Zaloguj się, aby obserwować  
Marko_Pele

Kącik entuzjastów overclockingu

2280 postów w tym temacie

Dnia 13.04.2007 o 01:02, RobeN napisał:

> > > NVIDIA GeForce 7300 GS 256 MB
> Najlepiej programem z poziomu Windows, bo w BIOSie nic nie znajdziesz. Jest starszy programik

> nvidii coolbits i nowsza wersja nTune.

Najnowsze stery nVidii nie obsługują coolbits, dlatego jest nTune. Moim zdaniem ten nTune jest bardzo dobry (nawet od ATItools, bo ma kilka opcji automatycznych), i ma wreszcie testy na pokładzie z prawdziwego zdarzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moim Strikerze jest możliwość podniesinia szyny PCI-E (standardowo 100 MHz). Co daje podniesienie jej i jak to zrobić by coś to przyniosło?
Możliwy zakres to 100 - 200 MHz, jest tam jeszcze taka funkcja MPC to SPD czy coś takiego, którą mam ustawioną na 200 MHz.
Jedyne z czym się spotkałem w opisach to podnoszenie rzędu 102 - 104 przy okazji przetaktowywania procesora, ale chyba nie w tym rzecz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 01:21, Aurelinus I napisał:

Najnowsze stery nVidii nie obsługują coolbits, dlatego jest nTune.


Hmmm... Mówisz o wersjach 100??? Bo na 80kach dalej działa.
Co do nTune to nie wiem czy się przekonam. Za dużo skaszanionych wersji wyszło na początku i za bardzo miesziało to w systemie. Za duzo bajerów a za mało konkretów.
Automatyczne funkcje też mnie nie bardzo przekonują :D Podejrzewałbym, że mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Ale dla każdego to co kto lubi. Więc wolna ręka :D

Teraz siedzę na ATI więc mam inne :D problemy.
nVidię dalej ma mój bracki i u niego wykorzystuję to co wymieniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 01:34, Aurelinus I napisał:

Jedyne z czym się spotkałem w opisach to podnoszenie rzędu 102 - 104 przy okazji przetaktowywania
procesora, ale chyba nie w tym rzecz...


Nie ma sensu podnosić bo w sumie nic nie daje.
Niektórzy twierdzą, że te 2-4MHz poprawiają płynność i nieco zwiększają wydajność.
Zbyt wysokie wpłynie na kaszanienie się wszystkiego :D
W rzeczywistości szyny PCI-E raczej się nie rusza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 01:53, RobeN napisał:

> Najnowsze stery nVidii nie obsługują coolbits, dlatego jest nTune.

Hmmm... Mówisz o wersjach 100??? Bo na 80kach dalej działa.


Hmm... 92.94 - coolbits nie da się "załadować", przynajmniej nie pod 8800.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 02:05, Aurelinus I napisał:

Hmm... 92.94 - coolbits nie da się "załadować", przynajmniej nie pod 8800.


8800 to zupełnie inna bajka :D

Zresztą tutaj wiele programów nie daje sobie rady (nie dawało dopóki nie było Update''ów).
To tak samo jak ze sterownikami - były tylko pod 8800 albo tylko NIE pod 8800 zanim zrobili mieszane :D lub mieszane po moddingu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 01:55, RobeN napisał:

> Jedyne z czym się spotkałem w opisach to podnoszenie rzędu 102 - 104 przy okazji przetaktowywania

> procesora, ale chyba nie w tym rzecz...

Nie ma sensu podnosić bo w sumie nic nie daje.
Niektórzy twierdzą, że te 2-4MHz poprawiają płynność i nieco zwiększają wydajność.
Zbyt wysokie wpłynie na kaszanienie się wszystkiego :D
W rzeczywistości szyny PCI-E raczej się nie rusza.

Czytałem "tutorial" nVidii do overclocku i tam są przykłady przetaktowania na 150 - 180 MHz, ale nie tłumaczą po co. Mówimy tu o GF 8800 i chipsecie 680i, ale być może ma to większe znaczenie przy SLI. Diabli wiedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 02:08, RobeN napisał:

> Hmm... 92.94 - coolbits nie da się "załadować", przynajmniej nie pod 8800.

8800 to zupełnie inna bajka :D

Mam Gainwarda, w nTune nic nie moge podkręcić (ale za to bardzo ładnie ustabilizował mi system), co gorsza ten program podaje zaniżone taktowanie rdzenia o połowę... Podobno "ze względów bezpieczeństwa"... Ale we własnym programie Gainwarda mozna juz swobodnie podkręcać, tym nie mniej jak dotą nie zauwazyłem by coś to dało poza wzrostem temperatury karty. Akurat mój Gainward jest już fabrycznie dośc mocno podniesiony - 550/1760, więc tu może tkwić przyczyna. Np. w takim TitanQuest cholernie mi szarpie, po podniesieniu zegarków - nic. Co ciekawe bez Immortala nie działy się takie rzeczy... pewnie "optymalizacja".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 02:09, Aurelinus I napisał:

Czytałem "tutorial" nVidii do overclocku i tam są przykłady przetaktowania na 150 - 180 MHz,
ale nie tłumaczą po co. Mówimy tu o GF 8800 i chipsecie 680i, ale być może ma to większe znaczenie
przy SLI. Diabli wiedzą.


Teoretycznie w niektórych przypadkach podnosi to możliwości O/C. U niektórych 125MHz daje nieco lepsze wyniki w markach (60-70pkt w 3DM2k5) - czy warto??? Dla bicia prywatnego rekordu może i tak. Ale mark to mark a gra to gra...
Przy niektórych chipsetach kończy to się jaraniem karty graficznej/slotu PCI-E.
Najczęściej daje to na tyle niewiele, że nie warto się w to bawić.

I tak procka z łatwością wykręcisz więc jakieś dodatkowe 2MHz przy podkręceniu o 1GHz są zbędne.
Mój Opteron 170 chodzi na 3GHz i nie wiem czy jest sens się bić o kolejne kilka punktów w górę, grafa też podciągnięta (X1900XTX Sapphire Toxic) i mam PCI-E na 100 i nie ruszam :D bo też nie widziałem różnicy.
Już więcej dawała zabawa z Alpha timingami dla Memek i timingami dla Video Memek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2007 o 02:15, Aurelinus I napisał:

Co ciekawe bez Immortala nie działy się takie rzeczy...
pewnie "optymalizacja".


Bardzo możliwe - podstawowa wersja Titana (bez patchy) też mi cholernie szarpała. Dopiero przy 1.08 czy jak to tam było gra zaczęła normalnie całkowicie chodzić (wcześniej np. w jaskini miałem slideshow totalny :D). Immortala nie mam więc nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, ustaliłem wreszcie czemu system mi tak sypał bez końca - proza czystym wierszem: na tej płycie, jak i podobno kilku innych np. Abita, szwankuje slot IDE - o wszem, sprzęt chodzi, ale nie nadaje się do instalowania systemu/sterów - coś się źle ładuje i potem "stop-error" one by one... Całkiem przypadkiem (no, nie do końca) coś mnie tknęło i założyłem dodatkowy napęd na SATA, zainstalowałem system, sterowniki i... jak ręką odjął. Od początku nie wierzyłem w teorie o pamięciach, poza tym długa i żmudna próba dojścia o co chodzi doprowadziła mnie min. do pewności, że żaden "stop-error" nie jest wywoływany wspólpracą z pamięciami ale np. złą pracą sterowników karty graficznej - właśnie to miałem i to, że nie mogłem za chiny ich poprawnie zainstalować (mimo, że komputer nic nie buczał) doprowadziło mnie do myśli o SATA. Stp-errory to nie to samo co BSoD (a tu przyczyna moga byc pamięci). Stopy są wywoływane pętleniem urządzeń/sterowników - np. karty graficznej. U mnie taka informacja wyskoczyła po użyciu sterowników z guru3D (zmodyfikowane) i wtedy "coś mnie tknęło".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja dam inną ciekawostkę.
Na DFI LanParty nF4 SLI-DR eXpert i innych z tej serii również są problemy z IDE z HDD.
Występują one wówczas jeśli posiadamy równolegle dyski S-ATA.
Przy takiej kombinacji Windows ładuje się o jakieś 1-1.5 minuty dłużej!!! :D
Jeśli posiadamy tylko P-ATA HDD to niema problemu, Jeśli posiadamy tylko S-ATA HDD to nie ma problemu.
Napędu optyczne na IDE nie wywołują tego zjawiska.

Poza tym płyta nie pozwala na bootowanie z RAM-Disk takim jak Hirens Boot CD czy podobne.
Coś nie ładuje do końca i wszystkie programy się wieszają, bądź w ogóle nie dają się odpalić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RobeN, co byś wybrał z monitorów 22"? Benq, Samsung, Fujitsu-Siemens czy IIyama? Podobne parametry, matryce itd., ceny od 1150(Benq) do 1500(Samsung, IIyama)... Jestem w kropce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2007 o 12:26, Aurelinus I napisał:

RobeN, co byś wybrał z monitorów 22"? Benq, Samsung, Fujitsu-Siemens czy IIyama? Podobne parametry,
matryce itd., ceny od 1150(Benq) do 1500(Samsung, IIyama)... Jestem w kropce.


Szczerze Ci powiem, że ostatnio nie patrzyłem na monitory.
Owszem Samsung często używa matryc o jeden krok przed innymi firmami, ale co do jakości to już tak do przodu nie jest (nie było???). Pozatym oszczędza na wygłuszeniu EM i monitory są przez to mniej bezpieczne (można tak to ująć) => ale może to też się zmieniło???
IIYAMA wykorzystuje nieraz matryce o 1 krok za Samsungiem, ale z lepszym rezultatem i z dużo lepszą jakością wykonania. Ale tutaj to mowa o modelach H/X a nie E, a te pewnie są droższe.
Innych nie znam z praktyki więc w ogóle się nie wypowiadam.
Jeżeli chodzi o Samsungi (ponownie) to poszukaj na innych forach. Te monitory zawsze przyciągały ceną/"lepszą matrycą" przez co dużo komentarzy można znaleźć. Kiedyś było więcej negatywów (może jest inaczej już).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2007 o 13:44, RobeN napisał:

Jeżeli chodzi o Samsungi (ponownie) to poszukaj na innych forach. Te monitory zawsze przyciągały
ceną/"lepszą matrycą" przez co dużo komentarzy można znaleźć. Kiedyś było więcej negatywów
(może jest inaczej już).

Model 226BW w wersji "S" (made in Samsung, a nie np. "A" made in Aoc) zbiera mnóstwo pozytywów, ale jest nominalnie droższy od podobnych konstrukcji o 200-300 zł. W domu mam Samsunga 740N i jeśli on ma kiepski obraz, to nie wiem jaki jest dobry... Mnie bardzo się podoba i w końcu zapragnąłem pozbyć się CRT-ka... ostatniow Media ogladałem F-S''a 22 coś tam i... obraz rewelacja (przynajmniej na wystawie), parametry bardzo podobne, to samo zresztą z innymi np. taki Benq za 1050 zł... Kołomyja, a ja w gruncie rzeczy marzę o braku złych pixeli i łatwej obsłudze/niskim lagu, bo patrząc na rząd róznych monitorów LCD trzeba miec szósty zmysł by dostrzec różnice... Ale wywalanie więcej niż 1500 zł na taki monitor to moim zdaniem szaleństwo dla super entuzjastów.
Zastanawia mnie też fizyczna różnica rozdzielczości 1600x1200 i 1680x1050 - tak, w pionie jest lepsza, ale co poza tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2007 o 15:12, Aurelinus I napisał:

Zastanawia mnie też fizyczna różnica rozdzielczości 1600x1200 i 1680x1050 - tak, w pionie jest
lepsza, ale co poza tym?


Różnica jest widoczna w grach (szczególnie starszych), gdy nie obsługują one rozdzielczości 1680x1050. Wtedy musisz skalować obraz, a to dobre nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2007 o 11:29, Ryan Kam napisał:

Mogłby mi ktoś w skrocei powiedzieć , na czym polega podkręcanie i jakie niesie ze soba ryzyko
?

Spalenia plyty głównej, procesora, pamięci i karty graficznej - razem i osobno, w zalezności co kombinujesz.
Polega na podnoszeniu częstotliwości zegara procesora (procesor, karta graficzna) lub szyny danych (procesor, pamięci) i najczęściej napięcia na nich i to jest właśnie groźne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2007 o 14:00, Aurelinus I napisał:

> Mogłby mi ktoś w skrocei powiedzieć , na czym polega podkręcanie i jakie niesie ze soba
ryzyko
> ?
Spalenia plyty głównej, procesora, pamięci i karty graficznej - razem i osobno, w zalezności
co kombinujesz.
Polega na podnoszeniu częstotliwości zegara procesora (procesor, karta graficzna) lub szyny
danych (procesor, pamięci) i najczęściej napięcia na nich i to jest właśnie groźne.


to jest właśnie groźne.

no tak ale jak sie uda i bedzie stabilnie to masz parenascie % wiecej wydajnosci za darmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować