PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Dnia 31.07.2006 o 10:50, Pitkit napisał:

Dobra zastanowie się nad kupnem tego zasilacza.
Dodam że kiedy komp mi się zawiesza to świeci się czerwona dioda H.D.D na obudowie komputera,
czasami po zawieszeniu nie przestaje się świecić.

dysk przy starcie (twardziela nie kompa ;) pobiera 2x więcej prądu niż zwykle (ok 40w, a jak już działa to 20), i tu może być problem (zaczyna coś odczytywać/zapisywać i zasilacz przestaje wyrabiać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dysk twardy jesli masz na SATA pobiera max do 10 watów w odczycie/zapisie a Dysk na IDE pobiera ciut więcej do około 12-13 watów w szczycie. Ale nigdy pobór mocy nie osiąga 30 czy 40 watów:), a na pewno nie dla 120 GB.....może dla 750 :).Albo mówisz o Raptorze z prędkościa obrotowa 10 tysięcy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatinio zauważyłem, że w większości jest poruszany temat zasilaczy. Mam więc pytanko czy zasilacz marki Tracer 4Life 400 jest dobry i czy przy ewentualnym spaleniu, padnie tylko on czy pociągnie za sobą jakieś części. Drugie pytanie to: ściągnąłem fi m Torrenta nie było błędnych danych, a po odpaleniu filmu jest napisane, że trwa zaledwie 23 min...! Jednak suwak czasowy po 23 min zatrzymuje się a film leci dalej, zatrzymują się również napisy. O co chodzi ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 14:11, Munio2 napisał:

Ostatinio zauważyłem, że w większości jest poruszany temat zasilaczy. Mam więc pytanko czy
zasilacz marki Tracer 4Life 400 jest dobry i czy przy ewentualnym spaleniu, padnie tylko on
czy pociągnie za sobą jakieś części. Drugie pytanie to: ściągnąłem fi m Torrenta nie było błędnych
danych, a po odpaleniu filmu jest napisane, że trwa zaledwie 23 min...! Jednak suwak czasowy
po 23 min zatrzymuje się a film leci dalej, zatrzymują się również napisy. O co chodzi ???

>
Z zasilaczami tracera to podobnie jak z noname....nie jest to pewny sprzęt i tyle:) Albo bedzie Ci chodził np. 6 lat bez problemu albo pochodzi dwa miesiące i padnie. Co do tego co pociągnie ze soba do grobu.....to już czysta loteria :) Ale w sumie radze nie sprawdzać.
Co do drugiej części to rozumiem, że film ściagnąłes przez torrenta przez jakiegos klienta typu Azureus, BitComet itp?/ Zatem to pytanie jest mocno nasączone piractwem:). A co do meritum> program widocznie nie wykazał błędnych danych ale jako w procesie ściagania i wysyłu, natomiast sprawa otwarta pozostaje to, że sam plik filmowy od początku był trafiony i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie może podziele swoim małym problemem. Otóż mam dwa dyski twarde 30 i 160 GB no i tu pojawia się problem. Na 30GB mam zainstalowanego Windowsa i wszystko chodzi ładnie i porządnie. Jednak gdy mam podpięte oba dyski komp zaczyna nieco wariować. Czasami nie wykrywa żadnego dysku, czasami nie chce odpalić Windowsa znaczy uruchamia się sprawdza dyski konfiguracje kompa ekran robi sie czarny i nie przechodzi do ładowania Windowsa. Zawisa tak i trzeba resetować. Kumpel twierdził że problem tkwi w tym że mniejszy dysk na którym jest zainstalowana Winda nie daje dostatecznej pamięci dużemu dyskowi i stąd te problemy. Jeśli chodzi o Boot na dyskach to mniejszy jest Master a drugi Slave i kumpel twierdzi że trzeba to odwrócić i na większym zainstalować Winde. Macie może jakieś inne sugestie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia na jakim dysku zainstalujesz windowsa :) zawzne by zworki byly dobrze ustawione czyli dysk z zainstalowanym windowsem byl master a drugi to slave

sproboj zaktualizowac bios do najnowszej wersji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>.... i kumpel twierdzi że trzeba to odwrócić i na większym

Dnia 31.07.2006 o 15:17, Hubi Koshi napisał:

zainstalować Winde. Macie może jakieś inne sugestie ??

No i kolega ma naprawde sporo racji.....nie było mądrym posunięciem pozostawienie systemu po kupnie nowego dysku systemu na mniejszym i wolniejszym dysku. Przerzuc system na szybszy dysk albo wykonaj nowa instalacje na tym, że dysku bez dwóch zdań. System zawsze powinien wykorzystywać najszybszy z dostepnych dysków....poza tym jak podłaczone sa te dyski....Sata czy Ata Ide?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej podsawie sadzisz ze 30 gb jest wolniejsze od 160 ? :) oba moga miec 7200 obrotow

i niby o jaka pamiec chodzi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, nie skorzystam - potrzebuję jakiegoś bezpłatnego firewalla a antywirusa już mam. Kerio mnie wkurza, bo jak np. na Video Google otwieram filmik, to mam praktycznie zwis (firewall zdaje się skanuje w locie przychodzące pakiety i po prostu procek nie wyrabia). Druga podobna sytuacja ma miejsce, jak odpalam jakiegoś dużego execa (np. install.exe z płyty ze starcraftem) - stąd moje stwierdzenie, że firewall bawi się w antywirusa. Oczywiście powyższe objawy nie występują po wyłączeniu firewalla, ale nie po to go instalowałem, by go wyłączać :| (a jak się jest w sieci LAN, w której tak na oko jest co najmniej 50 komputerów, to antywirus i firewall muszą być).
Liczę, że jednak znajdzie się ktoś, kto zna rozwiązanie mojego problemu (inne niż format, oczywiście, bo to ostateczność, przez lamerię zwykle stosowana w pierwszej kolejności).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 15:50, Yeppy napisał:

poza tym jak podłaczone sa te dyski....Sata czy Ata Ide?

Hmm dobra troche sie nie znam ale... w każdym bądź razie taśma jest szeroka oba dyski mają ponad 2 lata. Poza tym jest pewien problem bo czasami gdy podłączam oba dyski to wychodzi taki myk że ani jednego ani drugiego nie wykrywa, no nic niedługo kumpel wpadnie to coś razem zmajstrujemy, mógłbym sam próbować ale wole nie ryzykować on sie na tym zna o wiele lepiej niż ja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 16:02, morthi napisał:

a na jakiej podsawie sadzisz ze 30 gb jest wolniejsze od 160 ? :) oba moga miec 7200 obrotow

i niby o jaka pamiec chodzi ?

A słyszałes o czyms takim jak transfer wewnetrzny, transfer zewnetrzny, czasy dostępu..? Widac nie :). Prędkośc obrotowa nie świadczy o wszystkim...40 GB dysk na Ata może miec taką sama prędkość obrotowa co baracuda 320 GB z zapisem prostopadłym na SATA II a przy niej plasuje sie jak zółw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy da coś zmiana taśmy IDE na nową. Czasmi jeden z przewodów ekranujących potrafi się załamać, chociaż nie widać takiej usterki, powodować może ona takie objawy jak opisujesz. Podobnie przy częstym wypinaniu dysku. Zaciski wtyczek potrafią się czasem poluzować. Pomóc może też w razie czego rozdzielenie napędów i puszczenie ich na osobnych kanałach IDE... Albo ustawienie ich w Cable select i terowanie kolejnością za pomocą taśmy ... heh jest jeszcze kilka możliwości, ale na razie nie motam bardziej. BTW, Yeppy ma rację. System powinien w miarę możliwości być na szybszym dysku, jakim bez wątpienia jest ta 160 ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy oba dyski są autorstwa tego samego producenta? Słyszałem kiedyś o problemach spowodowanych "gryzieniem się" HDD Seagate''a i WD. Czy każdy dysk jest poprawnie wykrywany z osobna na obu pozycjach (master/slave)?
Spróbuj ustawić odwrotnie te dyski, tzn. mastera zmień na slave i vice versa oraz przestaw w BIOSie kolejność bootowania. Sprawdź, czy podłączenie ich do drugiego kanału IDE coś zmienia. Nie radzę wpinać do tego samego kanału dysku i napędu optycznego - chyba, że przeniesiesz system na 160-kę, a z optykiem wymieszasz 30-kę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 21:26, Treant napisał:

Nie radzę wpinać do tego samego kanału dysku i napędu optycznego - chyba, że przeniesiesz system
na 160-kę, a z optykiem wymieszasz 30-kę.

Ogólnie to pomajstrowałem troche przy taśmie i kolejności bootowania i jak na razie wszystko idzie dobrze, jak w ciągu najbliższych dzionków nie zacznie świrować to zostawie wszystko tak jak jest. Poza tym jeden dysk to Baracuda a drugi niestety nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 21:26, Treant napisał:

Słyszałem kiedyś o problemach spowodowanych "gryzieniem się" HDD Seagate''a i WD.

He he ... powinno się to nazywać WesternDigital vs reszta... nie tylko seagate, ale samsung i maxtor też. W takim przypadku, czesto pomagało ustawienie Cable select.

Dnia 31.07.2006 o 21:26, Treant napisał:

Nie radzę wpinać do tego samego kanału dysku i napędu optycznego

Moim zdaniem mit. Magistrala IDE inicjuje każdy napęd z przypisaną do niego prędkością, którą określa jego maksymalny tryb pracy. Robi to nawet gdy podepniesz napęd optyczny na UDMA 33 (chyba że przegniesz jakimś starym np quadem w trybie PIO, chociaż i też powinna sobie dać radę :), a obok, na tej samej taśmie podepniesz dysiora z UDMA133 i 8MB cache. Oba zostaną zainicjowane przypisującym im trybom, jeden 33 a następny 133.
Praca jednego nie spowalnia drugiego. Można odnieść jednak takie wrażenie, np kopiuąc dane z tego CD na dysk HDD będący na tej samej taśmie... transfer na dysk 133 bedzie się ślimaczył z prędkością 33 ... bo ten CD i tak nie wykrzesze z siebie więcej no bo jak ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co ta cała batalia o to podpinanie :).....niech kolega kupi sobie za 7-10 zł druga taśme ide, podłączy osobno i bedzie wszystko pieknie, a poza tym będa złącza na przyszła rozbudowę i nie trzeba bedzie kiedys biegac za kabelkami ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2006 o 21:26, Treant napisał:

Nie radzę wpinać do tego samego kanału dysku i napędu optycznego - chyba, że przeniesiesz system
na 160-kę, a z optykiem wymieszasz 30-kę.

sprawa od dawna nieaktualna, napędy optyczne od kilku lat potrafią pracować w trybach ata 100/133 nawet jeśli nie wykorzystują ich możliwości (a pracują właśnie po to żeby nie spowalniać dysku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odrobinkę się nie zgodzić :) Od jakiegoś roku, jak upowszechniły się bardziej nagrywarki DVD, które z racji potwornych prędkości nagrywania, potrzebowały szybszych przesyłów... No poza Asusem. Oni mieli modele optyków pracujących szybciej już od dawna ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się