Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Kasi Kuczyńskiej z CD Projekt RED!

125 postów w tym temacie

nie zagłębiałem się jeszcze w Edytor ale wydaje mi się że nie zrozumiała Pani do końca pytania; chodziło mi o to żeby przejąć kontrolę nad inną postacią czyli Geralt stałby się NPC a gracz kierowałby np. Lambertem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Jak obecnie wygląda sprzedaż Wiexmina na świecie i w Polsce?
2. Na stronei internetowej money.pl pojaiwł się ciekawy atrykuł o grach komputerowych, a w nim informacja o tym, że nakładek 40 tyś. (w Polsce) ma pojawić się dodatek do gry. Jak to skomentujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry


Mam pytania raczej techniczne zwiazane z modem do Wiedźmina.

1. Czy można obiekt typu ''placeable'' przesunąć programowo (w skrypcie) w inne mniejsce ?
2. Czy można programowo (skrypt) zmieniać kolor mgły w jaskini ?
3. Jakie atrybuty należy dodać do Ifryta, aby był agresywny i atakował Wiedźmina ?
4. Co zrobić aby w modzie pojawił sie piekielny pies ?

Dokładniejszy opis do tych pytań znajduje się tutaj:
http://www.thewitcher.com/forum/index.php?topic=12380.msg299720#msg299720

Pani Kasiu proszę o wyrozumiałość - pytanie 2. Juz zadawałem wcześniej na tym forum ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=34338&pid=99), ale SetPlaceableUsable wygląda mi na ustawienie stanu logicznego - chba, że się mylę. Jeśli tak, to bardzo proszę o przykład skrypyu, który modyfikuje parametry opisujące mgłe w jaskini (ja nie wiem jak to zrobic), oraz przykłady skryptów do w/w moich problemów z modem.

Z góry Pani Kasiu dziękuje i cierpliwie czekam :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2008 o 13:28, madridista2 napisał:

1. Jak obecnie wygląda sprzedaż Wiexmina na świecie i w Polsce?


Ostatnie dane, którymi dysponuję, pochodzą z lutego 2008. Całkowita sprzedaż Wiedźmina w tamtym momencie wynosiła ponad 600 tyś. egzemplarzy, z czego w Polsce sprzedano ok. 160 tyś.

Dnia 27.04.2008 o 13:28, madridista2 napisał:

2. Na stronei internetowej money.pl pojaiwł się ciekawy atrykuł o grach komputerowych,
a w nim informacja o tym, że nakładek 40 tyś. (w Polsce) ma pojawić się dodatek do gry.
Jak to skomentujecie?


Są to całkowicie niepotwierdzone informacje. Na jakie źródło powołuje się money.pl?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:

Dzień dobry


Mam pytania raczej techniczne zwiazane z modem do Wiedźmina.

1. Czy można obiekt typu ''placeable'' przesunąć programowo (w skrypcie) w inne mniejsce
?


Przesunąć po prostu nie można, natomiast da się zniszczyć placeable o określonym tagu funcją DestroyObject, a następnie stworzyć taki sam placeable w innym miejscu przy użyciu waypointa. Oto przykład skryptu z aktu 4, który właśnie do tego służy:

oWaypoint = GetObjectByTag("q4004_body", nTagIterator);
while (oWaypoint != OBJECT_INVALID)
{
oPlaceable = CreateObject(OBJECT_TYPE_PLACEABLE,
"q4004_elfbody",
GetLocation(oWaypoint),
FALSE,
"body_created");
AssignCommand(oPlaceable, SetFacing( GetFacing(oWaypoint) ));
nTagIterator++;
oWaypoint = GetObjectByTag("q4004_body", nTagIterator);
}

Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:

2. Czy można programowo (skrypt) zmieniać kolor mgły w jaskini ?


Nic mi o tym nie wiadomo.

Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:

3. Jakie atrybuty należy dodać do Ifryta, aby był agresywny i atakował Wiedźmina ?


Musi mieć profile Attitude_Hostile i Enemy_Witcher.

Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:

4. Co zrobić aby w modzie pojawił sie piekielny pies ?


Należy stworzyć jego template, spawnset, dodać go do modułu, dodać spawnpointy i actionpointy i przy użyciu questa albo skryptu aktywować spawnset.

Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:


Dokładniejszy opis do tych pytań znajduje się tutaj:
http://www.thewitcher.com/forum/index.php?topic=12380.msg299720#msg299720

Pani Kasiu proszę o wyrozumiałość - pytanie 2. Juz zadawałem wcześniej na tym forum
( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=34338&pid=99), ale SetPlaceableUsable wygląda
mi na ustawienie stanu logicznego - chba, że się mylę. Jeśli tak, to bardzo proszę o
przykład skrypyu, który modyfikuje parametry opisujące mgłe w jaskini (ja nie wiem jak
to zrobic), oraz przykłady skryptów do w/w moich problemów z modem.


Szczerze mówiąc nie wiem za bardzo co masz na myśli, mówiąc o mgle w jaskini. Są placeable, które są fx-ami i mogą wyglądać jak mgła, należy je modyfikować w edytorze fx-ów.

Dnia 06.05.2008 o 11:27, qbus napisał:


Z góry Pani Kasiu dziękuje i cierpliwie czekam :-).


Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.04.2008 o 10:58, Dark Paladyn napisał:

No to ustaw Zamiast Geralta - jako głównego playera np. rycerza. A Geralta daj jako npc
w danym miejscu, to nic trudnego.


Dokładnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie jest bardziej związane z pracą, czyli żeby zostać game designerem to na pewno trzeba mieć wyobraźnie, a co ze zdolnościami programowania, jest to niezbędne do tej pracy, czy są również pomysłodawcy, którzy kiepsko programują ale potrafią wymyślić coś sensownego i świeżego. I jak można przekazać do CD projektu propozycje na grę no i czy takie przekazywanie ma w ogóle sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 19:50, Lord Dragon ela napisał:

Mam 1 pytanie. Jak się kupuje grę przez internetowy sklep na gra.pl przez wirtualne pieniądze
? Mam 42 WPLN a chce kupić grę za 20 złoty. Co muszę zaznaczyć podczas zamawiania ?


To nie ten temat ;)
O wplnach poczytasz tutaj:
http://www.gram.pl/sklep_pomoc_art.asp?pid=16
Krótko mówiąc- z wplnów możesz pokryć jedynie część kosztów gry. Dzieje się to automatycznie po wrzuceniu produktu do koszyka.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2008 o 17:31, Betrezen88 napisał:

Moje pytanie jest bardziej związane z pracą, czyli żeby zostać game designerem to na
pewno trzeba mieć wyobraźnie, a co ze zdolnościami programowania, jest to niezbędne
do tej pracy, czy są również pomysłodawcy, którzy kiepsko programują ale potrafią wymyślić
coś sensownego i świeżego. I jak można przekazać do CD projektu propozycje na grę no
i czy takie przekazywanie ma w ogóle sens.


Game designer powinien być osobą kreatywną, która potrafi w nietypowy sposób spojrzeć na pewne rzeczy oraz w twórczy sposób znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Game designer musi często improwizować i przy pomocy kilku narzędzi, które posiada, osiągnąć zamierzony efekt. Zdolności programowania na pewno bardzo się przydają, ale tak naprawdę wystarczy podstawowa znajomość jakiegokolwiek języka programowania, żeby można było przyswoić zasady skryptowania. Musisz jednak pamiętać, że praca designera to nie tylko wymyślanie historii, ale przede wszystkim umiejętność przekazania tej historii graczowi.

Jeśli chodzi o przekazywanie swoich pomysłów na gry to oczywiście można to zrobić, musisz jednak pamiętać, że CD Projekt ma własne plany i pomysły, więc szansa na przebicie się ze swoim nie jest duża, ale zawsze można próbować :)

Generalnie każdemu, kto myśli o karierze game designera polecam spróbowania swoich sił przy pomocy edytora przygód Djinni, dostępnego na stronie Wiedźmina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie pytanie wydaje mi się całkiem ciekawe i nasuwa mi kilka kolejnych. ;)

Jeśli mamy gotowy scenariusz, lecz niestety nie znamy się na programowaniu/grafice
(co najwyżej prosty szkic :P), mamy za to całą grę od A-Z pięknie opisaną
(oczywiście uważając na ilość opcji, by nie przerosły budżetu ;)), są jakieś większe
szanse na powodzenie? Dodatkowo mowa tu o MMORPG, co nie wiem czy zwiększa, czy
zmniejsza szanse na powodzenie.
Jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z ewentualnym producentem, czego powinien się
o grze dowiedzieć na samym początku? Co lepiej zostawić na później? Ile mniej więcej
zajmują Game Vision Doc-i i Design Doc-i (szczególnie ma tu na myśli MMORPG)? Czy
większą siłę mają Ci, którzy chcą wdrażać ciągle te same, ale „jare”
pomysły, czy może tacy, którzy mają jakiś nowatorski pomysł (w sumie zależy jak
bardzo, no ale :P)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

[post wyedytowany na prośbę autora - M - w]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2008 o 14:32, Quazar napisał:

Poprzednie pytanie wydaje mi się całkiem ciekawe i nasuwa mi kilka kolejnych. ;)

Jeśli mamy gotowy scenariusz, lecz niestety nie znamy się na programowaniu/grafice
(co najwyżej prosty szkic :P), mamy za to całą grę od A-Z pięknie opisaną
(oczywiście uważając na ilość opcji, by nie przerosły budżetu ;)), są jakieś większe
szanse na powodzenie? Dodatkowo mowa tu o MMORPG, co nie wiem czy zwiększa, czy
zmniejsza szanse na powodzenie.
Jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z ewentualnym producentem, czego powinien się
o grze dowiedzieć na samym początku? Co lepiej zostawić na później? Ile mniej więcej
zajmują Game Vision Doc-i i Design Doc-i (szczególnie ma tu na myśli MMORPG)? Czy
większą siłę mają Ci, którzy chcą wdrażać ciągle te same, ale „jare”
pomysły, czy może tacy, którzy mają jakiś nowatorski pomysł (w sumie zależy jak
bardzo, no ale :P)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

[post wyedytowany na prośbę autora - M - w]



Nie wiem, czy będę potrafiła odpowiedzieć na Twoje pytanie w pełni kompetentnie. Po pierwsze nie mam doświadczenia z grami MMO, po drugie zaś nie wiem, jakimi kryteriami kierują się zagraniczne firmy przy wyborze gry, którą chcą się zajmować. Mogę tylko mówić o moich domysłach i opiniach na ten temat.

Wydaje mi się, że gry MMO to jeden z bardziej rozbudowanych, kosztownych i czasochłonnych typów gier. Dlatego podejrzewam, że żadna firma nie podejmie pochopnie decyzji o stworzeniu tego rodzaju produkcji. Sam design doc może nie wystarczyć, może warto się pokusić o stworzenie prototypu? Design doc to bardzo obszerny dokument, musi zawierać projekt wszystkich elementów rozgrywki, a tych zazwyczaj jest bardzo dużo. Game Vison za to nie powinna być zbyt rozbudowana, powinna zawierać najważniejsze założenia odnośnie Twojego pomysłu.

Jeśli zaś chodzi o innowacyjność, to ja osobiście uważam, że ten element nie powinien być dominujący w pomyśle na grę. Lepiej bardzo dobrze wymyślić coś, co nie jest bardzo nowatorskie i dopracować to w każdym szczególe, niż tworzyć coś zupełnie nowego, a przez to niesprawdzonego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2008 o 09:13, Thilnenn napisał:

Tak, D''jinni to ten sam edytor, z którego my korzystaliśmy, tworząc Wiedźmina.


A ja jakoś nie łapie tego edytora, nie to że nie mam ''''haczyka'''' do tego ale po prostu wszytko jest takie skomplikowane:).Np: tworzenie postaci próbowałem sam bo już czytałem o tym poradnik ale nic,robiłem z poradnikiem wyszedł józek pasjonat gry w kości,Zygfryd wyszedł ale był problem z qestem,no ale wszystkiego da się nauczyć ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tym wszystkim, którzy dopiero zaczynają zabawę z Djinnim polecam konkurs "Szkoła wiedźmińska". Jest to podzielone na etapy tworzenie własnej przygody do Djinniego, można spróbować własnych sił, korzystając z pomocy innych modderów i mojej skromnej osoby :)
Opis konkursu: http://www.thewitcher.com/resources/upload/KONKURS_ogolne.pdf
Opis pierwszego etapu: http://www.thewitcher.com/resources/upload/KONKURS_etap1.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować