu "w samo południe...", data zamieszczenia: 12:00 a ja na główną wchodziłem z piętanście po dwunastej i jeszcze tego newsa nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 12:27, Klimos napisał:

Tytuł artykułu "w samo południe...", data zamieszczenia: 12:00 a ja na główną wchodziłem z
piętanście po dwunastej i jeszcze tego newsa nie widziałem.

Odpowiem z przymrużeniem oka :D
Istnieją przynajmniej dwa możliwe wytłumaczenia:
1. news o artykule "nie zaskoczył"
2. w ostatniej chwili zablokowałem publikację by wprowadzić kosmetyczne zmiany

Co się wydarzyło naprawdę? Jak wygląda prawda o tym krytycznym kwadransie? Zawiodła technika, czy człowiek? Może historia to oceni... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 12:36, Lucas the Great napisał:

> Tytuł artykułu "w samo południe...", data zamieszczenia: 12:00 a ja na główną wchodziłem
z
> piętanście po dwunastej i jeszcze tego newsa nie widziałem.
Odpowiem z przymrużeniem oka :D
Istnieją przynajmniej dwa możliwe wytłumaczenia:
1. news o artykule "nie zaskoczył"
2. w ostatniej chwili zablokowałem publikację by wprowadzić kosmetyczne zmiany

Co się wydarzyło naprawdę? Jak wygląda prawda o tym krytycznym kwadransie? Zawiodła technika,
czy człowiek? Może historia to oceni... ;)


To jakiś chochlik pokarał was za brak Tertrisa w platynie ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 12:36, Lucas the Great napisał:

Co się wydarzyło naprawdę? Jak wygląda prawda o tym krytycznym kwadransie? Zawiodła technika,
czy człowiek? Może historia to oceni... ;)


Żeby nie było, ze się czepiam to powiem, że naprawdę niezły artykuł i miło się go czytało. Lubię te felietony na gram.pl :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 12:36, Lucas the Great napisał:

Co się wydarzyło naprawdę?


Podejrzewam, że czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu w momencie dodawania artykułu. CDP znalazł sie w jakimś bąblu czasu i na 15 minut byliście poza naszym czasem. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 13:22, HumanGhost napisał:

> Co się wydarzyło naprawdę?

Podejrzewam, że czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu w momencie dodawania artykułu. CDP znalazł
sie w jakimś bąblu czasu i na 15 minut byliście poza naszym czasem. ;-)

no mi tez sie to zdarza
raz utknalem na godzinie 4:11, i ku dziwu wlaczam kompa i potem ide dalej spac a tu o dziwo 4:11 Oo
myslalem ze to zegarek stanal , paatrze na komorce no mniej wiecej to samo bylo
po godzinie w takim bablu dopiero czas w moim pokoju sie ruszyl Oo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego mialbym odpuszczac grom, jesli krytykuje przeinaczenia w filmach, czy ksiazkach. Gry nie tylko odwzorowuja utrwalone przez lata stereotypy, ale i je wzmacniaja. I to u tych, ktorzy faktow czesto jeszcze nie znaja - bo odbiorcami gier sa w duzym stopniu dzieci. Jesli tworcy gier nie chca tych stereotypow wzmacniac - to moze niech lepiej tworza gry w realiach fantasy albo sci-fi?

Ne podoba mi sie przyjeta forma "zadnych nazwisk, zadnych faktow" w przedostatnim akapicie, gdy odnosisz sie do realiow. To staje sie zupelnie niejasne, mysle, ze nie tylko dla mnie. Mozna bylo powiedziec wprost, ze chodzilo o Macieja Giertycha i wymienic nazwe panstwa, o ktorym piszesz (bo wciaz nie wiem, o jakie chodzilo).

Skad przekonanie, ze gry pisza "na pewno ludzie z pokolen majacych do danych wydarzen duzy dystans"? Przeciez powstaly juz gry o wojnie w Iraku - zarowno tej sprzed kilkunastu lat, jak i tej najnowszej. Zreszta ludzie majacy do wydarzen duzy dystans oderwaliby sie od stereotypow. A my wciaz ogladamy "bohaterskich marines, wyzwalajacych potrzebujacych spod wladzy tyrana".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak do gram.pl zaczynają się wkradać polityczne żałości, to imho coś się zaczyna psuć.
> Gry są elementem kultury masowej. Elementem poślednim dodajmy, zdecydowanie nie nadającym się do roli opiniotwórczej w takim stopniu jak chociażby filmy czy książki.
Subiektywne nieco. Oglądając Allo Allo raczej mniej dowiem się o realiach wojny i pseudookupacji, niż widząc Stalingrad w Call of Duty.

> Podnosi się larum, że to wypacza punkt widzenia na wydarzenia historyczne. Może i racja, ale dlaczego akurat tu kierować najcięższą artylerię?
Chociażby dlatego, że pokazując naród przegrany, powiedzmy podczas drugiej wojny światowej, jako pijaków i ochłaptusów, gdy naród ten jako pierwszy powiedział rzeszy "wara" uraża się jego mieszkańców.

> Możemy się wściekać na to że w wydanej w Niemczech grze Polacy są ukazani wrednie i nieprzyjemnie
Jeśli wrednie i nieprzyjemnie, ale zgodnie z prawdą, to racja, nie mamy. Ale jeśli to są jakieś żarty, to jak najbardziej mamy. Piszesz o wojnie, w której nasz kraj był jednym z najbardziej pokrzywdzonych, otoczeni i rozebrani przez dwóch okupantów, zrobieni w jajo przez dwóch sojuszników. Nie można się dziwić, że to pewnych ludzi uraża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poruszając ten temat gram.pl staje na bardzo grzązki grunt - bo wystarczy popaść w stronniczość, być za nad to subiektywnym w sowim artykule, a zrobi się na prawdę gorąco. Pierwsze i najważniejsze (szczególnie przy II wojnie swiatowej) to pozostawienie wielu pytań bez odpowiedzi. Bo cóż nam po snuciu teori spiskowych na temat Sikorskiego i cieśniny Giblatarskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2006 o 15:51, Darkstar181 napisał:

Hmm... w tekście można zauważyć aluzje do nagonki na Codename Panzers:Phase One:) Miała świetną,darmową
reklamę:)


Toż to główny temat tego tekstu jest - spójrz na kompozycje tego teksty, na początku drugiego akapitu i w ostatnim jest wciąz przywoływany ten sam tytuł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować