PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 02.04.2014 o 21:07, lis_23 napisał:

Czy HD Tune podczas pełnego skanu dysku mógł sprawić to przechodzenie monitora w tryb
uśpienia? - przed tym przez rok było wszystko ok a po włączeniu skanu monitor trzy razy
przeszedł już w tryb uśpienia.


Gratulacje, bo w.g. informacji w necie to TAK. Hdtune moze zmieniac ustawienia zasilania podczas testow. Sam jestem zdziwiony.
Czy mozesz sprawdzic czy w trakcie skanu lub po skanie "wylacz ekran" z nigdy zmienia sie na 20 minut? Mozliwe, ze modyfikacje znajomego zmienily, ze po skanie wraca do Nigdy, ale w trakcie skanu moze sie zmienic na 20 minut.
W wersji platnej/pro dodali opcje na wylaczenie tego, ale na szczescie jest takze mozliwosc zrobienia skrotu do darmowej wersji by to wylaczyc.
Przyklad
C:\Program Files (x86)\HD Tune Pro\HDTunePro.exe" powercfg /x -monitor-timeout-ac 0
na podstawie (angielska strona)
http://www.techpowerup.com/forums/threads/turn-off-the-display-resets-itself-to-20-minutes-instead-of-never.182739/
albo w czasie testow bedziesz co 15-17 minut ruszal myszka by byla aktywnosc wg. kompa.(jesli to zadziala?)
Bo sa przypadki, gdzie po skanie "20 minut" zostaje w ustawieniach dopoki nie poprawia na stare ustawienia.

A na rownolegly problem

Dnia 02.04.2014 o 21:07, lis_23 napisał:

po włączeniu PC i monitora, ekran jest ciemny przez ok. 10 - 15 sekund, potem pojawia się napis " brak > sygnału " i dopiero później pojawia się obraz ładującego się systemu.

Sam wiesz, ze DVI jest w jakis sposob uszkodzony, wiec uszkodzenie moze "rosnac" albo wlozyc ponownie kabel(przed startem) albo go ruszac w trakcie startu?
Ale skoro system nie robi klopotow i wiadomo, ze to monitor, ale objawy dluzszego nie ladowania sie monitora, w innych przypadkach oznaczaja "usterke" w kompie.
Bo mysle, ze skoro DVI działa nieprawidlowo przy starcie to monitor szuka innych zrodel sygnalu, nie znajdujac ich wraca do DVI, ktore zdazy zadzialac.
Jak to naprawic to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa dyski, oba są pod GPT. Jeden jest pusty i chciałbym na nim zainstalować Windowsa, ale ten nie lubi się z GPT. Drugi zaś ma uszkodzoną listę partycji i boot sector, przy czym same partycje są wykrywane przez TestDisk (z UBCD).

Byłbym wdzięczny za podpowiedź jak zainstalować Windowsa 7 pod GPT i/lub jak odzyskać te partycje (dokładniej: jakim programem, najlepiej z UBCD, jeśli obsługa nie jest oczywista nie pogardziłbym instrukcją).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.04.2014 o 19:38, Sarinew napisał:


Gratulacje, bo w.g. informacji w necie to TAK. Hdtune moze zmieniac ustawienia
zasilania podczas testow. Sam jestem zdziwiony.
Czy mozesz sprawdzic czy w trakcie skanu lub po skanie "wylacz ekran" z nigdy zmienia
sie na 20 minut? Mozliwe, ze modyfikacje znajomego zmienily, ze po skanie wraca do Nigdy,
ale w trakcie skanu moze sie zmienic na 20 minut.
W wersji platnej/pro dodali opcje na wylaczenie tego, ale na szczescie jest takze mozliwosc
zrobienia skrotu do darmowej wersji by to wylaczyc.
Przyklad
C:\Program Files (x86)\HD Tune Pro\HDTunePro.exe" powercfg /x -monitor-timeout-ac 0
na podstawie (angielska strona)
http://www.techpowerup.com/forums/threads/turn-off-the-display-resets-itself-to-20-minutes-instead-of-never.182739/
albo w czasie testow bedziesz co 15-17 minut ruszal myszka by byla aktywnosc wg. kompa.(jesli
to zadziala?)
Bo sa przypadki, gdzie po skanie "20 minut" zostaje w ustawieniach dopoki nie poprawia
na stare ustawienia.

Heh, tak też myślałem, że to wina HD Tune gdyż po zakończeniu testu monitor się już nie wyłączył.

Dnia 04.04.2014 o 19:38, Sarinew napisał:

A na rownolegly problem
> po włączeniu PC i monitora, ekran jest ciemny przez ok. 10 - 15 sekund, potem pojawia
się napis " brak > sygnału " i dopiero później pojawia się obraz ładującego się systemu.
Sam wiesz, ze DVI jest w jakis sposob uszkodzony, wiec uszkodzenie moze "rosnac" albo
wlozyc ponownie kabel(przed startem) albo go ruszac w trakcie startu?
Ale skoro system nie robi klopotow i wiadomo, ze to monitor, ale objawy dluzszego nie
ladowania sie monitora, w innych przypadkach oznaczaja "usterke" w kompie.
Bo mysle, ze skoro DVI działa nieprawidlowo przy starcie to monitor szuka innych
zrodel sygnalu, nie znajdujac ich wraca do DVI, ktore zdazy zadzialac.
Jak to naprawic to nie wiem.


Hmmm ... kable DVI jest nowy, zakupiony rok temu - myślisz, że to wina systemu a nie monitora?
gdyby to był system to coś by się jeszcze działo ...
a wygląda to tak: włączam kompa, wcześniej włączam monitor, czekam aż ten znajdzie sygnał, po napisie " brak sygnału " pojawia się obraz ładującego się windowsa, potem monitor znowu gubi sygnał i dopiero po chwili pojawia się niebieski ekran " witamy " / ponoć to drugie gubienie sygnału to normalne zjawisko /.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o kabel dvi, ale o wejscie dvi w monitorze, sam napisales, ze przelaczanie "źle działa"

Dnia 04.04.2014 o 22:49, lis_23 napisał:

po przełączeniu się z HDMI na DVI często nie miałem obrazu ( brak sygnału )

czy to usterka powstala z zuzycia "wejscia" tego nie wiem. A moze poprostu ma "dlugi" czas, a moze zbyt krotki?- nie znam fachowej nazwy.;)

Dnia 04.04.2014 o 22:49, lis_23 napisał:

myślisz, że to wina systemu a nie monitora?

Troche nie jasno napisalem.
Mialem na mysli komp jako fizyczne elementy/hardware, poniewaz uszkodzony(czyli wybrzuszony) kondensator, przegrzany procesor itd. bedzie powodowal problemy z uruchamianiem komputera, ze nawet ekranu z ładującym się windowsem nie zobaczysz.
Skoro ten "blad z gubieniem sygnalu" masz juz ponad 6 miesiecy i to na roznych urzadzeniach to z obecnym kompem jako systemem operacyjnym i hardware wszystko w porzadku.

A jak wlaczysz monitor(pozniej) po wlaczeniu kompa to tez "gubi" sygnal ? Odwrocona kolejnosc wlaczania czasami pomaga. Wiecej z monitorem dopomoc nie moge.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.04.2014 o 00:16, Sarinew napisał:

Nie chodzilo mi o kabel dvi, ale o wejscie dvi w monitorze, sam napisales, ze przelaczanie
"źle działa"
> po przełączeniu się z HDMI na DVI często nie miałem obrazu ( brak sygnału )
czy to usterka powstala z zuzycia "wejscia" tego nie wiem. A moze poprostu ma "dlugi"
czas, a moze zbyt krotki?- nie znam fachowej nazwy.;)

Nie, źle to zrozumiałeś ;)
monitor był równoceśnie podłączony poprzez DVI do PC oraz poprzez HDMI do PS3 a przełączanie następowało za pomocą pilota / monitor z tunerem tv /, przycisk source, pozwalający na wybór źródła / HDMI, DVI, PC, TV, itp. /- gdy przełączałem się z HDMI na DVI, niekiedy nie miałem obrazu z DVI, tylko dźwięk i czarny ekran.

Dnia 05.04.2014 o 00:16, Sarinew napisał:


A jak wlaczysz monitor(pozniej) po wlaczeniu kompa to tez "gubi" sygnal ? Odwrocona kolejnosc
wlaczania czasami pomaga. Wiecej z monitorem dopomoc nie moge.


Jest dokładnie tak samo, po prostu teraz włączam najpierw monitor a dopiero potem kompa, żeby ów załączył się / dogrzał / przed włączeniem PC ta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, więc masz odpowiedź w tym temacie.
Monitor Samsung SyncMaster 710v. Rozdzielczość 1152 x 864.
No i masz rację... Mam system 32-bitowy. Całkiem zapomniałem... mam go już od tak dawna.

Więc pierwsze co muszę zrobić, to reinstalacja systemu. I prawdopodobnie naprawić to może też wszystkie problemy związane z kompem w tym momencie. Zgadza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2014 o 10:07, Caridin napisał:

Monitor Samsung SyncMaster 710v. Rozdzielczość 1152 x 864.

No to mamy wytłumaczenie problemu:
a) Rozdzielczość natywna tego monitora to 1280x1024 i taką należy ustawić, wszystkie pozostałe mają powody by wyglądać źle.
b) No i jest to LCD ze złączem D-Sub. Co pogarsza jakość obrazu - ekran w technologii cyfrowej, sygnał idzie po analogu i trzeba go przekonwertować.

Dnia 08.04.2014 o 10:07, Caridin napisał:

No i masz rację... Mam system 32-bitowy. Całkiem zapomniałem... mam go już od tak dawna.

I tak, 32-bitowy system jest bezpośrednią przyczyną problemów z niewykrywaniem dostatecznej ilości RAM-u.

Dnia 08.04.2014 o 10:07, Caridin napisał:

Więc pierwsze co muszę zrobić, to reinstalacja systemu. I prawdopodobnie naprawić to
może też wszystkie problemy związane z kompem w tym momencie. Zgadza się?

Jest na to spora szansa - jeśli zmieniłbyś system na 64-bitowy to będziesz mieć pełne 8GB pamięci, z kolei instalacja sterowników do karty graficznej "na czysto" powinna wyeliminować niestabilność gier. Zaś co do monitora - tutaj bym się na cuda nie nastawiał, zmień mu tylko rozdzielczość na taką w której powinien pracować, powinno nieco pomóc.
Warto jeszcze upewnić się że częstotliwość odświeżania jest na 75Hz bo taka powinna być zgodnie ze specyfikacją techniczną (prawy przycisk myszy na pulpicie->rozdzielczość ekranu->ustawienia zaawansowane):
http://puu.sh/80zEY.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do monitora używam przejściówki z vga na dvi.

Nie mogę zmienić rozdzielczości na 1280x1024. Gdy to zrobię wszystko jest porozrzucane na ekranie i rozciągnięte. Ustawienia monitora nie wiele zmieniają. Nawet przy prawidłowym ustawieniu wszystko nadal ma nienaturalne kształty.

Co do systemu. To czy mogę po formacie partycji C jakimś sposobem zwiększyć jej wielkość?
Mam dysk 1 TB a partycja systemowa ma tylko 48 GB i zauważyłem, że zaczyna to sprawiać problemy. Trochę aktualizacji windowsa i brak miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2014 o 11:01, Caridin napisał:

Do monitora używam przejściówki z vga na dvi.

Zdaję sobie z tego sprawę, nie zmienia to jednak faktu że nadal dochodzi do konwersji co wpływa negatywnie na jakość obrazu.

Dnia 08.04.2014 o 11:01, Caridin napisał:

Nie mogę zmienić rozdzielczości na 1280x1024. Gdy to zrobię wszystko jest porozrzucane
na ekranie i rozciągnięte. Ustawienia monitora nie wiele zmieniają. Nawet przy prawidłowym
ustawieniu wszystko nadal ma nienaturalne kształty.

To znaczy że jest coś nie tak albo z samym monitorem albo z tym jak wykrywa go karta graficzna (samemu miałem kilka monitorów o tej rozdzielczości na R9 280X i wydawały się działać poprawnie). To właśnie jakakolwiek rozdzielczość inna niż 1280x1024 może powodować problemy a nie odwrotnie. Na razie proponuję więc zacząć od reinstalacji systemu.

Dnia 08.04.2014 o 11:01, Caridin napisał:

Co do systemu. To czy mogę po formacie partycji C jakimś sposobem zwiększyć jej wielkość?

Korzystając z Windowsowego menadżera partycji - nie (chyba że usunąłbyś wszystko, włącznie z D: i innymi partycjami). Korzystając np. z darmowego Gparted:
http://gparted.org/
Tak.

Dnia 08.04.2014 o 11:01, Caridin napisał:

Mam dysk 1 TB a partycja systemowa ma tylko 48 GB i zauważyłem, że zaczyna to sprawiać
problemy. Trochę aktualizacji windowsa i brak miejsca.

Ja osobiście uznaję że na system i podstawowe aplikacje przydaje się koło 100GB obecnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2014 o 11:14, ziptofaf napisał:

Na razie proponuję więc zacząć od reinstalacji systemu.
Ja osobiście uznaję że na system i podstawowe aplikacje przydaje się koło 100GB obecnie.



No właśnie. Dlatego przydałby się całkowity format, ale to kłopotliwa sprawa. Zbyt dużo danych z którymi nie mogę się rozstać. Za to postawienie systemu znowu na 48GB partycji nie rozwiąże problemu z brakiem miejsca.
Wolałbym mieć jedną partycję przeznaczoną na system, sterowniki i wszystkie główne aplikacje.
A w tym momencie widzę, że będę musiał je instalować na innych partycjach.
Zabraknie mi miejsca na dysku C i komputer dosłownie leży.
Nie wiem już, szczerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tak jak pisałem - rozwiązaniem jest np. wykorzystanie programu Gparted. Wtedy nawet nie musisz formatować C: żeby go po prostu powiększyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy warto podpiąć monitor do PC przez HDMI? ( czytałem, ze powoduje to jakieś problemy ) - może wtedy znikł by problem z opóźnionym startem monitora?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2014 o 13:59, lis_23 napisał:

Czy warto podpiąć monitor do PC przez HDMI? ( czytałem, ze powoduje to jakieś problemy
) - może wtedy znikł by problem z opóźnionym startem monitora?.

Można, nic nie stoi na przeszkodzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.04.2014 o 14:37, Jackal-pl napisał:

Można, nic nie stoi na przeszkodzie :)


Wielokrotnie słyszałem, że nie zaleca się podpinania monitora do PC przez HDMI, że lepiej użyć DVI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.04.2014 o 14:39, lis_23 napisał:


> Można, nic nie stoi na przeszkodzie :)

Wielokrotnie słyszałem, że nie zaleca się podpinania monitora do PC przez HDMI, że lepiej
użyć DVI.


Dziwne rzeczy słyszałeś. Właśnie nie wiem czemu by tak miało być. Jakbyś mógł jakąś wypowiedź przytoczyć, chętnie bym poczytał.
Sam mam w domu do lapka monitor podpięty przez hdmi i wszystko śmiga tak, jak powinno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym deinstalowal sterowniki jeszcze raz i uzył specjalny program do skasowania pozostalosci po sterach, bo zawsze jakies zostana. potem dopiero instalowac nowe.

Zamiast "reinstalowac" windowsa czy powiekszac partycje(jesli sie tego obawiasz, bo tak czy tak lepiej miec backup) i jak masz duzo miejsca na innej partycji niz c to zainstaluj na probe windowsa na innej partycji by zobaczyc czy monitor poprawnie dziala.(a moze linuxa z cd/pendrive?)

Jak systemowa partycja jest za mala to mozesz sprobowac przeniesc "moje dokumenty"(jezeli to one zajmuja duzo) na inna partycje, nie probowalem wiec nie wiem jakie ryzyko jest. Ale to posrodek, nie rozwiazanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem z moim komputerem, a w zasadzie to z windowsem.

Posiadam windowsa 8.1 Pro, wszystko zauktualizowane. Nie moge uzywac zadnych "kafelkowych" aplikacji.
Po ich uruchomieniu automatycznie sie minimalizuja i, choc dzialaja w tle, nie wlaczaja sie. Nie moge wejsc na sklep, uruchomic Pogody, Muzyki itp.

Spotkal sie ktos z takim problemem i wie jak to rozwiazac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Od wczoraj wieczór nęka mnie poważny problem z moim komputerem. Nie wiem co mogę jeszcze uczynić. Zanim jednak go przedstawię, podaję specyfikę mojego sprzętu:

Płyta główna: GIGABYTE S-series 965P-DS3
4 GB ram pamięci
Geforce 260 GTX
Intel? Core?2 Duo CPU E7500
Dwa Dyski twarde:
ST3250410AS ATA Device i WDC WD2500KS-00MB0 ATA Device
Zasilacz: Chieftec CFT ? 700 ? 14CS
Windows 7 32 bit

Jak się objawił mój problem? Odpalam sobie ?World of Warcraft? w celu zrobienia dziennych zadań, gram 5 minut i nagle zatrzymał się obraz i monitor zaczął gasnąć i zapalać, potem zobaczyłem komunikat o treści: ?Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność?, po czym parę razy tak pomigał mi monitor i doznał niebieskiego ekranu śmierci.

Odpaliłem ponownie komputer i postanowiłem znów pograć w WoWa i w tym wypadku znów obraz się zwiesił, bez komunikatu i ekran zwyczajnie się wyłączył zostawiając mi informacje ?No singnal?, dźwięk w tle normalnie działał o dziwo, musiałem zresetować. Za trzecim razem, gierka zaczęła tworzyć czarne prostokątne artefakty i zaraz pokazał mi kolejny raz znany ekran śmierci.

Kiedy znów w grze ukazał mi się niebieski komunikat, postanowiłem przyjrzeć się raportowi, było tam hasło ?BCCode 116?. Poczytałem, że sterowniki mogły pokłócić się w moją kartą graficzną, więc wpierw wywaliłem najnowsze i zainstalowałem starsze, WoW działał do końca mojej sesji normalnie. Dziś jednak włączając go ponownie, znów zaczął wariować i w porę wyłączyłem grę zanim kolejny raz doznał niebieskiego ekranu (przy okazji zrobiłem zrzut ekranu, aby móc spamiętać tą wiązankę ze sterownikami).

Zassałem programik ?Driver Sweeper? i w trybie awaryjnym wywaliłem całe sterowniki od karty graficznej i na ?czysto? zainstalowałem najnowsze. Niestety problem dalej się powtarza.

Odpaliłem speedFana sprawdzając czy coś się przegrzewa, Ale tak, grafika w spoczynku ma 40C (a zwis miał już nawet przy 52, to też dziwne, skoro moja karta normalnie może i to 80C się grzać bez problemu). Reszta części ma od 33 do 36C w spoczynku, a podczas gry góra 55C.

Otworzyłem i tak klapę komputera i co mogłem, pędzlem i suchą szmatką wyczyściłem kartę graficzną, płytę główną, podmuchałem w wiatraki (i nie używałem odkurzacza!) i zrobiłem porządek z brudem. Niestety.

Póki co tylko w WoWie zaobserwowałem to, w systemie normalnie wszystko śmiga. Zanim jednak zaczęło się to dziać, w Diablo3 miałem takie jaki małe podejrzane zaciachy. Takie jakby dysk się sypał, po prostu na 1 czy 2 sekundy wszystko się zamrażało wraz z dźwiękiem, a potem znów ruszało normalnie. Ignorowałem to, bo sądziłem, że to pewnie sprawka gry, nie sprzętu. Teraz jednak uważam inaczej.

Ma ktoś jakieś pomysły? Niestety nie wchodzi w grę wyjęcie karty i podłączenie w inny komputer, bo nie mam możliwości. Format dysku też chcę uniknąć oraz zabieranie komputera do serwisu, bo i tak za miesiąc mam zamiar kupić nowy, ale przez ten czas wolałbym aby działał, bo do Internetu nie chcę go tylko używać przez miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem sobie rozmiar partycji dysku C o 50 GB i chcę rozszerzyć sobie o tą wartość dysk D ale nie mogę bo opcja Rozszerz wolumin w zarządzaniu komputerem nie jest dostępna. Co mam zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2014 o 15:05, Crew_900 napisał:

Zmniejszyłem sobie rozmiar partycji dysku C o 50 GB i chcę rozszerzyć sobie o tą wartość
dysk D ale nie mogę bo opcja Rozszerz wolumin w zarządzaniu komputerem nie jest dostępna.
Co mam zrobić ?

Zerknij tutaj czy aby dysk D spełnia wymagania.
http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc776741%28WS.10%29.aspx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się