Zaloguj się, aby obserwować  
Q-Jot

Backmasking ,czyli mowa odwrotna w piosenkach

36 postów w tym temacie

Witam
Zdecydowałem się założyć wątek o temacie ,który niesamowicie mną poruszył.Mowa o backmaskingu ,czyli wykorzystywana głównie w muzyce metoda ukrywania wiadomości, możliwej do odczytania tylko przy wstecznym przesłuchaniu utworu (tekstu).Mówiąc krótko słuchamy piosenki ,która możemy znać wiele lat .Gdy ją puścimy od tyłu odnajdujemy ukryty teskt ,stworzony przez artystę ,który ukrył np jakieś elementy ze swojego życia ,czy prawdy ,któych nie chciał by wypłynęły w normalny sposób.Niektórzy twierdzą ,że każdy może domyślić się każdego słowa ,że nie istnieje backmasking ,lecz ludzka podświadomość dopisuje to ,co chcemy usłyszeć .

Osobiście wierze w to ,że artysta ukrywa różne przekazy w tekście piosenki .Chciałbym ,abyście przesłuchali poniższy kawałek , solówkę Magika z Paktofoniki /Kalibra 44 w utworze "plus i minus" ,który ujawnia to ,że zaplanował swoją śmierć (a dokładnie samobójstwo) .W czasie refrenu przy jednej linijce odwroconej słychać wyraźnie " Jeszcze cztery...".Siedzący w temacie wiedzą ,że piosenka została wydana w 1996 roku 4 lata przed samobójstwem Magika w 2000 r ! Polecam przesłuchać załączony niżej fragment omawianego utworu ,załączam też kilka faktów o backmaskingu .Zamieszczam też kawałek Led Zeppelin ,na stronie gdzie możemy przesłuchać oryginalny fragment i ten sam w odwróconej formie z napisami .Trzeba być głuchym ,by nie usłyszeć tekstu się tam skrywającego .Jest tak wyraźny i ...prawdziwy !

Niemniej przez większość czasu piosenka puszczona od tyłu brzmi psychodelicznie i strasznie ,ciężko coś zrozumieć ,ale gdy odpalimy wersję z napisami ,naprawdę te słowa się tam znajdują .

Odwrócony kawałek Plus i Minus Kalibra
http://pl.youtube.com/watch?v=3zsoCpF6Y1I&feature=related

Led Zeppelin - Stairway to Heaven wersja zwykła i odwrócona z napisami
http://www.albinoblacksheep.com/flash/stairway


*Jeśli odsłucha się od tyłu wypowiedź Neila Armstronga: "That;s one small step for [a] man, one giant leap for mankind" (To jeden mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości), można usłyszeć wiadomość: "Man will space walk" (Człowiek będzie chodził w kosmosie)
*Jeśli odtworzy się od tyłu dziennikarskie komentarze podczas relacji na żywo z zabójczego zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy''ego, można rozpoznać słowa: "He''s shot bad! Hold it! Try and look up!" (Mocno oberwał! Trzymaj! Spójrz w górę!)
*Podczas wywiadu Patsy Ramsey mówi o tym, że na Ziemi są tylko dwie osoby, które wiedzą kto zabił jej córkę: zabójca i osoba, której powierzył on ten sekret. Przy odtwarzaniu tej rozmowy wstecz, słychać jak Patsy mówi: "I''m that person" (Ja jestem tą osobą)


Zapraszam do dyskusji .Wierzysz ? Czy jesteś sceptykiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No poszluchalem pare kawalkow PFK od tylu i naprawde jestem pod wrazeniem. Ogolnie nie lubie hip hopu ale naprawde szanuje Magika i PFK a jak takie sztuczki robili z tekstami to naprawde mistrzostwo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm , ciekawe , bardzo. Miło , że poinformowałeś o tym , bo mnie zaciekawiło. Dziwię się tylko jak twórcy tak układali słowa ,aby wyszły na odwórt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tak...ja słucham kalibra i miałem tam o nich blogi itp. ale od tyłu te słowa nie układają się w całość. Bardzo ciekawe to wszystko i fajnie brzmi ale np.
wolnego
ogenlow

Wytłumaczysz mi to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hoho... Lubię takie zagadki i ciekawostki, dajcie więcej ;-) Naprawdę ciekawy temat. Pewnie służy im to do jakoby takiego wyżalenia się. Człowiekowi jest łatwiej, jak powie coś co ciąży mu na sercu, niż trzymać to w sobie, a w ten sposób mogą łatwo to powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 16:59, jackass napisał:

Odwrócony kawałek Plus i Minus Kalibra
http://pl.youtube.com/watch?v=3zsoCpF6Y1I&feature=related
/.../
Zapraszam do dyskusji .Wierzysz ? Czy jesteś sceptykiem ?

Jestem sceptykiem... ;] Przesłuchałem tylko ten filmik i jak dla mnie to zwykły bełkot, do którego ktoś na siłę chce dopasować jakiś tekst. Polecam wsłuchać się w sam dźwięk, bez spoglądania na monitor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czytałem gdzieś o pewnej aferze kiedy ktoś popełnił samobójstwo, rzekomo pod wpływem ukrytej treści w piosence zespołu Judas Priest, ale nie znam bliższych szczegółów sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kumpel mnie tym zaraził.
Ludziska, wiem, że nasz mózg podświadomie układa sobie dźwięki
w słowa, które widzimy, ale coś w tym jest!
Zwłaszcza, że niektórzy artyści specjalnie umieszczają ukryte treści w swoich kawałkach.
Polecam przesłuchanie kawałka "Numb" Linkin Park, który jest chyba szczytem.
Kiedy puści się ją od tyłu, można usłyszeć zupełnie nowy kawałek!

Link: http://pl.youtube.com/watch?v=KcdEk4Oov9I

Poza tym swego rodzaju mistrzami w backmasku i to zamierzonym byli
poczciwi Beatelsi.
Sporo się im tego nazbierało...
-> http://pl.youtube.com/watch?v=_UVDlg4x468

Poza tym polecam tą stronkę, mimo, że niektóre są naciągane to część z nich
autentycznie zawiera co trzeba, nawet niezamierzenie ^ ^
-> http://pl.youtube.com/watch?v=_UVDlg4x468

Moim zdaniem backmask to ciekawy sposób na wzbudzanie zainteresowania
zespołami i ich utworami. Ciekawie jest odkryć coś nowego w czymś, co myśleliśmy , że znamy w przód, zad i rumuński ukos.
Ave.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:12, rob006 napisał:

Jestem sceptykiem... ;] Przesłuchałem tylko ten filmik i jak dla mnie to zwykły bełkot,
do którego ktoś na siłę chce dopasować jakiś tekst. Polecam wsłuchać się w sam dźwięk,
bez spoglądania na monitor.

Całkowicie Cię popieram. Niby oni lubili klimaty tajemniczości i różne takie np:
44-Jak każdy wie jest to z Dziadów
Z matki obcej krwe jego dawne bohatery a imię jego czterdzieści i cztery.
Ale musieli by mieć głowy nie wiadomo jakie żeby ułożyć fajną piosenkę i żeby od tyłu coś przekazywała. Czasem można coś uslyszeć ale to zwykłe przypadki. Tak mi się wydaje. A muzyka i od tylu jest fajna ;P
No i zwracam uwage na mój poprzedni post.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ops, w moim poście chciałem dać to samo, ale 2 razy wpuściłem link z Beatlesami, sorry for problem, link jest u audioslave''a ^ ^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:05, Gothic 12 napisał:

wolnego
ogenlow

Wytłumaczysz mi to?

Nie patrz na zapis literowy samych wyrazów ,ale też na ich wymowę i połączenia z innymi wyrazami obok .Całość układa się albo w jeden skomplikowany dźwięk ,tekst ,albo stanowi tylko pojedyncze wyrazy coś sugerujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 16:59, jackass napisał:

/.../
Zamieszczam też kawałek Led Zeppelin ,na stronie gdzie możemy przesłuchać oryginalny fragment i ten sam w
odwróconej formie z napisami .Trzeba być głuchym ,by nie usłyszeć tekstu się tam skrywającego .Jest tak
wyraźny i ...prawdziwy !
/.../


Właśnie - z napisami. Prawdopodobnie, gdyby nie było tam napisów, ludzie uznaliby to za "niewyraźne ględzenie"...
Poza tym, ile to ja się już nasłuchałem o tym niby-satanistycznym przekazie w Stairway To Heaven. Zespół już wielokrotnie zaprzeczał rzekome doniesienia o tym. Robert Plant sam powiedział, że "jest mu bardzo smutno, piosenka była nagrywana w jak najlepszych intencjach, a ukrywanie wiadomości w odwróconych taśmach nie jest jego pomysłem na robienie muzyki". Drugi cytat: "Nasze płyty odtwarzają się tylko w jedną stronę - do przodu".

Myślę, że jest to wystarczające wyjaśnienie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:29, Linux M napisał:

Myślę, że jest to wystarczające wyjaśnienie. ;)

Może piekielne siły pomieszały mu słowa i oprawiły w muzykę tworząc swój przekaz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:18, audioslave2000 napisał:

Nie wierzycie? Posłuchajcie sobie z tej strony nagrań.
http://jeffmilner.com/backmasking.htm


Przesłuchałem pierwszych sześć - tylko w pierwszym zauważyłem coś jakby tekst, ale po wyświetleniu go spadłem z krzesła. xD To strasznie naciągane jest, szczerze zastanawiam się ile w tym jest prawdziwej chęci przekazania czegoś, a ile szukania czegoś tam, gdzie tego nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brrr... aż ciarki chodzą po plecach jak sie tak slucha od tylu.chodzi mi o "Plus i Minus Kalibra" ;) najlepiej posluchac, pomyslec co sie uslyszalo i pozniej przeczytac i sprawdzic czy mialo się rację ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:32, jackass napisał:

> Myślę, że jest to wystarczające wyjaśnienie. ;)
Może piekielne siły pomieszały mu słowa i oprawiły w muzykę tworząc swój przekaz ;)

Posłuchałem i to jest chore, straszne i niepokojące zarazem! :D
Mam pytanie: Jest jakiś program, którym można by było odtworzyć od tyłu wybrany utwór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.05.2008 o 18:33, rob006 napisał:

To strasznie naciągane jest, szczerze zastanawiam
się ile w tym jest prawdziwej chęci przekazania czegoś, a ile szukania czegoś tam, gdzie
tego nie ma...

Wiesz szczerze mówiąc ludzie grzebią paluchami gdzie nie powinni szukając sensacji .Sorry ale backmasking w piosenkach Rihanny to paranoja .Ale nie mogę wykluczyć (jako fan PFK i Magika) ,że właśnie w psychodelicznym kawałku + i - zawarł swoją wizję przyszłości .Faktem jest ,że miał schizofremię i zwariował pod koniec swegoi życia ,ale może to był szał twórczy ?

Edit: chciałbym dodać ,że kawałek Led Zeppelina sprawia we mnie strach .Ciary się przechodzą po plecach .Prawdziwy szok i schiz z tym szatanem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować