PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

ocziwyscie że nie, litere do każdej partycji windows przyporządkowuje pzy każdym starcie. a robi to następująco : najpierw pierwsza partycja podstawowa pierwszego dysku, potem dróga partycja podstawowa itd jak sie skonczą to przechodzi na następny dysk fizyczny. jak już wszystkie podstawowe mają, przyporządkowuje na tej samej zasadzie dyskom logicznym (czyba że ręcznie przestawisz). i własnie tu jest problem z dyskami podpietymi na chwilke: jesli jest tam partycja podstawowa, to nam sie literki porzpestawiają (chyba że wcześniej ustaliliśmy własnym dyskom na sztywno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 14:49, sig. napisał:

ocziwyscie że nie


Dlatego spytałem o WindowsaXP. W XP mozna ustawić aby to system ustawiał litery dysku, i aby robił to tak jak ty chcesz. I wtedy z dysku który w innych systemach jest np. C Windows XP robi Z: lub dowolną inną która jest wolna. I wtedy jest tak jak napisałem. A więc - oczywiscie że tak:)

Jeśli oczywiście nie ustawi się aby to WinXP zarządzał literami dysków - to wtedy jest tak jak napisałeś...

Dzięki tej opcjii własnie jest mozliwość naperawienia ustawień liter dysku gdy podepniesz dysk jakiś na chwilę. Jeśli masz WinXP, i Cię to interesuje to ci powiem jak tym zarzadzać a zapewniam jest to proste...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 15:44, michal19 napisał:

Dzięki tej opcjii własnie jest mozliwość naperawienia ustawień liter dysku gdy podepniesz dysk
jakiś na chwilę. Jeśli masz WinXP, i Cię to interesuje to ci powiem jak tym zarzadzać a zapewniam
jest to proste...


to mów..


A to co dalej to niech czytają tylko ciekawscy ;]
Co do tego na nowo wybierania partycji to nie jest tak do końca jak mówicie...

Ja mam dwa dyski, powiedzmy 1 i 2
2 jest w jednym kawałku.- litera D
1 na początku byl podzielony na 3 partycje:
windows - C
linux, jeszcze nie zainstalowany, był na początku w formacie ntfs - E
i partycja główna - F

czyli miałem 4 partycja z dyskami: C;D;E;F no i cdrom''y : G;H;J

potem zainstalowałem linuxa na E i zmieniłem jej format na ext3 + pamięć wymienna = windows ich nie widzi

czyli miałem C;D;F i cdromy G;H;J

potem skopiowałem wszystko z F na D i sformatowałem F zmieniając przy okazji system plików na FAT32 - niestety windows przyporządkował mu literę E
wgrałem wszystkie pliki z D a E, i teraz tylko jak chcę uruchomić dowolny program przez skrót w menu to windows szuka go pod F, a jest on w tym samym miejscu na E. W związku z tym potrzebuje tera zmienić literę z E na F by m skróty w pasku start działały poprawnie....
no i na konieć mam dyski C;D;E i cdromy G;H;J, a potrzebuje C;D;F;

tak przy okazji obaliłem teorie że windows przy starcie na nowo ustala literę ;)
i ma ktoś więcej napędów/dysków? xD A;C;D;E;G;H;J a był jeszcze jeden xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 16:59, PirO 17 napisał:

tak przy okazji obaliłem teorie że windows przy starcie na nowo ustala literę ;)
i ma ktoś więcej napędów/dysków? xD A;C;D;E;G;H;J a był jeszcze jeden xD


Oczywiście, że XP nie przydziela na nowo przy każdym rozruchu - to jest pomocne, bo nawet, gdy wyjmiemy jeden dysk i wsadzimy inny, to Windows da mu kolejne litery (nawet za CD-ROMami), dzięki czemu nie będziemy mieli poźniej problemów ze skrótami.
Z drugiej strony trzeba uważać, bo jeśli dla przykładu przeniesiemy plik wymiany Page_File.sys na inny dysk, który następnie wyjmiemy z komputera (nie przestawiając uprzednio konfiguracji Page_File.sys na dysk, który zostaje w kompie), to będziemy mieli problem ze startem, gdyż Windows będzie szukał pliku wymiany, który już nie istnieje...

I owszem ja mam więcej liter :D A znam jeszcze lepszych ;P

Zarządzanie literami ( i nie tylko) znajduje się tu:

Panel Sterowania/Narzędzia Administracyjne/Zarządzanie komputerem/Magazyn=>zarządzanie dyskami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hm jak do mnie siąsiad przynosił dysk (w poprzednim kompie miałem kieszień) to partycja podstawowa była jako d (wcześniejszy d był jako e wiec skróty nie działały, na c mam z zasady tylko windows, dzieki czemu moge formatować bez obaw że coś strace). z tego by winikało że jednak przydziela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 16:59, PirO 17 napisał:

to mów..


A to co dalej to niech czytają tylko ciekawscy ;]


Roben mnie uprzedził, więc czytaj jego posta. Dodam tylko że jeśli chcesz większy melanż w dyskach zrobić to najlepiej poprzydzielać tym dyskom jakieś ostatnie litery typu X Y Z a potem po kolei uistawiąć je tak jak chcesz. Teoretycznie prawie wszystko można, ale czasami windows może twierdzić że litera dysku już istnieje. Ale wystarczy popróbować i się uda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 17:17, sig. napisał:

hm jak do mnie siąsiad przynosił dysk (w poprzednim kompie miałem kieszień) to partycja podstawowa
była jako d (wcześniejszy d był jako e wiec skróty nie działały, na c mam z zasady tylko windows,
dzieki czemu moge formatować bez obaw że coś strace). z tego by winikało że jednak przydziela


Owszem może się tak stać, że partycję aktywną innego dysku wrzuci jako najbliższą literę w stosunku do partycji aktywnej pierwszego dysku, ale wynika to raczej z tego iż inne Twoje partycje nie są podstawowymi, a rozszerzonymi/logicznymi.
Standarwowa czynność w Windach poniżej XP.

Jeśli na twardo ustawisz litery Windowsowi, to podpinanie kolejnych dysków nie powinno zmieniać liter już podłączonych.

A nawet jeśli, to zaraz po starcie można literę zamienić, zanim ustanowimy nowe skróty/linki.

P.S. Mam złe wspomnienia związane z kieszeniami na dyski. Jednym z przykłądów, który tu by się nawawał, było złe rozpoznawanie dysku - za każdym razem dysk był wykrywany przez Windows''a na nowo, nawet bez wyjmowania go z kieszeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 17:17, sig. napisał:

hm jak do mnie siąsiad przynosił dysk (w poprzednim kompie miałem kieszień) to partycja podstawowa
była jako d (wcześniejszy d był jako e wiec skróty nie działały, na c mam z zasady tylko windows,
dzieki czemu moge formatować bez obaw że coś strace). z tego by winikało że jednak przydziela


Jeśli to nie Xp to pewnie tak. Jeszcze dodatkowo przydzielanie o ile się nie myle zależy też od ustawień master/slave dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2006 o 14:30, sig. napisał:

jak botloader z xp to w obszarze startowym. /.../

Na razie spróbowałem naprawy Win2000. Jedno naprawiło, inne zepsuło. Nie ma to jak reinstalacja... Długo trwa, ale przynajmniej cos z tego wyjdzie. Ale to już jutro (teraz piszę spod "naprawionego" Win2000). Tylko, cholera, prohibicja, a tyle czasu przy reinstalacji, że ze trzy piwa by się przydały...
No i pewnie się uśmiejesz, co się zepsuło: Outlook Expres. Outlook (Office) zaimportował ustawienia, ale bez książki adresowej i korespondencji, więc na nic...
No i sam Internet Explorer też jakby nieco inaczej działał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem z karta sieciowa. Mam kare intela zintegrowana z plytą glownna niestety musialem sfmatowac qmpa (niestety bo muisalme go oddac gdyz teog wymagala odemnie gwarancja sam bym to zrobil ale wiecie stracilbym orginalnego xp ktory imo troche kosztuje a plyta z nm jest jako zabiezpieczenie u nich:() koles koma mi oddal i z newinna mina : zainstalowalem panu wszystko ale sterownkow do karty sieciowej nie znalazle (o zgrozo)
komputer ibm plyta ibm a karta intela ale dokladnego modelu nie pamietam gdzie moge znalezc do niej stery bo n a oficjalnej stonie intlea sa jakies ale nie wiem czy bnbeda z moja karta dzialaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 20:04, Harmegidon napisał:

http://www.station-drivers.com/
Masz tu powinny być, tu jest wszystko do wszystkiego. Mam nadzieję że się połapiesz, bo na
początku miałem problemy z tą stroną :).


c Dzieki moze zainstaluje to w przeciwienstwe do tamtego pseudo inforlmatyka . Swoja dorga to byla dla mnie strasznie dzina rzecz bo awsze sam kompa formatuje:)(zeby nie bylo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sry zqa 2 pod zad.Zainastalowalem dzieki harm za stornke byla bardzo pomocna:)) teraz mam pytanie czy mozna skonfigurowac karte tak zeby mozna sie bylo popiac do jenego łącza z 2 kompow ale bez serwera??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 20:27, Ponury rzniwiaż napisał:

Sry zqa 2 pod zad.Zainastalowalem dzieki harm za stornke byla bardzo pomocna:)) teraz mam
pytanie czy mozna skonfigurowac karte tak zeby mozna sie bylo popiac do jenego łącza z 2 kompow
ale bez serwera??

Tak mozna, dzieki routerowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 20:40, Ponury rzniwiaż napisał:

No tyle to wiem ale zastanawilame sie czy mzna to obejsc:)

Czasem sieciówka ma dwa wejścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 17:13, RobeN napisał:

Zarządzanie literami ( i nie tylko) znajduje się tu:

Panel Sterowania/Narzędzia Administracyjne/Zarządzanie komputerem/Magazyn=>zarządzanie dyskami


heh, thx ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 20:40, Ponury rzniwiaż napisał:

No tyle to wiem ale zastanawilame sie czy mzna to obejsc:)


Musiałbyś mieć drugą sieciówkę, ale wtedy musisz mieć jednego kompa włączonego żeby działał net na drugim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 20:51, michal19 napisał:

> No tyle to wiem ale zastanawilame sie czy mzna to obejsc:)

Musiałbyś mieć drugą sieciówkę, ale wtedy musisz mieć jednego kompa włączonego żeby działał
net na drugim.


No wim sieciowki mam 2 bo robilem z qmplem lan jak njeszcze nie mialem salego lacza (neostrade mam od gruddnia przedtem mialem modemowy isdn) to robilismy z qmplem lan i gralismy w diablo 2 razem:)
A wiecie moze ile kosztuje taki prosciutki router z 2 wjesciami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2006 o 21:40, Ponury rzniwiaż napisał:

A wiecie moze ile kosztuje taki prosciutki router z 2 wjesciami??


To jeszcze zależy jaką masz sieć. Neostrada/kablówka/osiedlowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się