Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Co dalej z magazynami o grach?

65 postów w tym temacie

Dnia 16.05.2007 o 13:16, de99ial napisał:

1. Papier nobilituje. Być wydrukowanym to być wydrukowanym. Elektroniczna publikacja nie ma
takiej renomy, bo za wydruk musi ktoś zapłacić, a skoro płaci to uznaje, że jest to godne zapłaty
i dobre.


Tyle, że właśnie to jest jeden z problomów czasopism. Wydanie papierowe to koszty i związane z tym ryzyko. Lepiej wrzucić reckę pewnego hitu, czy napisać o jakiejś mało znanej acz ciekawej produkcji, bo to może się nie sprzedać. Gazeta się musi zwrócić, więc najczęściej wybierane jest to pierwsze.

Dnia 16.05.2007 o 13:16, de99ial napisał:

2. Papier czyta się wygodniej. Dużo wygodniej. Na ekranie nie czyta się dobrze, nawet przy
wysokich rozdziałkach i na wielkich monitorach oczy wymiękają - więm coś o tym bo pisze sporo
i czytać tez muszę sporo (robiąć np. korekty). I wiem, że wolałbym to robić na papierze.


Sugeruję przesiadkę na LCD i to szybko skoro stwierdzasz, że oczy ci się męczą.

Dnia 16.05.2007 o 13:16, de99ial napisał:

3. W najbliższym czasie magazyny nie przejda na elektroniczą wersję ponieważ nawet najlepsze
urządzenia przenośne nie zapewniają wystarczająco dobrej jakości - mozecie sobie gadać o palmtopach
dużo i o komurkach - na nich i tak nie dałoby się czytać takiego np. CDA w wersji elektronicznej.
Laptop to po prostu mniejszy komp, który łatwiej przestawić - po rozłożeniu - do komfortowej
pracy - potrzebuje tyle samo miejsca co zwykły blaszak.


Tyle tylko, że obecnie nadchodzi era Tabletów i UMPC. Na 14 calowym ekranie już chyba można czytać, nie ?

Dnia 16.05.2007 o 13:16, de99ial napisał:

4. Jedyny plus elektronicznych portali to aktualne dane, ale żaden magazyn nie ma w priorytetach
aktualnych newsów. Owszem są, ale nie są podstawą - to raczej forma ciekawostek. Podstawa to
wyczerpujące i obszerne recenzje, sprawozdania i testy - nie aktualności.


To też się zmienia. Testy testami ale bezpieczniej wejść na parę for/grup dyskusyjnych i poczytać co myślą klienci, bo z dziennikarzami to różnie bywa.

Dnia 16.05.2007 o 13:16, de99ial napisał:

Tu mają znaczenie prawa rynku - jak jest dobry magazyn to zawsze będzie miał czytelników czyli
sie utrzyma.


Tyle tylko, że "dobry magazyn" to koszty, a liczba czytelników nie koniecznie musi je pokrywać. Tym samym trzeba będzie je ciąć, a to z kolei zmniejszy liczbę czytelników itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:

To też się zmienia. Testy testami ale bezpieczniej wejść na parę for/grup dyskusyjnych i poczytać
co myślą klienci, bo z dziennikarzami to różnie bywa.

Portale zwykle chcą mieć recenzje jak najszybciej i to czasem źle przekłada się na jakość tekstu. Wiele czasopism (w tym CDA) mają właśnie strony internetowe z forami dyskusyjnymi, które służą jako uzupełnienie pisma. Czytelnicy mogą podyskutować, a na stronach można znaleźć dodatkowe newsy i materiały. To jest dobre rozwiązanie. Na tablety i podobne rozwiązania jeszcze trochę poczekamy równo z Zachodem. Polska wcale taka zacofana nie jest. Wielu Polaków właśnie z powodów finansowych ominęło epokę muzyki na płytach CD i szybko przesiadło się na odtwarzacze MP3, podczas gdy płyty CD mogą trochę dłużej pożyć na Zachodzie, bo tam ich ceny są bardziej korzystne. Owszem, z czasem znikną, ale obecnie tam ten przemysł ma się lepiej niż obecnie u nas. A to tylko jeden z przykładów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładając internet też myślałem, że koniec z czasopismami traktującymi o grach. Jednakże czytanie w necie recenzji, zapowiedzi jest męczące dużo lepiej usiąść wygodnie i dać się wessać lekturze. Internet jest za to zacnym źródłem najnowszych newsów, które w prasie ukazują się z oczywistych względów później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMO, to co w serwisach internetowych jest lepsze i czym zyskują sobie odbiorców to to, że możemy na bieżąco śledzić niusy, oglądać najnowsze trailery i ewentualnie ściągać patche, nie czekając aż zostaną dodane do pism.
Natomiast uważam, że siłą czasopism są zapowiedzi gier i ich recenzje, które w mojej opinii są bardziej rzetelne i fachowe od większości portali o grach oraz posiadają więcej szczegółowych informacji. Newsy w oczywisty sposób nie zawsze po ukazaniu się danego pisma są aktualne. Jeśli chodzi o dodatki CD/DVD to rzadko dołączone są jakieś ciekawe pełne wersje i dlatego uważam, że klient powinien mieć możliwość wyboru czy chce zakupić pismo z CD/DVD czy bez i zapłacić wówczas mniej. Uważam też, że ceny wielu pism są ciut za wysokie np. CD-Action. Obecnie jedyną alternatywą dla osób chcących zakupić dane czasopismo po niższej cenie jest poczekanie o minimum miesiąc i jego zakup w cenie o co najmniej połowę mniejszej.

Nie ma nawet porównania między czytaniem o grach na swoim monitorze a trzymaniem w ręku ciekawie wydanego, na dobrym papierze i kolorowego czasopisma i oczywiście jeśli jeszcze takie pismo tworzy redakcja robiąca to z pasją i rzetelnie oraz za przyzwoitą cenę!

Podsumowując, absolutnie nie wróżę czasopismom o grach upadku, jednakże jestem przekonany, że przetrwają tylko te które będą wydawane fachowo, będą zawierały porządne zapowiedzi i recenzje (a nie ich namiastki), czy testy sprzętu dla graczy(!), będą ciągle coś nowego oferowały oraz wychodziły na przeciw wymaganiom odbiorców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gazetki jeszcze pożyją: daja darmowe gerki i programy, co ma nie bagatelny wpłw marketingowy, poza tym zazwyczaj poziom testów jes lepszy(choć to się zmnia), ale jest jedno w czym papier jest lepszy- czytanie z monitora szybko męczy wzrok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 13:13, Jester napisał:

> inna sprawa to opłaty - nie wszyscy mają konta internetowe i podobne wynalazki - karty
płatnicze
> aby płacić za używanie takich serwisów internetowych ( np. gry-online) a płacenie sms-em
-
> drogo wychodzi - a większość czytelników to młodzi ludzie i łatwiej im uciułać te 15 zł
na
> np. cda niż powiedzieć np. mamie aby zapłaciła im np 20 zł abonamentu na przglądanie serwisu

> o grach ;) - napewno się zgodzi

Chyba nie rozumiem. Ja nic nie place za dostep do informacji w internecie (no chyba ze masz
na mysli oplate za lacze) i jestem niekiedy lepiej poinformowany niz gazeta. I wcale ale to
wcale nie trzeba dlugo szukac. Platne serwisy growe to jakis wybryk natury, z ktorego nie widze
sensu korzystac.


Żeby mieć jakiś profesjonalny poradnikz netu, to albo musisz za niego zapłacić, np. na gry-online, albo szukać pół godziny na google, i tylko tracisz czas i td, podobnbie z kodami, za kilka 10zł w plecy. Przede wszytskim pisma sa bardziej poważane na całym świecie(patrz pierwsza na świecie recka S.T.A.L.K.E.R''a w CDA. Była parę lat temu jakaś "recenzja" na jakimś portalu, tyle że chyba na podstawie dema i zaraz to usunęli, bo sie okazało że to syf, kiła i mogiła [znaczy sie reca, nie gra ;)]) A jak masz jakieś wątpliwości, co do wyższości pism nad portalami, to załatw sobie CDA, nr 01.2007 SPEC. i tam przeczytaj konfronatcję Q''nia z jakimś kolesiem z oneta na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 16:07, prof.robaczywek napisał:

Szczerze? Niech zdychają gazeciarze! Całe życie demówy i pełne wersje przedpotopowych gier,
a reklamy na co drugiej stronie i wielcy mi eksperci bo jedno pismo od drugiego nowinki i recenzje
zrzyna. Najwyższy czas zastąpić papier (nie toaletowy) czymś pożyteczniejszym


Ta, z tym że nie ważne kiedy gra wyszła, tylko czy jet dobra. Często pisma dają polskie, a nawet europejskie premiery(Bad Day: LA w CDA), a poza tym to do pism dostają się tylko prawdziwi profesjonaliści, bo inaczej szybko by upadły, a rynek pism gierkowych trzyma sie całkiem nieźle. A nie wszytskich także stać, żeby kupić premierówki(o ile nie lubią kraść kupując piraty), ja np. teraz zbieram na Fable. A gbyby od siebie zrzynali to też by upadli z dwóch powodów:
1. Nikt by ich w takim razie nie czytał
2. Zapłacili by fortunę za prawników odszkodowania w sprawach o plagiat.

A co do e-papieru, to uważam że twórcypapierowych pism na niego przeskoczą i będą sie na nim ukazywać :D. A wieć fani pism, macie przed sobą świetlaną przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Choć sam piszę recenzje w jednym z portali internetowych to i tak uważam, że czasopisma są dużo lepsze. Wygodniej ułożyć się w łóżeczku, podstawić pod główkę poduszeczkę i wgłębić się w lekturę, a przed komputerem jest nie wygodnie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 19:46, Moras1990 napisał:

Choć sam piszę recenzje w jednym z portali internetowych to i tak uważam, że czasopisma są
dużo lepsze. Wygodniej ułożyć się w łóżeczku, podstawić pod główkę poduszeczkę i wgłębić się
w lekturę, a przed komputerem jest nie wygodnie. :)

Dokładnie. Na pewno czasopisma będą się trzymać, każdy lubi wygodnie usiąść, a przed komputerem to co innego do tego źle się czyta jak nie wiem co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 19:31, Mithrandir200 napisał:

A jak masz jakieś wątpliwości, co do wyższości pism nad portalami,
to załatw sobie CDA, nr 01.2007 SPEC. i tam przeczytaj konfronatcję Q''nia z jakimś kolesiem
z oneta na ten temat.


A widzisz. Tak sie wysmienicie sklada, ze kupilem ostatnio jeden numer CDA (po conajmniej 5 latach przerwy w niekupowaniu jakichkolwiek czasopism) tylko daltego, ze dawali w nim Another World Remastered:)

I nawet przeczytalem tak z polowe. I wniosek mam jeden. NAPEWNO nie wroce do kupowania CDA ani innego czasopisma. Informacje w internecie calkowicie mi wystarczaja. Recenzje tez wcale nie sa lepsze. A przynajmniej ja tego nie odczulem. Co wiecej. Ostatnio dali recke LOTRO. I tak ja zwalili ze szkoda gadac. Zero profesjonalizmu.

Po co mam przeplacac jak glosi pewna reklama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 19:31, Mithrandir200 napisał:

Żeby mieć jakiś profesjonalny poradnikz netu, to albo musisz za niego zapłacić, np. na gry-online,
albo szukać pół godziny na google, i tylko tracisz czas i td, podobnbie z kodami, za kilka
10zł w plecy.


Aaaa... i nie wiem co Wy z tym placeniem.? Kody, poradniki, recenzje, newsy i inne bajery w inecie sa za darmo. Mi w kazdym badz razie jeszcze nigdy nie zdazylo sie placic za to co daje czasopismo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że czasopisma mim wszystko przetrwają...Sam czytam i w Internecie i czytam ze wskazaniem na to drugie. Owszem, na necie wszystko jest szybciej i więcej, ale czasopisma czyta się przyjemniej...Nie musisz wpatrywać się w ekran godzinami, tylko wygodnie położysz się w łóżeczku, będziesz sobie zajadałciasteczka i jest OK :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że "papierowe" pisma nie znikną ze sklepów, nie wyobrażam sobie czytanie dłuższych tekstów wyświetlanych na monitorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie tak myślę, że to świetny pomysł. Tylko niech wprowadzą to za 60 lat, kiey będę już nieco mniej się interesował czytaniem... :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiem tylko

polak potrafi

czyli wszędzie będzie info w necie a w Polsce gazety a to czemu???

bo polak potrafi =]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach



Pozwolę sobie na polemikę. ;)

Epapier to potencjalnie przyszłośc, jednakże minie dużo czasu zaniim stanie sie po prostu opłacalny - obecnie i mysle, że to się nie zmieni, epapier to droga zabawka o kosztownym procesie wytwarzania - zwykła celuloza jest duuużo tańsza - a wiadomo - na śwecie wygrywa nie to co lepsze a to co bardziej opłącalne (np. pierwszy kocioł parowy powstał w średniowieczu, ale się nie przyjał - zwierzęta były tańsze i praktyczniejsze; tzreba było poczekac kilkaset lat na ponowne natarcie).

Magazyny - jak pisałem utrzymają się najlepsze (wspomniany przez Ciebie CDA obecnie ma DVD DL i 200 stron na papierze wysokiej jakości za 15 zł - to dowód na to, że pomimo iż Ty zrezygnowałes z kupna nadal ma bardzo dużą liczbę nabywców). Dochodzi do tego, że taki magazyn będzie dokładał jako gratisy róznego rodzaju rzeczy i gadżety, które przyciągają jeszcze większą liczbę czytelników - ale nie odgrywają tu istotnej roli. Dla przykładu CLICK się kończy - kiedyś miał dobrą sytuację, ale czytelnicy coraz częściej narzekają na jakośc tekstów - "Takie to ja mogę w sieci poczytać".

Ostatnia fraza chyba dobrze oddaje większość publikacji elektronicznych - są średnie. Niestety. Prawda jest taka, że to co ukazuje się w sieci to większośc średniaki. Jakby się uzbierało z tego 10% tekstów za które chciałby ktoś zapłącić i jeszcze płacić za ich drukowanie to bedzie dobrze bo papier nobilituje.

Jeszcze dużo wody upłynie zanim magazyny (w domyśle najlepsze - nie mówie o ezinach czy bankrutach) się zelektronizują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2007 o 14:57, Pan Zbrodni napisał:

W Polsce najlepiej sprzedają się te magazyny, które dodają najlepsze pełne wersje gier na CD/DVD
(najlepiej sprzedaje się CD-Action). Starsi gracze pamiętają na pewno Secret Service, najpotężniejszy
magazyn o grach w latach 90. Na początku XXI stulecia jego rządy skończyły się upadkiem, jedną
z głównych przyczyn był ich "wstręt" do dodawania pełnych wersji gier do papierowego wydania.



Secret Service upadło dlatego, że stało się słabe. O sukcesie magazynów decydują nabywcy, a nabywcy zdecydowali, że SS więcej im już s\nie pasuje więc mu podziękowali - prawa wolnego rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:


Tyle, że właśnie to jest jeden z problomów czasopism. Wydanie papierowe to koszty i związane
z tym ryzyko. Lepiej wrzucić reckę pewnego hitu, czy napisać o jakiejś mało znanej acz ciekawej
produkcji, bo to może się nie sprzedać. Gazeta się musi zwrócić, więc najczęściej wybierane
jest to pierwsze.



Odpowiedz mi więc dlaczego CDA nadal się ukazuje? Skoro takie mają koszty i tyle muszą bulic to czemu się nie przenieśli na pdfa?

Powiem Ci dlaczego - bo na tym zarabiają, czyli ludzi ich kupują czyli chca ich kupować czyli ich sytuacja na rynku jest bezpieczna i nadal się poprawia (świadczy o tym np. spadek ceny)

Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:


Sugeruję przesiadkę na LCD i to szybko skoro stwierdzasz, że oczy ci się męczą.


Been trying - było gorzej. Nie wiem dlaczego, ale to "ziarno" LCD działa na moje oczy jeszcze gorzej. Jak przy CTRku jestem w stanie wysiedzieć kilka godzin dziennie tak przy LCD udało mi się najdłużej ok 2 godzin (po 3 tygodniach pracy na nim).

Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:


Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:


Tyle tylko, że obecnie nadchodzi era Tabletów i UMPC. Na 14 calowym ekranie już chyba można
czytać, nie ?


Mozna, tak samo jak można jeździć Maluchem mają Audi - to Twój wybór ;)

Dnia 16.05.2007 o 16:55, Seldon napisał:


Tyle tylko, że "dobry magazyn" to koszty, a liczba czytelników nie koniecznie musi je pokrywać.
Tym samym trzeba będzie je ciąć, a to z kolei zmniejszy liczbę czytelników itd.


Hmmm.... Zacytuje siebie: "Odpowiedz mi więc dlaczego CDA nadal się ukazuje? Skoro takie mają koszty i tyle muszą bulic to czemu się nie przenieśli na pdfa?

Powiem Ci dlaczego - bo na tym zarabiają, czyli ludzi ich kupują czyli chca ich kupować czyli ich sytuacja na rynku jest bezpieczna i nadal się poprawia (świadczy o tym np. spadek ceny)"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2007 o 14:22, de99ial napisał:



Pozwolę sobie na polemikę. ;)

Epapier to potencjalnie przyszłośc, jednakże minie dużo czasu zaniim stanie sie po prostu opłacalny
- obecnie i mysle, że to się nie zmieni, epapier to droga zabawka o kosztownym procesie wytwarzania
- zwykła celuloza jest duuużo tańsza - a wiadomo - na śwecie wygrywa nie to co lepsze a to
co bardziej opłącalne (np. pierwszy kocioł parowy powstał w średniowieczu, ale się nie przyjał
- zwierzęta były tańsze i praktyczniejsze; tzreba było poczekac kilkaset lat na ponowne natarcie).


Tak tylko, że średniowiecze to nie dzisiejsze czasy w ostatnim okresie jak każdy kto się tym troszkę interesuje zauważył istotne zmiany dotyczące szybszego wdrażania projektów i pomysłów. Po prostu tempo rozwoju znacznie przyśpieszyło i nie mowa tu już o gazetach tylko o wielu innych aspektach naszego życia, będziemy dążyć do tego by wszystko stało się prostsze i te tzw. teraz nowinki technicznie w przyszłości nam pomogą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2007 o 10:54, Łukasz007 napisał:

Tak tylko, że średniowiecze to nie dzisiejsze czasy w ostatnim okresie jak każdy kto się tym
troszkę interesuje zauważył istotne zmiany dotyczące szybszego wdrażania projektów i pomysłów.
Po prostu tempo rozwoju znacznie przyśpieszyło i nie mowa tu już o gazetach tylko o wielu innych
aspektach naszego życia, będziemy dążyć do tego by wszystko stało się prostsze i te tzw. teraz
nowinki technicznie w przyszłości nam pomogą ;)


Nie do końca rozumiesz zjawisko "nowinek technologicznych". Owszem powstają, owszem mają niby poprawiać nasze życie, ale to zasługa marketingu, a cel marketingu to sprawić, aby dana technologia się opłaciła czyli był na nią popyt. Tak naprawdę wiele się nam wmawia - bo czy faktycznie telefon musi mieć 270 000 kolorów, odtwarzacz MP4 i ekspres do kway? Czy telewizja potrzebuje rozdzielczości HD? Czy nasze komputery muszą mieć najnowsze układy graficzne najnowsze procesowry? itd. To wynik marketingu, że niby te nowinki mają nam pomagać w rzeczywostości to zabawki do niczego nie potrzebne.

I tak jest z emagazynami - ot taki sobie gadżet, ale na skalę światową się szybko nie przyjmnie zwłaszcza, że magazyny drukowane będą miały nabywców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować