Blackbird

Polska - polityka, gospodarka, kwestie społeczne, statystyka

52607 postów w tym temacie

Dnia 12.11.2006 o 19:02, HumanGhost napisał:

A ja jestem zwolennikiem arystokracji konstytucyjnej. :-)


A co my w Polsce mamy ? Republikę - niby. To czemu każdy pisz, że demokrację ? Wszak wybieramy swoich przedstawicieli, a nie idziemy samil uchwalać zasad, praw itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 18:53, Yarr napisał:

Sądzę też, że dosyć dobrym rozwiązaniem byłaby najpierw [na okres 15 lat] dyktatura jakaś, żeby zrobić
porządek :)


A jak kilka lat temu Lepper stwierdził, że Piłsudski to był w sumie spoko koleś i rządy autorytarne by się nam przydały, to po raz kolejny z miejsca został okrzyknięty w mediach oszołomem... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:09, Vaxinar napisał:

A co my w Polsce mamy ? Republikę - niby. To czemu każdy pisz, że demokrację ?


Nie mozna tak rozróżniać. Republika to system polityczny w którym władza pochodzi z wyborów. Demokracja to ustrój w którym jest rójpodział władza, która pochodzi o większości obywateli. Te dwie nazwy sie nei wykluczają. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 18:22, Yarr napisał:

/.../
Głosuję na JKM [z zupełnie innych pobudek niż KrzysztofMarek], ale to nie jest istotne/.../

Z tych samych pobudek Yarr, z tych samych. Ja tylko dołożyłem dwa dodatkowe argumenty dla niezdecydowanych. JKM miał przynajmniej jeden pomysł naprawdę wart realizacji - tereny PKP w Warszawie leżące odłogiem. Nikt inny tego nawet nie zauważył. Tylko bla, bla bla - zrobię, rozwiążę ale konkretnie to nic.
I znowu będzie jak zwykle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:09, Vaxinar napisał:

A co my w Polsce mamy ? Republikę - niby. To czemu każdy pisz, że demokrację ? Wszak wybieramy
swoich przedstawicieli, a nie idziemy samil uchwalać zasad, praw itp.


Republika to forma państwa ze względu na sposób wybierania władzy (dziedzicznie/wybory), a demokracja, oligarchia, tyrania itp. to forma państwa ze względu na to kto i w jakiej ilości decyduje. Dlatego możesz mieć monarchię konstytucyjną, gdzie funkcjonuje demokratycznie wybrany parlament i to de facto będzie państwo demokratyczne, gdy monarcha pełni tylko funkcje reprezentacyjne np. Wielka Brytania. Możesz też mieć republikę, w której o demokracji nie ma mowy np. PRL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:02, HumanGhost napisał:

> /.../
Vaxinar&Yarr -->> A ja jestem zwolennikiem arystokracji konstytucyjnej. :-)

Oooo! Też jestem. Pod warunkiem, że bedzie to również arystokracja majątkowa. I ja się do niej załapię ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:16, KrzysztofMarek napisał:

Oooo! Też jestem. Pod warunkiem, że bedzie to również arystokracja majątkowa. I ja się do niej załapię ;P


Hehe niestety nie miałem na myśli arystokracji majątkowej. ;-)
Juz kiedyś zresztą o tym pisałem. Rządy ludzi wybitnych, po prostu. Ale niestety niemożliwy ten ustrój jest obecnie do zrealizowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:16, GanD napisał:

/.../

Dziękuje za sprostowanie.
Teraz jeszcze pytanie - czy w Monarchii Konstytucyjnej król / monarcha nie ma żadnej władzy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:19, HumanGhost napisał:

Juz kiedyś zresztą o tym pisałem. Rządy ludzi wybitnych, po prostu. Ale niestety niemożliwy
ten ustrój jest obecnie do zrealizowania.


Ewentualnie cenzus wykształcenia w wyborach, choć to niekoniecznie mogłoby przynieść oczekiwane efekty, wiadomo jak to jest z wykształceniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 00:27, Treant napisał:

Jest cisza wyborcza, której złamanie może kosztować nawet milion złotych. /.../

Zaczynam grać w Lotto. Może wtedy spłacę. Ale bardziej liczę na "znikomą szkodliwość społeczną czynu", zdawało mi się, że do wyborów jeszcze tydzień... I moja rada była skierowana tylko do jednej osoby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:20, Vaxinar napisał:

> /.../
Teraz jeszcze pytanie - czy w Monarchii Konstytucyjnej król / monarcha nie ma żadnej
władzy ?

Ma. Król Belgów na jeden dzień abdykował, żeby nie podpisywać ustawy o aborcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 19:20, Vaxinar napisał:

Teraz jeszcze pytanie - czy w Monarchii Konstytucyjnej król / monarcha nie ma żadnej władzy ?


To zależy od konkretnej monarchii. Aczkolwiek jakąś tam władzę zawsze ma. W sztandarowy przykładzie jakim jest Wielka Brytania, panuje zasada: "król panuje, rząd rządzi" - tak więc cała odpowiedzialność polityczna spoczywa na rządzie i to on podejmuje wszystkie decyzje, choć ostatecznie (podobnie jak w Belgii) monarcha wszystko podpisuje, a gdyby chciał to mógłby skorzystać z prawa veta, ale że nie robił tego przez ostatnie 200 lat, to niektórzy konstytucjonaliści powątpiewają, czy to prawo nadal mu przysługuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o monarchię konstytucyjną, to zdecydowanie nie miałem na myśli jej odmiany czyli monarchii parlamentarnej. To król ma podejmować decyzję, a realizować wybrany przez niego rząd. Wszystko natomiast ma podstawę w konstytucji.
O to mi dokładnie chodziło, dziękuję :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 20:14, Yarr napisał:

O to mi dokładnie chodziło, dziękuję :D


No i bardzo dobrze, bo mnie też, ale po prostu zapytałem. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, tego się można było spodziewać. Gdzieś w społeczeństwie jest zakorzeniona tęsknota za cwaniakami. Na żadokomunę określaną oficjalnie jako centrolewica zagłosowało prawie 20% ludzi.
Cóż, niektórzy lubią masochizm.
Co do wyborów w Warszawie - JKM był tym razem czwarty z ponad 2%. Dziękuję mu za to, że dał mi przynajmniej wybór. Major Frydrych [którego darzę dużą sympatią] za to obśmiał zupełnie Wojciecha Wierzejskiego. Wyszło na to, że ludzie bardziej wierzą w krasnoludki i gamoniów niż w kandydata LPR ;P Zastanawiałem się tylko co by było, gdyby Major wygrał w Warszawie ;P
PO już zecydowała się iść po głosy do centrum-lewizny. To potwierdza jak niedaleko pada jabłko od jabłonki [mi się dowcip o jabłonce wziął i przypomniał ;D].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 21:38, Yarr napisał:

No tak, tego się można było spodziewać. Gdzieś w społeczeństwie jest zakorzeniona tęsknota
za cwaniakami. Na żadokomunę określaną oficjalnie jako centrolewica zagłosowało prawie 20%
ludzi.
Cóż, niektórzy lubią masochizm.

Ludzie mają dość wszechobecnej głupoty, a cwaniacy zdarzają się nie tylko na lewicy. Żydokomuna? Chciałem dodać, ze szeregi lewicy zostały poważnie przetrzebione z post-PZPRowców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 22:51, lurynowicz napisał:

> /.../
Chciałem dodać, ze szeregi lewicy zostały poważnie przetrzebione z post-PZPRowców.

Stwierdzenie niewątpliwie prawdziwe, ale...
No właśnie, ale jak tatuś był dygnitarzem w PZPR a synuś miał w 1989 roku 17 lat i nie zdążył być w "jedynie słusznej partii", to dzisiaj ma 34 lata i, jako nieskażony PZPR-em, ma świetlaną przyszłość. Zmiana pokoleń, ale skłonności podobne, w końcu, podobno, niedaleko pada jabłko od jabłoni... ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.11.2006 o 23:53, KrzysztofMarek napisał:

Zmiana pokoleń, ale skłonności podobne, w końcu, podobno, niedaleko pada jabłko od jabłoni... ;D

Myślę, że upraszczasz sprawę. Odkąd to dzieci odpowiadają za grzechy ojców? U mnie w rodzinie na ten przykład każdy zagłosował inaczej :]
Zgadzam się, że poglądy z jakimi spotykamy się u rodziców mają wpływ na nasz światopogląd. Ale każdy w pewnym momencie zaczyna myśleć sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się