Zaloguj się, aby obserwować  
conradzik

Expo 2012

58 postów w tym temacie

Jak powszechnie wiadomo Wrocław od jakiegoś czasu stara się o organizację targów Expo. Wkrótce ma się okazać, czy zorganizuje je w roku 2012, lecz już od pewnego czasu krążą plotki o grze nie fair ze strony miast, które również ubiegają się o organizację tych targów, a mianowicie marokańskiego Tangeru oraz południowokoreańskiego Josu. W czym tkwi haczyk? Decyzja zostaje podjęta na podstawie głosów państw członkowskich BIE (Międzynarodowego Biura Wystaw). W czasie, kiedy Wrocław zgłaszał swoją kandydaturę do tej organizacji należało 98 państw, a dosłownie w ostatniej chwili, liczba ta "magicznie" wzrosła do 140. Nie jest tajemnicą, że są to przede wszystkim kraje biedne, nie mające nawet szans na organizację takich targów, więc zrodziło się pytanie: dlaczego i akurat teraz zgłosiły swoją kandydaturę do BIE. Nie ma co się oszukiwać. Wystarczy spojrzeć na wydatki poszczególnych miast, włożone w ich promocję na potrzeby expo 2012, aby dojść do wniosku, że mamy do czynienia z przekrętem ze strony przede wszystkim Korei Południowej, chociaż ponoć i Maroko nie ma czystego sumienia. Chodzi o "sponsoring" tych krajów, w zamian za głos przy wyborze miasta. To wszystko jak na razie są domysły, jednak Polska już teraz złożyła wniosek o powołanie specjalnej komisji (powstanie najprawdopodobniej we wtorek) działającej w ramach BIE, mającej na celu m.in. przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji, w staraniach o organizację Expo.
Jednak, tak na marginesie, zszokowały mnie wypowiedzi niektórych internautów, na ten temat, zamieszczone na różnych forach. Normalnie zawiść ludzka, a przede wszystkim naszego narodu nie zna granic... Niejednokrotnie pisali oni, że organizacja Expo nie przyniesie Polsce nic dobrego i tylko Wrocław może na tym zyskać. A w związku z tym, że są oni z Poznania/Warszawy/Krakowa itp. To nawet się cieszą z porażki Wrocławia...
Żal mi takich ludzi, a ja, mimo wszystko trzymam kciuki za stolicę Dolnego Śląska i jedno z moich ulubionych miast w kraju :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i sprawdził się czarny scenariusz... Wrocław odpadł w pierwszej turze głosowania, jednak nie można całej winy zwalać na układy i tym podobne przewały. Wrocław zdobył 13 głosów, więc od razu rzuca się w oczy brak wsparcia przede wszystkim, ze strony krajów europejskich. A ciężko raczej liczyć na głosy krajów azjatyckich, czy afrykańskich. Jednak, przede wszystkim dziwi brak poparcia ze strony nas, Polaków. Pomijam tutaj kwestię sporów politycznych między poprzednim a obecnym rządem, czyja to wina. Dziwi raczej brak zainteresowania, a nawet złowróżenie ze strony pozostałych miast w Polsce (zazdrość? nienawiść?). Tak długo, jak Polacy nie nauczą się, że "dobro jednostki, dobrem ogółu" i będą sobie wzajemnie kłody pod nogi rzucać, tak długo nie ma co marzyć o poparciu ze strony krajów sąsiedzkich, nie mówiąc już o pozostałych kontynentach... przykre, ale prawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


No cóż, jakie mieliśmy szanse, wziąwszy pod uwage fakt konkurencje i ich budżety, oraz czas w Polsce gdy akurat najmniej myślało się o expo. Trochę szkoda, ale w 2012 i tak jest koniec świata, a jeszcze wcześniej paraliż internetu, więc nie ma co płakać ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do końca czemu ale to głosowanie na EXPO skojarzyło mi się po trochu z głosowaniem na Eurowizji:D. Czyli "sąsiad na sąsiada". A to, że nie wygraliśmy (czy raczej, znów przegraliśmy;)) to oczywiście głównie nasza wina. Chociaż oczywiście to wprowadzenie 40 państw na "chwilę" przed głosowaniem nie jest specjalnie "fair play";). Ale tak jak napisał Budo: i tak jest koniec świata w 2012. Przecież EURO też dostaliśmy tylko z powodu tego końca świata.

Oczywiście ja trochę żałuję, że się nam jeszcze przed końcem świata EXPO nie dostało bo jestem z Wrocławia...;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że jestem Wrocławianinem i do szału doprowadza mnie pomstowanie zwolenników PiS-u na PO, w sytuacji, kiedy Tusk w piątek wygłosił expose, zupełnie nie zauważając faktu, że na naszych oczach miał miejsce MEGAWAŁEK - ludzi z K. sobie głosy po prostu kupili. Ale nie, ważniejsza jest nienawiść międzypartyjna, nienawiść między miastami, Śląskiem a Zagłębiem, Cracovią a Wisłą... - napuszczanie jednych na drugich. A to, że BIE ma serdecznie gdzieś, jakie reguły stosuje się przy wyborze organizatorów, sprawia, że należy postawić pytanie, czy udział w czymś takim nie jest zgodą na następne przekręty i uczestnictwo w Wielkiej Farsie.

Jedno jest pewne: mamy Euro i mamy co budować, więc wykorzystajmy tę szansę współpracując, a nie kłócąc się o to, co ktoś zrobił, a czego nie zrobił. Nie ma czasu na komeraże. Wrocław wydając pieniądze na prezentacje i promocje nie stracił - to świetna promocja miasta i POLSKI, która zwróci się szybciej niż myślicie. Wrocław i bez Expo się rozwija, jest wielkim placem budowy - stojące wszędzie żurawie napawają optymizmem, że będzie już tylko lepiej. To samo z drogami, które są bolączką miasta od wielu, wielu lat - wiele remontów już trwa, wkrótce ruszają kolejne. Będzie dobrze!

PS. Osobiście rozpoczynam bojkot towarów z Korei i zachęcam Was również do tego - NIE dla korupcji, bezczelności i arogancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 23:02, Vojtas napisał:

PS. Osobiście rozpoczynam bojkot towarów z Korei i zachęcam Was również do tego


To widzę, że lubisz pustelniczy tryb życia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 22:43, Budo napisał:


No cóż, jakie mieliśmy szanse, wziąwszy pod uwage fakt konkurencje i ich budżety, oraz czas
w Polsce gdy akurat najmniej myślało się o expo. Trochę szkoda, ale w 2012 i tak jest koniec
świata, a jeszcze wcześniej paraliż internetu, więc nie ma co płakać ;]


Skąd macie te informacje, że w 2012 koniec świata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 23:07, arekskate napisał:

Skąd macie te informacje, że w 2012 koniec świata?


Bo majów rozgromili Hiszpanie podczas gdy ci pierwsi robili wielki zegarek i tak się złożyło że staneło na 2012 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 23:56, Dark SMG napisał:

> Skąd macie te informacje, że w 2012 koniec świata?

Bo majów rozgromili Hiszpanie podczas gdy ci pierwsi robili wielki zegarek i tak się złożyło
że staneło na 2012 :P


Ja tam jestem wierzący, także powierzam to Bogu :) Co będzie, to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 23:57, arekskate napisał:

Ja tam jestem wierzący, także powierzam to Bogu :) Co będzie, to będzie.

a powierzył byś bogu kasę od rodziców na nowego kompa?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2007 o 00:03, WoWmen napisał:


ta stronka, kryjąca się pod tym linkiem... To miało być zabawne? Nie wiem, dlaczego, ale autorem tej "stronki" nie jest zapewne ani koreańczyk, ani marokańczyk... Zatem, kto zostaje? Czytaj wyżej. Jeżeli ma ona w jakimkolwiek stopniu nawiązywać do kandydatury Wrocławia do Expo. Dla mnie to dzieło, jakiegoś "skrzywionego" umysłu, mającego za wiele wolnego czasu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj.
Jakby Warszawa się ubiegała, to też bym się tym specjalnie nie przejmował. Bo co z tego, że nagle powstanie 20 nowych hoteli we Wrocławiu? Skończy się EXPO i po hotelach - a to jednak inwestycja. Lobbystów też mamy miernych, prezentacja Polski była marna więc czego się naiwni ludzie spodziewali? Głosowanie mówi samo za siebie 13/140. To nie porażka, to pogrom (i to przy uwzględnieniu lobbowania).
Jesteśmy zbyt biedni i zbyt słabi, żeby startować w takich zawodach, takie jest moje zdanie. Gdybyśmy liczyli siły na zamiary, byłoby znacznie lepiej. Ale władza lubi mierzyć wysoko, żeby inicjatywa zapadała w pamięć... szkoda tylko, że potem musi się tłumaczyć głupio dlaczego się nie udało. Wtedy jest wina wszystkich tylko nie pomysłodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle. Winna jest Korea, bo ''kupowała" głosy. To dlaczego Wrocław tego nie robił? Dlaczego w Korei, za ich kandydaturą lobbowali wszyscy, od mieszkańców po szefów firm, a nasz rzad były i obecny nie zrobił nic.

Mało tego Fatyga zbiła wszystkie próby proszenia USA o pomoc bo "lepiej Amerykanów nie denerwować i expo nie jest zgodne z polską racją Stanów"

Przedstawiciele Wrocławia nie byli w żadnym z arabskich krajów bo uznali, że Maroko i tak dostanie ich głosy. Ludzie z Maroko przekonali nawet niektóre europejskie państwa

Jeszcze wymieniać nasze wtopy?

Po prostu, tak jak w życiu wygrywa sprytniejszy, który potrafi nagiąć, a nie przekroczyć prawo. Szkoda, że my zamiast się tego nauczyć znowu będziemy jojczyć, narzekać na międzynarodowe spiski i tak dalej

A co do bojkotu koreańskich towarów. To co? Wyrzucisz telewizor i monitor? (matryce są koreańskie, bo albo pochodzą z fabryk LG albo Samsunga :P) Bez sensu. Zamiast robić takie kretyńskie akcje lepiej za parę lat wykorzystać to, czym oni wygrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2007 o 00:14, conradzik napisał:

> http://wroclaw.justgotowned.com/ sama prawda :)

ta stronka, kryjąca się pod tym linkiem... To miało być zabawne? Nie wiem, dlaczego, ale autorem
tej "stronki" nie jest zapewne ani koreańczyk, ani marokańczyk... Zatem, kto zostaje? Czytaj
wyżej. Jeżeli ma ona w jakimkolwiek stopniu nawiązywać do kandydatury Wrocławia do Expo. Dla
mnie to dzieło, jakiegoś "skrzywionego" umysłu, mającego za wiele wolnego czasu...

Autorem jest prawdopodobnie jeden z tych co wymieniłeś :P co byś nie wpisał przed "." zamiast Wrocław tam się wyświetli. Powaga zabija powoli, nie słyszałeś o tym? Koniec offtopa ;p

Wrocław został zmiażdżony przez swą konkurencję a mowa o "nieuczciwej" konkurencji jest tylko kolejną próbą ratowania polskiej dumy, porażka 127 głosami mówi sama za siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem nieuczciwej konkurencji, pojawił się przed ogłoszeniem wyników. Bo jak inaczej można nazwać wstąpienie do BIE niemal trzydzieści krajów z Azji i Afryki w przeciągu ostatnich 3 tygodni? Coś w tym śmierdzi i pretensje Polski w tej kwestii, uważam za uzasadnione. Jednak, nawet Maroko i Korea niespodziewały się pewnie, że nie poprą nas kraje europejskie. Z tym nie ma co dyskutować, czy marudzić, tylko trzeba się zastanowić - dlaczego? Polska delegacja, coś przeczuwała, ponieważ czekała na wyniki ze spuszczoną głową, a w komentarzach przed ich ogłoszeniem pojawiały się najczęściej nie słowa nadziei na wygraną, lecz wyrażające zadowolenie ze zdobytego doświadczenia. W naszym społeczeństwie, nastepują zmiany. W każdym razie, mam taką nadzieję, ponieważ piszę te słowa, pod wpływem obserwacji moich rówieśników. W rozmowach jakie prowadzimy pojawia się naprawdę wiele ciekawych wątków nt. zmian jakie muszą nastąpić w kraju, aby, cytując Tuska: "Żyło się lepiej". Nie jest tajemnicą, że Polska jest postrzegana w EU jako taki wiecznie niezadowolony egoista, dbający przede wszystkim o własne interesy. Już przecież jeden z najlepszych komisarzy (moim zdaniem) - Jose Barroso chciał odejść, bo stwierdził, że nie wie jak przekonać Polskę do myślenia o wszystkich. Prędzej, czy później znikną z tego rządu twarze pokazywane w ostatnich latach do znudzenia. Pojawią się nowi i nie można z góry zakładać, że będą to kolejni złodzieje :) Miejmy nadzieję, że będą potrafili znaleźć ten punkt równowagi między dobrem Polski a dobrem UE. Wówczas Wrocław będzie mógł liczyć nie tylko na głos Europy... Jest tylko jedno ale - ci "oni", to "my" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2007 o 23:59, Dark SMG napisał:

> Ja tam jestem wierzący, także powierzam to Bogu :) Co będzie, to będzie.
a powierzył byś bogu kasę od rodziców na nowego kompa?:P


Hmm ... hehehe :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2007 o 09:44, conradzik napisał:

Problem nieuczciwej konkurencji, pojawił się przed ogłoszeniem wyników. /.../

Taak? To odejmij sobie głosy tych 40 dodatkowych krajów i powiedz, czy kandydatura Wrocławia przeszłaby do 2 tury z 13 głosami :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować