Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Dnia 31.10.2009 o 20:09, Graszcz napisał:

Dobra, już dobrałem się do GRUB-a. Niestety oba kernele (w tym recovery mode) odmawiają
posłuszeństwa


Powodem jest to, że zaktualizowany został nie tylko kernel, a większość pakietów systemu, demony itd. Pozostaje reinstall systemu. Miałem coś podobnego po próbie automatycznej aktualizacji z 8.04 do 8.10 - kompletny pad systemu, nie startowało środowisko graficzne. Od tego czasu ręcznie bawię się w aktualizację pakietów, nie pozostawiając takich rzeczy jak kernel automatom.
O ile twoje dane nie były zaszyfrowane, to można się do nich dostać w dość prosty sposób - wystarczy zaimplementować obsługę linuxowego systemu plików (ext3, albo ext4, nie jestem pewny jaki jest w Ubuntu 9.xx) do Windowsa i ręcznie skopiować niezbędne dane (choć do katalogu roota się w ten sposób nie dostaniesz, uprzedzam). Do tego celu wystarczy taki program:
http://www.fs-driver.org/
Ewentualnie trzeba by się dostać do linuxa w trybie tekstowym (to powinno się udać nawet przy kompletnie zwalonym systemie) i skopiować potrzebne pliki np. na pendrive''a, bądź inna partycję. Tylko to dość upierdliwe i przypomina mi czasy DOS-a. Tylko tutaj za dużo nie doradzę - jedyny sposób jaki znam na włączenie trybu tekstowego to bodajże wciśnięcie ctrl+alt+f8, ale nie jestem pewny, czy u ciebie to podziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wydzieliłeś oddzielną partycję na /home to po reinstalacji systemu i tak nie stracisz danych - wystarczy tylko nie zaznaczać tej partycji do formatowania przy instalacji systemu, a po wszystkim dane na niej powinny być dostępne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na ten moment posiadam Win7 Prof. OS''a, chciałbym w najbliższym czasie zainstalować ubuntu. Czy posiadanie drugiego systemu, a w szczególności Linuxa będzie się w jakiś sposób "gryzło" z software''m Microsoftu ? Poza tym jeżeli chodzi o Linuxa jestem laikiem, czy pod tym systemem działa większość programów etc ? Szczerze powiedziawszy instalował bym go w celach programowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

instalacja Linuksa nic a nic nie wpływa na system Windows, zainstaluje się poprostu jaki drugi system, trzeba jedynie pamiętać żeby wydzielić takiemu Ubuntu trochę miejsca na dysku jako osobną partycje. 10 GB powinno spokojnie wystarczyć, ale można dać więcej, wedle uznania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2009 o 01:02, 4ny4 napisał:

Witam,

na ten moment posiadam Win7 Prof. OS''a, chciałbym w najbliższym czasie zainstalować
ubuntu. Czy posiadanie drugiego systemu, a w szczególności Linuxa będzie się w jakiś
sposób "gryzło" z software''m Microsoftu ? Poza tym jeżeli chodzi o Linuxa jestem laikiem,
czy pod tym systemem działa większość programów etc ?

Standardowy Linux nie za bardzo wie co to są pliki .exe, więc uruchomienie aplikacji windowsowych może być...problematyczne. Tym niemniej istnieją takie programy jak Wine, który służy właśnie temu, by na Linuxie używać aplikacji z Windowsa. Fakt, że na 100% kompatybilności bym nie liczył. Za to jest częściowe wsparcie dla DX10, o czym na WinXP można zapomnieć :P Inna sprawa, że jeszcze nie miałem okazji zobaczyć jak to działa na tym systemie ;) Od siebie dodam, że np. o Dev-C++ można zapomnieć, skompilowany program nie chce za bardzo działać. Lepiej używać typowych aplikacji linuxowych typu KDevelop, bądź czystego G++.
http://appdb.winehq.org/ - wpisz sobie nazwę programu/gry i sam zobacz jak działa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe Ubuntu nie umie rozpakowywać archiwów. Uprzedzam, że z plikami jest wszystko OK, bo sprawdzałem na różnych archiwach.
Konkretnie chodzi o pliki .rar, bo zipy odczytuje.
Oczywiście w synapticu nie ma rara

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2009 o 10:59, Piterus_Von_Drackus napisał:

Witam.
Macie może jakiś sposób na edytowanie menu GRUB w Ubuntu 9.10? Próbowałem poleceniem
"sudo gedit /boot/grub/grub.cfg", ale coś nie pozwala na zapis zmian. Macie jakieś
pomysły?


Z tego co pamiętam w repozytoriach Ubuntu 9.04 był graficzny menadżer GRUBa. Spróbuj wpisać w centrum oprogramowania "Grub", ew. poszukać w googlach jakiegoś graficznego narzędzia do zarządzania nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2009 o 10:59, Piterus_Von_Drackus napisał:

Witam.
Macie może jakiś sposób na edytowanie menu GRUB w Ubuntu 9.10? Próbowałem poleceniem
"sudo gedit /boot/grub/grub.cfg", ale coś nie pozwala na zapis zmian. Macie jakieś
pomysły?


Musisz poszukać w google, pliku konfiguracyjnego nowego gruba nie można edytować bezpośrednio, tylko przez inne pliki, nie pamiętam dokładnie jakie. Program o którym pisze Fagno to startupmanager, nie wiem jak i czy w ogóle będzie działał, jeszcze z niego nie korzystałem. A od siebie polecam powrót do gruba w wersji 1.5, ta nowa wersja jest udziwniona do granic możliwości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zainstalowałem Ubuntu 9.10 i niestety zamiast tapety mam czarny ekran (menu itp. jest w porządku). To samo jeśli zmaksymalizuje okno jakiegoś programu. O co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kłopot z zainstalowaniem Ubuntu 9.10. Na CD mam błąd odczytu, nie mam pod ręką drugiej pustej, więc próbowałem odpalić Ubuntu z pendrive''a, próbowałem już USB-Installera, zmieniłem kolejność w biosie, a ten skurczybyk nadal nie chce odpalić. Ciągle ukazuje się ładowanie XP-eka. W czym może być problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy można dodać nową obsługiwaną rozdzielczość? Bo mój monitor powinien chodzić w 1366x768, ale w opcjach ekranu tej rozdzielczości nie ma, a pisząc przez komendę, pokazuje iż jest ona nie obsługiwana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2010 o 01:18, wsaadman napisał:

Mam pytanko. Czy można dodać nową obsługiwaną rozdzielczość? Bo mój monitor powinien
chodzić w 1366x768, ale w opcjach ekranu tej rozdzielczości nie ma, a pisząc przez komendę,
pokazuje iż jest ona nie obsługiwana.

Mi nie działało jak nie miałem sterowników do grafy [ta sama rozdziałka]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2010 o 01:25, zbysheck napisał:

> Mam pytanko. Czy można dodać nową obsługiwaną rozdzielczość? Bo mój monitor powinien

> chodzić w 1366x768, ale w opcjach ekranu tej rozdzielczości nie ma, a pisząc przez
komendę,
> pokazuje iż jest ona nie obsługiwana.
Mi nie działało jak nie miałem sterowników do grafy [ta sama rozdziałka]

Mam sterowniki zainstalowane. Przed isntalacją miałem tylko dwie rozdziałki (640x480 i 800x600). Po instalacji mam wszystkie rozdziałki do 1280x1024... ale mojej nie ma ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować