Zaloguj się, aby obserwować  
Soleila

Spotkanie Trójstronne Na Szczycie, czyli rozmawiamy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości gramu!

325 postów w tym temacie

Dnia 28.05.2008 o 18:20, Graffis napisał:

EDIT:
Co do bonusów dla wyróżnionych forumowiczów: może właśnie sygnaturki, ruchome awatary
etc.?

Ruchome avatary to troszkę za dużo. Rozumiem, że fajnie mieć takowego (sam bym był uradowany takim bajerem) ale jak ktoś wyskoczy z jakimś migającym przeszkadzaczem doprowadzającym do bólu oczu lub (o zgrozo!) epilepsji to inaczej się na to patrzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 14:27, Adamido napisał:

Jestem przeciwko zmianie nicków. Trzeba myśleć zakładając konto.


Może to dosyć trywialny argument, ale niejeden użytkownik stworzył... dziwną nazwę, bo ta właściwa była zajęta. Po weryfikacji kont trochę się na tym polu zmieniło... Coś w tym jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że postanowiliście coś w sprawie polepszenia bytu na forum. Pomysły są w większości ciekawe, ale np. a propos posta ceda :
Bonusy za status? To przecież nie o to tutaj chodzi, jesteśmy na forum dla "bonusów" czy dla samego bycia i porozmawiania? Już sam status jest wystarczającym, więcej nie trzeba. Zresztą, jak to sobie wyobrażasz? Takie opcje jak GS, irc, etc. powinny być dla wszystkich, nawet dla nowych, którzy pomyśleliby "a, po co męczyć się, by móc to zdobyć, wybiorę inne forum". Statusy to tylko statusy i już.
Inne pomysły uważam za lepsze. Przede wszystkim - skiny na forum. Był onegdaj konkurs na własny, można było ściągnąć pliki, zmodyfikować obrazki i był nowy lay. Jeśli nie chcecie sami, to chociaż dajcie nam pole do popisu.
Ale myślę, że nie tylko o sprawy techniczne chodzi, lecz także... wewnętrzne, pozwalające utrzymać klimat. Albo wsparcie dla takiej np. Forumowej Mafii. Np. wracając do poprzedniego - mafijny layout - zawsze milej grać tak ;) Albo większe możliwości konfiguracyjne forum - uporządkować przypięte tematy alfabetycznie, lub po ilości postów, możliwość wyboru wyświetlania dod. elementów, jak wymieniane już dane.
Powodzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak szaleć, to szaleć na całego ;-)
Ostatnio ściągałem ze strony gram.pl patcha 1.6 do Gothic''a 3. Mam łacze 1Mb/sec a ściągałem z prędkością 6-9 KB/sec, czasami spadał do kilkuset bitów a czasem wywalało mnie zupełnie. W sumie straciłem chyba 7 godzin. Wszystko z innych stron szło 123 KB/sec, więc to nie wina łaczy, tylko słaby serwer, albo przeciążony.
Dałoby się coś z tym zrobić?
To dla mnie ważniejsze niż wszystkie inne udogodnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 21:57, KrzysztofMarek napisał:

W sumie straciłem chyba 7 godzin. Wszystko z innych stron szło 123 KB/sec, więc to nie
wina łaczy, tylko słaby serwer, albo przeciążony.

Ja już dawno porzuciłem pomysł ściągania czegokolwiek z serwerów gram.pl, więc zapomniałem o tym problemie. Najlepsze lekarstwo na chwilę obecną - co się tylko da ściągać z innych stron. Dobrze jednak byłoby nadać temu serwisowi charakter uniwersalnej centrali gier, a więc i łącza porządnej jakości by się przydały. Pytanie ile by to kosztowało i kto miałby płacić?

Co do sygnaturek. Wiele serwisów oferuje opcję wyłączenia ich. To znaczy w ustawieniach forum, wybiera się, że nie chce się oglądać sygnaturek i obrazków, no i po problemie. Z drugiej strony jeśliby sygnaturki dodać ograniczonej liczbie użytkowników (tym bardziej doświadczonym) i wprowadzić zasady dotyczące ich rozmiaru jako pliku i obrazka to nie byłoby to aż takie obciążenie dla serwerów i łącz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 20:29, Liqid napisał:

Cieszę się, że postanowiliście coś w sprawie polepszenia bytu na forum. Pomysły są w
większości ciekawe, ale np. a propos posta ceda :
Bonusy za status? To przecież nie o to tutaj chodzi, jesteśmy na forum dla "bonusów"
czy dla samego bycia i porozmawiania? Już sam status jest wystarczającym, więcej nie
trzeba. Zresztą, jak to sobie wyobrażasz? Takie opcje jak GS, irc, etc. powinny być dla
wszystkich, nawet dla nowych, którzy pomyśleliby "a, po co męczyć się, by móc to zdobyć,
wybiorę inne forum". Statusy to tylko statusy i już.


Masz rację, nie chodzi o to, ale miło by było wiedzieć, jak coś zmienia się na forum/GS/irc (coś małego, nie aż tak znaczącego) gdy podwyższa nam się status, nie? :)
I o to tu chodzi. O to, aby człowiek się bardziej cieszył. Musze się przyznać, że brakuje mi tej radości, którą miałem przy zdobywaniu Robotnika/przodownika.
Od Brygadzisty nic nie jest takie samo :)
Hmm... Co do innych pomysłów, to myślałem, że napiszesz jakieś sprostowanie do tych moich, poprzednich pomysłów dotyczących GS-ów :P Parę stron dalej.
A, jeszcze napisze, że według mnie skiny na forum sa dosyć dobrym pomysłem, aczkolwiek to, co mam teraz mnie zadowala. Przyzwyczaiłem się.
Bardzo podoba mi się pomysł o tym, aby na GS-ach laye były zapisywane tak, aby można wybierać spośród gotowych kompletów.
I jeszcze pytanko do któregokolwiek z Konsuli:
- Czy po wszystkim powiecie kogo pomysły i jakie najbardziej mają okazję się ziścić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 22:30, cedricek napisał:

- Czy po wszystkim powiecie kogo pomysły i jakie najbardziej mają okazję się ziścić?


Raczej nie, bo po pierwsze obrady beda tajne, choc protokol bedzie jawny. Bedziemy - tak mi sie przyznajmniej wydaje - dyskutowac nad pomyslami nad ulepszeniem forum, GSow, IRCa, ale tez bedziemy musieli tez porozmawiac o sprawach organizacyjnych. W koncu chyba chcecie, zeby byly jeszcze fajniejsze konkursy, a moderatorzy zeby byli jeszcze sprawiedliwsi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 22:57, Wojman napisał:

Raczej nie, bo po pierwsze obrady beda tajne, choc protokol bedzie jawny. Bedziemy -
tak mi sie przyznajmniej wydaje - dyskutowac nad pomyslami nad ulepszeniem forum, GSow,
IRCa, ale tez bedziemy musieli tez porozmawiac o sprawach organizacyjnych.


To się samo przez się rozumie :) Zresztą...
Jak pomysły wejdą z życie, to i tak wszystko będzie wiadome :D

Dnia 28.05.2008 o 22:57, Wojman napisał:

W koncu chyba
chcecie, zeby byly jeszcze fajniejsze konkursy, a moderatorzy zeby byli jeszcze sprawiedliwsi.
:)


Oj, tak, jak najbardziej :) Choć widzę, że już coś się zmieniło. Przynajmniej na ekranie mojego monitora właśnie się pojawiło.
Mianowicie w poście z odpowiedzią jest teraz wykrzyknik :)
No i mam nadzieję, że na ,,obradach" będziecie mieli prawdziwą burze mózgów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 22:57, Wojman napisał:

Bedziemy - tak mi sie przyznajmniej wydaje - dyskutowac nad pomyslami nad ulepszeniem forum, GSow,
IRCa, ale tez bedziemy musieli tez porozmawiac o sprawach organizacyjnych.

Czy obrady będą dotyczyć tylko tych pomysłów z jakimi przyjdą delegaci na zebranie, czy może też tego co jest postulowane na forum? I nie chodzi mi tylko o ten temat.

Dnia 28.05.2008 o 22:57, Wojman napisał:

W koncu chyba chcecie, zeby byly jeszcze fajniejsze konkursy, a moderatorzy zeby byli jeszcze sprawiedliwsi. :)

Wybory kolejnych moderatorów lub może chociaż decyzja o szukaniu kolejnych? Bo jak na razie świetnie sobie dajecie radę, ale mało was, za mało i to często widać. Ponad 30k użytkowników, plątający się nieustannie spamerzy i trolle... współczuję obowiązków, życzę powodzenia. Tym bardziej, że jeśli dodane zostaną nowe możliwości do tych już oferowanych to pierwsze o czym trzeba myśleć to, to w jaki sposób będą one nadużywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wg mnie najlepsza recepta na poprawe forum jest... - ograniczenie z jego korzystania ;)

wchodzac na forum codziennie zauwazasz wiele denerwujacych problemow - wchodzac na forum raz w tygodniu drazniace Cie zdarzenia schodza na dalszy plan :)

wg mnie forum dziala calkiem niezle - szczegolnie odkad Paladynka i sig zostali moderatorami. wg mnie niektorzy z moderatorow mogliby sie od Paladynki wiele nauczyc w jaki sposob nalezy wykonywac swoje obowiazki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 23:19, morthi napisał:

wchodzac na forum codziennie zauwazasz wiele denerwujacych problemow - wchodzac na forum
raz w tygodniu drazniace Cie zdarzenia schodza na dalszy plan :)

Ech, w moim położeniu, czyli siedząc na Wyspach i myśląc kiedy w końcu będę w domu to forum staje się... cóż prawie domem ;) To jest miejsce, które daje możliwość kontaktu z krajem i życiem w nim.
Poza tym to, że czegoś się nie widzi wcale nie znaczy, że tego tam nie ma. Problemu nie można sobie zostawić i udawać, że już po wszystkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

forumowisz w wiekszosci przypadkow ma mniej niz 20 lat wiec trudno oczekiwac doroslego myslenia - ten wiek ma swoje prawa i bardzo dobrze.

"staruszki" bawia sie w tematach politycznych a mlodziez w grach typu ostatnia literka i kazdy jest szczesliwy. nikt nie wchodzisobie w droge. Chyba ze mamy doczynienia z odwieczna "wojna" miedzy hiphopowcami i metalami i bluzganiu na siebie w taki czy inny sposob - takie zachowania reguluje regulamin.

problemem nie do rozwiazania sa sfrustrowani moderatorzy, ktorym wydaje sie ze pozjadali rozumy i staraja sie naprawic (w ich mniemaniu) swiat ale na nich nie ma rady. Jak to sie mowi wystarczy nakryc czapka ;)

co do przeszlosci - mnie forum pozwolilo na zrealizowanie projektu heroes 5 - ktory zakonczyl sie duzym sukcesem. Nie az takim jaki chcialem osiagnac ale ogromny jesli popatrzec na chlodno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 23:13, Graffis napisał:

Czy obrady będą dotyczyć tylko tych pomysłów z jakimi przyjdą delegaci na zebranie, czy
może też tego co jest postulowane na forum?


Tematow bedzie multum. Ciezko wiec na razie powiedziec co bedzie, a czego nie. W kazdym razie przegladamy forum, spisujemy pomysly, prosby i propozycje. Czesc pewnie omowimy, czesc zostanie oddalona na dalszy plan, a na czesc nie bedzie czasu.

Dnia 28.05.2008 o 23:13, Graffis napisał:

Wybory kolejnych moderatorów lub może chociaż decyzja o szukaniu kolejnych?


Na razie obsade mamy bardzo dobra. I nie zanosi sie na to, zebysmy chcieli powiekszac grono moderatoskie.

Dnia 28.05.2008 o 23:13, Graffis napisał:

Bo jak na
razie świetnie sobie dajecie radę, ale mało was, za mało i to często widać. Ponad 30k
użytkowników, plątający się nieustannie spamerzy i trolle...


www.gram.pl/moderator za pomoca tego forumlarza zglaszaj takie przypadki, na pewno ktorys moderator sprawdzi co sie dzieje.

Dnia 28.05.2008 o 23:13, Graffis napisał:

współczuję obowiązków, życzę
powodzenia. Tym bardziej, że jeśli dodane zostaną nowe możliwości do tych już oferowanych
to pierwsze o czym trzeba myśleć to, to w jaki sposób będą one nadużywane.


Czego bysmy nie wymyslili to zawsze sie znajdzie ktos kto zasad nie bedzie przestrzegal, albo bedzie je obchodzil szerokim lukiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2008 o 23:38, morthi napisał:

forumowisz w wiekszosci przypadkow ma mniej niz 20 lat wiec trudno oczekiwac doroslego
myslenia - ten wiek ma swoje prawa i bardzo dobrze.


Na tym forum sa ludzie w naprawde roznym wieku. Mamy takich uzytkownikow co maja ponad 60 lat i dobrze sie tu czuja. Dla nie nie wazne jest ile kto ma lat tylko to co soba reprezentuja.

Dnia 28.05.2008 o 23:38, morthi napisał:

problemem nie do rozwiazania sa sfrustrowani moderatorzy, ktorym wydaje sie ze pozjadali
rozumy i staraja sie naprawic (w ich mniemaniu) swiat ale na nich nie ma rady. Jak to
sie mowi wystarczy nakryc czapka ;)


Niby na czym ta nasza frustacja polega? O sfrustrowanych uzytkownikach, ktorym sie wydaje, ze tylko oni maja monopol na racje nie bede nic mowic. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 00:00, Wojman napisał:

www.gram.pl/moderator za pomoca tego forumlarza zglaszaj takie przypadki, na pewno ktorys
moderator sprawdzi co sie dzieje.

Mam w ulu... znaczy w zakładkach dodane ;) Często odwiedzam.

Dnia 29.05.2008 o 00:00, Wojman napisał:

Czego bysmy nie wymyslili to zawsze sie znajdzie ktos kto zasad nie bedzie przestrzegal,
albo bedzie je obchodzil szerokim lukiem.

Tja, taka natura ludzka. Ale to właśnie w czasie takich spotkań można już antycypować pomysły tych troszkę mniej wobec panujących zasad pokornych. Zresztą to na pewno jest wiadome i będzie też przerabiane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 00:03, Wojman napisał:

Niby na czym ta nasza frustacja polega? O sfrustrowanych uzytkownikach, ktorym sie wydaje,
ze tylko oni maja monopol na racje nie bede nic mowic. :)


absolutnie nie mowie tutaj o Tobie - a chodzi (wg mnie) o frustracje zyciem codziennym i przelewaniem zali do swiata wirtualnego, w ktorym moga sie poczuc kims lepszym (a przynajmniej tak to dla mnie wyglada).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

coz a ja bym zostawil wszystko tak jak jest :) no moze jeden maly wyjatek ;)
niech to bedzie forum o grach i spraw z nimi zwiazanych a nie o pitoleniu :)
tematy zakladane przez moderatorow i dotyczace konkretnie gry
jedna gra 1 temat w dziale gry i pomoc tech sprzet itd - wsio
a tu mamy ktora lepsza ta czy ta
dzial zeielony wielki smietnik....
i tak moderatorzy sledza watek jesli przeradza sie w inny temat godny zalozenia tworzy go i przenosi
dodam ze mod to praca etatowa np osoby niepelnosprawne pracuja w domu a pracodawca ma zwracane koszta
i ja wlasnie tak bym to zorganizowal a dlaczego nie??
wszystko od nowa oczywiscie z pozostawieniem wszystkich dotychczasowych zalozen oraz nickow itd
pozdro
a tak sobie wymyslilem :P

a co do tematu nic o was bez was.....to chyba tez pomylka powinno byc nic o was bez mieszkancow warszawy
prosilbym o podanie przy ksywkach miast z ktorych to gramowicze przyjechali....
ze w warszawie - rozumiem ale w piatek????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> coz a ja bym zostawil wszystko tak jak jest :) no moze jeden maly wyjatek ;)
> niech to bedzie forum o grach i spraw z nimi zwiazanych a nie o pitoleniu :)

Cedricq, mój Ty, Ty cierpliwy forumowiczu Ty ;>

Idąc tym tropem rozumowania powinniśmy zatem usunąć takie wątki, jak Sposób na podryw, Nocne Marki, Polityka, Kwasy, Chipsy - temat ogólny ...

Bo to takie pitolenie .. :] A prawda jest taka, że Gracze nie tylko grają, Gracze nie rozmawiają tylko o grach, lubią sobie czasem popitolić. I co w tym złego? No co?

Wiecie co jest jeszcze prawdą? Czy nam, Graczom-od-lat, to się podoba, czy też nie - coraz więcej osób gra! Nasze dzieci, młodsze rodzeństwo, rodzicie, ba ... nawet dziadkowie. ;> Niekoniecznie potrafią wypowiadać się w kwestiach grafiki, wymagań gry, gameplayów, balansu PvP tak, jak Wy. Czy to, że nie potrafią czyni ich gorszymi graczami? Czy to, że o ulubionej grze potrafią powiedzieć tylko: "Jest super, spędziłam przy Simsach wiele godzin i nigdy mi się nie znudzi", czyni ich wypowiedzi mniej wartościowymi? ;> Czy to już jest SPAM?!

Gry stają się bardzo, bardzo popularną rozrywką. A moim zdaniem zadaniem gramu (nas i Was) jest podkreślenie tegoż faktu i głoszenie tej prawdy wszem i wobec. Nie bądźmy egoistami - podzielmy się. :D

Ktoś też napisał, że jeden wątek powinien być dedykowany jednej grze. A phi. No więc, jestem nowa, chcę pogadać na forum, bo mam problem z grą ... Albo jakaś gra mnie interesuje ... O, zakładam wątek. Fajnie, przełamałam się, to mój pierwszy post. Bach kłódka i odesłanie mnie do wątku ... 800 stron.

Zakładając, że jeszcze mi się jednak chce dołączyć do społeczności i znalazłam odpowiedź na moje pytanie ... No i? Nie wypowiem się. Bo wszystko zostało powiedziane ...

Zakładając, że nie znalazłam rozwiązania ... dopisuję się. Bach - ostrzeżenie - przeczytaj ten wątek! 800 stron? No ja Was proszę moi mili :D Nie napiszę, bo mogę napisać tylko, że HoMM5 jest super ... I mnie wyśmieją.

Przypomina mi się rozmowa z pewnym bardzo sympatycznym 12latkiem, który często odwiedza siedzibę gramu (odbiór osobisty). Na pytanie czy wypowiada się na forum, powiedział "nieeeee". Kolejnym razem zapytałam, dlaczego? "Bo nie mam śmiałości, ciężko jest coś na forum napisać pierwszy raz ..." Dodam, że Chłopak jest bardzo otwarty, śmiały i rezolutny. A ma opory :]

Ktoś też napisał, że po forum szwęda się codziennie 30 tysięcy osób ... Oj, zdziwicie się Kochani, gdy Wam coś powiem. Oj zdziwicie ;>

Forum jest do pisania, nie tylko czytania. Od czytania jest jedynka gramu - redakcja.

Jak sądzicie -

1. Jaki jest stosunek wszystkich użytkowników gramu, do tych, którzy przeglądają (czytają tylko) forum?
2. Ile z kolei z tych osób, które wejdą na forum raz - wraca?
3. Ile z ogólnej liczby osób trafiających na gram.pl w ogóle się wypowiada? Była mowa o 30 tysiącach. Podpowiem - nie. Kto da więcej/mniej?

Buziaki,

Justa


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

> coz a ja bym zostawil wszystko tak jak jest :) no moze jeden maly wyjatek ;)
> niech to bedzie forum o grach i spraw z nimi zwiazanych a nie o pitoleniu :)

Cedricq, mój Ty, Ty cierpliwy forumowiczu Ty ;>

nie ja

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

Idąc tym tropem rozumowania powinniśmy zatem usunąć takie wątki, jak Sposób na podryw,
Nocne Marki, Polityka, Kwasy, Chipsy - temat ogólny ...


na troche elastycznosci sie zgodze ale 80% do rozwalki

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

Bo to takie pitolenie .. :] A prawda jest taka, że Gracze nie tylko grają, Gracze nie
rozmawiają tylko o grach, lubią sobie czasem popitolić. I co w tym złego? No co?


nic zlego - niech pitola na czacie

ciach

>Czy to już jest SPAM?!

dokladnie

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

Ktoś też napisał, że jeden wątek powinien być dedykowany jednej grze. A phi. No więc,
jestem nowa, chcę pogadać na forum, bo mam problem z grą ... Albo jakaś gra mnie interesuje
... O, zakładam wątek. Fajnie, przełamałam się, to mój pierwszy post. Bach kłódka i odesłanie
mnie do wątku ... 800 stron.


jest wyszukiwarka - pozatym czytanie wprowadzi w temat gry ;)
a czym sie rozni 800 str od 20 tematow

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

Zakładając, że jeszcze mi się jednak chce dołączyć do społeczności i znalazłam odpowiedź
na moje pytanie ... No i? Nie wypowiem się. Bo wszystko zostało powiedziane ...


jesli nie masz nic nowego i ciekawego do powiedzenia :P

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

Zakładając, że nie znalazłam rozwiązania ... dopisuję się. Bach - ostrzeżenie - przeczytaj
ten wątek! 800 stron? No ja Was proszę moi mili :D Nie napiszę, bo mogę napisać tylko,
że HoMM5 jest super ... I mnie wyśmieją.


dokladnie tak wiec po co to pisac :)

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

1. Jaki jest stosunek wszystkich użytkowników gramu, do tych, którzy przeglądają (czytają
tylko) forum?

obojetny ?

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

2. Ile z kolei z tych osób, które wejdą na forum raz - wraca?

bardzo malo bo jest taki smietnik ze nie maja pojecia od czego zaczac :)

Dnia 29.05.2008 o 11:41, Soleila napisał:

3. Ile z ogólnej liczby osób trafiających na gram.pl w ogóle się wypowiada? Była mowa
o 30 tysiącach. Podpowiem - nie. Kto da więcej/mniej?

5%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to i ja dorzucę swoje trzy grosze. Forum jak dla mnie nie trzeba zmieniać, bo jest praktycznie idealne. ;) Ale za to przy GramSajtach można by trochę pomysleć. Rzeczywiście opcja zapisywania gotowych layoutów by się przydała, jeszcze fajniejsze byłoby ich rozpowszechnianie. Tzn. jest blog, i tam jest kilkanaście(dziesiąt?) layoutów do wyboru na początek, więc czemu tu nie można by wprowadzić czegoś takiego? Forumowicze uploadowali by lay''e to jakiejś tam bazy i inni mogliby z nich korzystać. ;] Co Wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować