tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Co się uczyć na początek? Bo chciałbym coś brzdękać, ale początek odrzuca, jak nie można zagrać ulubionych utworów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2011 o 18:26, Budep napisał:

Co się uczyć na początek? Bo chciałbym coś brzdękać, ale początek odrzuca, jak nie można
zagrać ulubionych utworów :D


B5 C#5 E5 Em F#5 G#5
|----------------------------|
|----------------------------|
|--4----6---9----------------|
|--4----6---9---2----4---6---|
|--2----4---7---2----4---6---|
|---------------0----2---4---|


Trochę zaspamuje, ale mam dwa pytania co do tych chwytów wyżej.

Z nich się składa cała piosenka, więc chyba jest bardzo łatwa? Ale nie wiem jakie struny mam łapać, gdzie jest B5, C#5 co oznacza i tak dalej? Doradzi ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2011 o 18:34, Budep napisał:

> Co się uczyć na początek? Bo chciałbym coś brzdękać, ale początek odrzuca, jak nie
można
> zagrać ulubionych utworów :D

B5 C#5 E5 Em F#5 G#5

>e |----------------------------|
>B |----------------------------|
>G |--4----6---9----------------|
>D |--4----6---9---2----4---6---|
>A |--2----4---7---2----4---6---|
>E |---------------0----2---4---|

są to power chordy po prostu łapiesz odpowiednie progi na odpowiednich strunach w tym wypadku B5 - G-4, D-4, A-2 i bijesz w struny po czym przechodzisz do C#5 itd..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

B5, C, E5, Em, F, G to nazwy chwytów (akordów). #5 przy nazwie chwytu oznacza (chyba), że masz go zagrać 5 razy. Czyli C#5 oznacza - "zagraj akord C 5 razy".
Co do Twojej piosenki - jest bardzo łatwa jeśli składa się tylko z tych akordów :)
Co do łapania strun - tabulatury przedstawiają gryf gitary. Cyfra na linii poziomej oznacza próg łapany na danej strunie. Struny góry do dołu tabulatury idą od najcieńszej do najgrubszej.

Z łatwych nagrań mogę polecić:
Fade to Black (główny rytm intra)
One - również główny rytm intra
Całe "All Day and All of the Night"
"Pierwsze" solo z "Suicide and Redemption"
Całe "Ain''t no sunshine when she''s gone"
Większość "The Unforgiven"
Motyw z "Ojca Chrzestnego"
Główny rytm "Smoke on the water"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2011 o 19:27, Harrolfo napisał:

B5, C, E5, Em, F, G to nazwy chwytów (akordów). #5 przy nazwie chwytu oznacza (chyba),
że masz go zagrać 5 razy. Czyli C#5 oznacza - "zagraj akord C 5 razy".


Yhy.
Tyle, że C#, to akord... C#, znany w niektórych kręgach jako Cis. A ''5'' to oznaczenie power chorda - nie wiem czemu, ale tak już jest.

@Budep - z tego co pamiętam, lubisz np. Green Day, imo na początek dobre - kawałki tego typu nie są raczej skomplikowane. Holiday, American Idiot, Jesus of Suburbia, Boulevard of Broken Dreams (to akurat na zwykłych akordach, nie power chords, ale nie ma żadnych udziwnionych chwytów), może costypu Offspring - Pretty fly for a white guy.
Od siebie dorzucę jeszcze Arctic Monkeys (np. Dancing Shoes, ale też dużo dużo innych - osobiście Balaclava lubię). Do tego One (intro, solo z intro po jakimś czasie, refren), Iron Man, Rock You Like a Hurricane, Smells Like Teen Spirit... Oczywiście nie wszystko będzie trafiać w Twoje gusta, ale im szersze horyzonty, tym lepiej się gra ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tak, lubię Green Day''a i na naukę mają niezłe utwory. Jestem kompletnym laikiem, więc... co takiego trudnego w power chordach? Co do tej piosenki, to tak, ona składa się tylko z tych sześciu chwytów, taki punk, czyli moje klimaty :)

PS. Na początek uczyłem się tylko intra z Come as You Are. Nawet łatwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2011 o 20:28, Budep napisał:

Jestem kompletnym laikiem, więc... co takiego trudnego w power chordach?


A czy coś musi? :> Ewentualnie może być drobny problem gdy będzie się trzeba przemieszczać po nich dość szybko, ale to kwestia wprawy ogólnie ruchu po gryfie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2011 o 20:28, Budep napisał:

Dzięki za odpowiedzi. Tak, lubię Green Day''a i na naukę mają niezłe utwory. Jestem kompletnym
laikiem, więc... co takiego trudnego w power chordach? Co do tej piosenki, to tak, ona
składa się tylko z tych sześciu chwytów, taki punk, czyli moje klimaty :)

PS. Na początek uczyłem się tylko intra z Come as You Are. Nawet łatwe.

Nie mam nic przeciwko GD (raczej jestem muzycznie "wolnowyznaniowy", ale błagam... nie nazywaj ich twórczości "Punkiem". Punkiem byli zanim się sprzedali dla wytwórni, wtedy kiedy jeszcze nie dołączył do nich Tre.
Pop Punk, ot co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć przyjaciele. Jestem początkujący. Nauczyłem się kilku chwytów. Przejść między nimi itd. Czy możecie polecić jakieś 2-3 pioseneczki grane wyłącznie na akordach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2011 o 20:26, Harrolfo napisał:

No wszystkie utwory są grane na akordach...


Że co? Jak to? Od kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2011 o 22:14, Byl napisał:

> No wszystkie utwory są grane na akordach...

Że co? Jak to? Od kiedy?


Od zawsze? Nawet jak grasz pojedynczy dźwięk, to przecież jest to składowa jakiegoś akordu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2011 o 22:21, Vernio napisał:

> > No wszystkie utwory są grane na akordach...
>
> Że co? Jak to? Od kiedy?

Od zawsze? Nawet jak grasz pojedynczy dźwięk, to przecież jest to składowa jakiegoś akordu.



Moim zdaniem niezbyt można tak to ująć, to, że to składowa, to nie oznacza, że za każdym razem chwytamy go całego itp. Nie ma sensu przyjmować, że wszystkie utwory są grane na akordach, bo nie dość, że nie do końca prawdziwe, to jeszcze utrudniające życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.06.2011 o 22:21, Vernio napisał:

/.../

Jak kolega wyżej. Akord to co najmniej 2 dźwięki zagrane razem. Taki zwykły akord (że tak powiem tradycyjny) składa się z 3 dźwięków, np. C-dur to odpowiednio dźwięki co do prymy, tercji, kwinty: c, e, g. Więc pojedyncze dźwięki to tylko dźwięki, oczywiście zagrane najczęściej (nie zawsze) po skali akordu brzmiącego w tle. A skala ma 7 dźwięków podstawowych (pomijam przejściowe np. w bluesowej). I nie powiesz, mi że wszystkie je wykorzystasz w jednym akordzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pora zachęcić was do dyskusji:
Jako że w życiu każdego gitarzysty który zaczynał na czymś co później przestaje mu wystarczać, przychodzi pora aby zakupić drugą gitarę i tutaj mam problem

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/gibson-flying-v-faded-wc

Gibson jak to Gibson, od tych za 3.4k różni się tylko lakierem więc żaden problem, ma najmniejszą menzurę ze wszystkich co jest atutem, ale za to ma najgrubszy profil gryfu.

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/esp-ltd-v-300-blk
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-elektryczne/esp-ltd-m-300fm-stblk

LTD, obie gitary dość fajne, tylko że żadnej nie ogrywałem, podobają mi się V-ki, ale da druga ma Floyda,

Więc pytanie do Was, co sądzicie o tych modelach, który polecacie wyrać, albo czy za podobną cenę znajdę gdzieś V-ke z floydem? najlepiej wyglądającą tak: http://www.guitarsatbmusic.com.au/esp/guitars/sigseries/hansen/images/rv-300kh.jpg


ALBO,
czy dostanę gdzieś do 3k AMERYKAŃSKIEGO fat strata ;>
Edit:
no i 22 progi fajnie byłoby mieć, bo brak tego 1 już mnie powoli denerwuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się