Zaloguj się, aby obserwować  
Jozeph

Literatura Fantasy

2681 postów w tym temacie

Dnia 30.10.2005 o 17:34, TwoSwords napisał:

a nie masz moe jakiegoś linka do ściągniecia
jej z netu...??:p..... wiadomo ksiązki tesh nie są drogie... a tutaj... dziwczyna.... piwko z kuplami... jakaś gra (z CDP)....

Znam kilka stron na których są fragmenty tej ksiązki, np. www.eragon.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2005 o 18:51, elTadziko napisał:

No, niekonieczie jednak jednotomowa :P W końcu im więcej tym lepiej ;) A czytałem z ztych rzeczy mało: Miasteczko Dry Water,
Władcę Pierścieni, Harry''ego Pottera i Eragona :D

Co sądzicie o serii Malazańska Księga Poległych i Dragonlance – > Spotkania (Bratnie dusze - pierwszy tom)?


Może "Czarodzieje Skrzydła Nocy" ? Książka jest pół horrorem, pół fantasy, ale jest na prawdę spoko. Nie pamiętam autora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 17:34, TwoSwords napisał:

a nie masz moe jakiegoś linka do ściągniecia jej z netu...??:p..... wiadomo ksiązki tesh nie są drogie... a tutaj... dziwczyna.... piwko z kuplami... jakaś gra (z CDP)....

Ale o prawach autorskich słyszałeś?
Nawet jeśli jest gdzieś w sieci w całości, to nielegalnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2005 o 17:34, TwoSwords napisał:

a nie masz moe jakiegoś linka do ściągniecia
jej z netu...??:p..... wiadomo ksiązki tesh nie są drogie... a tutaj... dziwczyna.... piwko z kuplami... jakaś gra (z CDP)....


Na www.esencja.pl często są fragmenty różnych książek (Eragona i jego drugiego tomu - Najstarszego też). A początkowy fragment zazwyczaj wystarcza, by dowiedzieć się czy Ciebie zainteresuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No odpowiadajcie, a nie ;) Dalej czekam na jakiś interesujący tytuł...

Co sądzicie o serii: Mroczna Wieża? Naprawdę można ją porównywać do Włądcy Pierścieni? Też jest tam magia i orki? Bo w krótkim opisie dostrzegłem cos o rewolwerach... Jeśli to ma być a''la Dziki Zachód to odpada :P

Wcześniejesze pytania oczywiście nadal są aktualne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2005 o 15:21, elTadziko napisał:

No odpowiadajcie, a nie ;) Dalej czekam na jakiś interesujący tytuł...

Co sądzicie o serii: Mroczna Wieża? Naprawdę można
ją porównywać do Włądcy Pierścieni? Też jest tam magia i orki? Bo w krótkim opisie dostrzegłem cos o rewolwerach... Jeśli
to ma być a''la Dziki Zachód to odpada :P


Rzeczywiście głównym bohaterem jest rewolwerowiec, niektóre miejsca jakby żywcem wyjęte z westernu ale cały cykl jest połączeniem fantasy, urban fantasy, wykorzystuje też motywy z filmów i książek istniejących. Magia tak orki nie :)
Jeśli chodzi o wrażenia z lektury to nie jestem zachwycony, jak dla mnie po prostu zbyt nudne a porównania do Tolkiena to raczej taki wydawniczy chwyt marketingowy, jedyne podobieństwo wg mnie jest takie że osią jest główny quest - poszukiwanie mrocznej wieży, droga do niej i pokonywanie przeciwności i problemów, ale takie questy to esencja fantasy

Czyli dla mnie nic wielkiego choć sam pomysł ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No, a jaką książkę moglibyście mi polecić speniającą wymogi podane wyzej, czyli:
a) gruba ma być, min 300 stron, choć lepiej nawet ponad 500 :P
b) oczywiście ma być fajna i interesująca ;)
c) opowiadająca o magii, elfach, krasnoludach i takich pierdółkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2005 o 15:47, elTadziko napisał:

No, a jaką książkę moglibyście mi polecić speniającą wymogi podane wyzej, czyli:
a) gruba ma być, min 300 stron, choć lepiej
nawet ponad 500 :P
b) oczywiście ma być fajna i interesująca ;)
c) opowiadająca o magii, elfach, krasnoludach i takich pierdółkach


Ech, za dużo by wymieniać:)! Mnóstwo jest takich powieści, zacznij jeśli chcesz np. od tych z DragonLance''a (Kroniki itd)-całkiem solidne czytadło, albo od książek Jona Williamsa czy też G. R. R. Martina. To grube, ciekawe powieści:)! A jesli lubisz duuuże cykle-weź się za Conana-tych jest mnóstwo...
Naturalnie-świetnymi pozycjami są te z FR, ale one nie są aż takie grube;)! Strona sklepu, gdzie można zamawiać książki z Forgotten Realms: http://www.isa.pl :D !

Pozdrawiam, życzę miłej lektury!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.11.2005 o 15:47, elTadziko napisał:

No, a jaką książkę moglibyście mi polecić speniającą wymogi podane wyzej, czyli:
a) gruba ma być, min 300 stron, choć lepiej
nawet ponad 500 :P
b) oczywiście ma być fajna i interesująca ;)
c) opowiadająca o magii, elfach, krasnoludach i takich pierdółkach



Ja ci polece "Czyny Paksenarrion" (3 tomy okolo 500 stron o ile pamietam) Ksiazka napisana super, tak jakby autorka (Elizabeth Moon) byla tam i widziala to na wlasne oczy. Duzo szczegolow co czyni ksiazke bardziej wiarygodna i pomaga zzyc sie z bohaterka. Jedyne czego tam niema to magi bo co to jest magiczny mieczyk i mnostwo czarow leczenia nawet nie ma poteznych kul ognia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam książki Stevena Eriksona z cyklu ''Opowieści z malazańskiej księgi poległych" - potężna dawka świetnej literatury.

Przede wszystkim, autor (pomimo, że książka zaliczana jest do fantasy) stworzył odmienny świat, który zdecydowanie odbiega od kanonu tolkienowskiego czy forgotten realms - nie uświadczymy tutaj elfów, krasnoludów, goblinów itp. Stworzył także odmienny system magii i wierzeń - dosyć skomplikowany, ale logiczny. Kto raz się przekona do tego autora zostaje jego dozgonnym fanem ;-) Przynajmniej ja.

Co przeciw? Książki te są dosyć wymagające, tzn. nie dość, że są obszerne, to często przeplatają się przez nie wątki i zdarzenia pozornie nie związane ze sobą, a fabuła zazwyczaj jest wielowątkowa. Czytania nie ułatwia także mnogość bóstw, ras postaci, sytem magii oraz pewna "obcość" przedstawionego świata.
Mówiąc o "obcości" mam na myśli coś takiego: czytając "typową fantasy" wiemy, że np. elf jest pewnym rodzajem postaci o charakterystycznych cechach. Natomiast spotykając się u Eriksona np. z Tiste Andii nie bardzo wiemy jak można sobie tą "rasę" przypisać i uporządkować, a sam autor nie ułatwia tego zadania, odsłaniając historię pochodzenia ras jakby "przy okazji" głównych wątków fabularnych.

Radziłbym czytanie tej sagi rozpocząć od pierwszego tomu "Ogrody Księżyca" i potem po kolei, ponieważ póżniejsze nawiązują do wcześniejszych wydarzeń. Poza tym, jeśli ktoś przebrnie przez "Ogrody Księżyca" i uzna, że to nie dla niego to spokojnie może odpuścić sobie resztę. Natomiast jeśli ktoś wyczuje "klimat" to z pewnością sięgnie po następne.

Ja w każdym razie polecam. Strona wydawcy- www.mag.com.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.11.2005 o 18:51, elTadziko napisał:

Co sądzicie o serii Malazańska Księga Poległych


No właśnie - to co sądzę opisałem powyżej:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.11.2005 o 18:51, elTadziko napisał:

Co sądzicie o serii Malazańska Księga Poległych i Dragonlance – > Spotkania (Bratnie dusze - pierwszy tom)?

Z MKP najbardziej podobał mi się pierwszy tom - świetne opisy nocnych złodziejskich eskapad. Niestety dalsze części IMO obniżyły loty.
Jeśli chodzi o Dragonlance, to polecam wyłącznie książki autorstwa M.Weiss i T.Hickman''a (Kroniki, Legendy, itp.). Wśród innych pisarzy cyklu Dragonlance zdarzają się jednak wpadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.11.2005 o 00:23, Treant napisał:

Z MKP najbardziej podobał mi się pierwszy tom - świetne opisy nocnych złodziejskich eskapad. Niestety dalsze części IMO
obniżyły loty.


Moim zdaniem nie obniżyły - stały się bardziej hmm "mistyczne" - może tak bym to ujął. Pierwszy tom i drugi był chyba bardziej wartki, jeśli chodzi o "akcję".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od 2 dni w Empiku jest dostępna druga częśc trylogii "Dziedzictwo" Christphera Paloliniego - "Najstarszy" . Pierwszy tom nosił nazwę " Eragon" . Polecam serdecznie kupno tej wspaniałej książki!!!! ;) Cena: 36 zł. Stron: ok. 620 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem do końca Achaje i dziwny był ten koniec. Nie wiadomo o co chodziło z tymi błyskami Mereditha na temat Achaji żyjącej za tysiąc lat... Może Ziemiański napisał jeszcze jakieś ksiażki na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.11.2005 o 14:20, GaNgStA napisał:

Przeczytałem do końca Achaje i dziwny był ten koniec. Nie wiadomo o co chodziło z tymi błyskami Mereditha na temat Achaji
żyjącej za tysiąc lat... Może Ziemiański napisał jeszcze jakieś ksiażki na ten temat?

"Achaja" ma tylko 3 tomy. Ale wszystkie opinie jakie spotkałem, mówią że z tomu na tom jest ona gorsza.
Może to dlatego nie można się połapać o co chodziło autorowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już się nie mogę doczekać filmu " HP i Czara Ognia ":). Dla wszystkich zainteresowanych : już niedługo gdzieś ok. 1 w nocy w TVN''nie będą pokazywać fragmenty tego filmu :) . Nie wiem jak wy ale ja wolę wszystko obejżeć w kinie;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem do końca pewien czy HP można nazwać fantasy. Raczej książką dla (mało wymagającej) młodzieży (tak to ja!).

Z moich ulubionych książek fantasy (mam ich ok. 100) to muszę wymienić:

- Trylogię J.R.R Tolkiena oczywiście. Dadajmy do tego jeszcze Silmarillion i Hobbita.

- Cykl o Drizzcie R.A. Salvatora. Chociarz tu niestty muszę powiedzieć że" Droga do świtu" i wszystkie pozostałe książki aż do "Sługa Reliktu" były słabe. Za to "Ojczyzna" jest moim zdaniem arcydziełem.

- Cykl o Mordimmerze Madderdinie, Jacka Piekary, moim zdaniem o niebo lepszy od cyklu o np. Wiedźminie (który też jest fajny).

- "Czyny Paksennarion". Była już o nich mowa, więc nie będęsię rozpisywał.

- "Narrenturm" i w mniejszym stopniu "Boży Bojownicy".

- Jest taka fajna książka "Jednym Zaklęciem" jakby ktoś słyszał.

No dobra wiem, że to s-f, ale nie mogę się powstrzymać.

- "Bill Bohater Galaktyki" - boska książka. Harry Harrison.

- "Przestrzeni Przestrzeni" - Znowu Harry Harrison.

- "Gra Endera" - Wyśmienita, chyba pierwsze świetne s-f jakie czytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować