PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 09.06.2006 o 16:19, sig. napisał:

a za dużo ramu wręcz zaszkodzi, dla procesora 32 bitowego granica to 4gb.

Tak naprawdę realna granica jest już 2GB. W Linuxie można użyć prawie 4GB minus rozmiar jądra. Ale w Windows system rezerwuje sobie najwższy bit adresowy, co oznacza dla programów tylko 31 bitów = 2 GB ram.

Dnia 09.06.2006 o 16:19, sig. napisał:

Jesli jest wiecej to trzeba stosować spowalniajace działanie całości sztuczki.

Jeżeli jest więcej, to w procesorze 32-bitowym nie da się jej zaadresować czyli użyć. Swoją drogą nie znam 32-bitowj płyty głównej umozłiwiającej zainstalowanie więcej niż 4 GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 17:28, Olamagato napisał:

> /.../ Swoją
drogą nie znam 32-bitowj płyty głównej umozłiwiającej zainstalowanie więcej niż 4 GB.

Wybacz nieznajomość sprawy, ale co z Athlonem 64 bitowym pracującym w trybie 32 bitowym, bo taki jest WindowXP ogólnie dostępny? I co będzie z Vistą? Też praktycznie 2GB RAM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 17:40, KrzysztofMarek napisał:

co z Athlonem 64 bitowym pracującym w trybie 32 bitowym, bo
taki jest WindowXP ogólnie dostępny? I co będzie z Vistą? Też praktycznie 2GB RAM?

Tak. 4GB jest ograniczeniem projektowym i w żaden sposób nie da się go ominąć. Ściśle, da się tak samo jak kiedys zrobiono to z pamięcią EMS. Ale to jest prowizorka i ostateczność bo to nie rozszerza w istocie pamięci, lecz ją buforuje i wymienia.
Natomiast nawet komputerze całkowicie 64-bitowym nie bedzie dostępne więcej niż 2 lub 4 GB ramu dla programów użytkowych jeżeli system operacyjny bedzie 32-bitowy. Procesor działający w trybie 32-bitowym nie może po prostu więcej pamięci zaadresować.
Tak więc żeby wykorzystać sprzedawane od roku czy dwóch komputery potrzebny jest system 64-bitowy. Najśmieszniejsze jest to, że pierwsze kupione Athlony64 mogą nigdy nie popracować w trybie 64-bitowym bo będa już przestarzałe, zbyt wolne i mogą mieć zbyt mało ramu aby był sens instalować na nich nowy system.

Pamiętajmy, że procesorem 32-bitowym był również Intel i386 oraz jego klony 80386. W tamtym czasie twardy dysk dochodził do 20-40 MB, a ram 4 MB i nikomu sie nie śniło, że w tak krótkim czasie dojdziemy znowu do granicy 4 GB ramu.

Ciekawym aspektem Visty będzie pewnie to, że technicznie będzie można z niego odpalić kilka działających kopii systemu WinXP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 17:56, Łuk4s2 napisał:

jesli sie nie myle to linux obsluguje do 64GB ram''u

Ale Linux 64-bitowy. Jezeli masz system 32-bitowy, to granicą jest 4. No chyba, że zastosowano w nim stare sztuczki z wymianą pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat wiem i doświadczyłem to, że P4 HT lubią więcej pamięci oczywiście w granicach rozsądku, jednak jak zauważyłem chyba do overlockingu figa z makiem ;] ;/.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 18:05, Olamagato napisał:

> /.../> Tak. 4GB jest ograniczeniem projektowym i w żaden sposób nie da się go ominąć. Ściśle, da się
tak samo jak kiedys zrobiono to z pamięcią EMS. /.../

Czyli morał z tego jest taki, żeby wstrzymać się z kupnem nowego komputera do granic możliwości, modernizować, ile się da ten, który mam, aż będzie dostępny system w pełni 64 bitowy z wystarczającą ilością aplikacji 64 bitowych. No, w sumie może i lepiej, bo najdalej za dwa lata powinno tak się stać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 19:42, keflar napisał:

na 64 bitówkach lepsza jest grafa i efekty w grze no i szybciej chodzą!

tylko jesli gra jest robiona pod 64 bity (aktualnie chyba tylko fear). jesli nie to bardziej przydadzą sie 2 rdzenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 17:14, Harmegidon napisał:

To co mi gadali w sklepie, że pentiumy kuleją bo wolą więcej pamięci ;].

ano kuleją a to dlatego że fsb zwyczajnie nie wyrabia z transmisją danych z i do pamieci (główna różnica miedzy zwykłymi penitiumami i pentium extreme edition to własnie ta szyna). ps w nowych modelach mogli sobie z tym poradzić, ze względu na współczynnik możliwosci/cena jestem zwolennikiem amd)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem: Moja cyfrówka chyba ma zepsutą baterię. Nazywa się Loghitech Pocket Digital. Kiedy podpinam do USB żeby się naładowala, to niekiedy się naładowuje, ale kiedy odpinam z USB energii już nie ma! Proszę o jak najszybszą pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 19:42, keflar napisał:

na 64 bitówkach lepsza jest grafa i efekty w grze no i szybciej chodzą!

To wcale nie jest takie oczywiste. Grafika nie ma nic do tego bo nawet dość stare karty graficzne posługują się arytmetyką 128-bitową (czyli dwa razy więcej niż 64-bity wciąz reklamowane w CPU jako nowość). Po drugie skomplikowany kod maszynowy CISC (złożona lista rozkazów) jest bardzo wolny w wykonywaniu i po rozszerzeniu jej do 64-bitów stopień komplikacji nieco wzrasta. Po trzecie długość poszczególnych rozkazów również wzrasta (najczęściej dwukrotnie). Jest to niwelowane przez wczytywanie i zapisywanie dwa razy większych porcji pamięci, ale nie do końca. Na przykład rozkazy rozgałęzień, których jest w kodzie większość mogą być często dwa razy dłuższe, co oznacza duże spowolnienie w porównaniu do kodu 32-bitowego. To dlatego procesory 64-bitowe musze mieć najczęściej dwa razy większy cache. Procesor w trybie 64-bit musi wszystkie te spowolnienia nadrabiać i jeszcze na tym zyskiwać. To dlatego w trybie 64-bit programy obecnie wcale nie działają dwa razy szybciej, a tylko trochę szybciej (czasem torchę wolniej) - i to głównie z powodu optymalizacji tego trybu kosztem trybu 32-bitowego.
Podstawowym plusem jest dużo większa dokładność liczb przy tym samym czasie ich przetwarzania (i to głównie przydaje się w grafice) i bezpośrednia liniowa obsługa ponad 4 GB ram. Na starych procesorach programy potrzebujące wielu GB ram po prostu nie mogłyby się uruchomić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2006 o 16:24, Night Elf napisał:

...
Jak podlaczam dysk, to albo dysku nie widac, albo nagrywarki [mowie o starym dysku], wie moze
ktos o co chodzi? zworkami kombinowalem, ale bez efektu.


Kurde... ma ktos pomysl... chce zainstalowac bete windowsa visty na kompe, ale czytnik DVD
mi sie tez przyda... a nie chcialbym z niego rezygnowac na pewien czas...


Jak manipulowanie zworkami nic nie daje, to najprawdopodobniej DVD i stary "twardziel" się gryzą (takie nieczyste zagranie ze strony producentów urządzeń IDE) - u mnie np. podpięcie dysku Samsunga i Seagate''a na jednej taśmie powodowało, że nawet BIOS widział tylko jeden z dysków.
Ewentualnie możesz sprawdzić właśnie w BIOSie, czy przypadkiem nie masz wyłączonego wykrywania (najlepiej poustawiaj wszystko na Auto :)).
Spróbuj tak: podłącz taśmę do złącza Primary IDE (na płycie zwykle oznaczone jako IDE1), do złącza na drugim końcu taśmy podłącz tą 30-tkę (ustawioną na Master), i do ostatniego złącza - nagrywarkę ustawioną na Slave. Potem w BIOSie ustaw Primary Master i Primary Slave na Auto - jak nie zadziała, to będziesz musiał prawdopodobnie podłączyć dysk i nagrywarkę na osobnych taśmach (np. dysk do IDE1, nagrywarkę do IDE2, oba urządzenia najlepiej na Master).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli na to wygląda, że tak naprawdę to szyna(Front System Bus) obrywa po nerkach a nie sam procesor.
I gdybym zastosował pamiątki(nadające się do podkręcania) z radiatorami to łatwiej byłoby mi overlockować mojego pentiuma 4 HT ? ? ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w sumie gdyby nie pamieci można by podrkęcić fsb pytanie tylko czy komp jako taki bardziej zyska na wiekszej ilosci ramu ( żadsze odwołania do pliku wymiany na tfardzielu) czy na przyspieszeniu komunikacji procesor-ram (na co procki intela są dośc czułe).
ps. sprawdz z jaką częstotliwoscą chodzą pamiec, powinna być taka jak procesor (jesli jest jakiś mnożnik/dzielnik to czpiset musi buforować dane, a to nie wróży dobrze wydajnosci). może sie okazać że chodzą z wiekszą częstotliwoscą niż procek, wtedy będzie je mozna ręcznie spowolnić w biosie i wtedy fsb podkręcać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2006 o 22:11, sig. napisał:

ps. sprawdz z jaką częstotliwoscą chodzą pamiec, powinna być taka jak procesor (jesli jest
jakiś mnożnik/dzielnik to czpiset musi buforować dane, a to nie wróży dobrze wydajnosci). może
sie okazać że chodzą z wiekszą częstotliwoscą niż procek, wtedy będzie je mozna ręcznie spowolnić
w biosie i wtedy fsb podkręcać.

Ja mogę podkręcić FSB ale procka samego nie, bo pentiumy mają(te nowsze zablokowane mnożniki)
i tu jest ból :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

razem z fsb podkręci sie przecież i procek (z całą resztą, w tym szyną agp) tylko by trzeba coś z tymi pamiecami zrobić (z tego co wcześniej pisałeś wynika żę właśnie one sprawiają problemy).
ps można by spórbować zwiekszyć dzielnik magistrali pamieci, a w zamian podbić im timingi (a potem już podkręcać procka przez fsb).
ps szkoda że to wszystko jest ze sobą powiązane, gdyby dało sie podkręcać osobno procka pamieci i szyny systemowe overclockerzy mieli by łatwiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Coś mi siadło na płycie i działa mi tylko jedno gniazdo pamięci. I teraz tak, lepiej zamienić 2x512 na 1GB czy zostawić sobie te pamięci i wymienić płytę główną? Co będzie lepsze pod względem wydajnościowym. Procesor to Athlon64 na podstawce 754 więc nie ma dwukanałowego kontrolera pamięci, 2x512 i tak w dualu nie działały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2006 o 23:03, sig. napisał:

razem z fsb podkręci sie przecież i procek (z całą resztą, w tym szyną agp) tylko by trzeba
coś z tymi pamiecami zrobić (z tego co wcześniej pisałeś wynika żę właśnie one sprawiają problemy).
ps można by spórbować zwiekszyć dzielnik magistrali pamieci, a w zamian podbić im timingi (a
potem już podkręcać procka przez fsb).

Jednak opcji dzielenia i mnożenia nie mam, (bo to przy Anthlonach tak jest), a po za tym moja płyta główna, nie jest aż tak zaawansowana do overlockowania :/. - jak pewnie myślisz.
bombel1981
Podobno dwoje takich samych pamiątek do duala jest (o tym samym rozmiarze) bardziej wydajniejsze niż jedna "wielka".
Lepiej jest np. 2*256(dual) niż jedno 512 ;].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się