Zaloguj się, aby obserwować  
GRAMy

Konsul odpowiada - zadaj pytanie Danielowi Sadowskiemu z CD Projekt RED!

112 postów w tym temacie

Dnia 26.03.2008 o 11:16, KinggAdek napisał:

Do nauki programowania poradziłeś mi Symfonie C++,który egzemplarz najlepszy? ile jest
tego tomów?Jest wiele różnych wydań, nie wiem który kupić?

Myślę, że wszystkie wydania są zbliżone merytorycznie, więc zaopatrz się na przykład w najnowsze wydanie? Oczywiście wszystkie tomy, ale zacznij od pierwszego. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko.. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykożystaniem OpenGL? Pytam, bo na uczelni mamy projekt, gdzie właśnie koleś nas męczy tylko OpenGL (jedyne co zna o_O) i się zastanawiam na ile mi się to przyda w przyszłości.. Ewentualnie czy późniejsza przesiadka na programowanie pod DirectX będzie w miarę prosta, czy trzeba się będzie wyszystkiego od podstaw uczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 19:37, DemoBytom napisał:

Ja mam pytanko.. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykożystaniem
OpenGL? Pytam, bo na uczelni mamy projekt, gdzie właśnie koleś nas męczy tylko OpenGL
(jedyne co zna o_O) i się zastanawiam na ile mi się to przyda w przyszłości.. Ewentualnie
czy późniejsza przesiadka na programowanie pod DirectX będzie w miarę prosta, czy trzeba
się będzie wyszystkiego od podstaw uczyć?


Pytanie padło już wcześniej.

Dnia 26.03.2008 o 19:37, DemoBytom napisał:

Pomijając architekturę i różnoplatformowość obu bibliotek - tak na prawdę kwestia
wyboru rozbija się o bardzo prosta sprawę. DirectX jest używany w większości
większych produkcji, a OpenGL jest bardziej popularny w kręgach akademickich. :)
Tak więc jeśli myślisz o pracy w branży to polecam od razu zająć się DirectX''em. :)


Niektóre firmy piszą w OGL (id Software), niektóre platformy bazują na OGL (np. API na PS3 to PSGL, które jest implementacją OpenGL ES).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 11:16, KinggAdek napisał:

Do nauki programowania poradziłeś mi Symfonie C++,który egzemplarz najlepszy? ile jest
tego tomów?Jest wiele różnych wydań, nie wiem który kupić?


Najnowsze wydanie to Symfonia C++ Standard (jeśli sie nie mylę to chyba w ogóle jest drugie wydane ;)
Książka ma 2 tomy i oba kupuje sie na raz (nie są sprzedawane oddzielnie; podział jest żeby sie łatwiej czytało)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.03.2008 o 18:17, Byl napisał:

Zamierzacie w najbliższym czasie "robić" kolejną grę?
Jeśli tak to co nią będzie?


Jesteś czwartą osobą pytającą o to samo... X_x

>>> Czy przewidujecie zrobienie kontynuacji Wiedźmina, albo jesze innej gry RPG opartej
>>> na jakiejś książce?
>> ...Niestety przyszle plany CDPRed sa tajemnica do czasu oficjalnego ogloszenia prac nad jakims tytulem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 19:37, DemoBytom napisał:

Ja mam pytanko.. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykożystaniem
OpenGL? Pytam, bo na uczelni mamy projekt, gdzie właśnie koleś nas męczy tylko OpenGL
(jedyne co zna o_O) i się zastanawiam na ile mi się to przyda w przyszłości.. Ewentualnie
czy późniejsza przesiadka na programowanie pod DirectX będzie w miarę prosta, czy trzeba
się będzie wyszystkiego od podstaw uczyć?

Jak się nauczysz OpenGL''a to poznasz trochę teorii związanej z programowaniem 3D, więc teoretycznie łatwiej się nauczyć DX''a. Aczkolwiek API różnią się na tyle, że raczej więcej nie zyskasz. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla pewnej części (trudno mi oszacować jak dużej) graczy, wiedźmin uchodzi za bardzo łatwą grę.

Czy, w związku z tym, nie myśleliście w REDzie, aby w Wiedźminie ER trochę utrudnić walkę z bossami?
Czy też Twoim zdaniem z poziomem trudności w walkach jest okey i nic nie zamierzacie tej kwestii zmieniać, (a niezadowoloni gracze zawsze mogą sięgnąć po mod zwiększający trudność)?

Proszę o komentarz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2008 o 00:21, maciekwitek napisał:

Dla pewnej części (trudno mi oszacować jak dużej) graczy, wiedźmin uchodzi za bardzo
łatwą grę.

Czy, w związku z tym, nie myśleliście w REDzie, aby w Wiedźminie ER trochę utrudnić walkę
z bossami?

Balans gry nie będzie zmieniony w Edycji Rozszerzonej, aczkolwiek z tego co słyszałem HARD w przygodzie "Cena Neutralności" jest na prawdę ciężki do przejścia. :)

Dnia 03.04.2008 o 00:21, maciekwitek napisał:

Czy też Twoim zdaniem z poziomem trudności w walkach jest okey i nic nie zamierzacie
tej kwestii zmieniać, (a niezadowoloni gracze zawsze mogą sięgnąć po mod zwiększający
trudność)?

Faktem jest, że Geralta da się rozwinąć w taki sposób, że stanie się na prawdę overpowered, aczkolwiek pamiętam wiele momentów, szczególnie na bagnach, które były dla mnie dosyć problematyczne. Jeśli o mnie chodzi, to poziom trudności był ok - wystarczający aby grało się przyjemnie, a też nie za łatwy, żeby nie trzeba było kombinować np. z eliksirami - ogólnie Hard bez eliksirów i dodatkowych power-up''ów raczej jest nie do przejścia. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

miałbym trochę głupie pytanie ale i tak zadam:)
czy jak skończycie prace z Wiedźminem, czy nie zabralibiście się za (podobnego w graniu) Drizzta? Wyobrażacie sobie? Taniec sejmitarami? To było by coś wspaniałego! A do wyboru byłby jeszcze Bruenor, regis ,Wulfgar i Catti- bire. Jka się Wam podoba ten pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2008 o 16:58, Aragloin napisał:

czy jak skończycie prace z Wiedźminem, czy nie zabralibiście się za (podobnego w graniu)
Drizzta? Wyobrażacie sobie? Taniec sejmitarami? To było by coś wspaniałego! A do wyboru
byłby jeszcze Bruenor, regis ,Wulfgar i Catti- bire. Jka się Wam podoba ten pomysł?


Tylko najpierw trzeba by bylo wydac majatek na licencje ;) Poza tym Wiedzmin zostal wybrany nie przypadkowo. Celem REDa bylo zrobienie gry z polskimi elementami i sadze, ze ich nastepna produkcja bedzie chciala je przemycic tez :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2008 o 19:37, DemoBytom napisał:

Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykożystaniem OpenGL?


Przyznam, ze nie znam sie jeszcze na tym dobrze, ale World of WarCraft ma na przyklad renderowanie OpenGL (jako opcjonalne). Chyba zatem jeszcze tu i owdzie uzywa sie OpenGL (chyba ze zrobili to jakos inaczej ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2008 o 23:26, Volvox napisał:

> Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykożystaniem
OpenGL?

Przyznam, ze nie znam sie jeszcze na tym dobrze, ale World of WarCraft ma na przyklad
renderowanie OpenGL (jako opcjonalne). Chyba zatem jeszcze tu i owdzie uzywa sie OpenGL
(chyba ze zrobili to jakos inaczej ;))


Sprawa jest prosta - zależy, na jakiej platformie chcesz się skupić. Jeśli nie wykraczasz poza świat Micro$oftu, to DirectX jest idealny, a o OpenGL możesz śmiało zapomnieć. Jeśli jednak bierzesz pod uwagę też inne platformy, musisz pamiętać, że DX-a raczej na nich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Czy w dzisiejszych czasach opłaca się jeszcze uczyć programować z wykorzystaniem
>> OpenGL?

Dnia 09.04.2008 o 23:26, Volvox napisał:

Przyznam, ze nie znam sie jeszcze na tym dobrze, ale World of WarCraft ma na przyklad
renderowanie OpenGL (jako opcjonalne). Chyba zatem jeszcze tu i owdzie uzywa sie OpenGL
(chyba ze zrobili to jakos inaczej ;))


DX jest natywny platformom MS. Implementacja OGL ES (PSGL) jest np. jedynym sposobem na kodowanie na PS3. Niektóre firmy decydują się na OGL pod Windows (np. id Software) ale są w mniejszości. Jeśli interesują Cię szczegóły, jest od tego odpowiedni wątek. ;-]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2008 o 16:58, Aragloin napisał:

miałbym trochę głupie pytanie ale i tak zadam:)
czy jak skończycie prace z Wiedźminem, czy nie zabralibiście się za (podobnego w graniu)
Drizzta? Wyobrażacie sobie? Taniec sejmitarami? To było by coś wspaniałego! A do wyboru
byłby jeszcze Bruenor, regis ,Wulfgar i Catti- bire. Jka się Wam podoba ten pomysł?

Wiesz... zawsze możesz podrzucić pomysł designerom. ;) Aczkolwiek raczej po tą tematykę nie sięgniemy w najbliższym czasie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2008 o 19:16, maciekwitek napisał:

Czy w Wiedźminie ER będzie poprawiona obsługa procesorów wielordzeniowych?

Z tego co mniej więcej kojarzę na ten temat raczej nie wprowadzaliśmy większych zmian pod tym kątem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki... :) Jak wygląda kształcenie programisty? Droga jaką ktoś musi przebyć, żeby nadawać się na programistę. Czy to odpowiednie liceum i studia, czy może kursy programowania + nauka we własnym zakresie? A jak wyglądała Twoja droga? ;)
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować